Balandžio 10, 2019
Ministras L. Kukuraitis susitikime su JK lietuviais pasidalino naudinga informacija ketinantiems likti šalyje po „Brexit“ ar planuojantiems grįžimą į Lietuvą

Viešėdamas Londone ir Peterborough socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis susitiko su Jungtinėje Karalystėje gyvenančiais lietuviais bei perdavė keletą pagrindinių žinių, kurios aktualios tiek ketinantiems likti šioje šalyje po „Brexit“, tiek planuojantiems grįžimą į Lietuvą.

„Pirmasis mūsų tikslas buvo suteikti visą įmanomą praktinę informaciją apie žmonių teises migruojant tarp kelių valstybių ar galimybes Lietuvoje dirbti ir kurti verslą, jeigu apsisprendžiama grįžti. Kadangi Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos nevyksta visiškai sklandžiai, norėjome informuoti žmones, kokių dokumentų gali prireikti Lietuvos piliečiams, jeigu nutiktų „kietasis“ „Brexit“ scenarijus ir sutriktų apsikeitimas duomenimis. Suteikėme informaciją apie pensijų mokėjimą dirbusiems per kelias Europos Sąjungos valstybes, taip pat paaiškinome, kaip galioja sveikatos draudimas, kaip elgtis, jeigu Lietuvos pilietis, gyvenantis Jungtinėje Karalystėje, pakviečiamas atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą“, - teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Iš viso delegacijoje dalyvavo ekspertai iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Užimtumo tarnybos, Valstybinės ligonių kasos, Lietuvos kariuomenės, „Verslios Lietuvos“ ir „Renkuosi Lietuvą“, kurie teikė konsultacijas į susitikimus atėjusiems Jungtinės Karalystės lietuviams.

„Pagrindinis mūsų patarimas ketinantiems grįžti į Lietuvą buvo tinkamai suplanuoti savo parvykimą ir apgalvoti visas smulkmenas – nuo darbo vietos, iki vaikų darželio ar mokyklos. Ketinančius likti Jungtinėje Karalystėje paskatinome dalyvauti referendume dėl pilietybės išsaugojimo – jeigu britai išstotų be sutarties, Lietuvos, kuri yra Europos Sąjungos narė, pilietybė tikrai bus vertinga net ir įgijus britišką pasą“, - priduria ministras.

Referendumas dėl pilietybės išsaugojimo vyks gegužės 12 d. Visi rinkėjai, ketinantys balsuoti užsienyje paštu arba asmeniškai, turi užsiregistruoti elektroninėje registracijos sistemoje www.rinkejopuslapis.lt.

Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai buvo informuoti apie:

Socialinį draudimą. Tai apima pensijas, ligos, motinystės, tėvystės išmokas, nedarbo socialinio draudimo išmokas. Jeigu britai pasitrauks su Išstojimo sutartimi, tuomet iki 2020 metų tęsis pereinamasis laikotarpis, kurio metu Europos Sąjungos valstybėse ir Jungtinėje Karalystėje įgytas stažas bus sumuojamas; jeigu Londonas nutars pasitraukti be sutarties, Lietuva vis tiek įskaitys iki „Brexit“ Jungtinėje Karalystėje įgytą stažą (tam Seimas jau pasirengė priimti reikiamus įstatymus). Daugiau informacijos – www.sodra.lt.

Sveikatos draudimą. Sveikatos draudimas paprastai įgyjamas toje valstybėje, kurioje asmuo dirba ir moka įmokas. Kol Jungtinė Karalystė yra Europos Sąjungos narė, legaliai dirbantys ir įmokas mokantys Lietuvos piliečiai gali naudotis Europos sveikatos draudimo kortele ir gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje, kurioje laikinai reziduoja. Jeigu Jungtinė Karalystė iš Europos Sąjungos išstos su sutartimi, tuomet Europos sveikatos draudimo kortele bus galima naudotis iki 2020 m. pabaigos. Jeigu britai nutars pasitraukti be sutarties, tuomet ši kortelė Jungtinėje Karalystėje dirbantiems darbuotojams nebegalios, todėl parvykstant į Lietuvą ir norint pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis jau reikės įsigyti privatų sveikatos draudimą. Daugiau informacijos – www.vlk.lt.

Pagalbą šeimai. Tai apima įvairaus tipo išmokas vaikams (vaiko pinigus, išmokas vaikui gimus ar gimus daugiau kaip vienam vaikui, išmokas karo prievolininko vaikams ir pan.), valstybės finansines subsidijas įsigyjant būstą jaunoms šeimoms regionuose, socialines paslaugas, teikiamas savivaldybėse. Daugiau informacijos – www.socmin.lt.

Darbo galimybes Lietuvoje. Užimtumo tarnyba teikia kur kas daugiau paslaugų nei tik darbo ieškančio asmens registravimas ir teisės į nedarbo išmoką patvirtinimas. Ši persitvarkiusi tarnyba taip pat teikia asmenines konsultacijas, sudaro sąlygas asmeniui pakeisti savo kvalifikaciją, įgyti daugiau kompetencijų ir taip palengvinti įsidarbinimą.  Užimtumo tarnyba netgi gali suteikti finansavimą verslo pradžiai arba finansiškai prisidėti prie praktinių įgūdžių stokojančių žmonių integravimo į darbo rinką. Daugiau informacijos – www.uzt.lt.

Verslo galimybes Lietuvoje. „Versli Lietuva“ Jungtinėje Karalystėje gyvenančius Lietuvos piliečius supažindino su verslo sąlygomis. Pradedantiesiems verslininkams yra suteikiamos lengvatos pasirinkus individualią veiklą arba įsteigus mažąją bendriją. Taip pat pradedantieji verslininkai gali pasinaudoti finansavimo šaltiniais, subsidijomis, kurias teikia Lietuvos institucijų bei nemokamai konsultuotis su „Verslios Lietuvos“ konsultantais įvairias su verslo pradžia susijusiais klausimais. „Versli Lietuva“ penkiuose Lietuvos miestuose (Alytuje, Šiauliuose, Tauragėje, Panevėžyje ir Klaipėdoje) yra įsteigusi bendradarbystės centrus „Spiečius“, kuriuose asmenys gali naudotis nemokama darbo vieta, dalyvauti verslumo įgūdžių tobulinimo mokymuose, renginiuose bei dalyvauti mentorystės programoje. Apie 20 proc. „Spiečiaus“ rezidentų yra grįžę iš emigracijos ir šio bendradarbystės centro dėka sėkmingai vysto verslą Lietuvoje. Daugiau informacijos www.verslilietuva.lt.

Privalomąją pradinę karo tarnybą. Kadangi 19-26 metų amžiaus Lietuvos piliečiai gali būti šaukiami atlikti privalomosios pradinės karo tarnybos, Lietuvos kariuomenės atstovas supažindino su pagrindiniais veiksmais, jeigu jaunuolis gauna šaukimą tarnauti gyvendamas užsienyje. Pagrindinis patarimas – komunikuoti su karo prievolės ir komplektavimo skyriais bei aptarti galimus veiksmus: galima rinktis kitus tarnybos būdus, prašyti atidėti tarnybą, prašyti atlikti alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą. Daugiau informacijos – www.karys.lt.

Grįžimo planavimą. „Renkuosi Lietuvą“ atstovai Lietuvos piliečius konsultavo apie pirmuosius planavimo žingsnius, jeigu šeima arba vienas asmuo norėtų grįžti į Lietuvą. Planavimas apima darbo paieškas, gyvenamosios vietos deklaravimą, apsirūpinimą sveikatos draudimu, gydymo įstaigos susiradimą, apsisprendimą, kurią mokyklą ar darželį lankys vaikai, reikiamų dokumentų surinkimą iš Jungtinės Karalystės institucijų. Daugiau informacijos – www.renkuosilietuva.lt.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai