Kiekvienas, kada nors patyręs viešojo kalbėjimo baimę, supras, kad kalbėti prieš auditoriją yra tikras iššūkis. Ir kalbėti ne bet kaip, bet aiškiai, profesionaliai, suprantamai ir įtikinamai dėstyti savo mintis. Toks pats baimės jausmas apima, kai tenka diskutuoti ar debatuoti svarbiomis temomis, remiantis faktinėmis žiniomis ir svariais argumentais. O jei kalbėti ar debatuoti reikia ne savo gimtąja kalba, iššūkis tampa dar sunkesnis.
Užsienio lietuvių vaikai didžiuojasi savo lietuviškomis šaknimis, tačiau tėvų kalba jiems, deja, nebėra gimtoji. Todėl kalbėdami lietuviškai jie dažnai sunkiai renka žodžius ir dėsto mintis. Jungtinės Karalystės Lietuvių Bendruomenės (JKLB) iniciatyva, Lietuvos ambasadoje visus metus rinkosi lietuvių išeivių vaikai, kurie būtent ir mokėsi viešojo kalbėjimo, debatų meno bei lavino lietuvių kalbos įgūdžius. Per aštuoniolika užsiėmimų Londono Debatų Klubo (LDK) dalyviai susidūrė su skirtingomis temomis ir iššūkiais, mokėsi konstruktyviai argumentuoti, gilintis į problemas ir ieškoti veiksmingų sprendimų, parengti ir pristatyti savo idėjas aiškiai, įtikinamai ir struktūriškai, mokėsi išklausyti, analizuoti ir reaguoti į kitų nuomones bei klausimus.
Pasak projekto iniciatorės, JKLB vadovės Alvijos Černiauskaitės, ši iniciatyva ne tik moko vaikus kalbėti lietuviškai, skatina nepamiršti lietuvių kalbos, suteikia galimybę praplėsti savo akiratį bet ir ugdo pasitikėjimą savimi tiek prieš auditorija, tiek ir gyvenime. Viešojo kalbėjimo menas taip pat turi didelę įtaką profesiniam gyvenimui. Gebėjimas aiškiai ir įtikinamai pristatyti savo idėjas yra vertingas įgūdis darbo rinkoje, atveriantis duris į karjeros galimybes, suteikiantis pasitikėjimo vadovų ir kolegų akyse bei padedantis įgyvendinti pokyčius organizacijose.
Klubo dalyviai vienbalsiai teigė, jog čia išmoko drąsiau kalbėti, geriau save išreikšti lietuviškai. „Kai kasdien kalbi ir studijuoji angliškai, lietuvių kalba pasimiršta, stringa tam tikri žodžiai, frazės. Tuomet atsiranda baimė suklysti, nebeturi drąsos kalbėti. Šio renginio dėka išties aiškiau ir drąsiau kalbu lietuviškai“, - teigė LDK dalyvis Adrijus Kvedaravičius.
Pasak organizatorių, dažnas klubo dalyvis, pradžioje lietuviškai bijojęs net prisistatyti, po kelių sesijų, kad ir su klaidomis, tačiau jau drąsiai ir pasitikinčiai dėstė mintis lietuviškai. Finalinį debatų klubą vedęs viešojo kalbėjimo ir komunikacijos ekspertas Igoris Vasiliauskas pastebėjo, kad pasitikėjimas savimi yra esminis dalykas viešojo kalbėjimo procese. „Pradedantys kalbėtojai dažnai bijo padaryti klaidą arba neatrodyti pakankamai įtikinamai. Tačiau būtent per šią patirtį jie mokosi ir auga. Jie supranta, kad klaidos ir iššūkiai yra neišvengiami, tačiau tai nėra kliūtis jų tobulėjimui. Jie įgauna pasitikėjimo ir mokosi iš kiekvieno kalbėjimo momento“.
Pasak I. Vasiliausko, Lietuvos ambasadoje Londone vykusiuose debatuose lietuvių vaikai taip pat išmoko, kad pasirengimas yra svarbiausias elementas sėkmingam dalyvavimui. „Jie dabar suvokia, kad ant durniaus nieko nebus, kad reikia ruoštis. Man patiko stebėti kaip reprezentuodami save, vaikai jautė gėdos jausmą, jei neįdėjo pakankamai pastangų. Gėdos jausmas - tarsi skambutis nubusti ir stengtis, kad kitąkart būtų geriau. Tuo pačiu gėdos jausmas parodo, kad tai mums rūpi ir yra svarbu. Tai suteikia jiems galimybę pažinti save ir analizuoti savo veiksmus, augti kaip asmenybėms“.
Londono Debatų Klubo ištvermingiausi paskutiniame, aštuonioliktame renginyje susikovė ties tema: ar moterims karinė tarnyba turi būti privaloma? Septyni Londono debatų klubo nariai, aktyviai įsitraukę į klubo veiklą, dalyvavę aukščiausio lygio profesionalų paskaitose ir sėkmingai pabaigę viešojo kalbėjimo mokymus apdovanoti diplomas.
Lietuvos ambasadoriaus Eitvydas Bajarūnas globojamo Debatų klubo, skirto lietuvių bendruomenės paaugliams ir studentams, susitikimai ambasados patalpose vyko nuo praėjusių metų spalio mėnesio. Paskutinio susitikimo metu kubo dalyvius ir svečius pasveikinęs ambasados diplomatas Tadas Kubilius palinkėjo klubui tęsti prasmingą veiklą ir dėkojo viešojo kalbėjimo ir komunikacijos lektoriui I. Vasiliauskui už skirtą laiką JK lietuviams ir vertingus patarimus.
Jungtinės Karalystės Lietuvių Bendruomenės ir pirmininkės A. Černiauskaitės iniciatyva organizuoto Londono debatų klubo veiklą finansavo Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, rėmė Lietuvos ambasada Londone.
Jei susidomėjote ir norėtumėte prisijungti prie Londono Debatų Klubo, rašykite: [email protected]