Rugpjūčio 12, 2023
JK ekonomika antrąjį ketvirtį netikėtai paaugo 0,2 proc.

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika antrąjį ketvirtį netikėtai paaugo ir tai daugiausia lėmė geri birželio rezultatai, nes infliacija šalyje tebėra didelė, parodė penktadienį paskelbti oficialūs duomenys.

Nacionalinės statistikos biuro (ONS) išankstiniu vertinimu, bendrasis vidaus produktas (BVP) balandžio–birželio mėnesiais, palyginti su ankstesniu ketvirčiu, paaugo 0,2 proc., nors rinkose buvo prognozuota, kad BVP, per pirmąjį ketvirtį paūgėjęs 0,1 proc., antrąjį ketvirtį nepakis.

„Per visą ketvirtį BVP šiek tiek padidėjo; augo apdirbamosios pramonės sektorius, kuriam padėjo žaliavų kainų smukimas“, – pareiškė ONS ekonominės statistikos skyriaus vadovas Darrenas Morganas (Darenas Morganas).

Paslaugų sektorius per ketvirtį paaugo 0,1 procento. Pramonės sektorius išaugo 0,7 proc., o vien apdirbamosios pramonės sektorius – 1,6 proc., rašo portalas „Trading Economics“.

Eksportas per ketvirtį smuko 2,5 proc., bet importas paaugo 1 procentu.

Palyginti su 2022 metų antruoju ketvirčiu, JK BVP balandžio–birželio mėnesiais, išankstiniais vertinimais, padidėjo 0,4 proc., nors buvo prognozuota, kad metinis prieaugis bus perpus mažesnis ir, kaip ir pirmąjį ketvirtį, sudarys 0,2 procento.

Tuo tarpu vien birželį, palyginti su ankstesniu mėnesiu, šalies BVP padidėjo 0,5 proc. ir prieaugis buvo daugiau kaip dukart didesnis už rinkoje prognozuotus vidutiniškai 0,2 procento.

BVP mėnesio prieaugis pirmąjį vasaros mėnesį buvo didžiausias nuo spalio, rašo „Trading Economics“. 

Vien pramonės gamyba, gegužę smukusi 0,6 proc., birželį padidėjo 1,8 proc. ir prieaugis buvo didžiausias nuo 2020 metų rugpjūčio. Statybos sektorius per mėnesį paaugo 1,6 proc., o paslaugų sektorius – 0,2 procento.

ONS skaičiavimais, mėnesio BVP birželį 0,8 proc. viršijo priešpandeminį lygį.

Gera žinia vyriausybei

BVP duomenys taip pat yra gera žinia konservatorių vyriausybei, kuri, kaip prognozuojama, per kitais metais vyksiančius visuotinius rinkimus praras valdžią, Didžiajai Britanijai vis kovojant su pragyvenimo išlaidų krize.

„Veiksmai, kurių imamės kovoje su infliacija, pradeda duoti rezultatų, o tai reiškia, kad dedame tvirtus pamatus, reikalingus ekonomikai augti“, – komentuodamas BVP duomenis, pareiškė iždo kancleris Jeremy Huntas (Džeremis Hantas).

„Jei laikysimės savo plano padėti žmonėms įsidarbinti ir skatinti verslo investicijas, kaip yra sakęs Tarptautinis valiutos fondas (TVF), ilguoju laikotarpiu augsime sparčiau nei Vokietija, Prancūzija ir Italija“, – pridūrė jis.

Ministras pirmininkas Rishi Sunakas (Rišis Sunakas) vyriausybės prioritetu paskelbė siekį iki 2023 metų pabaigos sumažinti metinę infliaciją Jungtinėje Karalystėje iki 5 proc., t. y. maždaug perpus, palyginti su metų pradžioje buvusiu infliacijos lygiu.

Šiuo metu metinė infliacija Jungtinėje Karalystėje siekia 7,9 proc. ir yra didžiausia tarp Didžiojo septyneto (G-7) šalių.

Nepaisydami penktadienį paskelbtų palankių duomenų, ekonomistai sako, kad Jungtinei Karalystei šiais metais ir toliau kyla recesijos rizika, ypač tuo atveju, jei Anglijos bankas ir toliau didins palūkanų normas.

Pasak tyrimų grupės „Capital Economics“ ekonomistės Ruth Gregory (Rut Gregori), „mes vis dar manome, kad didžioji dalis augimą slopinančio didesnių palūkanų normų poveikio dar nepasireiškė ir trečiąjį ketvirtį BVP smuks ir prasidės nedidelė recesija“.

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai