Lapkričio 30, 2022
KOVA SU PREKYBA ŽMONĖMIS | LIETUVIŲ BENDRUOMENĖ JK RAGINA NENULEISTI RANKŲ
Renginio akimirkos.

„Darbas Anglijoje. Puikus uždarbis, geros sąlygos. Anglų kalba nebūtina. Pasitinkame ir apgyvendiname“, - skelbia daugybė įdarbinimo agentūrų Lietuvoje. Sužavėti žiniasklaidos priemonėse mirgančiomis emigrantų sėkmės istorijomis, žmonės iš Lietuvos miestų ir kaimų traukia į svečias šalis ieškodami vieno – geresnio gyvenimo. 

Tačiau darbo ieškantys lietuviai neretai tampa lengvomis aukomis nusikaltėliams. Jungtinė Karalystė (JK) išlieka viena pagrindinių tikslo šalių į kurią išvežami žmonės priverstiniam darbui, priverstinėms vedyboms bei kitoms išnaudojimo formoms. JK nustatoma daugiausiai atvejų, kur parduodami ir išnaudojami Lietuvos piliečiai. Organizacijos „Stop the traffik“ 2019-ųjų duomenimis, apie 11 tūkst. į JK dirbti išvykusių lietuvių iš tiesų pateko į vergiją. Tiek atvejų buvo užfiksuota, tačiau tikrasis problemos mastas, organizacijos atstovų teigimu, nėra žinomas ir gali būti gerokai didesnis. 

Atsižvelgdama į problemos svarbą Jungtinės Karalystės Lietuvių Bendruomenė (JKLB) suorganizavo renginių ciklą kovai su prekyba žmonėmis tema. Pirmasis vyko Lietuvos ambasadoje Londone metų pradžioje, antrasis - lapkričio pabaigoje, Newham rajone, kuriame gyvena daugiausiai lietuvių visoje JK. Pasitelkus ekspertus, bendruomenių vadovus, savivaldybių atstovus, policijos pareigūnus, su pažeidžiamais žmonėmis dirbančius profesionalus renginiuose buvo diskutuojama kaip pažeidžiamas grupes informuoti apie tykančius pavojus, kaip jiems užtikrinti sąžiningas darbo sąlygas bei darbuotojų teises, kaip skatinti visuomenę prisidėti prie kovos su prekyba žmonėmis. 

„Labai gaila, kad prekyba žmonėmis, arba šiuolaikinė vergovė, vis dar išlieka opi problema ir aukų, pakliuvusių į išnaudojimo pinkles skaičiai nemažėja, o auga. Būtent todėl turime nenuleisti rankų ir visomis išgalėmis bendradarbiauti šviečiant visuomenę, stiprinant ryšius tarp atsakingų institucijų, bendruomenių ir prisidėti prie pažeidžiamų asmenų apsaugos“, - sako JKLB vadovė Alvija Černiauskaitė.

Renginio Newham rajone akimirkos. Renginio Newham rajone akimirkos.

Bendruomenės vadovė prisiminė Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro Lietuvoje prieš porą metų paskelbtą istoriją. Tuomet Kauno apygardos teismas išnagrinėjo didžiulės apimties prekybos žmonėmis bylą, kurioje bendrininkų grupė iš Jonavos apylinkių išnaudojo tėvynainius D. Britanijoje, Hull mieste - priverstiniame darbe nežmoniškomis sąlygomis. Kaip rašome centro Facebook’e, surinkti vaikinukai vogdavo iš parduotuvių prekes, kurias ‘šeimininkai’ vėliau parduodavo savo valdomose parduotuvėse, vyko prekyba narkotikais, tvyrojo nuolatinis psichologinis teroras, fiziniai žalojimai.

A. Černiauskaitės teigimu, ne tik atsakingos institucijos, bet ir lietuvių bendruomenių JK nariai atlieka didžiulį darbą ir nuolat prisideda prie kovos su prekyba žmonėms informacinės sklaidos ar edukacinių programų.

„Šiaip metais ne tik organizavome renginius, bet parengėme informacinį prevencinį projektą #DarbasAnglijoje. Juo siekiame paskatinti visus atkreipti dėmesį į žmonių išnaudojimą, modernią vergystę, pranešti apie įtartinus skelbimus ar asmenis, o tapus auka nepasiduoti ir nebijoti prašyti pagalbos. Informacinę sklaidą vykdysime ir 2023-iaisiais. Tiesa pasakius, veiksime tol, kol problemos mąstai nesumažės. Tikiu, kad kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie pagalbos aukos ir prevencijos“.

Jei patekote į prekybos žmonėmis pinkles ar žinote nukentėjusių asmenų, nedelsdami apie tai informuokite artimiausią policijos įstaigą ar kreipkitės į artimiausią Lietuvos ar bet kurios Europos Sąjungos valstybės ambasadą. Nebijokite prašyti pagalbos. 

Telefonai

999 (bendrasis pagalbos Jungtinėje Karalystėje)

101 (policija Jungtinėje Karalystėje)

112 (bendrasis pagalbos Lietuvoje)

+370 700 60 000 (policija Lietuvoje)

Daugiau informacijos: www.stop-trafficking.lt 

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai