Rugsėjo 10, 2020
JK paskelbus prieštaringą įstatymo projektą, ES perspėja dėl tarptautinės teisės pažeidimų

Jungtinės Karalystės vyriausybė trečiadienį paskelbė naują kontroversišką įstatymo projektą, kuris, kaip pripažino pats Londonas, pažeidžia jo susitarimą su Europos Sąjunga.

Britų premjeras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) pareiškė, kad Jungtinės Karalystės vidaus rinkos įstatymas padės išsaugoti darbo vietas ir taiką Šiaurės Airijoje, tačiau jo vyriausybė pripažįsta, jog teisės aktas numato vienašališkus pakeitimus, pažeidžiančius išstojimo iš ES įstatymą.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) savo ruožtu perspėjo, kad siūlomas teisės aktas pažeistų tarptautinę teisę.

„Esame labai sunerimę dėl pranešimų iš britų vyriausybės apie jos ketinimus pažeisti pasitraukimo susitarimą. Tai pažeistų tarptautinę teisę ir kenkia pasitikėjimui“, – tviteryje parašė ji.

Pavartodama lotynišką frazę, kurias paprastai mėgsta JK premjeras, buvusi Vokietijos gynybos ministrė pareiškė, kad „pacta sunt servanda " arba „sutarčių reikia laikytis“, ir kad tai yra gerų santykių pagrindas.

B. Johnsono vyriausybė pirmadienį sukrėtė Briuselį savo netikėtu pranešimu, kad pateiks parlamentui svarstyti įstatymo projektą, pažeidžiantį tarptautinį susitarimą su ES dėl „Brexito“. Tačiau ji paaiškino, kad tai daroma tik dėl techninių priežasčių.

Londonas tvirtina, kad siūlomi pakeitimai užtikrins sklandesnę prekybą Jungtinės Karalystės teritorijoje ir paspartins atsigavimą po koronaviruso pandemijos.

Už skyrybų sutarties įgyvendinimą atsakingas Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Marošas Šefčovičius pareiškė, kad pareikalavo surengti skubų susitikimą su britais šiam įstatymui aptarti.

„Aš aiškiai pasakiau, kad persiderėti dėl išstojimo sutarties negalima“, – žurnalistams sakė M. Šefčovičius po pokalbio su savo britų kolega JK kabineto ministru Michaelu Gove'u (Maiklu Gouvu). 

„Mes tikimės, kad išstojimo susitarimo raidės ir dvasios bus visiškai laikomasi“, – pridūrė jis.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: AnglijaNaujienosBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai