Kovo 6, 2013
Po mankštos - tarsi ant sparnų
Eglė Afanasjeva

„Kalanetika – tai mano didysis atradimas, kuris vis patiesina nugarą ir panaikina skausmus, padailina ir padeda išlaikyti formas, leidžia jaustis grakščiai, sveikai ir laimingai'', – pasakoja licencijuota kalanetikos mokytoja Eglė Afanasjeva, pirmosios Lietuvoje knygos apie kalanetkos mankštą sudarytoja.
Eglė su kalanetikos privalumais supažindins ir Londono gyventojus.

Į Lietuvą kalanetika atkeliavo prieš trylika metų. Kodėl šios mankštos vardo negirdėti taip dažnai kaip pavyzdžiui jogos ar pilateso?
Taip yra dėl keletos priežasčių. Kalanetika - jauna mankšta, išrasta tik praeito dešimtmečio viduryje, jei lyginsime su joga, skaičiuojančia tūkstančius metų, ir pilatesu, pasirodžiusiu jau devynioliktojo amžiaus pabaigoje. Kitas niuansas yra tai, jog išmokti ir gauti tikrąjį kalanetikos sertifikatą galima tik vieninteliame pasaulyje oficialiame kalanetikos centre Čikagoje, kai tuo tarpu tiek pilateso, tiek jogos galima mokytis įvairiuose centruose visame pasaulyje. Jei pažvelgsime iš vienos pusės, tokia kalanetikos centro vizija nedidina kalanetikos žinomumo, tačiau iš kitos pusės, kuomet mokinys perima visą mankštos idėją ir filosofiją iš vienintelės vietos pasaulyje, tai užtikrina kokybę, tęstinumą, bendrą viziją ir, žinoma, ypatingą mokinio-mokytojo ryšį. Ir dabar visuomet galiu parašyti ir kreiptis į ši centrą, jei man reikia patarimų, jei kažko nežinau, jei turiu abejonių.

Organizuojate kalanetikos užsiėmimus, parašėte knygą. Kaip jus susidomėjote kalanetika ir kodėl būtent šia mankšta?
Susidomėjau, kuomet šią mankštą išbandžiau. Atsimenu, jog po pirmosios kalanetikos treniruotės pasijaučiai tarsi ant sparnų! Grįžus namo visą vakarą lydėjo neišpasakytas lengvumo jausmas...kartu savotiškas gyvumas, ir jokio nuovargio. Man tai labai patiko. Mintyse pasakiau – tai mankšta, kurios reikia man.  Mano kūnui, sielai ir protui. Pratimai nepasirodė itin sudėtingi, buvo lengvai atliekami. Atrodo nieko sudėtingo ir viską reikia daryti labai lėtai, tačiau po mankštos jauti ypatingą kūno laisvumą, didelį energijos antplūdį ir norą vis patiesinti nugarą. Tai tarsi terapija, tarsi vaistas nuo blogos nuotaikos, suglebusio kūno ir ligų.

Kokios žymios Lietuvos ir pasaulio moterys praktikuoja kalanetiką?
Lietuvoje kalanetiką praktikuoja laidų vedėja Lavija Šurnaitė-Kairienė, pramogų pasaulio atstovė Oksana Zlatkovaitė, aktorės Monika Vaičiulytė bei Milda Štakėnaitė, miss Lietuva Gabrielė Martisionaitė, pasaulyje kalanetikos vardą garsina Madonna, Gwyneth Paltrow, Julia Roberts, Sarah Jesica Parker, Sharon Stone. Neabejoju, kad yra ir žymiai daugiau žinomų moterų, praktikuojančių kalanetiką.

Kiek kartų per savaitę ir kiek laiko rekomenduojate mankštintis?
Paprastai kūno formų ir sveikatos palaikymui rekomenduotini du kartai per savaitę. Turint tikslų sutvirtinti raumenis, pagražinti moteriškas linijas, panaikinti įvairius skaumus rekomenduotini bent trys, o dar geriau ir keturi kartai. Apskritai šią mankštą galima atlikti iki šešių kartų per savaitę, tačiau reikėtų sekti savo savijautą, atsižvelgti į fizinį pasiruošimą, amžių, gyvenimo būdą  ir negalavimus. Būtina įtraukti mankštą į savo kasdienį gyvenimą, tačiau būtina suderinti ir mitybos, poilsio, miego bei darbo režimus. Turime gyventi darniai su savimi ir savo aplinka, nes tik tuomet galimi pozityvūs rezultatai. Jei vienoje vietoje perspausime, tai būtinai turės neigiamų rezultatų. Mankšta irgi turi būti protinga ir sąmoninga.

Kam kalanetika tinka labiausiai - norinčioms numesti svorį, sustiprinti raumenis, atsikratyti nugaros skausmų, vyresnio amžiaus, jaunesniems ar panašiai?
Tinka tikrai beveik visoms, todėl ir yra unikali, paaiškinsiu kodėl. Kalanetikos metu pratimai atliekami ypatingu būdu - tam tikroje statinėje padėtyje, išlaikant tokią padėtį iki pusantros minutės laiko. Būtent toks ilgas išlaikymas lemia, jog kūno linijos formuojamos ypač sparčiai. Kadangi mankštoje nėra jokių staigių, greitų ar intensyvių judesių, kalanetika puikiai tinka turintiems įvairių negalavimų ir vyresnio amžiaus žmonėms. Žinoma, ji sustiprina ne tik raumenis, bet ir raiščius, sausgysles, aktyvina kraujotaką, limfotaką, gerina virškinimo sistemą. Dėl savo unikalumo, greitų rezultatų ir atlikimo būdo, ją mėgsta ir jaunos merginos. Tačiau svarbiausia, kad mankšta teiktų malonumą, kad tiktų ir patiktų, todėl kviečiu išbandyti,  įvertinti ir nuspręsti, ar kalanetika Jūsų raktas į sveikatą.
Kokios mankštos elementų yra kalanetikoje? Man tai šiek tiek primena pilatesą?
Taip, pratimai išties turi panašumų su pilatesu. Pilateso pagrindas - kineziterapija, o kadangi kalanetika taip pat yra maksimaliai saugi mankšta, ji turi daug panašumų. Kalanetikoje taip pat rasime jogos bei baleto elementų. Iš jogos perimta nusiraminimas, koncentracija į savę, sąmoningumas, taip pat kai kurios asanos. O dėl baleto dažnai lankytojos klausia, ar daug jo, ar nesudėtinga. Galiu patvirtinti, kad iš baleto likęs tik dėmesys laikysenai bei daug tempimo pratimų. Taigi galima drąsiai išbandyti, tikrai niekas nevers daryti piruetų ar užsikelti koją ant galvos.

Ar pratimus galima daryti savarankiškai, ar geriau su specialisto pagalba?
Tai priklauso nuo pačio žmogaus pasiruošimo ir to, kaip jis sugeba pajausti savo kūną, ar supranta, kaip reikia atlikti judesį. Dažnai sportavę, šokę ar kitokia fizine veikla užsiiminėję žmonės geba labiau save pajausti ir suprasti atliekamų pratimų techniką, todėl mankštą gali daryti ir savarankiškai. Jei nesate sportavę, šokę ar sunkiai sekasi atlikti pratimus, siūlyčiau bent jau pradžioje sportuoti su treneriu.

Į ką labiausiai patartumėte atkreipti dėmesį sportuojant?
Ypač svarbus taisyklingos laikysenos ir kvėpavimo įpročių formavimas, todėl patarčiau stebėti laikyseną ir savo kvėpavimą. Kvėpuojant tinkamai, t.y. naudojant diafragmą ir kvėpuojant pilvu, ne tik aktyviname limfotaką, atpalaiduojame protą, bet gerėja ir mūsų nuotaika, savijauta, nusiraminame, pailsime. Kodėl svarbu stebėti laikyseną, tikriausiai žinote - tai viena iš pagrindinių mūsų skausmų, ypač nugaros, atsiradimo priežasčių. Kaip skausmus susikuriame patys, taip patys galime juos ir pašalinti. Na ir, be abejo, ypač svarbu tai, jog neturime atlikti pratimų per prievartą, viską atlikime su tinkamu nusiteikimu, gera nuotaika ir malonumu. Tik tuomet džiaugsimės puikiais rezultatais!

Ar vyrams taip pat rekomenduojate kalanetiką? Juk jų poreikiai šiek tiek kitokie nei moterų.
Vyrams kalanetika irgi tinka, kadangi vyrai taip pat turi įvairiausių negalavimų, o su amžiumi, kuomet silpsta raumenys, kietėja sąnariai, stabilumo ir tempimo pratimai tampa ypač svarbūs. Visgi, nors kalanetika vyrams tinka, ji labiau atitinka moterų poreikius, kadangi daug dėmesio skiriama apatinės kūno dalies formavimui, dubens stiprinimui, kas ypač aktualu tampa po nėštumų ir gimdymų. Be to, lėtas tempas ir žemas intensyvumas dažnai priimtinesni taip pat yra moterims dėl jų lėtesnio būdo, vyrai, kol gali, renkasi aktyvesnį sportą - tenisą, krepšinį, futbolą.

Ir kada gi galima džiaugtis rezultatais, jei jau nusprendžiama griebtis kalanetikos?
Jau pirmą kartą pabandžius savijauta pagerėja, kūnas supranta - štai ko man reikia. Rezultatais galima džiaugtis jau pirmąjį mėnesį, bet tai vėlgi labai individualu.  Galbūt kažkas pradės nuo vieno ar dviejų kartų, o kažkas nuo trijų keturių. Tai priklauso ir nuo amžiaus, ir gyvenimo būdo. Jei visą dieną sėdite prie kompiuterio ir visiškai nejudate, dviejų kartų per savaitę mankštos nepakanka. Pavyzdžiui, pasaulio sveikatos organizacija suaugusiems rekomenduoja ne mažiau 30 min. vidutinio intensyvumo fizinio krūvio 5 kartus per savaitę arba ne mažiau 20 min. didelio intensyvumo fizinio krūvio 3 kartus per savaitę.

Ar turėjote atvejų, klientų, kuriems nepatiko kalanetika ir kodėl?
Žinoma, todėl kad ne visiems patinka statiniai ir lėti pratimai. Yra moterų, kurioms kalanetika per lėta, neįdomi ir nuobodi. Bet vėlgi tai labai asmeniška, reikėtų pirma išbandyti. Dideliai daliai moterų, o ypač su amžiumi, kalanetika yra pats tinkamiausias variantas, kuomet nenori jogos, pilateso nesupranta, nes per sudėtinga, o aerobikos negali lankyti, nes skauda sąnarius, o širdis taip stipriai muša, jog darosi silpna. Kartais kalanetika gali kelti spaudimą, todėl turint susiaurėjusias kraujagysles arba ypač aukštą kraujospūdį reikėtų labai sekti savijautą. Jei jaučiate, kad jums nepatinka, kad kažkas darosi, ko neturėtų darytis, reikėtų kalanetiką pakeisti kitokia mankšta.

O jus pati ar tik kalanetika užsiėmate, ar turite ir kitų mėgstamų mankštų?
Iš mankštų tai mano mylimiausia! Tačiau įvairovės dėlei, visuomet išbandau ko nors naujo ar dar nebandyto. Taip pat be galo mėgstu šokti, todėl stengiuosi neapleisti ir lankomų flamenko užsiėmimų jau penkerius metus :)

Registracija į kalanetiką Londone
Norintieji kviečiami išbandyti kalanetikos mankštą Londone, puikioje Egoist Body studijoje. Mankšta vyks 2013 03 23 (šeštadienį) 18.00. Vietų skaičius ribotas. Esant susidomėjimui, galimas papildomas laikas 19.30. Registracija ir daugiau informacijos:
http://kalanetikosknyga.lt/403-2/

Eglė knygą apie šią mankštą pristatys Knygnešio knygyne Londone, kovo 6 d. 2013, 19 val. nemokamas įėjimas.

Raktažodžiai: KalanetikaEglė Afanasjevasportas

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai