Rugpjūčio 13, 2021
Už šaudynes JK atsakingas ginklo licenciją gavęs jaunas vyras

Jungtinės Karalystės policija penktadienį pranešė tirianti pietvakariniame Plimuto uostamiestyje siautėjusio jauno vienišiaus, gavusio šaunamojo ginklo licenciją ir nušovusio penkis žmones, įskaitant mažą mergaitę, biografiją.

Kol kas neatskleistas galimas motyvas po žudynių, ketvirtadienį surengtų 22 metų šaulio Jake'o Davisono (Džeiko Deivisono). Šešias minutes siautėjęs užpuolikas paskui nusižudė pats ramiame gyvenamajame rajone, esančiame netoli Vakarų Europos didžiausios jūrų pajėgų bazės.

Tačiau Devono ir Kornvalio policija atmetė terorizmo, įskaitant paskatinto ultradešiniųjų ideologijos, versiją. Pareigūnai nurodė, kad J. Davisoną su pirmąją auka siejo „šeimyniniai ryšiai“, bet atsisakė patvirtinti vietos žiniasklaidos pranešimus, kad tai buvo jo motina.

Nužudęs moterį jos namuose, J. Davisonas išėjo į lauką ir prie kelio nušovė trimetę mergaitę ir jos giminaitį, o tada nužudė šalia stovėjusį vyrą bei moterį, žurnalistams sakė policijos viršininkas Shaunas Sawyeris (Šonas Sojeris).

Pasak jo, dar du vietos gyventojai patyrė „rimtų“ šautinių žaizdų, bet jų gyvybei pavojaus nėra.

Sh. Sawyeris pridūrė, kad 2020 metų duomenimis, J. Davisonas turėjo galiojančią šaunamųjų ginklų licenciją.

Vietiniai ir nacionaliniai lyderiai pareiškė esantys priblokšti ir nuliūdę. 

Tačiau nors po nelaimės buvo keliama klausimų apie įtariamojo praeitį ir policijos atsaką, ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) padėkojo avarinėms tarnyboms.

„Galvoju apie žuvusiųjų draugus ir artimuosius, taip pat apie visus, ką paveikė šis tragiškas incidentas, įvykęs Plimute praėjusį vakarą“, – parašė jis tviteryje.

Griežti ginklų kontrolės įstatymai

Nusižudžius J. Davisonui įvykio vietoje buvo rastas vienintelis ginklas, tačiau policijos viršininkas negalėjo patvirtinti liudininkų pranešimų, kad per žudynes buvo panaudotas ir pompinis šautuvas.

Britanijoje galioja kone griežčiausi ginklų kontrolės įstatymai iš visų Vakarų valstybių, o britų policininkai paprastai nesinešioja ginklų.

Privatus disponavimas pistoletais kone visais atvejais buvo uždraustas po baisiausių masinių šaudynių Britanijos istorijoje – 1996 metais surengtų žudynių Škotijos Danbleino mokykloje. Tąsyk žuvo 16 jaunų mokinių ir jų mokytoja.

Tačiau įsigyti sportinius ir šratinius šautuvus leidžiama – tam būtina gauti licenciją, išduodamą pagal griežtas taisykles.

Licencijos galioja penkerius metus ir privalo būti išduodamos tik policijai atlikus išsamų biografijos įvertinimą, įskaitant patikrinimą dėl galimų psichinių ligų.

Pastarąjį kartą masinės šaudynės Britanijoje įvyko 2010 metų birželį; tuomet vairuotojas Derrickas Birdas (Derikas Berdas) nužudė 12 žmonių šiaurės Anglijos Kambrijoje.

Tirados „YouTube“

Remiantis vieša informacija J. Davisono socialinių tinklų kanaluose, jis domėjosi ginklais, dešiniųjų libertarų ideologija ir kompiuterinėmis „šaudyklėmis“.

Jaunuolio paskelbtas turinys leidžia daryti prielaidą, kad jis buvo savęs gailėjęs vienišius, nepalaikęs artimų ryšių su šeima ir priešiškai žiūrėjęs į moteris.

Savo „Facebook“ anketoje J. Davisonas nurodė esąs kilęs iš JAV Finikso miesto Arizonoje, tačiau vietos žiniasklaida šios informacijos nepatvirtino.

Darbo vietos skiltyje jis buvo įrašęs „Babcock International“ – JK inžinerinių paslaugų bendrovę, aktyviai veikiančią Plimuto ir kitų šalies miestų jūrų dokuose.

Pranešama, kad jis stažavosi kaip doko kranininkas, o paauglystėje dirbo pastolių montuotoju.

Penktadienio rytą „YouTube“ ištrynė jo įkeltą turinį. Toje medžiagoje daugiausia buvo matyti, kaip jis kilnoja svorius improvizuotoje sporto salėje savo namuose.

Viename vaizdo pranešime į kamerą, J. Davisonas, kalbėjęs su ryškiu vakarų Britanijai būdingu akcentu, pažėrė tiradą apie moteris, vartodamas joms nepakančią leksiką. Savo naujausiame įraše, įkeltame liepos 28 dieną, jis sakė besijaučiantis „nugalėtas“ gyvenimo.

Paskutiniame „YouTube“ vaizdo įraše, ant kurio jis šią savaitę buvo paspaudęs „patinka“, matyti, kaip iš Antrojo pasaulinio karo laikų šautuvo paleidžiama salvė šūvių.

Tuo metu Sh. Sawyeris gynė policijos atsaką ir tvirtino, kad sureagavusios ginkluotos pajėgos greitai atvyko į įvykio vietą, nors ir nespėjo sustabdyti J. Davisono nuo savižudybės.

„Manome, kad tai buvo incidentas, susijęs su asmeniniais reikalais, bet išsiliejęs ir į gatves“, – sakė Sh. Sawyeris ir pridūrė, jog policija nagrinėja J. Davisono veiklą socialinėje žiniasklaidoje, jo kietuosius diskus ir informaciją apie šeimyninį gyvenimą.

Policijos viršininkas negalėjo patvirtinti, ar užpuolikui išduota licencija galiojo ir ketvirtadienį panaudotam ginklui.

Pasak jo, bus atliktas „nepriklausomas patikrinimas“ siekiant nustatyti, kaip J. Davisonui buvo išduotas šis dokumentas, taip pat ar jis turėjo kokių nors psichinės sveikatos problemų.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai