Gruodžio 22, 2022
Afganistane moterys protestavo prieš draudimą joms studijuoti universitetuose

Afganistano sostinėje Kabule moterų grupelė ketvirtadienį surengė protestą prieš Talibano paskelbtą draudimą moterims studijuoti universitetuose, sakė viena aktyvistė.

Pasak jos, kai kurios protesto dalyvės buvo areštuotos.

Talibanui toliau varžant žmogaus teises Afganistane, aukštojo švietimo ministras antradienį įsakė visiems valstybiniams ir privatiems universitetams nebeįsileisti moterų.

„Jie išvarė moteris iš universitetų. O, gerbiamieji žmonės, paremkite, paremkite. Teisės kiekvienam arba niekam!“ – skandavo protestuotojos, rodo naujienų agentūros AFP gauta filmuota medžiaga.

Viena protesto dalyvė AFP sakė, kad „kai kurias merginas“ areštavo policijos pareigūnės. Dvi protestuotojos buvo paleistos, bet kelios kitos tebėra sulaikytos, sakė su AFP anonimiškai kalbėjusi moteris.

Maždaug du tuzinai hidžabus vilkinčių moterų, kurių kai kurios buvo su kaukėmis, skanduodamos žygiavo vieno Kabulo rajono gatvėmis.

Talibanui pernai rugpjūtį sugrįžus į valdžią, moterų vadovaujami protestai Afganistane darosi vis retesni. Šių metų pradžioje buvo sulaikytos pagrindinės aktyvistės.

Protestų dalyvėms gresia areštas, smurtas ir socialinė gėda.

Iš pradžių moterys planavo ketvirtadienį rinktis priešais Kabulo universitetą – didžiausią ir prestižiškiausią šalies švietimo įstaigą – bet pakeitė protesto vietą valdžiai prie universiteto dislokavus dideles saugumo pajėgas.

Antradienį Talibano paskelbtas draudimas išprovokavo tarptautinį pasipiktinimą. Talibų pranešimą, paskelbtą mažiau nei trys mėnesiai po to, kai tūkstančiams moterų buvo leista laikyti stojamuosius į universitetus, pasmerkė JAV, Jungtinės Tautos, kelios musulmoniškos valstybės.

„Afganistano mergaitės yra mirę žmonės... Jos verkia kruvinomis ašaromis“, – sakė proteste nedalyvavusi Herato universiteto žurnalistikos studentė Wahida Wahid Durani (Vahida Vahid Durani).

„Jie naudoja prieš mus visą savo jėgą. Bijau, greit jie paskelbs, kad moterims neleidžiama kvėpuoti“ – pridūrė ji.

Sugrįžęs į valdžią Talibanas įvedė daug suvaržymų moterims.

Daugumai mergaičių neleidžiama mokytis vidurinėse, moterys buvo išstumtos iš daugelio valstybinių darbų, joms neleidžiama keliauti be giminaičio vyro palydos, liepta už namų sienų nešioti hidžabą, pageidautina – visą kūną, neišskiriant nė veido, dengiančią burką.

Moterims taip pat neleidžiama lankytis parkuose ir soduose.

Pastarosiomis savaitėmis Talibanas sugrąžino viešą vyrų ir moterų plakimą, plėsdamas savo kraštutinės islamo teisės interpretacijos taikymą.

Aukščiausiasis Teismas pranešė, kad ketvirtadienį Badachšano ir Oruzgano provincijose buvo nuplakti 44 žmonės, įskaitant šešias moteris, pripažinti kaltais dėl įvairių nusikaltimų.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: PasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai