Liepos 29, 2018
Magiškos Londono vietos. Bažnyčia, kur vienintelis Dievas yra Laikas
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ

Žinau, skambės gan keistai, bet kartais labiau už išblizgintus rūmus mane žavi griuvėsiai. Aš tiek neaikčioju apsilankiusi gražiausiose Anglijos pilyse, kiek išvydusi pelėsiais ir kerpėmis apaugusius  didingo pastato likučius. Nesu vienintelė. Kažkuomet Londono Tate Britain galerijoje vyko ištisa paroda skirta griuvėsiams, o žmoniją apsėdusi fotografijų, kuriuose vaizduojami griuvėsiai, manija vadinama tiesiog ‘ruin porn’ arba ‘ruin lust’ nuo vokiško žodžio ‘ruinenlust’, reiškiančio malonumą, kurį patiriame žiūrėdami į griuvėsius.

Vieni iš žymiausių Londono griuvėsių - St Dunstan bažnyčia, pastatyta 1100 metais. Paradoksalu, kad tai, kas iš jos liko, rasite vieno didžiausių komercinių bei finansinių centrų pasaulyje, Londono City, viduryje. Jie šimtus metų stūkso nepajudinami ir stebi kaip aplinkui auga nauji, dangų skrodžiantys pastatai, kuriuose verda bankininkų, technologijų specialistų, analitikų, teisininkų pirmadieniai – penktadieniai.

Jei šmirinėjote po Londono City gatves savaitgaliais, žinote kaip jos skiriasi nuo darbo dienų: pirmadieniais – penktadieniais čia veiksmas vyksta nuo ryto, kada į ofisus plūsta darbuotojai, iki vakaro – kada ‘busy’ diena paliekama vietiniuose restoranuose ir pub’uose. Savaitgaliais – tai tikriausiai tuščiausias Londono kampelis. Be japonų turistų grupės ir kelių užklydusių londoniečių, čia nebelieka beveik nieko. Net kai kurie pub’ai ir restoranai, kuriuose darbo dienomis lūžta stalai nuo klientų gausos, savaitgaliais užveria duris.

St Dunstan bažnyčios griuvėsiai – vieta City darbuotojams atsikvėpti nuo ofiso ir suvalgyti sumuštinį pietų pertraukos metu. Savaitgaliais, kostiumuota minia juos palieka ramybėje, tuomet atsiveria tikroji griuvėsių magija, menanti 1666-ųjų Didįjį Londono Gaisrą, 1941-ųjų bombardavimą (The Blitz). Gaisro nuniokotai bažnyčiai architektas seras Christopher Wren padovanojo naują bokštą. Šis bokštas ir pora sienų – viskas, kas liko iš bažnyčios, visą kitą nuo žemės paviršiaus nušlavė vokiečių bombos. Dėl finansų stokos bažnyčia neatstatyta ir šiandien ji virto savotišku parku.

Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą, ar ne? Sekmadieniais, kada minios tikinčiųjų traukia melstis į didingas sales, šioje vietoje galite atrasti savo Dievą. Žvelgiant į įgriuvusiomis sienomis lipančius vijoklius ir languose augančius medžius – tai atrodo tarsi pati tikriausia šventovė, kur vienintelis visagalis Dievas yra Laikas. Amen.

St Dunstan in the East, St Dunstan's Hill, London, EC3R 5DD. Metro: Monument ar Tower Hill. Lankytojams atvira visus metus nuo 8am iki 7pm ar sutemų. Uždaryta Kalėdų, Boxing Day ir Naujų Metų dienomis. PS. Griuvėsius galite išsinuomoti šventėms, renginiams ar fotosesijoms. Daugiau info čia >>>

Turite šios vietos fotografijų? Pasidalinkite: [email protected].

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai