Liepos 10, 2023
Į NATO viršūnių susitikimą Vilniuje renkasi Aljanso lyderiai

Į NATO viršūnių susitikimą Vilniuje pradeda rinktis šio gynybos Aljanso lyderiai ir sąjungininkai.

Pirmadienį Lietuvoje laukiama JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno), NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo, Kanados premjero Justino Trudeau (Džastino Triudo), kitų svečių.

Parodų ir kongresų centre „Litexpo“ numatytas prezidento Gitano Nausėdos ir J. Stoltenbergo susitikimas. Jie aptars paskutines pasirengimo viršūnių susitikimui detales ir surengs bendrą spaudos konferenciją, pranešė Prezidentūra.

Pirmadienio vakarą G. Nausėda Vilniaus oro uoste pasveikins JAV prezidentą J. Bideną, o antradienį jiedu surengs dvišalį susitikimą Prezidentūroje.

Premjerė Ingrida Šimonytė savo ruožtu Gedimino pilies bokšte priims Kanados premjerą J. Trudeau.

J. Stoltenbergas taip pat pranešė, kad pirmadienį vakare Lietuvoje susitiks su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) ir Švedijos premjeru Ulfu Kristerssonu aptarti galimybių Ankarai ratifikuoti Švedijos narystę NATO.

Liepos 11–12 dienomis Vilniuje vyksiančiame viršūnių susitikime iš viso tikimasi 48 NATO šalių narių ir šalių partnerių delegacijų. Jose bus apie 2400 narių, 40 valstybių vadovų. Tokio dydžio susitikimas Lietuvoje rengiamas pirmą kartą.

Lietuvoje taip pat tikimasi sulaukti Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio.

Vilnius, reikšdamas paramą narystės Aljanse siekiančiai Ukrainai, pasipuošė mėlynai geltonomis vėliavomis. Ukrainos vėliavėlės iškabintos ant visuomeninio transporto, apšvietimo stulpų, gyvenamųjų namų, Vilniaus TV bokštas iliuminuotas specialia šviesine kompozicija, skirta NATO viršūnių susirinkimui. Lietuvos automobilių kelių direkcija šventiškai papuošė magistralę tarp Vilniaus ir Kauno.

Ukraina viršūnių susitikime bus viena pagrindinių temų.

Vidurio ir Rytų Europos šalys derybose remia Rusijos invazijai besipriešinančios Ukrainos raginimus, kad jai Vilniuje būtų nutiestas kelias į NATO.

Tačiau didžiosios valstybės – Jungtinės Valstijos ir Vokietija – nelinkusios žengti toliau nei 2008 metais Aljanso duotas pažadas, kad Ukraina vieną dieną įstos į NATO, nenustatant aiškaus termino.

V. Zelenskis sako Vilniuje besitikintis sulaukti aiškaus signalo dėl Ukrainos narystės Aljanse perspektyvų.

Pasirengti viršūnių susitikimui Lietuvos sostinė išleido apie 10 mln. eurų – iš naujo asfaltuotos kai kurios gatvės, nutiesti šaligatviai, atnaujinta infrastruktūra. Vyriausybė anksčiau yra skelbusi, kad renginiui organizuoti reikės maždaug 38 mln. eurų.

Dėl aukštų pareigūnų vizito sostinėje numatyti eismo ribojimai, beveik visame senamiestyje bus draudžiamas automobilių, dviračių, elektrinių paspirtukų eismas.

Nuo antradienio 12 val. iki trečiadienio 16 val. Vilniaus oro uoste nebus vykdomi jokie komerciniai skrydžiai, nesusiję su NATO renginiu.

Raktažodžiai: LietuvaPasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai