Rugsėjo 26, 2007
Gandrų belaukiant
GIEDRĖ GINČAITĖ, 26

Motinystė – pats gražiausias moters gyvenimo etapas. Augant lietuvių skaičiui Jungtinėje Karalystėje, čia daugėja ir besilaukiančių ar planuojančių vaikučius būsimų mamyčių, pasirįžusių gimdyti svečioje šalyje.

Jei pastojote svečioje šalyje, kur gyvenate ir legaliai dirbate, nepulkite į paniką. Kadangi jau keletą metų priklausome Europos Sąjungai, JK jums taip pat garantuojamos socialinės garantijos bei medicininė priežiūra.

Pastojus pirmiausia reikia kreiptis į savo GP (šeimos gydytojas). Jeigu dar neprisiregistravusi - būtinai prisiregistruoti. Registracijai reikės: paso ir adreso patvirtinimo (gali būti angliškos teisės ar komunalinių mokesčių sąskaita). Jei nežinote, kur jūsų gyvenamoje vietovėje yra gydymo įstaiga, ją galite rasti internete įvedę savo pašto indeksą http://www.nhsdirect.nhs.uk arba teiraukitės telefonu 08454647. Jeigu nekalbate angliškai jums bus skirtas vertėjas (interpreter), kuris kartu su jumis dalyvaus visuose susitikimuose su akušere ir gimdymo metu.

GP sutvarkys visus reikalingus dokumentus bei užregistruos į gimdymo namus jūsų rajono ligoninėje, kuri skirs jums akušerę (midwife). Jeigu nenorite gimdyti vietinėje ligoninėje (prisiklausėte prastų atsiliepimų), apie tai pasakykite GP - galbūt pavyks užsiregistruoti į kitą ligoninę. Akušerė stebės jūsų nėštumo eigą, ves dokumentaciją. Nėštumo eigoje aš turėjau dvi akušeres, todėl nebūtinai vienas ir tas pats asmuo jus prižiūrės viso nėštumo metu. Tyrimas ultragarsu daromas tik porą kartų: vienas – apie 12 savaitę, o antras – apie 22 savaitę. Jeigu gydytojui kyla abejonių dėl vaisiaus vystymosi, jo nuožiūra bus skiriama daugiau tyrimų ultragarsu bei tolesnė priežiūra. Kraujo tyrimai daromi keletą kartų per visą nėštumą, rezultatai siunčiami į ligoninę. Jeigu kraujo tyrimas geras, jums niekas rezultatų nepraneš, nebent pačios eisite į ligoninę ir teirausitės.

Jei nėštumas praėjo sklandžiai ir pradėjote gimdyti, pasiimkite savo nėščiosios knygą, daiktus ir važiuokite į ligoninę, tačiau prieš tai pasiskambinkite į gimdyklą ir pasakykite, kad atvažiuojate, kitu atveju gali tekti ir palaukti. Siūloma greitosios nekviesti, o atvažiuoti savo automobiliu ar taksi. Pasitaiko tokių atvejų, kad atvykus į ligoninę, po gydytojo apžiūros, jam nustačius, jog gimdos kaklelis per mažai atsidaręs, galite būti išleista namo iki suintensyvės sąrėmiai. Gimdymo planas turi jau būti aptartas su jus prižiūrėjusia akušere, kad nekiltų nesklandumų gimdymo metu. Jums suteikta gimdymo laisvė: galite rinktis, kur gimdyti - namie ar ligoninėje, kaip gimdyti, ar vartoti nuskausminamuosius, ar gimdyti natūraliai. Tačiau visa tai jau turi būti aptarta gimdymo plane.

Socialinės garantijos

Kiekviena dirbanti būsima mamytė turi teisę į motinystės atostogas. Nuo 2007 metų balandžio mėnesio JK pakeistas įstatymas, kuriuo motinystės atostogos prailgintos nuo 6 iki 9 mėnesių. Tačiau mamos, kurių gimdymo data buvo nustatyta iki 2007 metų balandžio 1 dienos, pretenduoja tik į 6 mėnesių motinystės atostogas.

Mamoms, kurios iki motinystės atostogų pradžios dirba industrinėse kompanijose, agentūrose, t.y. pasirašiusios kontraktą su darbdaviu, išmokos vadinasi Statutory Maternity Pay. Kad darbdavys jums apmokėtų motinystės atostogas turite būti dirbusi kompanijoje mažiausiai 26 savaites. Kada esate nėščia 15 savaičių, turėtumėte pranešti šią žinią darbdaviui ir įteikti akušerės išduotą pažymą (Maternity certificate MAT B1) apie nėštumo patvirtinimą. Motinystės atostogų galite išeiti likus 11 savaičių iki gimdymo datos. Darbdaviui turite pristatyti pažymą ne vėliau kaip likus 3 savaitėms iki motinystės atostogų pradžios. Pirmas 6 savaites gausite 90% algos dydžio išmokas, o kitas likusias 33 savaites valstybės nustatytą £112.75 savaitinę išmoką.

Darbdavys turi sudaryti patogias sąlygas nėščiai moteriai, t.y. jei darbas fabrike stovimas, jums turi būti pasiūlyta kėdė. Darbdavys neturi teisės diskriminuoti nėščios moters. Priešingu atveju jis gali būti baudžiamas valstybės nustatyta tvarka.

Jungtinėje Karalystėje yra laisvai samdomų moterų, kurios „dirba sau“- turi savo verslą (angl. self-employed), pvz. verslininkės, namų valytojos, auklės. Tokiu atveju motinystės atostogos vadinasi Maternity Allowance, kurias jums apmokės valstybė. Tačiau pirma turite būti užsiregistravusi kaip self-employed ir mokėti National Insurance (NI) įmokas. Norint gauti motinystės atostogų išmoką, turite būti sumokėjusi mažiausiai 6 mėnesių NI įmokas valstybei, t.y. apie £8-10 per mėnesį. Kai užsiregistruojate pati, įstaiga siunčia kvitą kas ketvirtį su nurodyta suma. Arba galite mokėti pavedimu (angl. Direct Debit). Tuomet kiekvieną mėnesį nuo jūsų banko sąskaitos bus nuskaičiuojama tam tikra pinigų suma. Maternity Allowance formą galite gauti artimiausiame jūsų gyvenamo rajono Darbo centre (Job Centre Plus) . Šią formą turite išsiųsti nuo 26 nėštumo savaitės. Formoje nurodysite datą, kada išeinate motinystės atostogų, ne anksčiau 11 savaičių likus iki gimdymo datos, ir nuo tos dienos jums bus pradėta mokėti £112.75 savaitinė išmoka. Prie formos turite pridėti akušerės išduotą nėštumo pažymą (Maternity certificate MAT B1).

Vaiko priežiūros atostogų gali išeiti ne tik mama, bet ir tėtis – Paternity Leave and Pay. Būsimiems tėčiams, kurie dirba tiesiogiai darbdaviui, sudarytos sąlygos padėti partnerėms ir žmonoms prižiūrėti gimusį kūdikį: juk po gimdymo moteriai reikia atgauti jėgas. Tėveliams sudarytos sąlygos išeiti vienai ar dviem savaitėms atostogų. Atostogos yra apmokamos. Kiekvienu atveju reikia žiūrėti darbo kontrakte, bet standartinė suma yra £112.75 per savaitę.

Daugiau informacijos http://www.dwp.gov.uk

Raktažodžiai:

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai