Kovo 25, 2024
Dėl 137 gyvybių pareikalavusio išpuolio Pamaskvėje suimti keturi įtariamieji

Rusijos teismas pirmadienį leido dėl kaltinimų terorizmu suimti keturis vyrus, įtariamus nužudžius mažiausiai 137 žmonių per išpuolį vienoje Pamaskvės koncertų salėje.

Žuvusiųjų skaičius gali išaugti, nes daugiau nei 100 žmonių yra paguldyti į ligoninę.

Kaltinamiesiems gresia kalėjimas iki gyvos galvos, nors Rusijos pareigūnai reikalavo atšaukti mirties bausmės moratoriumą, kad būtų paskirtos dar griežtesnės bausmės.

Prieš vėlų sekmadienio vakarą Maskvoje prasidėjusių teismo posėdžių seriją keturi vyrai – su mėlynėmis ir įbrėžimais ant veido – buvo atvesdinti į teismą prieš dešimtis žurnalistų.

Rusijos socialiniuose tinkluose po penktadienio išpuolio pasirodė pranešimų ir vaizdo įrašų apie smurtingas apklausas po kaltinamųjų sulaikymo šeštadienį.

Atsakomybę už penktadienio vakaro išpuolį prisiėmė grupuotė „Islamo valstybė“ (IS), tačiau Rusijos pareigūnai jos pranešimo niekaip nekomentavo.

Vieninteliuose savo viešuose pasisakymuose prezidentas Vladimiras Putinas prakalbo apie tariamą ryšį su Ukraina, sakydamas, kad keturi įtariamieji užpuolikai buvo sulaikyti bandydami ten pabėgti.

„Teroristai tautybės neturi“

Rusijos tyrėjai teigia, kad penktadienio vakarą ginkluoti vyrai įsiveržė į „Crocus City Hall“ koncertų salę, šaudė į koncerto lankytojus, po to padegė pastatą ir pabėgo iš įvykio vietos.

Pastate buvo daugiau nei 5 tūkst. žmonių, pirmadienį pranešė Rusijos valstybinė žiniasklaida, remdamasi koncertų salės savininko atstovu.

Tai buvo daugiausia aukų pareikalavusi ataka Rusijoje per du dešimtmečius ir daugiausiai gyvybių nusinešusi Europoje, už kurią atsakomybę prisiėmė IS.

Maskvos teismas nurodė vyrus laikyti suimtus iki gegužės 22 dienos. Šis terminas, tikėtina, bus pratęstas iki teismo proceso.

Rusija šeštadienį pranešė sulaikiusi 11 žmonių, susijusių su išpuoliu. Apie kitus septynis informacijos nebuvo.

Visi keturi įtariami šauliai yra Tadžikistano piliečiai, pranešė Rusijos valstybinė žiniasklaida.

Tadžikistano – Centrinės Azijos valstybės, kuri ribojasi su Afganistanu ir kurioje, kaip žinoma, veikia IS, – prezidentas sekmadienį telefonu V. Putinui pasakė, kad „teroristai tautybės neturi“.

Maskva ir Dušanbė susitarė suintensyvinti bendradarbiavimą kovoje su terorizmu, sakoma Kremliaus pranešime apie pokalbį.

Teismas nurodė, kad du kaltinamieji savo kaltę pripažino.

V. Putinas pažadėjo nubausti už „barbarišką teroro aktą“ atsakingus asmenis, o šeštadienį pareiškė, kad keturi užpuolikai buvo sulaikyti bandydami pabėgti į Ukrainą.

Kyjivas griežtai neigia bet kokį ryšį su išpuoliu, o Jungtinės Valstijos pareiškė, kad IS vienintelė yra atsakinga.

Remiantis naujausiais Rusijos tyrėjų duomenimis, žuvo mažiausiai 137 žmonės, įskaitant tris vaikus.

Sveikatos apsaugos pareigūnai pranešė, kad sekmadienio vakarą sužeistųjų skaičius siekė 182, o 101 žmogus vis dar yra ligoninėje. 40 iš jų yra kritinės arba itin kritinės būklės.

„Kulkosvaidžiai, peiliai, padegamosios bombos“

IS grupuotė per „Telegram“ nurodė, kad ataką „įvykdė keturi IS kovotojai, ginkluoti kulkosvaidžiais, pistoletu, peiliais ir padegamosiomis bombomis“.

Pasak džihadistų stebėsenos organizacijos SITE, socialinių tinklų paskyrose, kurias paprastai naudoja IS, buvo paskelbtas maždaug pusantros minutės trukmės vaizdo įrašas, kurį, matyt, nufilmavo užpuolikai.

Vaizdo įraše, kuris, atrodo, buvo padarytas koncertų salės vestibiulyje, nufilmuoti keli šaudantys asmenys neryškiais veidais, ant grindų matyti nejudantys kūnai, o fone – kylantis gaisras.

Rusijos tyrėjai teigė, kad užpuolikai, vaikščioję salėje šaudydami į žiūrovus, vėliau padegė pastatą, o daug žmonių liko įstrigę viduje.

Jie tvirtino, kad aukos mirė nuo šautinių žaizdų ir prisikvėpavę dūmų.

Rusijoje sekmadienį buvo paskelbta gedulo diena, o dešimtys žmonių atėjo padėti gėlių prie apdegusios koncertų salės šiauriniame Maskvos Krasnogorsko priemiestyje.

Nepaprastųjų situacijų ministerija kol kas įvardijo 29 aukas, tačiau gaisras apsunkino tapatybės nustatymo procesą.

Muziejai, teatrai ir kino teatrai visoje šalyje buvo uždaryti, o reklaminiai stendai ir ekranai buvo pakeisti pranešimais apie incidentą.

Pasak pareigūnų, per savaitgalį Maskvoje kraujo paaukojo daugiau nei 5 tūkst. žmonių, daugelis jų stovėjo ilgose eilėse prie klinikų.

„Barbariškas teroro išpuolis“

Užsienyje žmonės paliko gėlių prie Rusijos ambasadų.

V. Putinas šeštadienį pažadėjo „atpildą teroristams, žudikams ir ne žmonėms“, kurie įvykdė „barbarišką teroro išpuolį“.

Kremliaus kritikai suabejojo, kodėl įtakingos Rusijos saugumo agentūros nesugebėjo sužlugdyti atakos, nepaisant viešų ir privačių Vakarų žvalgybos tarnybų įspėjimų vos prieš dvi savaites.

Vėlai sekmadienį Prancūzijos ministras pirmininkas Gabrielis Attalis (Gabrielis Atalis) paskelbė, kad šalis grįžta prie aukščiausio saugumo pavojaus statuso po išpuolio Rusijoje ir atsižvelgdamas į „mūsų šalį slegiančias grėsmes“.

BNS inf.

Raktažodžiai: PasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai