Vasario 11, 2024
Lietuvių kalba – super galia | Anglijos lituanistinės mokyklos vaikai mokosi kultūros ir verslo
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖTekstas: DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ
Matildos įkūrėja Aistė Callaghan su mokyklos auklėtiniais.

Prieš penkis mėnesius Anglijos Newbury mieste duris atvėrusi lituanistinė mokykla ‘Matilda’ jau tapo svarbia lietuvių bendruomenės erdve. Mokykloje ne tik puoselėjama kalba ir kultūra: čia vaikai taip pat mokomi verslo pagrindų, o lietuviškos tradicijos derinamos su inovacijomis. Idėjos autorė Aistė Callaghan džiaugiasi, jog auklėtiniai ne tik nebesigėdija kalbėti lietuviškai, bet lietuviškumą laiko savo super galia bei jėga.

Neseniai mokinių ir tėvelių patogumui įkurta internetinė  parduotuvė ‘Matilda’, kurioje prekiaujama lietuviškais atributais bei lietuvių gamintojų kūriniais. Pasak A.Callaghan, tai dar labiau skatina didžiuotis savo šaknimis.

‘Matildos’ įkūrėja dalinasi savo įžvalgomis apie mokyklos veiklą, internetinės parduotuvės misiją bei dvigubos pilietybės reikšmę šeimai.

Motyvacija vaikams ir tėvams

‘Matildos’ mokykloje jau mokosi dvidešimt vaikų. Tėvai aktyviai įsitraukia į veiklą, neatsilikdami nuo vaikų, pastebi A.Callaghan. Jiems tai ne tik galimybė atžaloms užtikrinti lituanistinį ugdymą, bet ir papildyti savo kultūrinį bagažą bei susipažinti su bendraminčiais.

“Mes labiau nei vaikai noriai lankome mokyklą, - juokiasi Aistė. - Tėvams tai tarsi terapija, kol vaikai mokosi, bendraujame, geriame kavą. Mokykla įkurta dar visai neseniai, bet jau subūrė išties gražų bendraminčių ratą. Kaip ir kitiems tėveliams, man itin aktualu, kad dukros mokosi lituanistinėje mokykloje. Mažoji Matilda jau žino daugiau žodžių lietuviškai, nei angliškai”.

Pasak įkūrėjos, labai svarbu, kad noras ir motyvacija jaustųsi iš abiejų pusių – tiek iš tėvų, tiek ir vaikų. “Nuolat tobuliname pamokas, kad tik patiktų vaikams, kad jie lauktų užsiėmimų. Taip pat svarbu, kad ir tėveliai neprarastų energijos ir užsidegimo, nes viskas juk persiduoda vaikams”.

‘Matildos’ auklėtiniams žinoti kelias kalbas, puoselėti kultūrą ir tradicijas atrodo tarsi super jėga. “Viena mergaitė neseniai pasigyrė, jog vietinėje parduotuvėje su mama kalbėjo lietuviškai. Ji džiaugėsi ir didžiavosi, jog tai yra galia, tarsi slapta kalba. Visi esame ypatingi, kiekvienas savaip, ir vaikams tai svarbu. Jei kartais mažyliai nusimena, kad neturi jokio talento, jų akys iškart nušvinta išgirdus, kad jie yra unikalūs ir talentingi, jog gyvena JK ir kalba keliomis kalbomis, kad šeštadieniais lanko mokyklą ir turi savo bendruomenę”, - dalinasi Aistė.

Lietuviški pasididžiavimai

Viena iš svarbių ‘Matildos’ naujovių yra internetinė parduotuvė, kurioje tėvai gali įsigyti reikalingų, praktiškų ir puoselėjančių tapatumą daiktų.  Apie tokią parduotuvę Aistė sako svajojusi jau seniai. ‘Matildos’ mokykla yra bendruomenė ne tik vaikams, bet ir visai šeimai. Tad ir internetinės parduotuvės vizija buvo panaši. 

Internetinė parduotuvė yra neatsiejama nuo mokyklos veiklos. Čia siūlomos prekės tokios, kurių ir ji pati ieškodavo, laukdavo ir pasigesdavo Anglijoje: higienos priemonės, papuošalai ir aksesuarai, knygos, žaidimai. Aistė pabrėžia, kad prekės - tiesiogiai iš tiekėjų, tad kainos kompetentingos, kai kur net tokios pačios kaip Lietuvoje. Pirkėjų patogumui taip pat siūloma kitos dienos pristatymo galimybė, kad mažiesiems ir tėvams nereikėtų laukti.

Aistė pastebi, kad vaikai noriai renkasi lietuviškus produktus. Būtent jos dukros ir įkvėpė mokyklos bei parduotuvės atidarymą. “Penkerių Izabelė nepripažįsta jokių kitų, tik 'Kakės Makės' dantų pastą. Bandžiau ją suvilioti įvairiais vietiniais produktais, tačiau lietuviški jai atrodo nepakeičiami. Man, kaip mamai, tai atrodo labai teisingas personažas ir pavyzdys vaikams, kaip elgtis, kaip mokytis, kaip valytis dantis. Izabelė mokykloje jau visiems klasiokams spėjo papasakoti apie savo mėgstamiausią veikėją ir visiems rodo ir didžiuojasi, kad ir paprasčiausiu ‘Kakės Makės’ vazelinu”.

Ateityje ‘Matilda’ žada platesnį asortimentą. “Šiuo metu bendraujame su gamintojais Anglijoje ir renkamės vandens buteliukus. Vaikams į mokyklą svarbu keliauti su jų mėgstamomis kuprinėmis ar vandens buteliukais. Su Izabele jau nusižiūrėjome modelį ir ant buteliukų planuojame užrašą: 'bilingual is my superpower' (mokėti kelias kalbas yra mano galia). Svarbiausias tikslas yra prekės vaikams, nesvarbu kokios tautybės, kurios būtų kokybiškos, turinčios sentimentalios vertės ir tuo pačiu mokančios didžiuotis, vertinti, gerbti savo kultūrą, kalbą, šalį, šaknis, tapatybę”.

Tradicijos ir inovacijos

‘Matildos’ bendruomenė neapsiriboja vien tradicijoms, ji yra dinamiška, prisitaikanti prie šiandienos naujovių, o vaikai mokomi ir praktiškų dalykų bei verslo pagrindų. Aistė akcentuoja šventes ir renginius, kurie ne tik puoselėja kultūrinę dvasią, bet tampa platforma gyvenimiškoms patirtims, įtraukiant vaikus į planavimo, sprendimų priėmimo procesus.

Pavasarį vyksianti Kaziuko mugė yra vienas iš tokių renginių, kuriam vaikai ruošiasi jau dabar, kartu mokydamiesi verslo veiklos pagrindų bei kūrybiškai išreikšti savo talentus. Jų tikslas - pagaminti rankdarbius, juos parduoti, užsidirbti pinigų. Drauge su mokytojais už uždirbtus pinigus planuoja leistis į pirmąją ekskursiją. Vaikai balsuoja, ar keliaus į zoologijos sodą, ar kitur, skaičiuoja, kiek jiems tai kainuos.

“Kaziuko mugės visi labai laukiame. Kas gamins limonadą, kas keps pyragėlius, kas ruošia rankdarbius. Izabelė neseniai atbėgo parodyti savo piešinuko mugei. Ant jo užrašyta: Catytė. Lietuviška katytė, bet dar su angliška C”, - juokiasi Aistė.

Tradicijas kartais tenka pritaikyti šių dienų taisyklėms bei reikalavimams. Artėjant Užgavėnėms, ‘Matildos’ auklėtiniai gamina lėles ir susipažįsta su papročiais, kuriuos tėvai stengiasi perduoti iš kartos į kartą. “Priešgaisriniai įstatymai neleidžia deginti didelių laužų, tad vaikai gamina mažas Mores, kurios bus sudeginamos ant BBQ tipo laužo. Proceso metu vaikams pasakosime apie senovės tradicijas. Matau tiek entuziasmo ir noro mažųjų veiduose. Man išties atrodo, kad tie vaikai turi super galių”, - šypsosi A. Callaghan.

Užgavėnėms pagamintos mažųjų lietuvaičių Morės. Užgavėnėms pagamintos mažųjų lietuvaičių Morės.

Asmeninė patirtis: dvigubos pilietybės reikšmė

Vienas iš svarbiausių klausimų, su kuriuo šiandien susiduria ‘Matildos’ bendruomenė, yra dviguba pilietybė, kurios svarba išryškėja per asmenines patirtis ir iššūkius. Aistė laukia dienos, kada jos vaikai ir ji pati neturės sukti galvos, kurią šalį atstovauti: 22 metus Anglijoje gyvenančiai moteriai vienodai svarbios abi.

“Tikiuosi, kad nei aš, nei mano dukros neturės sukti galvos ir priimti skaudaus sprendimo bei vieną dieną netekti savo tėvų ir protėvių pilietybės. Save laikome tiek Anglijos, tiek Lietuvos piliečiais. Mano dukros gimė Anglijoje, tačiau noriu, jog jos išlaikytų lietuvybę ir man tai atrodo, jog tai tiek mano, tiek ir jų teisė”, - sako ji. Aistė aktyviai dalyvauja gegužės 12 d. įvyksiančio dvigubos pilietybės referendumo procese, skatina tėvus dalyvauti ir balsuoti.

‘Matildos’ įkūrėja viliasi niekada nenutraukti ryšių su Lietuva. “Jaučiame itin didelį palaikymą, paskatinimą iš Lietuvos. Gauname labai daug knygų, vadovėlių, pratybų. Mums suteikiamos visos reikiamos programos, mokytojams organizuojami kvalifikacijos kėlimo kursai, seminarai. Tikiuosi, jog dvigubos pilietybės referendumas dar labiau suvienys mus visus – lietuvius gyvenančius svetur ir Lietuvoje”.

Aistė Callaghan su vyru Deividu ir vaikais. Aistė Callaghan su vyru Deividu ir vaikais.


Daugiau Apie 'Matildos' mokyklą skaitykite čia >>> 

Mokykla ir parduotuvė 'Matilda': matildoslituanistinemokykla.co.uk 
Facebook'e @Matildosshop bei @MatildosLituanistinėMokykla
Instagram @matildoslm

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai