Vasario 24, 2023
JK atliktas tyrimas patvirtino keturių dienų darbo savaitės efektyvumą

Keturių dienų darbo savaitė daugeliui darbuotojų ir įmonių būtų produktyvesnė nei tradicinė penkių dienų savaitė, rodo antradienį paskelbti vieno didžiausių tokio pobūdžio tyrimų Jungtinėje Karalystėje (JK) rezultatai.

Daugiau nei 60 įmonių  JK dalyvavo šešis mėnesius trukusiame eksperimente, leisdamos beveik 3 tūkst. darbuotojų dirbti viena diena mažiau per savaitę, išlaikant tą patį atlyginimą.

2022 metų birželio–gruodžio mėnesiais atliktą tyrimą organizavo pelno nesiekianti grupė „4 Day Week Global“ kartu su ekspertų centru „Autonomy“, Kembridžo universitetu ir Bostono koledžu Jungtinėse Valstijose.

Pasak organizatorių, tai buvo didžiausias pasaulyje tyrimas, skirtas įvertinti keturių dienų darbo savaitės efektyvumą.

Organizatorių pranešime sakoma, kad po tyrimo kad daugiau nei devynios iš dešimties įmonių ketina taikyti sutrumpintą darbo savaitę arba planuoja tai daryti.

To neketina daryti vos 4 proc. įmonių–dalyvių.

„Rezultatai iš esmės nuoseklūs įvairaus dydžio įmonėse, o tai rodo, kad ši naujovė gali tikti daugelio tipų organizacijoms“, – pažymėjo vadovaujanti mokslininkė ir Bostono koledžo profesorė Juliet Schor (Žiuljet Skor).

Mažesnis darbo dienų per savaitė skaičius neturėjo neigiamos įtakos produktyvumui – įmonių pajamos per bandomąjį laikotarpį vidutiniškai išaugo 1,4 procento.

Palyginti su panašiais ankstesnių metų laikotarpiais, pajamos vidutiniškai šoktelėjo 35 procentais.

Tyrimas taip pat parodė, kad daugėjo samdomų darbuotojų ir sumažėjo pravaikštų skaičius, o išeinančių darbuotojų skaičius tyrimo metu smarkiai sumažėjo.

Be to, mokslininkai padarė išvadą, kad pagerėjo bendra darbuotojų sveikata ir savijauta.

Pastebėtas „reikšmingas“ fizinės ir psichinės sveikatos, mankštai skirto laiko ir bendro pasitenkinimo gyvenimu bei darbu padidėjimas.

Pasak tyrimo organizatorių, sumažėjo streso, perdegimo ir nuovargio lygis, sumenko miego problemos.

„Kalbant apie darbuotojus, pagerėjo jų psichinė sveikata, jie geriau išsimiegojo, mažiau perdegė“, – naujienų agentūrai AFP sakė Kembridžo universiteto profesorius Brendanas Burchellas (Brendanas Burčelas).

„Tuo pat metu bendrovės pranešė, kad jei ir bus pelno ar veiklos rezultatų pokyčių, tai greičiausiai jie padidės, o ne sumažės.“

„Matėme daugybę labai laimingų žmonių – žmonėms tai labai patiko; jie labai džiaugėsi galimybe turėti trijų, o ne dviejų dienų savaitgalius“, – pažymėjo mokslininkas.

Pastaraisiais metais keturių dienų darbo savaitės tyrimai išplito visame pasaulyje, nes darbdaviai tiria įvairių darbo modelių efektyvumą po pandemijos, įskaitant darbo režimų, leidžiančių daugiau dirbti iš namų, koncepciją.

Eksperimentai, susiję su sutrumpinta darbo savaite,  vyko visoje Europoje, JAV ir Kanadoje, taip pat Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje.

Visgi paklaustas, ar JK vyriausybė gali patvirtinti oficialią sutrumpintą darbo savaitę, ministro pirmininko Rishi Sunako (Rišio Sunako) atstovas spaudai išliko atsargus, sakydamas kad „tokių planų nėra“.

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai