Į Londoną iš visos Jungtinės Karalystės ir kitų pasaulio šalių paskutinį gegužės savaitgalį atvykę lietuviai dalyvavo Jungtinės Karalystės bendruomenės 75-mečio progai skirtuose renginiuose: švietimo konferencijoje, tautinių kolektyvų pasirodymuose, šventiniame šeimų piknike.
Londono Stratfordo rotušėje šeštadienį buvo surengtas folkloro koncertas „75 dainų pynė“. Pirmą kartą Londone susirinko visi Jungtinėje Karalystėje gyvuojantys lietuvių tautinių šokių, folkloro ansambliai ir chorai.
Koncerte dalyvavo folkloro ansamblis Saduto (Londonas), tautinių šokių kolektyvas Raskila (Peterborough), tautinių šokių kolektyvas Vėtrungė (Leeds), tautinių šokių kolektyvas Versmė (Londonas), tautinių šokių kolektyvas Perkūnas (Manchester), choras Gausa (Londonas), grupė Ellimar (Peterborough). Prie JK meno kolektyvių prisijungė ir į svečius atvykęs Lietuvos policijos ansamblis.
Šventinių renginių metu ypatingas dėmesys skirtas lituanistiniam švietimui, surengta Dvikalbystės ir lituanistinio švietimo konferencija, kurioje ekspertai, akademikai, mokytojai ir visuomenininkai kalbėjo apie gimtosios kalbos mokymosi naudą, iššūkius ir perspektyvas, aptarė skaitmeninius įrankius kasdieniniam lietuvių kalbos vartojimui, pasidalino savo patirtimis ir tyrimais.
Konferencijoje pranešimus skaitė Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas, vienas žymiausių Jungtinės Karalystės kalbų ir tarpdisciplininės pedagogikos profesorius Terry Lamb, JK lietuvių bendruomenės pirmininkė Alvija Černiauskaitė, Natūralios kalbos apdorojimo doktorantūros studentas iš Edinburgo universitetas Rimvydas Rubavičius, Newham Partnership for Complementary Education (NPCE) sekretorius Martin Pinder, projekto „My Language; Our Newham” vadovė Layal Husain. Sveikinimo žodžius tarė lituanistinio švietimo globėja pirmoji ponia Diana Nausėdienė bei Jungtinės Karalystės parlamento narys Stephen Timms.
Sekmadienį pirmoji ponia Diana Nausėdienė ir ambasadorius Renatas Norkus susitiko su lituanistinių mokyklų vadovais ir aptarė mokyklų bendruomenėms aktualius klausimus, domėjosi mokyklų veikla ir aktualijomis.
Visi susitikimo svečiai pabrėžė lituanistinio švietimo svarbą, lietuvių kalbos ir tradicijų puoselėjimą. Pirmoji ponia dėkojo už lituanistinių mokyklų mokytojų atsidavimą ir meilę lietuvybės puoselėjimui.
Sekmadienio rytą svečiai dalyvavo šv. mišiose Šv. Kazimiero lietuvių bažnyčioje už buvusius, esamus ir būsimus bendruomenės narius. Po šv. mišių buvo surengtas simbolinis Lietuvos trispalvių ir Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės vėliavų nešimas iki Beckton parko, kur vyko diskusija „Stiprios lietuvių bendruomenės - stipri Lietuva“ ir buvo pristatyta Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos globojama pilietinio įsitraukimo iniciatyva „Lietuvos galia“, kurios tikslas – aktyvinti visuomenės įsitraukimą į valstybės gyvenimą ir stiprinti pilietinę galią. Šiuo metu „Lietuvos galia“ skaitmeninėje platformoje yra užregistruotos 167 iniciatyvos.
Pirmoji ponia akcentavo, kad nepaisant atstumo, kiekvienas Lietuvos pilietis turi galią prisidėti prie stiprios valstybės kūrimo – savo iniciatyvomis ir gerais darbais.
„Kiekvienas turi išdrįsti imtis savanorystės ir įgyvendinti tai, kas atrodo svarbu ir reikalinga bendruomenei, visuomenei, valstybei. Būdama didžiausia, Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenė ypatingai svarbi puoselėjant lituanistinio švietimo tradicijas“, – sakė D. Nausėdienė.
Pirmosios ponios teigimu, siekiant Gerovės valstybės tikslų – kuriant stiprią, teisingą, žalią ir inovatyvią Lietuvą, svarbus visame pasaulyje išsibarsčiusių lietuvių bendruomenių indėlis. Ji taip pat akcentavo, kad visos pilietinės iniciatyvos ir projektai, skirti Lietuvos ir jos piliečių labui, yra tiltas tarp užsienyje gyvenančių lietuvių ir mūsų valstybės.
Diskusijoje taip pat dalyvavo Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Renatas Norkus, Prezidento patarėjas vidaus politikai Tomas Stončius, Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Alvija Černiauskaitė, šios bendruomenės specialaus skyriaus, padedančio šeimoms, auginančioms vaikus su specialiaisiais poreikiais pirmininkė Aušra Gabrilavičiūtė, Tarptautinio dviračių labdaros žygio „Galiu daugiau nei tu manai“ iniciatorius Tautvydas Piragis.
Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenė - gausiausia, žinomiausia ir aktyviausia lietuvių organizacija JK, įkurta 1947 metais. JKLB yra Pasaulio lietuvių bendruomenės narė. JKLB sudaro 23 skyriai. Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenė vienu iš pagrindinių tikslų laiko švietimo bei gimtosios kalbos išsaugojimą ir puoselėjimą, lietuviškos kultūros bei tautinės tapatybės palaikymą, daugiausiai dėmesio yra skiriama ryšių su Lietuva stiprinimui, tapatybės išsaugojimui, pilietiškumo skatinimui.
Nuotraukų autoriai Dovilė Jurkienė, Lietuvos Respublikos Prezidentūra, Londonietė
Turite foto ar įspūdžių iš renginio, pasidalinkite [email protected]