Balandžio 6, 2018
Artėjant Londono knygų mugei. Londono redakcijas, knygynus ir leidyklas lankė šiuolaikiniai Lietuvos knygnešiai
Kovo 16-osios Knygnešių akcija. © Foto: Deivaras Kaleininkas (www.deivaras.lt).

Artėjant ypatingam Lietuvos prisistatymui kitą savaitę vyksiančioje tarptautinėje Londono knygų mugėje, kovo 16-ąją Jungtinės Karalystės sostinėje buvo minima Knygnešio diena: naujoji knygnešių karta į britų leidyklas, laikraščių, portalų ir radijo redakcijas, knygynus, literatūros festivalių ir kitų organizacijų būstines pristatė kultūrinę „kontrabandą“ – pastaruoju metu JK išleistas Lietuvos autorių knygas.

Kovo 16-osios Knygnešių akcija prasidėjo nuo renginio Londono literatūros ir laisvo žodžio centre „Free Word“.  Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė susirinkusiems žurnalistams, leidėjams, literatūros organizacijų atstovams pristatė Lietuvos dalyvavimą „Market Focus“ programoje, žodį tarė ir Londono knygų mugės direktorė Jacks Thomas.

Lietuvos Dienos autorė („Author of the Day“) Londono knygų mugėje Kristina Sabaliauskaitė pokalbyje su ilgamete BBC žurnaliste, verstinės literatūros ambasadore vadinama Rosie Goldsmith atskleidė knygnešystės fenomeną, aptarė lietuviškosios kultūrinės rezistencijos ir kitus istorinių peripetijų aspektus nuo carinės Rusijos okupacijos iki sovietmečio, kurie atsispindi JK išleidžiamų autorių – Dalios Grinkevičiūtės, Antano Škėmos, Ričardo Gavelio, Grigorijaus Kanovičiaus, Sigito Parulskio, Alvydo Šlepiko ir kt. kūryboje.

Pasak Kristinos Sabaliauskaitės, „knygnešių reiškinys yra vienas tų dalykų, kuriais Lietuva gali didžiuotis pasauliniu mastu. Spontaniškai kilęs iš pačios tautos poreikių, aprėpęs visus socialinius sluoksnius, vargšus ir pasiturinčiuosius, vyrus ir moteris, jis pasauliui liudija Lietuvos vidinę šviesą ir kultūrą. Rizikuodami gyvybe gabenome ne rūkalus, degtinę ar prekes spekuliavimui, bet maldaknyges, vadovėlius, laikraščius ir romanus – tam, kad išaugotume ne tik savo kalbą, bet ir savo sielas bei tapatybę, kad augintume vaikus tikėdami būsima laisve nuo carinės priespaudos. Pasakojant šią istoriją britams pristatant Lietuvos dalyvavimą Londono knygų mugėje, negali nesidžiaugti įspūdžiu, kuri ši istorija jiems palieka. Tai – tiesiog unikalu. Na o mes patys tikrai galime didžiuotis, kad puoselėjame atmintį apie mūsų knygnešius, kad jų misiją pamename ir šiandien“.

„Renginio tikslas – ne tik pristatyti unikalų Lietuvos kultūros fenomeną ir iškalbingą jo istorinį, socialinį, kultūrinį kontekstą, bet ir netradiciniu būdu paskleisti tikslinei auditorijai žinią apie augantį Lietuvos literatūros vertimų skaičių, mūsų autorius ir jų kūrybą, kuri bus pristatyta balandžio 10-12 dienomis vyksiančios Londono knygų mugės Baltijos šalių „Market Focus“ programoje“, – teigė Knygnešių akciją organizuojančio Lietuvos kultūros instituto Projektų ir programų skyriaus vadovė Rūta Nanartavičiūtė.

Po pirmosios renginio dalies šiandieniniai knygnešiai – daugiausiai Londone gyvenantys Lietuvos literatūros vertėjai, studentai – pasklido po miestą ir gabeno krepšius su Lietuvos autorių knygomis. Knygnešiai pasiekė ir Britanijos literatūros miestą Norwich, kur įsikūręs Nacionalinis rašytojų centras (Writers‘ Centre Norwich). Beje, keletas knygnešių buvo pasipuošę Juozo Statkevičiaus kostiumais iš jo 2017 m. pavasario-vasaros kolekcijos, įkvėptos tautinio paveldo, kuriuos garsiausias Lietuvos mados kūrėjas paskolino specialiai šiam renginiui.

Be vienos labiausiai skaitomų šiuolaikinių Lietuvos rašytojų, tarptautinio bestselerio „Silva rerum“ autorės Kristinos Sabaliauskaitės, Lietuvai Londono knygų mugėje atstovaus poetas, intelektualas, disidentas Tomas Venclova; tarptautinį pripažinimą pelniusi prozininkė, 2015-ųjų Europos Sąjungos literatūros premijos laureatė Undinė Radzevičiūtė; prozos, poezijos, dramaturgijos kūrėjas, aktorius ir režisierius Alvydas Šlepikas.

Leidybos specialistams skirtos Londono knygų mugės metu vyks ir kultūrinė programa. Trijų Baltijos šalių autoriai su Britanijos literatūrine bendruomene susitiks Britų bibliotekoje, Nacionalinėje poezijos bibliotekoje, knygynuose ir literatūros centruose.

R. Nanartavičiūtė išskyrė balandžio 9-osios renginį Britų bibliotekoje („Būti baltais: įtakų kryžkelėse“), kuriame dalyvaus visų trijų šalių Dienos autoriai K. Sabaliauskaitė, Nora Ikstena (Latvija) ir Mihkelis Muttas (Estija). Tą pačią dieną įvyks ir tarptautinio iliustruotojų mainų projekto „Pop-Up kūrėjai“ pristatymas ir parodos atidarymas.

Paskutinę mugės dieną, balandžio 12-ąją, Poezijos bibliotekoje Southbank centre vyks poezijos renginys iš serijos „Pasaulio poetai“, kuriame dalyvaus Tomas Venclova, Karlis Vendrinš (Latvija) ir Maarja Kangro (Estija); tą pačią dieną „Istorijos vaikų“ tema diskutuos Alvydas Šlepikas ir Nora Ikstena (Latvija), balandžio 13-ąją Undinė Radzevičiūtė kalbėsis su britų žurnaliste ir rašytoja Erica Wagner ir pasakos apie savo literatūrinius pasaulius (JK).

Šalia pagrindinės Londono knygų mugės programos vyks ir poezijos renginiai, kuriuose dalyvaus poetai Marius Burokas, Giedrė Kazlauskaitė, Aušra Kaziliūnaitė, poetas ir vertėjas Rimas Užgiris. Lietuviškąją programą Londone papuoš ir išskirtinis renginys su Jonu Meku: balandžio 10 d. PekhamPlex kino teatre avangardo legenda kalbėsis su Serpentine galerijos meno vadovu Hansu-Ulrichu Obristu, taip pat vyks filmo „Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“ peržiūra, J. Mekas pasirašinės knygą „Conversations with Film Makers“ (leidykla „Spector Books“).

Lietuvos literatūros pristatymas nesibaigia su Londono knygų muge: įvairiuose literatūros festivaliuose, kituose renginiuose šiemet dalyvauja Sigitas Parulskis, Tomas Vaiseta, Gabija Grušaitė, Evelina Daciūtė ir Aušra Kiudulaitė, Tomas Dirgėla, garsusis „Hay“ festivalis jau skelbia rašytojos Rūtos Šepetys dalyvavimą savo programoje.

Informacija apie renginius ir registraciją:

Balandžio 9 d.:

„Būti baltais: įtakų kryžkelėse“: https://www.bl.uk/events/being-baltic-at-the-crossroads-of-influence

„Pop-Up kūrėjai“ pristatymas: https://www.rosl.org.uk/events/event/755-pop-up-creators-exhibition-digital-showcase-launch

Balandžio 10 d.:

Jonas Mekas PeckhamPlex: http://www.peckhamplex.london/film/jonas-mekas-event

Balandžio 12 d.:

„Pasaulio poetai“: https://www.southbankcentre.co.uk/whats-on/127404-world-poets-series-baltic-poets-london-2018

„Istorijos vaikai“ su Alvydu Šlepiku: https://www.freewordcentre.com/whats-on/children-of-history

Balandžio 13 d.:

Renginys su Undine Radzevičiūte: https://www.eventbrite.co.uk/e/literary-worlds-with-undine-radzeviciute-nick-lezard-and-erica-wagner-tickets-44443376335?utm_term=eventurl_text

Informacija apie visus renginius mieste: http://lithuanianculture.lt/events-in-london-and-uk/?lang=en

Informacija apie visus renginius mugėje: http://lithuanianculture.lt/events-at-the-london-book-fair/?lang=en

Foto autorius: Deivaras Kaleininkas (www.deivaras.lt):

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai