Liepos 10, 2017
Buvusios Anglijos Lietuvių Sodybos Headley Park vietoje iškils prabangus viešbutis
Buvusi Lietuvių Sodyba Headley parke. © Foto: Londonietė.

Prisimenate netoli Londono esančiame Headley parke esančią Lietuvių sodybą? Ilgus metus Anglijos lietuviai čia organizuodavo renginius, minėdavo lietuviškas šventes, burdavosi įvairiomis progomis. Naujųjų sodybos šeimininkų planuose – prabangus viešbutis.

Kaip rašoma vietiniame Farnham Herald laikraštyje, nekilnojamojo turto vystymo bendrovė planuoja nugriauti esamą, 24 kambarių viešbutį ir jo vietoje pastatyti visiškai naują, 70-ies kambarių.

Šiam projektui vadovaujanti statybų kompanija Planning Potential netgi surengė vietinių gyventojų apklausą, kuria siekė išsiaiškinti, ar jie patenkinti projektu, kokias idėjas siūlytų ir ką norėtų matyti buvusios sodybos vietoje. Dauguma apklausoje dalyvavusių į projektą žvelgia teigiamai.

Planning Potential atstovė Lorna Byrne laikraščiui teigė, kad pastatas iš vidaus ir išorės yra labai apleistoje būklėje, tad jį rekomenduojama visiškai nugriauti ir statybas pradėti nuo pamatų.

Siūlomame projekte buvusios Lietuvių sodybos vietoje iškils prabangus 70-ies kambarių viešbutis, su papildomais kotedžų stiliaus namukais. Apklausoje dalyvavę vietiniai rezidentai taip pat čia norėtų matyti SPA ir restoraną, kuriuose galėtų lankytis ne tik viešbučio gyventojai.

Prieš 60 metų išeivių iš Lietuvos Picketts Hill, Headley parke įkurta Lietuvių sodyba – žemės sklypas su viešbučiu, ežeru buvo perimta už skolas ir uždaryta. Praėjusiais metais sodyba parduota Landhold Developments kompanijai už viešai neskelbiamą sumą, tačiau rekomenduojama suma siekė £2.5 milijonus.

Apie 16 hektarų žemės plote įsikūrusioje sodyboje lietuvius glaudė pagrindinis viešbučio pastatas, su renginių sale, restoranu, baru, kambariais svečiams ir personalui, taip pat įvairiais ūkiniais pastatais.

Headley Park sodyba Picket Hill iškilo tarp 1884-ųjų ir 1891-ųjų metų ir nuo tada ji patekdavo į vis naujų savininkų rankas. Lietuviškos šventės sodyboje Anglijoje pradėtos švęsti jau po Antrojo pasaulinio karo, kada į Jungtinę Karalystę atklydę pabėgėliai lietuviai stengėsi išlaikyti lietuviškus papročius. 1950-aisiais jie surinko lėšas ir lietuviškumo palaikymui įsigijo Londono pašonėje lietuvių sodybą su nemažu žemės plotu, pieva, mišku, kur ir vykdavo lietuvių susibūrimai.

Kaip rašoma laikraštyje, 2014-aisiais Headley Park lietuvių sodybai apribota veikla ir licencijos, nes Hampshire policija nustatė eilę rimtų incidentų ir užregistravo daugybę skundų dėl apiplėšimų, triukšmo, neleistino alkoholio vartojimo.

Kaip tuomet pranešė BNS, dalis bendruomenės dėl Lietuvių sodybos praradimo kaltino prastą valdymą, košės privirusius girtaujančius tautiečius, kiti mano, kad sužlugdyti lietuvybės oazę kai kam buvo tiesiog naudinga. Dėl esą netinkamai atstovautų Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės (JKLB) interesų Lietuvių sodybos klausimu suspenduota pirmininkė Zita Čepaitė „Lietuvos žinioms“ tvirtino, kad Lietuvių sodybą valdančios įmonės skolos siekė apie 400 tūkst. svarų (apie 1,75 mln. litų). 52 proc. Lietuvių sodybą valdžiusios įmonės akcijų turėjo JKLB, likusią dalį – Lietuvių socialinis ir sporto klubas, privatūs asmenys, Tautos fondas, įsikūręs JAV.

Kelis mėnesius 2013 metais Lietuvių sodybai vadovavęs JKLB narys Artūras Indriūnas „Lietuvos žinių“ dienraščiui tvirtino, kad jam stovint prie viešbučio vairo įstaigos apyvarta siekė 460-500 tūkst. svarų (per 2 mln. litų) per metus. Esą per pusantro mėnesio atiduota 27 tūkst. svarų skolų ir planuota, kad per tam tikrą laiką jų apskritai neliks.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai