Lapkričio 14, 2023
Britų karalius Charlesas III švenčia 75-ąjį jubiliejų

Jungtinės Karalystės karalius Charlesas III (Karolis III) antradienį švenčia 75 metų jubiliejų. 

Praėjus kiek daugiau nei metams po to, kai mirus jo motinai karalienei Elizabeth II (Elžbietos II) jis tapo karaliumi, jo aktyvumas nė kiek nesumažėjo.

Įpusėjęs aštuntą dešimtį metų britų karalius jubiliejų praleis vykdydamas savo pareigas, o po to jo rezidencijoje Londone bus surengta privati vakarienė.

Daugelį metų už aplinkosaugą kovojantis Charlesas III šią dieną sieks atkreipti dėmesį į jam svarbius dalykus, be kita ko, kartu su žmona karaliene Camilla (Kamila) apsilankys maisto pertekliaus paskirstymo centre.

Vizito metu jis oficialiai pristatys „Coronation Food Project“ – iniciatyvą, kuria siekiama spręsti maisto nepritekliaus klausimą perskirstant maistą, kuris kitu atveju atsidurtų sąvartynuose.

Be to, Bakingamo rūmuose monarchas priims 400 slaugytojų ir akušerių. Šis susitikimas yra šiemet švenčiamų Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos (NHS) 75-ųjų metinių dalis.

Bakingamo rūmai nurodė, kad NHS choras sukakties proga turėtų sugiedoti giesmę karaliui, o Londone ir visoje JK taip pat skambės ginklų salvės. 

Tortas ir dainos 

76-erių Camilla kartą atskleidė, kad Charlesui III, turinčiam daug veiklos, sunku išrinkti dovaną.

„Pasakysiu jums, kad jam sunkiausia pasaulyje nupirkti dovaną (...) Jis mėgsta sudaryti sąrašą dalykų, kurių nori, kad viskas būtų tiksliai“, – nurodė karalienė. 

Ji pridūrė, kad geriausia dovana karaliui – tortas ir dainos, tačiau pabrėžė, kad jam vis dar sunku atsitraukti nuo savo darbų.

Šventinėje vakarienėje dalyvaus artimiausi šeimos nariai ir draugai. Tačiau joje nebus Charleso III jauniausiojo sūnaus princo Harry (Hario). 

39-erių Harry ir jo žmonos amerikietės 42-ejų Meghan (Megan) atstovas spaudai paneigė pranešimus, kad jie atsisakė kvietimo, ir teigė, kad su jais niekas nesusisiekė dėl kvietimo į artėjantį karaliaus jubiliejų.

2020 metais princas ir jo žmona atsisakė karališkųjų pareigų ir persikėlė į Kaliforniją. 

Nuo to laiko jie ne kartą kritikavo karališkąją šeimą. Dėl to Harry santykiai su monarchu ir jo vyresniuoju broliu Williamu (Viljamu), kuris eilėje į sostą yra iškart po Charleso III, tapo itin įtempti.

Aktyvesnis vaidmuo tarptautinėje arenoje

Princas Charlesas Philipas Arthuras George'as (Čarlzas Filipas Arturas Džordžas) gimė 1948-ųjų lapkričio 14 dieną Bakingamo rūmuose. Jis buvo pirmasis tuomet dar būsimos karalienės Elizabeth II ir Edinburgo hercogo princo Philipo (Filipo) vaikas.

Kai 2018-aisiais jam suėjo 70 metų, Charlesas III juokavo, kad šis amžius jam kelia didelį nerimą. 

Charleso III 75-asis jubiliejus minimas tais pačiais metais, kai gegužę jis buvo karūnuotas, ir praėjus vos savaitei po to, kai jis pirmą kartą kaip karalius atidarė JK parlamento sesiją.

Kaip ir jo motina, kuri 2022-ųjų rugsėjį mirė sulaukusi 96 metų, Charlesas III, nepaisydamas savo vyresnio amžiaus, vis dar turi įtemptą karališkųjų pareigų dienotvarkę.

Karališkasis istorikas ir rašytojas Edas Owensas (Edas Ouvensas) naujienų agentūrai AFP sakė, kad dabar karalius tarptautinėje arenoje atlieka aktyvesnį vaidmenį nei Elizabeth II.

Jis pabrėžė, kad karalius ėmėsi savotiško JK ir Tautų Sandraugos pagrindinio diplomato vaidmens.

Charlesas III taip pat parodė, kad sugeba kalbėti apie itin sudėtingus su kolonializmu ir britų imperija susijusius klausimus.

Anksčiau šį mėnesį lankydamasis Kenijoje monarchas nurodė, kad nėra jokio pateisinimo dėl kolonijinių laikų prievartos Rytų Afrikos šalyje.

„Jis susiduria su kai kuriais problemiškais istoriniais įvykiais taip, kaip Elizabeth II niekada nebūtų pasielgusi“, – pareiškė E. Owensas. 

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaLondonasNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai