Spalio 11, 2023
Anglijos Berkšyro grafystėje įsikūrė pirmoji lituanistinė mokykla
Matildos atidarymo akimirkos. Newbury miesto meras Nigel Foot, Lietuvos ambasadorius JK Eitvydas Bajarūnas ir mokyklos įkūrėja Aistė Callaghan su dukrele Izabele.

Vakarų Berkšyro (West Berkshire) apylinkėse gyvenantys vaikai nuo šiol galės mokytis ne tik angliškose klasėse: spalio pradžioje Newbury mieste duris atvėrė lituanistinė mokykla Matilda.

Įkvėpė dukra

Nors Anglija ir garsėja lituanistinių mokyklų gausa, tačiau tai pirmoji šioje vietovėje. „Buvau pasiryžusi savo dukrą vežti net dvi valandas iki artimiausios, tačiau radau išeitį“, - sako įkūrėja Aistė Callaghan. Mišrioje šeimoje gyvenanti mažoji jos Izabelė būtent ir įkvėpė Matildos idėją. „Jaučiau, kad lietuviškai kalbėti ji nenori ir nesistengia, juolab, kad tėtis yra Jungtinės Karalystės pilietis ir namuose dominuoja anglų. Grįžus į Lietuvą ypatingai jaučiasi kalbos nepriteklius. Dukra nori bendrauti, stengiasi labiau, bet neišeina, tuomet būna gėda ir ji visada nusiminusi”. Tad jaunėlės sesės vardu pavadinta mokykla Izabelės mamai atrodė geriausia išeitis.

Mokykla dar tik pradėjo pirmuosius žingsnius, bet joje jau mokosi 16 vaikų iš Swindon, Reading, Basingstoke, Newbury, Oxford ir kitų aplinkinių miestų. „Viena šeima savo du mažuosius veža net valandą. Nepaprastai įkvepia toks tėvų noras mokyti savo vaikus lietuviškai”, - pasakoja A. Callaghan.

Matildos atidarymo akimirkos. Falkland vidurinės mokyklos vadovė Kavashni Bamfield, Newbury miesto meras  Nigel Foot, Lietuvos ambasadorius JK Eitvydas Bajarūnas ir mokyklos įkūrėja Aistė Callaghan su dukrele Izabele. Matildos atidarymo akimirkos. Falkland vidurinės mokyklos vadovė Kavashni Bamfield, Newbury miesto meras Nigel Foot, Lietuvos ambasadorius JK Eitvydas Bajarūnas ir mokyklos įkūrėja Aistė Callaghan su dukrele Izabele.

Kiekvieną šeštadienį po pusantros valandos vykstančios pamokos padalintos į tris klases: vaikams nuo 3 metukų iki 4, nuo 5 iki 6 ir nuo 7 iki 8. Kad mažiesiems nepabostų klausyti vien mokytojų, dalis laiko skirta žaidimams bei bendravimui tarpusavyje. 

Matildos įkūrėja ypatingai dėkinga Falkland vidurinės mokyklos vadovei Kavashni Bamfield, kuri geranoriškai sutiko, jog mažieji tautiečiai įsikurtų vienos iš geriausių vietinių pradinių mokyklų patalpose. „O viskas prasidėjo nuo pokalbių prie mokyklos vartų atvežus dukrą. Dabar turime tris jaukias klases ir galime naudotis jaukiomis ir patogiomis patalpomis“, - džiaugiasi lietuvė.

Lietuvos komercijos rūmų Jungtinėje Karalystėje prezidentė ir klientų aptarnavimo direktorė Pine Consulting įmonėje dirbanti A. Callaghan JK gyvena jau 21 metus - čia užaugo, lankė vidurinę mokyklą ir įgijo aukštąjį išsilavinimą. „Savo ateitį visada siejau tiek su Lietuva, tiek su JK. Vaikystėje mano lietuvybė stipriai slopo, neturėjau galimybės lankyti papildomų lietuviškų pamokų ar būrelių. Metams bėgant supratau, kaip svarbu žinoti iš kur esi ir kokią didelę įtaką tavo asmenybei turi genai ir tautybė. Esu tikra, kad mišrios šeimos didžiausias iššūkis įskiepyti teisingas vertybes vaikams ir suteikti jiems plačias galimybes, lavinant juos abejomis kalbomis”, - įsitikinusi Matildos įkūrėja.

Teisingame kelyje

„Matildos lituanistinė mokykla atsidarė vedina idėjos - “mama - mamai”. Aš tokia pati mama, kaip ir visos, susidurianti su iššūkiais gyvenant ir auginant vaikus JK. Siekiu padėti vaikams ir tėvams rasti motyvacijos mokytis ir kalbėti lietuviškai. Taip pat skatinti vaikų susidomėjimą Lietuva ir savo šaknimis, pasitikėti savimi ir suprasti, koks didelis privalumas būti daugiakalbiu ir lietuviu. Labai tikiuosi, kad mes augsime drauge su vaikais, su jų tėveliais, kursim lietuvišką bendruomenę Berkšyro grafystėje, kurios aplinkui kol kas nėra. Tai ne tik mokykla, bet ir bendruomenė”, - dalinasi Aistė.

Vien lietuviškumo pamokomis Matilda žada neapsiriboti. Planuose - įkurti verslo mokyklą, kad mažieji mokytųsi verslo pamatų, suprastų, kas yra pinigai, kaip jie uždirbami ir kaip verslą galima įkurti naudojant savo hobius bei talentus. Nuo sausio mėnesio taip pat planuojamos pamokos rusų, lenkų, ukrainiečių kalbomis.

Matildos lituanistinė mokykla įsikūrė Falkland vidurinės mokyklos, Newbury mieste, patalpose. Matildos lituanistinė mokykla įsikūrė Falkland vidurinės mokyklos, Newbury mieste, patalpose.

„Dažnai savęs klausdavau, koks yra mano tikslas, kokios karjeros norėčiau ir dabar jaučiuosi teisingame kelyje. Jaučiu, kad darau tai, kas augs ir turės didelę įtaką net tik lietuvių, bet daugybės vaikų gerovei”, - sako A.Callaghan.

Net tik įkūrėjos, bet ir Matildos mokytojos kėdėje atsidūrusiai Aistei - tai ne pirmas kartas, kada tenka imtis šių pareigų: ji Vilniaus Gedimino Technikos Universitete abiturientams dėstė anglų kalbą. Aistei talkina ir jos mama Edita, kurios ilgametė patirtis auklėjant vaikus iš mišrių šeimų itin praverčia Matildos mokinukams. Edita kiekvieną vasarą Lietuvoje gilina lituanistines žinias mokymuose, skirtuose vaikų ugdymui Jungtinėje Karalystėje. 

Skatina vyriausybė

Matildos mokyklos atidaryme dalyvavęs ambasadorius Eitvydas Bajarūnas ypatingai džiaugėsi entuziastingais tėvais, kurių dėka ir kuriasi lietuviškos mokyklos. „Aistės istorija, tai istorija daugybės lietuvių mamų, kurios sprendžia problemas. Kur vaikus mokyti lietuviškai – viena iš jų. Tad tokios mokyklos auga tik lietuvių mamų ir tėčių didžiulio entuziazmo dėka”, - mokyklos atidarymo proga kalbėjo ambasadorius. 

Ambasadorius taip pat pabrėžė, kad lituanistines mokyklas vis labiau skatina, palaiko ir remia Lietuvos vyriausybė. Nuo šių metų pradžios Lietuvos švietimo įstatymu užsienyje esančios mokyklos prilygintos lietuviškoms mokykloms. Lietuvos vyriausybė lituanistinėms mokykloms taip pat suteikia visą reikalingą medžiagą, tinkančią lituanistiniam vaikų ugdymui pagal skirtingas amžiaus grupes. Lietuvos valstybė taip pat finansuoja ar kitaip skatina lituanistinio švietimo veiklas užsienyje.

Beveik visose šalyse, kuriose gyvena lietuviai, veikia ir lituanistinės mokyklos. Švietimo ir mokslo institucijų registre praėjusiais metais užregistruotos 245 mokyklos, kuriose mokosi apie 11,7 tūkst. užsienio lietuvių vaikų, dirba apie 1200 mokytojų. JK lituanistinių mokyklų skaičiumi pirmauja visame pasaulyje, jų vis daugėja, o šiuo metu veikia jau virš 60.

Lituanistinių mokyklų ir darželių sąrašą JK, galite rasti čia >>>

Rasti artimiausią lituanistinę mokyklą jūsų šalyje galite Lituanistinio švietimo įstaigų registre.

Lituanistinės mokyklos Matilda atidarymo akimirkos 

Mama, močiutė, Matildos mokyklos mokytoja: Edita Alksnienė. Mama, močiutė, Matildos mokyklos mokytoja: Edita Alksnienė.
Aistė Callaghan. Aistė Callaghan.
Matildos atidarymo akimirkos. Newbury miesto meras  Nigel Foot, Lietuvos ambasadorius JK Eitvydas Bajarūnas ir mokyklos įkūrėja Aistė Callaghan su dukrele Izabele. Matildos atidarymo akimirkos. Newbury miesto meras Nigel Foot, Lietuvos ambasadorius JK Eitvydas Bajarūnas ir mokyklos įkūrėja Aistė Callaghan su dukrele Izabele.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai