Spalio 22, 2019
„Brexit“ spalio 31-ąją greičiausiai neįvyks: Britų parlamentas sugriovė premjero Boriso Johnsono planus
© Photo by Fred Moon on Unsplash.

Didžiosios Britanijos parlamentas antradienį atmetė premjero Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) planus, kad jo siūloma „Brexit“ sutartis bus patvirtinta iki spalio 31 dienos, nors įstatymų leidėjai preliminariai pritarė šiam susitarimui.

Parlamento nariai 322 balsai prieš 308 atmetė vyriausybės planą prastumti šį susitarimą ateinančią savaitę, todėl tapo beveik neišvengiama, kad Jungtinės Karalystės ištojimas iš Europos Sąjungos bus atidėtas.

Po tokių balsavimo rezultatų Didžiosios Britanijos premjeras paskelbė stabdantis pastangas užsitikrinti „Brexit“ sutarties patvirtinimą parlamente, kai įstatymų leidėjai šiam dokumentui išreiškė preliminarų pritarimą, bet atmetė jo siūlymą prastumti susitarimą jau ateinančią savaitę, iki Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos galutinio termino – spalio 31-osios.

„Padarysime pauzę (tvirtinant) šį teisės aktą“, – įstatymų leidėjams pareiškė B. Johnsonas.

Premjeras pridūrė, kad pasitars su ES lyderiais dėl galimybės dar kartą atidėti „Brexit“, bet tvirtino, kad Britanija vis tiek turėtų palikti bloką kaip planuota – spalio 31 dieną.

Kiek anksčiau parlamentarai 392 balsais prieš 299 preliminariai pritarė įstatymo projektui dėl „Brexit'o“ susitarimo, praeitą savaitę suderinto B. Johnsono su Bendrijos lyderiais. Toks įstatymų leidėjų palaikymas buvo pirmasis nuo 2016 metų, kai britai per referendumą apsisprendė palikti Europos Sąjungą.

Po to 322 balsais prieš 308 buvo atmestas vyriausybės planas prastumti šį susitarimą ateinančią savaitę, argumentuodami, kad „Brexit“ sąlygoms išnagrinėti reikia daugiau laiko – taigi, tapo beveik neišvengiama, kad Jungtinės Karalystės išstojimą iš Europos Sąjungos teks atidėti.

Artėjant „Brexit'o“ terminui, bet britų politikams iki šiol smarkiai ginčijantis dėl išstojimo sąlygų, B. Johnsonas praeitą savaitgalį buvo įpareigotas prašyti ES trims mėnesiams atidėti Britanijos pasitraukimo datą.

Jis tai nenoromis padarė, kad įvykdytų parlamento priimtą teisės aktą, įpareigojantį vyriausybę atidėti „Brexit“, užuot rizikavus išstoti be jokio susitarimo ir galimai sukelti didžiulę ekonomikos sumaištį.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas anksčiau antradienį sakė, kad ES lyderiai „ateinančiomis dienomis spręs“, ar Britanijai turi būti suteiktas šis pratęsimas – jau trečiasis per ilgai besiplėtojančią „Brexit“ sagą. Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas (Žanas Ivas Le Drianas) savo ruožtu sakė prancūzų įstatymų leidėjams šiuo metu nematąs „jokio pateisinimo“ tolesniam atidėliojimui.

Vis dėlto B. Johnsonui paskelbus naujausią sprendimą Europos Komisijos atstovė Mina Andrejeva sakė, kad D. Tuskas konsultuosis su ES lyderiais dėl galimybės atidėti „Brexit“ iki sausio 31 dienos.

Ji per „Twitter“ parašė, kad Komisija „atsižvelgia šio vakaro rezultatą ir tikisi, kad JK vyriausybė informuos mus apie tolesnius žingsniu“, o D. Tuskas „konsultuojasi su lyderiais dėl JK prašymo atidėti

iki 2020 metų sausio 31 dienos“.

B. Johnsonas anksčiau sakė galįs inicijuoti balsavimą dėl pirmalaikių rinkimų, jeigu parlamentas blokuotų jo planus, o „Brexit“ tektų nukelti daug ilgesniam laikui. Jis tikisi, kad rinkimai gali atnešti politinį proveržį „Brexit“ procese, besitęsiančiame jau ilgiau kaip trejus metus.

Redaktorius: Raimondas Čiuplys, BNS

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai