Rugpjūčio 30, 2007
Londonas gedi princesės
JURGITA VEČKYTĖ, 6
© Londonietė

Princesei Dianai tebuvo 36-eri, kai prieš dešimt metų minia iš viso pasaulio palydėjo ją į amžino poilsio vietą.

Penktadienį daugiau nei 500 kviestinių svečių susirinko Kensingtono rūmuose Londone pagerbti Velso princesės atminimo. Rūmai užtvindyti žmonių suneštomis gėlėmis, laiškais, vaikų piešiniais ir atminimo dovanėlėmis. Daugelis piktinasi, kad atminimo ceremonija vyko uždarose patalpose ir nebuvo transliuojama per lauke įrengtus ekranus, kad ir paprasti mirtingieji galėtų prisiminti princesę.

Gedulas ir neapykanta, liūdesys ir kaltų dėl Velso princesės žūties ieškojimas užplūdo Jungtinę Karalystę prieš dešimtmetį ir viešpatauja iki šiol. Bulvarinė britų spauda nepavargsta “kepti” istorijų, kad Dianos žūtis – kruopščiai suorganizuotas nusikaltimas, karališkas sąmokslas, kivirčo užglaistymas. “Dokumentas, įrodantis, kad Diana laukėsi kūdikio”, - neseniai tapo pirmojo puslapio tema “The Daily Express” laikraštyje. “The Diana Express” – dar kitaip, pasityčiodami, leidinį vadina britai, dėl nuolatos pasirodančių, kartais per daug smulkmeniškų naujienų apie princesę.

“Čarlsas užgrobė Dianos atminimo ceremoniją”, - skelbia “The Mail on Sunday”. Leidinyje aprašomi nesutarimai, kilę dėl svečių, dalyvausiančių ceremonijoje, sąrašo. Buvęs vyresnysis princesės liokajus Paul Burrell nė iš tolo nebus įleidžiamas į Kensingtono rūmus. Kaltintas karališkajai šeimai priklausančių daiktų vagyste ir paslapčių atskleidimu, 2004 metais jis tapo britų įžimybe, kaip pretendentas į „Metų knyga“ apdovanojimą už veikalą „Karališkoji pareiga“ („A Royal Duty“). Į minėjimą nepakviestos ir princų Harry bei William merginos. Tačiau D.Britanijos ministras pirmininkas Gordon‘as Brown‘as – pirmųjų svečių eilėje.

Karališkoji šeima turėjo pasukti galvas ir dėl Dianos vietą šalia princo Čarlso užėmusios Camilla Parker Bowles kėdės prie stalo. Pasipiktinusi britų dauguma lėmė galutinį sprendimą. Praėjusį savaitgalį antroji Čarlso žmona pareiškė ceremonijoje nedalyvausianti, kad “neatitrauktų dėmesio nuo pagrindinės renginio priežasties”. Ir čia “Daily Mail” žurnalistas Allison Pearson pastebėjo puikiai: “Kas gali kaltinti Camilla, kuriai net pagalvoti koktu apie TV kameras, fiksuojančias ją tuo metu, kai ji klupės ir neva gedės jaunos moters, kadaise pavadinusios ja rotveileriu”.

Širdžių princesė, elegantiškiausia, sumaniausia, gražiausia, švelniausia, jautriausia… sunku būtų išvardinti epitetus, kuriais Dianą titulavo ir vis dar tebevadina žmonės iš visų pasaulio kampelių, žiniasklaida, politikai. Pažiūrėjus į milijonines minias, vis dar tvindančias Kensingtono rūmus gėlėmis, pavarčius spaudą, aplankius meno galerijas, knygynus nesunku suprasti, jog iš tikrųjų Diana - nepaprasta moteris, palietusi milijonus gyvenimų.

Paryžiuje įvykusi autokatastrofa, iš kurios Dianai nebuvo lemta išeiti gyvai, pamažu grimsta į užmarštį. Per dešimt metų užgija net ir giliausios žaizdos. Princesės garbintojai nebevaikšto atvirai raudodami Londono gatvėmis ir nesiūlo karalienei Elizabeth sukniubti prieš tautą ir taip įtikinti, kad ji iš tikrųjų gedi. Vis dėlto, tikriausiai kiekviename karališkos šeimos vakarėlyje “Dianos vaiduoklio” atsikratyti nepavyksta.

Kaip bebūtų, gyvenimas nesustojo po princesės žūties. Tik šį savaitgalį, labiau nei kitomis dienomis, Londone jausis, kokia trapi žmogaus būtis. Tai suprato net ir smagiai penktadienį apsipirkinėjantys prabangaus prekybos centro “Harrods” lankytojai: visų buvo paprašyta pagerbti princesės atminimą dviejų minučių tyla. Drauge tylėjo ir “Harrods” savininkas Mohamed al Fayed, kurio sūnus Emad, žinomas kaip Dodi, žuvo su Diana.

Atminimo ceremonija baigsis. Kaip ir sumažės spaudoje žinių, susijusių su Diana. Tačiau kiekvienas, atvykęs į Londoną, galės ramiai pasivaikščioti Kensingtono parke čiurlianančio, Velso princesės atminimui skirto fontano kraštais. Sakoma jis simbolizuoja, jog princesė visuomet bus šalia. Kaip ramiai tekantis, nepastebimas upeliukas.

Raktažodžiai:

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai