Birželio 27, 2008
J. Oliver - virtuvės revoliucionierius
RASA LIAUGAUDAITĖ, 2
Su žmona Jools. © Capital Life Photos

Jamie Oliver‘iui vos trisdešimt dveji, o jis – žymiausias Didžiosios Britanijos kulinaras. Jo šlovė apskriejo pasaulį ir subūrė gausius talento gerbėjus. J.Oliver‘io veiklos dešimtmetį pažymėti nutarė Discovery Travel and Living TV kanalas, sukurdamas jam skirtą laidą. Apie jį parašytos dvi knygos. 

Su Jamie pagarbiai bendrauja valdžios vyrai, įžymybės ir eiliniai Jungtinės Karalystės gyventojai. Visi – jaunas ir senas, toli ir arti – žino, kas yra Jamie Oliver‘is. „Londonietei“ parūpo, kokia šio energingo vyruko sėkmės paslaptis? 

James’as Trevor’as Oliver’is (tautoje žinomas kaip Jamie Oliveri’s) gimė 1975 m. gegužės 27-ąją Clavering‘e (Esekso grafystėje). Čia jo tėvai turėjo aludę-restoraną „Kriketo žaidėjai“ („The Cricketers“). Nuo mažumės  Jamie padėjo gimdytojams aludės virtuvėje. Vienuolikos metų berniukas jau buvo tikras daržovių ruošimo specialistas, o pjaustė jas „it apsėstas“.
1989-aisiais J.Oliver‘is (13) ir jo draugas Leigh Haggerwood’as – dabar gana žymus kompozitorius -  sukūrė roko muzikos grupę „Purpurinė divizija“ („Scarlet Division“), kurioje būsimasis kulinarijos virtuozas mušė būgnus.

Sulaukęs šešiolikos J.Oliveri‘s įstojo mokytis į Vestminsterio maisto pramonės koledžą (Westminster Catering College). Jį baigęs, tęsė studijas Prancūzijoje. J.Oliver‘iui grįžus į Londoną, vaikino karjera įgavo žaibišką pagreitį: vyriausiasis kepėjas Antonio Carluccio restorane, trys su puse metų pas žymiąsias Rose Gray ir Ruth Rogers „Upės kavinėje“ („River Café“). Čia Jamie išmoko gaminti paprastą šviežią maistą vėliau tapusį jo vizitine kortele.

Iš tos patirties 1998 metais gimė TV laida „Nuogasis virėjas“ („Naked Chef“), kurios pavadinimas buvo užuomina į nesudėtingus  J.Oliver‘io patiekalų receptus. „Nuogąjį virėją“, gyvavusį televizijoje du sezonus, itin pamėgo žiūrovai, o populiariausios laidos serijos pelnė J.Oliver‘iui pasaulinę šlovę. Taip šiek tiek švepluojantis vyrukas is Esekso pradėjo versti konservatyviosios britų virtuvės pamatus.
Tačiau didžiausią sąmyšį sukėlė 2005 metais - nuo vasario iki  kovo vidurio - per ketvirtąjį televizijos kanalą (Channel 4) parodyta 4 dalių dokumentinė laida „Jamie Oliver‘io pietūs mokykloje“. Apsilankęs Grinvičo miesto Kidbruko mokyklos valgykloje Jamie pasibaisėjo tuo, ką valgo mokiniai. Jų valgiaraštyje pirmavo balta duona, aštrūs užkandžiai, traškučiai, sausainiai, virtos-trintos-keptos bulvės ir šokolado gaminiai. Tad nutarta visus metus jiems gaminti sveiką maistą. Tuo pačiu – iš  esmės keisti visuomenės požiūrį į mokyklose nusistovėjusią maitinimo sistemą, išgyvendinti beverčio maisto valgymo kultūrą, paversti ją  sveiko ir šviežio maisto švente. 

Laidos metu mokiniams buvo rodoma, iš ko gaminamas jų pamėgtasis „šlamštmaistis“, aiškinama, kaip jis įtakoja jų nuotaiką, elgesį, vystymąsi, gebėjimą susikaupti.

J.Oliver‘is parašė savąjį „Manifestą“, kuriame įvardijo būtinus kelius sveikos gyvensenos link: rajonų ir šalies vadovai turi remti ir skatinti sveikos mitybos propagavimą; mokyklose įvesti sveiko maisto gamybos pamokeles, kurias vestų kvalifikuoti mokytojai; mokyklų direktoriai turėtų teisę skelbti savo mokyklas sveiko maisto zonomis ir t.t. Taip pat atskleidė baugią statistiką: nutukusių ar viršsvorį turinčių vaikų skaičius paskutinįjį dešimtmetį išaugo dvigubai. Vadinasi, kas trečias vaikas Anglijoje sveria per daug. Ketvirtadalis paauglių – nutukę. Nuo dvejų iki penkiolikos metų amžiaus grupėje 14 proc. berniukų ir 17 proc. mergaičių turi viršsvorį. Tai reiškia, jog daugiau nei 80 proc. vaikų užaugus lemta likti storuliais ir mirti sulaukus penkiasdešimtmečio. Kas penktas vaikas apskritai nevalgo vaisių ir daržovių. O ką daryti, jeigu mokyklos valgyklose jų nėra. Reikia skelbti karą „šlamštiniam“ maistui. Tačiau ne visi tėvai buvo patenkinti tokia įvykių eiga. Pietų Jorkšyre sunerimę tėveliai paskelbė boikotą vaisiams ir daržovėms: „Mūsų vaikai turi teisę valgyti, ką nori“. Ir nupirkę sumuštinių greito maisto užkandinėse, mėtė juos savo alkaniems vaikeliams per tvorą.

Tačiau energingojo J.Oliver‘io šokiruojanti dokumentika privertė suklusti ne tik mokinių tėvus, bet ir valdžios pareigūnus. Visuomenė ėmė dar labiau vertinti jaunąjį virėją, kai Jungtinės Karalystės vyriausybė pažadėjo mokinių maitinimui skirti 280 mln. svarų sterlingų. Tony Blair‘as asmeniškai patvirtino, kad šis sprendimas – J.Oliver‘io kampanijos nuopelnas. 

2006-ųjų metų Politikų apdovanojimų ceremonijoje, kurią rengė Channel 4, Jamie Oliver’is pelnė “Įtakingiausio 2005-ųjų metų asmens politikoje“ vardą. 

Šiuo metu mokyklose uždrausta prekiauti mėsainiais, sūdytais riešutais, bulvių traškučiais, šokoladu ir kitu beverčiu maistu. Neseniai nutarta, jog kai kurių Škotijos pradinių mokyklų mokinukai gaus nemokamą maistą. Šiam projektui skirta 5 mln. svarų sterlingų - taip Škotijos vyriausybė remia sveiko maisto sąjūdį.

Nė vienas nedrįstų pasakyti, jog tiek dėmesio sulaukęs „nuogasis virėjas“ užmigo ant laurų. Jis dirba nenuleisdamas rankų. Šiandien Jamie sąžinę „slegia“ jau aštuonetas televizijos laidų apie maisto gaminimą, 10 knygų, kuriose - sveikų bei nesudėtingų patiekalų receptai ir... keletas nuosavų restoranų keistu pavadinimu „Penkiolika“ („Fifteen“). Du atidaryti Anglijoje (Londone* ir Kornvalyje), vienas yra Amsterdame (Nyderlandai), kitas – Melburne (Australija). 

Įžengęs į ketvirtąją dešimtį Jamie yra Britanijos imperijos 5-ojo laipsnio ordino kavalierius (vardas suteiktas 2003m., birželio mėn.), įtrauktas į Karalienės gimtadienio garbės svečių knygą. Tačiau labai tuo nesididžiuoja ir, nepaisydamas kalbų apie milijonus jo sąskaitose, sėkmingai publikuoja savo straipsnius „The Times“.

2000-aisiais nenuorama virėjas pasirašė sutartį su parduotuvių tinklu „Sainsbury‘s“ ir tapo jų reklamos veidu televizijoje bei radijuje. Iki 2004 metų ši prekybos kompanija sukūrė 65 reklamas, kuriose Jamie Oliver‘is giria „Sainsbury‘s“ produktus. Malonumą derinant su darbu, į virtuvės revoliucionierius kišenę kasmet įkrenta solidi suma – l,2 mln. svarų sterlingų. Tokius skaičiavimus atliko BBC finansų laidos apžvalgininkai, kalbėdami apie papildomą įžymybių uždarbį.

Šiais metais TV eteryje pasirodė naujausia J.Oliver‘io laida „Jamie namuose“ („Jamie at Home“). Dabar jis Jungtinės Karalystės gyventojams kas savaitę pasakoja apie savo darže užaugintą kokią nors daržovę, iš kurios čia pat, prieš TV kamerą, gamina patiekalą. Ši laida yra lyg kvietimas visuomenei grįžti prie sveiko ir neskubaus gyvenimo būdo. Savame darže užaugintos daržovės ir prieskoninės žolelės – kas gali būti skaniau ir sveikiau? Paskatintas laidos sėkmės, J.Oliver‘is išleido ir to paties pavadinimo knygą. Reklama kaip visada padarė savo, Jamie vėl ant bangos. 

Tačiau kad ir kiek žiniasklaida garsintų Jamie vardą, kasdieniame gyvenime jis – šeimos žmogus. 2000-ųjų birželio 24 d. susituokė su buvusia manekene Juliette Norton, draugų vadinama Jools. Jiedu susilaukė dviejų dukrelių, kurioms išrinko gana nekasdieniškus vardus: Poppy Honey (Saldžioji Aguonėlė) ir Daisy Boo (Bailioji Ramunėlė). Šeimynėlė įsikūrusi Londone, Hampstead‘o rajone.
 
Štai keletas nesudėtingų garsiojo virėjo receptų.

SKANIOSIOS MORKŲ IR KALENDROS SALOTOS
6 vidutinio dydžio nuplautos ir nuskustos morkos
Didelis žiupsnis šviežiai nuskabytų kalendros lapelių
4 arbatiniai šaukšteliai skrudintų sezamo sėklų arba aguonų
Padažui:
l apelsino sultys ir žievelė
2 citrinos
Šaltai spaustas alyvuogių aliejus
2 kaupini valg. šaukštai skrudintų sezamo sėklų
Rupi jūros druska
Šviežiai malti juodieji pipirai

Morkas sutarkuokite ar supjaustykite ilgais plonais šiaudeliais. Į salotinę dėkite drauge su kalendros lapeliais bei skrudintomis sezamo ar aguonos sėklomis.
Į atskirą indą nutarkuokite apelsino žievelę, supilkite išspaustas apelsino sultis, l su puse citrinos sultis, keturiskart tiek alyvuogių aliejaus. Piestoje sutrintas sezamo sėklas pilkite į padažą. Gerai išmaišykite. Berkite druskos, pipirų ir skanaukite. Gal dar reikės citrinos sulčių, kad salotos būtų skanios ir jaudinančios. Pilkite padažą ant salotų ir tuoj pat ragaukite – kol nenusilpo citrinos aromatas.

SEKSUALIAUSIOS IR PAPRASČIAUSIOS SALOTOS PASAULYJE

Šviežios figos (l-nas vaisius l-nam žmogui)
Parmos kumpis (l-nas griežinėlis žmogui)
Mocarelos sūris
Šviežias bazilikas
Užpilui:
6 valg.šaukštai alyvuogių aliejaus (šalto spaudimo)
3 valg.šaukštai citrinų sulčių
l valg.šaukštas medaus
jūros druska
šviežiai mali juodieji pipirai

Figas įpjaukite kryžmai viršuje ir lengvai paspausdami išskleiskite lėkštėje. Ant viršaus vaisiaus suraitykite kumpio griežinėlį. Į jį įdėkite nemažą gabaliuką sūrio, apibarstykite smulkiai plėšytais baziliko lapeliais.
Sumaišykite alyvuogių aliejų, citrinos sultis, medų, druską bei pipirus. Apšlakstykite salotas. Kai paragausite, suvoksite, kad tai pašėlusiai seksualu!

* - Londone J.Oliver‘io restoraną „Penkiolika“ rasite 15 Westland Place, N1 7LP, Hackney savivaldybė. Nuo artimiausios stotelės – Old Street (išėjimas nr.l) – tik 600 metrų.

Naudota Channel 4, BBC informacija, „Jamie Oliver.Diary“, „Jamie At Home“ir kt. šaltiniai

 

Raktažodžiai: kulinarijavirtuvėjamie oliver

Straipsnio komentarai

  • norit valgyti darzoves, pamaisytom su kiauliena, ir vis storeti - valgykit kaip mokina Oliveris (net kelios maikes ir specialiai suglamzyti marskiniai nebepaslepia vietoj jo pilvo esancios statinaites)!
    2. , // Liepos 16, 2012 // 20:45
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Sakyciau VIENAS IS ZYMIAUSIU, bet tkrai ne zymiausias, kas domisi zino kiek cia yra Sefu ir kaip jie visi yra garbinami.
    1. :) // Birželio 27, 2008 // 08:47
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Sakyciau VIENAS IS ZYMIAUSIU, bet tkrai ne zymiausias, kas domisi zino kiek cia yra Sefu ir kaip jie visi yra garbinami.
    1. :) // Birželio 27, 2008 // 08:47
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • norit valgyti darzoves, pamaisytom su kiauliena, ir vis storeti - valgykit kaip mokina Oliveris (net kelios maikes ir specialiai suglamzyti marskiniai nebepaslepia vietoj jo pilvo esancios statinaites)!
    2. , // Liepos 16, 2012 // 20:45
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai