Kovo 2, 2024
„Karui – ne“: Aleksejaus Navalno laidotuvėse Maskvoje dalyvavo tūkstančiai žmonių

Tūkstančiai žmonių penktadienį Maskvoje dalyvavo Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno laidotuvėse, surengtose praėjus dviem savaitėms po pagrindinio prezidento Vladimiro Putino kritiko mirties Arkties kalėjime.

Nepaisydami valdžios įspėjimų nerengti „nesankcionuotų susibūrimų“, žmonės per laidotuves garsiai reiškė nepritarimą Rusijos karui Ukrainoje.

„Sudie, mano drauge“, – parašė A. Navalno padėjėjas Ivanas Ždanovas platformoje „Telegram“. Jis pridūrė, kad karstas į duobę buvo nuleistas skambant filmo „Terminatorius 2“ (Terminator 2) garso takeliui.

A. Navalno atstovė sakė, kad tai buvo mėgstamiausias velionio filmas.

Iš pradžių karstas buvo atvežtas į cerkvę, kurioje įvyko trumpos pamaldos. Daugelis prie cerkvės atėjusių žmonių nešė gėles ir šūksniais palaikė 47-erių metų kovotoją su korupcija, prieš kelerius metus paskatinusį masinius protestus prieš V. Putiną.

Žinią apie A. Navalno mirtį plačiai pasmerkė Vakarų lyderiai. Opozicionieriaus šalininkai apkaltino V. Putiną žmogžudyste ir bandymu užkirsti kelią orioms viešoms laidotuvėms.

Kremlius, kuris neigia turintis ką nors bendra su opozicionieriaus mirtimi, penktadienį įspėjo nerengti jokių „nesankcionuotų susibūrimų“ per A. Navalno laidotuves.

Pirmiausia A. Navalno kūnas gulėjo atvirame karste perpildytoje cerkvėje Marjino rajone Maskvos pietuose. Pamaldose dalyvavo jo tėvai.

Iš karto po pamaldų karstas buvo uždarytas, todėl daugelis gedinčiųjų, norėjusių praeiti pro šalį, negalėjo atiduoti paskutinės pagarbos Dievo Motinos ikonos „Nuramink mano sielvartą“ cerkvėje.

Po to karstas buvo nuvežtas į Borisovo kapines, esančias netoli Maskvos upės kranto, kur aplink kapą buvo padėti keli dideli vainikai.

„Mes tavęs nepamiršime!“ ir „Atleisk mums!“ – šaukė kai kurie gedėtojai, kai karstas buvo atvežtas į kapines.

„Karui – ne“

Prie kapinių susirinkusi minia taip pat skandavo šūkius prieš Kremlių ir jo puolimą Ukrainoje.

Minia šaukė „Karui – ne!“, „Šalin žudikų valdžią!“, „Mes neatleisime!“.

Daugelis A. Navalno šalininkų kaltina Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dėl šio opozicionieriaus, jo pagrindinio oponento mirties.

Teisių gynimo grupė „OVD-Info“ teigė, kad po A. Navalno mirties pareigūnai Rusijoje sulaikė daugiau nei 400 žmonių, norėjusių pagerbti velionį prie įvairių paminklų.

Disidento našlė Julija Navalnaja anksčiau pareiškė būgštaujanti, kad jos vyro laidotuvėms gali būti trukdoma, kad gali vykti sulaikymai.

„Bet kokiais nesankcionuotais susibūrimais bus pažeistas įstatymas, o tie, kas juose dalyvaus, bus patraukti atsakomybėn“, – įspėjo Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. Jo žodžius citavo naujienų agentūra TASS.

„Ko jie bijo? Kodėl tiek daug automobilių?“ – prie cerkvės naujienų agentūrai AFP sakė Ana Stepanova, atėjusi pareikšti pagarbos velioniui.

„Jie patys labai bijo, – teigė ji. – Žmonės, kurie čia atvyko, nebijo. Nebijojo ir Aleksejus.“

„Tokie žmonės kaip jis – garbingi ir principingi, pasiryžę aukotis – neturėtų mirti“, – pridūrė moteris.

Tarp gedinčiųjų prie cerkvės buvo Prancūzijos, Vokietijos ir JAV ambasadoriai, taip pat kai kurie paskutiniai laisvėje likę nepriklausomi Rusijos politikai.

„Kol kas nesu tikra, ar jos (laidotuvės) bus taikios, ar policija sulaikys tuos, kurie ateis atsisveikinti su mano vyru“, – šią savaitę Europos Parlamente sakė J. Navalnaja.

Ji tiesiogiai kaltina Rusijos prezidentą nužudžius jos vyrą.

V. Putino atstovas D. Peskovas A. Navalno žmonos ir Vakarų lyderių pareiškimus vadino vulgariais.

Laidotuvių dieną D. Peskovas sakė, kad „neturi ką pasakyti“ velionio šeimai.

„Padarė didžiulę įtaką“

A. Navalnas išgarsėjo savo antikorupcine kampanija, kurioje atskleidė, anot jo, didžiulį korupcijos mastą V. Putino valdomos Rusijos viršūnėse.

Kai kurie gedėtojai minėjo, kad A. Navalnas padarė didžiulę įtaką jų pačių politinei veiklai.

„Dėl jo pradėjau dalyvauti politikoje. Jis buvo pirmasis viešas asmuo, kurio klausiausi“, – sakė 26 metų Denisas, labdaros organizacijos savanoris.

A. Navalnas buvo sulaikytas 2021 metų sausį, kai grįžo į Rusiją po gydymo Vokietijoje dėl apnuodijimo sovietų sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

„Aleksejus buvo kankinamas trejus metus, – sakė J. Navalnaja įstatymų leidėjams Briuselyje. – Jis buvo marinamas badu mažytėje akmeninėje kameroje, atskirtas nuo išorinio pasaulio, jam buvo draudžiami pasimatymai, telefono skambučiai, o vėliau net laiškai.“

„Ir tada jie jį nužudė. Net ir po to jie žiauriai elgėsi su jo kūnu“, – sakė ji.

„Jo idėjos gyvuos“

Velionio kūnas aštuonias dienas buvo laikomas morge, kol buvo grąžintas šeimai, o tai, A. Navalno komandos nuomone, buvo bandymas nuslėpti atsakomybę už jo mirtį.

Jo šeima ir komanda taip pat apkaltino valdžią bandymu neleisti surengti orių viešų laidotuvių, taip siekiant užkirsti kelią galimiems protestams.

A. Navalno komanda teigė, kad vietos tyrėjai grasino palaidoti jį Arkties pataisos kolonijos, kurioje jis mirė, teritorijoje, jei jo šeima nesutiks surengti uždarų laidotuvių.

Kai palaikai buvo išduoti, rusų opozicionieriaus bendražygiams sunkiai sekėsi surasti vietą, kuri sutiktų surengti laidotuvių ceremoniją, ir katafalko vairuotojus.

Nebuvo leista surengti Rusijoje įprastos civilinės ceremonijos, per kurią plačioji visuomenė galėtų atiduoti pagarbą mirusiajam.

J. Navalnaja pažadėjo tęsti savo vyro gyvenimo darbą ir paragino „tęsti kovą, įnirtingiau ir aršiau nei iki šiol“. 

„Paskutinis didvyris“

Atrodė, kad kai kurie prie cerkvės susirinkę žmonės jai pritarė. 

22-ejų metų archeologė Aliona sakė, kad būtų gailėjusis, jei būtų praleidusi laidotuves. 

„Supratau, kad galiu ir turiu būti čia. Jei ne, aš sau neatleisčiau“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP.

„Manęs klausė: kodėl tai darai, nes idėja yra mirusi. Idėja nėra mirusi! Žmogus mirė, bet jo idėjos gyvuos čia susirinkusiųjų dėka“, – sakė ji.

Teisininko išsilavinimą turintis A. Navalnas, pasinaudodamas nuovargiu nuo Rusijos politikos ir šalyje įsigalėjusios korupcijos, sutelkė milijonus šalininkų.

Kai kurie žmonės, atvykę atiduoti pagarbą A. Navalnui, buvo pikti. 

Pasak 60-metės buvusios teisininkės Inesos, pasipiktinimas yra didžiulis.

„Atvykau, nes jis buvo didvyris, paskutinis mūsų tėvynės didvyris“, – pridūrė ji. 

BNS inf.

Raktažodžiai: PasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai