Kovo 14, 2020
JAV skelbia nepaprastąją padėtį, o viruso pandemijos epicentru tapusi Europa uždaro sienas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) penktadienį paskelbė nepaprastąją padėtį, o Pasaulio sveikatos organizacijai paskelbus Europą naujuoju koronaviruso pandemijos epicentru, senojo žemyno šalys ėmė uždarinėti sienas, mokyklas ir atšaukinėti renginius, siekdamos sulėtinti užkrato plitimą.

Volstryto akcijos penktadienį kilo po savaitės įspūdingų nuostolių, su kuriais finansų rinkos susidūrė dėl nerimo, kad koronaviruso protrūkis sukels pasaulinį nuosmukį.

„Norėdamas suteikti federalinei vyriausybei visus svertus, oficialiai skelbiu nacionalinę nepaprastąją padėtį“, – pareiškė D. Trumpas, pranešdamas, kad kovai su koronaviruso plitimu bus skirta 50 mlrd. JAV dolerių federalinių lėšų.

Priemonė patvirtinta tuo metu, kai Europoje sparčiai didėja užsikrėtusiųjų ir mirusiųjų skaičius, o PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adhanomas Gebrejesusas) pareiškė, kad dabar žemyne ​​„užregistruota daugiau susirgimo atvejų ir mirčių nei visame likusiame pasaulyje, išskyrus Kiniją“.

Jis pavadino susiklosčiusią padėtį „tragišku etapu“ ir perspėjo, kad neįmanoma pasakyti, kada visame pasaulyje bus pasiektas viruso plitimo pikas.

Remiantis oficialiais šaltiniais, bendras mirčių skaičius išaugo iki daugiau nei 5 tūkst., įskaitant beveik 1,5 tūkst. Europoje, o susirgusiųjų skaičius visame pasaulyje viršijo 140 tūkstančių.

Italija, Ispanija ir Iranas, tapę protrūkio epicentrais, per pastarąsias 24 valandas registravo išaugusį susirgimų ir mirčių skaičių, tuo metu apie pirmuosius užsikrėtimo atvejus pranešta Kenijoje ir Etiopijoje.

Patvirtinusi du pirmuosius atvejus, Venesuela paskelbė „budrumo būseną“, o Kolumbija uždarė savo sieną su Venesuela ir apribojo užsieniečių, kurie per pastarąsias 14 dienų buvo Europoje ir Azijoje, atvykimą.

Vyriausybės imasi griežtų apribojimų, kad būtų sustabdytas ligos plitimas, ir paviešino didelio masto ekstremalių situacijų finansavimo planus, siekdamos apriboti ekonominę žalą.

D. Trumpas pareiškė, kad JAV pirks didelius naftos kiekius strateginiams rezervams, o krizės metu studentai nemokės paskolų palūkanų. JAV prezidentas pabrėžė, jog „kitos aštuonios savaitės bus kritinės“.

JAV atstovų rūmai ankstyvą šeštadienį dauguma balsų patvirtino pagalbos paketą amerikiečiams, nukentėjusiems nuo protrūkio.

G7, turtingiausių pasaulio ekonomikų, vadovai pirmadienį surengs neeilinį aukščiausiojo lygio susitikimą vaizdo konferencijos priemonėmis, kad aptartų pandemiją.

Virusas sujaukė sporto ir kultūros renginių kalendorių – buvo atšaukti svarbiausi renginiai, pradedant Brodvėjumi ir baigiant Anglijos „Premier League“.

Virusu jau užsikrėtė keli visuomenės veikėjai – nuo Holivudo aktorių iki politikų, ir net Kanados pirmoji ponia.

„Didžiausia krizė per šimtmetį“

COVID-19, atsiradusi gruodį Kinijoje, smarkiai išplito pasaulyje, nors Azijoje pastarosiomis dienomis susirgimo atvejų mažėja.

Pietų Korėjoje, kuriai teko susidurti su didžiausiu ligos protrūkiu už Kinijos ribų, naujai pasveikusių pacientų skaičius pirmą kartą viršijo naujų užsikrėtimų skaičių, ir šalyje užregistruota mažiausiai naujų atvejų per tris savaites.

Šią savaitę Kinija pareiškė, kad pandemijos „pikas“ jos teritorijoje jau praėjo, nors ji vis dar pirmauja pagal mirčių ir užsikrėtimo atvejų skaičių.

Pekinas šeštadienį pranešė apie 11 naujų užsikrėtimo atvejų, ir pirmą kartą nuo protrūkio pradžios dauguma jų buvo įvežtiniai.

Italija, kuri yra labiausiai nukentėjusi šalis Europoje, užfiksavo didžiausią vienos dienos mirčių skaičių: per pastarąsias 24 valandas mirė 250 žmonių, o Ispanija paskelbė pavojaus padėtį, užsikrėtusiųjų skaičiui viršijus 3 000.

Daugybė Europos šalių uždarė savo sienas užsieniečiams, uždarė neesmines parduotuves, restoranus, viešbučius bei muziejus ir uždraudė viešus susibūrimus.

Lankomiausia pasaulio šalis Prancūzija uždarė Eiffelio (Eifelio) bokštą ir Luvrą dėl to, ką prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) pavadino „didžiausia sveikatos krize Prancūzijoje per šimtmetį“.

Naujų priemonių imtasi po to, kai D. Trumpas šią savaitę uždraudė visiems keliautojams iš žemyninės Europos atvykti į Jungtines Valstijas 30 dienų, o Briuselis, kuris stengiasi palaikyti ES ekonomiką, netrukus pasmerkė tokį jo sprendimą.

Visose JAV uždaromos mokyklos, o vis daugiau amerikiečių lieka namuose. Tuo metu Luiziana tapo pirmąja valstija, atidėjusia savo Demokratų partijos pirminius rinkimus, per kuriuos renkamas kandidatas į prezidentus, o oro linijos paskelbė apie tolesnius planus nutraukti skrydžius.

Pentagonas nuo pirmadienio uždraudžia visiems savo kariškiams ir civiliams darbuotojams keliauti šalies viduje, kad padėtų sustabdyti viruso plitimą.

J. Trudeau laikosi karantino

Virusas smarkiai paveikė kasdienį gyvenimą. Parduotuvės, aikštės ir kavinės, kuriose paprastai būna daug žmonių, Italijoje ištuštėjusios. Šalyje nacionaliniu mastu imtasi uždarymo priemonių, dar niekada nematytų taikos metu.

Liga neaplenkia ir garsių žmonių. Anksčiau šią savaitę Holivudo žvaigždė Tomas Hanksas (Tomas Henksas) pareiškė, kad jis ir jo žmona yra užsikrėtę, vėliau Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau (Džastinas Triudo) paskelbė, kad savarankiškai laikosi karantino po to, kai jo žmonos testas dėl COVID-19 buvo teigiamas.

Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro (Žairas Bolsonaru) penktadienį sakė, kad jo tyrimas buvo neigiamas, susirgus jo aukšto rango patarėjui.

Dėl viruso atšaukta daug sporto renginių ir kilo klausimų dėl Tokijo olimpinių žaidynių likimo. Japonija griežtai atmetė D. Trumpo pareiškimą, kad „gal jie atidėtų jas metams“.

Jungtinės Karalystės vyriausybės pasirinkta atsargi strategija kai kam sukėlė nuostabą, karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) atidėjo savo įsipareigojimus, o gegužę numatyti vietos rinkimai buvo atidėti metams.

Valdžiai įspėjant, kad reikėtų vengti didelių susirinkimų, užsidarė tokios pramogų vietos kaip Disneilendas, o Indijos „Premier“ lygos kriketo varžybos buvo atidėtos.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: CoronavirusKoronavirusasLondonasAnglija

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai