Liepos 1, 2022
UNESCO pripažino barščius saugomu Ukrainos kultūros paveldu
© Foto: Unsplash / Monika Grabkowska.

Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) penktadienį pripažino barščius saugomu Ukrainos kultūros paveldu – ši Kyjivo iniciatyva labai erzino kaimynę Rusiją.

Ukrainoje barščiai – tiršta soti sriuba, paprastai gaminama iš burokėlių ir kopūstų – laikomi nacionaliniu patiekalu, nors jie taip pat plačiai vartojami Rusijoje, kitose buvusiose Sovietų Sąjungos šalyse ir Lenkijoje.

Ukrainos barščių virimo kultūrą „šiandien UNESCO komitetas įrašė į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo, kurį reikia saugoti, sąrašą“, paspartinus procesą, kurį paskatino Rusijos karas prieš Ukrainą ir „neigiamas poveikis šiai tradicijai“, sakoma pranešime.

Kyjivas pasveikino šį UNESCO sprendimą.

„Pergalė barščių kare priklauso mums“, – platformoje „Telegram“ pareiškė Ukrainos kultūros ministras Oleksandras Tkačenka ir pridūrė, kad Ukraina „laimės ir barščių kare, ir šiame kare“, turėdamas omenyje vasario 24 dieną prasidėjusią Rusijos invaziją.

Sprendimu į UNESCO sąrašą įtraukti šios sriubos virimo kultūrą siekiama atkreipti į ją dėmesį ir užtikrinti, kad ji būtų išsaugota.

UNESCO komitetas pažymėjo, kad karas sukėlė grėsmę barščių virimo kultūros gyvybingumui Ukrainoje.

„Žmonių perkėlimas (kelia grėsmę),.. nes žmonės negali ne tik gaminti ar auginti vietinių daržovių barščiams, bet ir susiburti kartu,.. o tai kenkia socialinei ir kultūrinei bendruomenių gerovei“, – teigiama pranešime.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova pasmerkė šį žingsnį kaip siekį paversti šią sriubą „vienos tautos,.. vienos tautybės“ dalyku.

„Tai ksenofobija“, – sakė ji.

Prieš dvejus metus Rusija smarkiai pasipiktino išgirdusi, kad Ukraina pranešė apie savo ketinimus pateikti paraišką UNESCO.

Tačiau UNESCO pažymėjo, kad ukrainietiški barščiai yra tik kitur populiaraus patiekalo variantas ir yra svarbūs šalies kasdieniam gyvenimui.

„Ukrainietiški barščiai – nacionalinis barščių variantas, vartojamas keliose regiono šalyse – yra neatsiejama Ukrainos šeimos ir bendruomenės gyvenimo dalis“, – nurodoma pareiškime.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai