Spalio 26, 2020
JAV aukcione bus parduodami KGB šnipų naudoti prietaisai iš lietuvio įkurto muziejaus
Julius Urbaitis su dukra. © Foto: Asmeninis albumas.

Lūpdažių tūtelės pavidalo pistoletas, piniginė su įtaisytu fotoaparatu ir viešbučio kambariui skirta pasiklausymo įranga – tai keli iš  sovietų žvalgybos Šaltojo karo laikų daiktų, eksponuoti vieno lietuvio istoriko įkurtame muziejuje, o dabar pirmą kartą parduodami aukcione.

Amerikiečių aukcionų namai „Julien's“ nuo sausio vidurio iki kitų metų vasario 13 dienos internetu, o vėliau ir iš tiesioginių varžytinių, parduos maždaug 400 su šnipinėjimu susijusių eksponatų.

Neseniai jie buvo eksponuojami KGB šnipinėjimo muziejuje Manhatane. Šį privatų muziejų 2019 metų sausį atidarė lietuvių istorikas Julius Urbaitis, tačiau dėl koronaviruso pandemijos muziejus buvo uždarytas.

„Mums nėra žinoma apie kokį nors tokio pobūdžio aukcioną. Susidomėjimas turėtų būti didžiulis, nes žmonės žavisi tokiais dalykais“, – sakė aukciono namų „Julien's“ vadovas Marinas Nolanas. 

Aukcione parduodamos prekės įvertintos nuo kelių šimtų JAV dolerių iki 12 tūkst. JAV dolerių. Brangiausiai įvertinta – pranešimų šifravimo mašina „Fialka“, garsiosios nacių „Enigma“ sovietinis atitikmuo. 

Už akmeninį Vladimiro Lenino biustą tikimasi gauti nuo 5 tūkst. iki 7 tūkst. JAV dolerių, o plieninės durys iš KGB kalėjimo ligoninės vertinamos 5 tūkst. – 7 tūkst. JAV dolerių.

„Tai nėra labai brangūs daiktai, tai įdomūs daiktai, kurie... gali duoti pradžią žavingam pokalbiui vakarienės metu“, – sakė M. Nolanas.

Aukcionų namai „Julien's“ pardavimui pristatys ir Šaltojo karo laikų daiktų, įskaitant Che Guevara (Če Gevaros) mokyklos pažymėjimą. Fidelio Castro 1958 metų laiškas, kuriame rašoma apie Havanos paėmimo planus, o taip pat su JAV ir Sovietų Sąjungos kosminėmis varžybomis susiję daiktai.

Redaktorius Raimondas Čiuplys, BNS

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai