Birželio 27, 2023
Kaip įkurti lietuvių bendruomenę ir lituanistinę mokyklą? Bishop’s Stortford lietuvių istorija
Bishop’s Stortford Lietuvių Bendruomenės įkūrėjos.

Bishop’s Stortford gyvenančias Viktoriją Stančiukaitę ir Rūtą Čereškevičiūtę suvedė ne likimas, o noras išlaikyti lietuvių papročius, tradicijas, kalbą. Anglijos lietuvės ne tik subūrė Rytų Anglijoje, Hertfordšyro grafystėje gyvenančius tautiečius, bet ir įkūrė lituanistinę mokyklą. 

„Vis pagalvodavau kad butų smagu įkurti lietuvių bendruomenę, nes po penkiolikos metų gyvenimo Jungtinėje Karalystėje, pajutau kad tolstu nuo Lietuvos, šalies papročių bei kalbos. Pamačiusi Rūtos žinutę Facebook puslapyje apie lituanistinės mokyklos poreikį gretimame mieste, parašiau, kad norėčiau prisijungti“, - prisimena dabar jau Bishop’s Stortford Lietuvių Bendruomenės Pirmininkė Viktorija Stančiukaitė.

Tokia netikėta pažintis pradžioje atrodė netgi komiškai. „Gėriau arbatą pas Rūtą namuose, praėjus vos trims valandoms po mūsų pirmojo susirašymo. Draugui pasakiau, kad važiuoju pas naują draugę su kuria kursime lituanistinę mokyklą. Užrašiau jos adresą: jei negrįšiu, kad manęs ieškotų. „Tai tu jos net nepažįsti?“, - paklausė draugas. „Ji patikima, nes yra lietuvė ir turi du vaikus!” - pasakiau ir išvažiavau, - šypsosi Viktorija.

Anglijos lietuvės visų pirma nusprendė organizuoti nedidelius susibūrimus namuose 3 – 6 metų vaikams bei jų mamoms. Drauge dainavo, šoko, kūrė rankdarbius. „Buvo gera bendrauti ir sužinoti, ko tikisi ir kokių užsiėmimų norėtų. Po pirmųjų susibūrimų gavome labai šiltų atsiliepimų, todėl nusprendėme, kad jei surinksime 10 vaikų į lituanistinę mokyklą, šiuo reikalu užsiimsime dar rimčiau. Paskelbus apklausą, susidomėjusių atsirado net 26! Tuomet supratome kad nėra kur trauktis ir reikia pradėti veikti“.

Prie veiklių lietuvių netruko prisijungti ir Agnė Stemplienė. „Susipažinome taip pat atsitiktinai, Facebook puslapyje. Ji parašė, kad norėtų tapti savanore lituanistinėje mokykloje ir pagelbėti pamokų metu. Sužavėjo Agnės energija bei jos idėjos. Kadangi reikėjo trečio asmens, kad galėtume oficialiai įkurti bendruomenę, paprašėme Agnės, kad prisijungtų kaip valdybos narė ir užimtų iždininkės pareigas“.

Bishop’s Stortford Lietuvių Bendruomenė oficialiai gyvuoja vos keletą mėnesių, tačiau, pasak Viktorijos, drauge nuveikta išties daug. Jei ir jūs savo vietovėje norėtumėte įkurti lietuvių bendruomenę, šie Viktorijos patarimai jums padės apsispręsti ir sužinosite, nuo ko pradėti.

1. Atlikite apklausą savo mieste, kuri padės suprasti ar lietuvių bendruomenė yra reikalinga. Išsiaiškinkite ko trūksta labiausiai, ar tai būtų lituanistinė mokykla, susibūrimai prie kavos, sporto užsiėmimai, renginiai, profesionalų apmokymai ir pan. Vien dėl to, kad jūs norite įkurti lietuvių bendruomenę, dar nereiškia kad bus daug norinčių prisijungti ir jus palaikyti. Mes nuo pat bendruomenės įkūrimo pradžios apsisprendėme, kad mūsų pirmosios veiklos bus lituanistinė mokykla ir didžiosios metų šventės. Visa kita gali palaukti, tačiau tikrai turime kitų planų apie kuriuos visi sužinos jau greitu laiku. Nenustokite rašyti ir diskutuoti apie naujas idėjas, nes staiga atsiras ir laiko, ir energijos naujai veiklai.

2. Nebūtina iš anksto pažinoti žmones, su kuriais nusprendėte įkurti lietuvių bendruomenę ir tai neturi būti jūsų geri draugai. Susidraugausite vėliau, svarbu, kad visiems aišku, kokiu tikslu visi susirinkote ir ką norite drauge pasiekti. Jei kurti bendruomenę nusprendėte draugų būryje, nepamirškite, kad grėsmė gali iškilti dėl bendruomenės profesionalumo kitų narių atžvilgiu, todėl aiškiai nustatykite draugystės ir bendruomenės ribas, kaip pritrauksite naujus narius ir kaip spręsite nesutarimus kad nepakenktų ne tik bendruomenės veiklai bet ir jūsų draugystei. 

3. Sužinokite vieni apie kitus kuo daugiau, pavyzdžiui, charakterio savybes, kokiomis gyvenimo bei profesionaliomis žiniomis galite prisidėti prie bendruomenės plėtojimo. Nuspręskite, kokių sričių atstovų jums reikia ir kas turi daugiau patirties tokiose srityse kaip marketingas, finansai, pamokų ar renginių organizavimas, projektų rašymas ir panašiai.

4. Kuo anksčiau apsispręskite dėl bendruomenės tikslų ir kuria kryptimi norite eiti. Tai yra labai svarbu, nes pati idėja įkurti bendruomenę visada skamba smagiai bei žada daug nuotykių ir naujų patyrimų, tačiau laikui bėgant gali paaiškėti, kad jūs visi skirtingai įsivaizduojate bendruomenės ateitį. Jei šios temos neišgvildensite kuo anksčiau, gali būti kad bendruomenė ilgai negyvuos.

5. Nebijokite diskutuoti jei nuomonės nesutampa. Sukurkite tokią aplinką, kurioje nei vienas bendruomenės narys nebijotų išsakyti savo nuomonės. Mėgstantys garsiau pasisakyti arba tvirtesnio charakterio nariai gali užgožti tuos, kurie galbūt turi kitokią nuomonę ar kitų idėjų. Išklausykite vieni kitus ir jei yra skirtingi pasiūlymai, tuomet tiesiog balsuokite. Nepamirškite, kad bendruomenė yra grupė žmonių, susibūrę vienodam tikslui, kuriuos sieja bendri interesai, o ne vieno autoritetingo žmogaus organizacija.

6. Neskubėkite dėl visko apsispręsti čia ir dabar. Kai nuspręsite įkurti lietuvių bendruomenę jūs gyvensite, kaip mes vadiname, medaus mėnesyje. Entuziazmas, energija, idėjos tikrai liesis per kraštus. Nepamirškite, kad tai yra ilgalaikis įsipareigojimas, reikalaujantis pakankamai daug laiko bei energijos, tačiau tikrai viskas atsipirks su kaupu, kai pamatysite kiek daug nuveikėte lietuvių bendruomenės labui.

7. Tik nuo jūsų pačių priklauso kiek laiko ir energijos galite skirti bendruomenės veiklai, todėl būkite atviri vieni kitiems ir nebijokite nubrėžti ribas dėl jūsų įsitraukimo į šią veiklą. Visgi tai ne pelno siekianti organizacija ir papildomų pajamų iš to neuždirbsite. Jei kiti bendruomenės nariai žinos, kad jūs galite prisidėti tik prie didžiųjų metų švenčių, tuomet bus lengviau planuoti bendruomenės veiklą nekenkiant tarpusavio santykiams. Mūsų valdybos narės susiskambina kartą per savaitę ir visos savaitės bėgyje pildo sąrašą temų, kurias aptariame susitikimo metu. Svarbesnėmis temomis visada diskutuojame gyvai, nes kartais žinutės gali būti interpretuojamos ne taip kaip norėtųsi, o tai gali sukelti konfliktų. 

8. Neskubėkite organizuoti renginių ar nuolatinių susitikimų. Stenkitės daryti viską kuo kokybiškiau, o ne kuo daugiau ir dažniau. Tikrai nelinkiu, kad energijos burbulas sprogtų, todėl neužsimokite dideliais tikslais bei idėjomis pačioje bendruomenės gyvavimo pradžioje. Apmąstykite viską detaliai, bendraukite su kuo daugiau lietuvių, kurie jums padės apsispręsti, kuria kryptimi bei kokiu greičiu jums viską daryti. Nepamirškite, kad ne visada jūsų asmeniniai norai bei idėjos sutaps su norinčiais prisijungti prie bendruomenės gyvavimo.

9. Nebijokite klysti. Tai yra dalis patirties, kuri padės jums tobulėti. Mes visada po lituanistinės mokyklos pamokų ir renginių aptariame kas buvo gerai, kas nepatiko, kur reikia tobulėti. Svarbu pozityvus požiūris ir žinojimas, kad šiandienos klaida neturėtų neigiamai įtakoti tolimesnės lietuvių bendruomenės veiklos.

10. Susipažinkite su kitomis lietuvių bendruomenėmis. Pasisemkite iš jų idėjų ir išklausykite patarimų. Sužinokite su kokiais iššūkiais jie susiduria ir kaip sprendžia problemas. Tai tikrai nereiškia, kad jūs turite daryti taip pat, tačiau tai pagelbės jūsų apsisprendimui dėl bendruomenės gyvavimo bei tolimesnio plėtojimo. Nuo pat bendruomenės įkūrimo pradžios mes glaudžiai bendravome su kitomis lietuvių bendruomenėmis, Jungtinės Karalystės Lietuvių bendruomenės valdyba, Lietuvos ambasados bei užsienio švietimo skyriaus atstovais. 

11. Nebijokite klausti ir prašyti pagalbos. Mes niekada nesijautėme vienišos ar paliktos likimo valiai. Nuo pat idėjos gimimo iki šių dienų, mūsų palaikymo ratas vis plečiasi. Dėl menkiausio klausimo žinome į ką kreiptis ir kas pagelbės, patars ar nukreips reikiama linkme. Visada smagu kai sulaukiame palaikymo ir gero žodžio iš lietuvių ir kitų organizacijų.

12. Negalvokite, jog tai turi būti masiška lietuvių bendruomenė, organizuojanti renginius tūkstančiams žmonių. Galbūt jūsų mieste yra tik kelios dešimtys lietuvių, kurie tiesiog nori kartais susiburti prie kavos puodelio ar paminėti didžiąsias metų šventes. Kad ir kokio dydžio jūsų bendruomenė būtų, svarbiausia yra sukurti ryšį tarp Lietuvos ir jūsų bendruomenės. Jei bent kartą pagalvojote apie bendruomenės įkūrimą savo mieste, nelaukite ir drąsiai ženkite šį žingsnį, raskite bendraminčių ir drauge pasinerkite į šią nuotykių pilną kelionę. Lietuva yra nedidelė, tačiau mūsų užsispyrimo, meilės šaliai ir darbo etikos gali pavydėti ne viena šalis. 

Jei norite tapti Jungtinės Karalystės Lietuvių Bendruomenės dalimi, susisiekite >> 

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai