Gruodžio 13, 2019
Tradiciniam Tailando masažui suteiktas UNESCO paveldo statusas
© Foto: Pixabay.

Prie Bankoko Gulinčio Budos šventyklos (Wat Pho) Krairathas Chantrasri (Krairatas Čantrasris) išdidžiai pasakoja esąs senovinės Tailando kūno lankstymo ir spaudymo technikos sergėtojas.

Tradicinis tajų masažas ketvirtadienį buvo įtrauktas į prestižinį UNESCO paveldo sąrašą.

Indijoje atsiradęs ir šimtmečius Tailande praktikuojamas masažas išpopuliarėjo 7-ajame dešimtmetyje atidarius mokyklą masažuotojams iš viso pasaulio.

„Nuad Thai“ įtraukimas į UNESCO Nematerialiojo kultūrinio paveldo sąrašą yra „istorinis“ dalykas, sakė Tailando delegatas UNESCO susitikime Kolumbijos sostinėje Bogotoje.

„Tai padeda propaguoti „Nuad Thai“ praktikavimą šalyje ir tarptautiniu mastu“, – pabrėžė jis.

Tailande tradicinis masažas atliekamas visur – nuo prabangių Bankoko ir Puketo SPA iki kuklių gatvės salonų, o valanda šios nugarą tiesinančios disciplinos gali kainuoti vos 5 dolerius (4,5 euro).

Krairathas Chantrasri, kuris moko Gulinčio Budos mokykloje garsiosios šventyklos komplekse, padeda tūkstančiams kasmet į jo centrą atvykstančių studentų – tajų ir užsieniečių.

Šis masažuotojos sūnus labai didžiuojasi savo vaidmeniu perduodant senovinį mokslą šventykloje, kurios pažymėjimu puikuotųsi bet kuris masažo salonas.

„Esu mūsų kolektyvinių žinių tąsa“, – naujienų agentūrai AFP sakė 40 metų Krairathas Chantrasri.

„Wat Pho“ komplekse studentai nagrinėja katalogą, kuriame aprašyti akupresūros taškų spaudymas nykščiais, alkūnėmis, keliais ir kojomis, raumenų tempimas.

Legenda sako, kad gydytojai ir vienuoliai šiuos metodus į Tailandą atnešė prieš 2,5 tūkst. metų. Tajų masažo paslaptys būdavo perduodamos mokytojo mokiniui, šventyklose ir, vėliau, šeimose.

XIX amžiuje valdant Tailando karaliui Ramai III mokovai savo žinias išraižė „Wat Pho“ akmenyje.

Ši „Nuad Thai“ mokykla, kurioje jau buvo parengta daugiau kaip 200 tūkst. masažo specialistų, praktikuojančių 145 šalyse, buvo atidaryta 1962-aisiais.

Galimybė užsidirbti

Masažuotojais dirba dešimtys tūkstančių tailandiečių.

Mokyklos direktorius Preeda Tangtrongchitras (Prida Tangtrongčitras) sako, kad didesnio tailandiečių susidomėjimo sulaukiama esant prastai ekonomikos padėčiai.

„Daugeliui negalią turinčių ar prasiskolinusių žmonių šis darbas yra gera galimybė, nes jam nereikia jokių priemonių – tik rankų ir žinių“, – sakė jis.

Mūsų dienomis valanda masažo geriausiuose SPA Tailande gali kainuoti maždaug 100 dolerių (89,8 euro), o Londone, Niujorke ar Honkonge – du ar tris kartus daugiau.

Tačiau mokslai yra sunkūs, sako 34 metų čilietė Sari, profesionali masažuotoja, atvykusi į Bankoką pasisemti žinių.

„Technika labai tiksli; yra labai daug dalykų, kuriuos reikia žinoti“, – AFP sakė ji, masažuodama galvą kitam studentui.

Technologija grindžiama kraujo cirkuliavimo reguliavimu probleminėse srityse raumenų skausmui malšinti, kartais net priverčiant raukytis klientus, nepratusius prie taikomos jėgos.

Tyrimai parodė, kad tajų masažas gali padėti sumažinti nugaros, galvos skausmus, gydyti nemigą ir net nerimą.

Slaugytojas Matthieu Rochefolle'is (Matjė Rošfolis) iš Liono Prancūzijoje priduria, kad tajų masažo technika jam padės rūpintis pagyvenusiais ir skausmus kenčiančiais pacientais.

„Tai taip pat gali padėti man šiek tiek daugiau užsidirbti“, – sakė jis.

Redaktorius: Raimondas Čiuplys, BNS

Raktažodžiai: Sveikata

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai