Liepos 10, 2009
Turtingiausiems Londono pirkėjams – lietuvės stiliaus pamokos
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ, 4
© Londonietė

Pirkinių terapija daugeliui yra malonumas, laisvalaikis, atsipalaidavimo būdas. Mildai Juškaitei pavydi visi 'shopaholic'ai'. 27–erių metų lietuvaitei - tai darbas.

Londone beveik trisdešimt laipsnių karščio! Atrodytų tokiu oru geriausiai tūnoti kur nors prie ežero, kaime, kieme – toliau nuo miesto dulkių, ar bent jau darbe, kur oro kondicionieriai atgaivina. Tačiau žmonių sostinės centre, nešinų pirkinių krepšiais, nė kiek nemažiau. Taip, pirkinių terapija daugeliui yra malonumas, laisvalaikis, atsipalaidavimo būdas. Mildai Juškaitei pavydi visi 'shopaholic'ai'. 27–erių metų lietuvaitei - tai darbas.

Su Milda susitinku Bond Street gatvėje ir iškart pasiūlau atsigaivinti ledais. “Vien jais galėčiau maitintis”, - pritariamai nusišypso ji ir netrukus skanaujame pistachio ledus Selfrdiges prekybos centre esančioje ledainėje.

Negaliu nežiūrėti į Mildos drabužius, aksesuarus. Juk daug apie tai šiandien kalbėsimės.  Personal shopper (pagalbininkas apsiperkant) jau du metus dirbanti mergina vilki baltą lengvą suknelę, avi patogias žemakulnes basutes. Švelnus perlų karoliai ir tokie pat auskariukai neatrodo pompastiškai, bet skoningai puošia.

Esu tikra, kad Milda jau spėjo apžiūrėti ir mano apdarus. „O taip, kiekvieną skenuoju, - pripažįsta ji.  – Nepatikėsi, kokių dalykų prisižiūriu. Tačiau suprantu, kad žmogus negali žinoti visko. Aš išmanau apie aprangos stilių, kiti yra specialistai skirtingose srityse“.

Svajonė – mados pasaulis

Kaune gimusi ir augusi mergina lagaminus kelionei į Jungtinę Karalystę susikrovė prieš aštuonerius metus. Kalba lietuvaitei nebuvo kliūtis - ji puikiai šnekėjo angliškai ir pasaulio dienos naujienas stebėdavo BBC kanalu dar būdama vaikas. „Viena dieną apžiūrėjau, kas, kur, kaip pasaulyje ir nusprendžiau važiuoti į Londoną arba San Franciską. Lietuvoje vis nepavykdavo įsisukti į mados pasaulį. Nors nuo pat mažens domėjausi, tuo pat metu lankiau privačią meno, dizaino, dailės mokyklą bei vidurinę, - pasakoja Milda. - Atvykusi į Londoną čia pažinojau vieną lietuvaitę ir pradžioje griebiausi bet kokio darbo“.

Paddington'o rajone įsikūrusiame gyvos muzikos klube Milda bėgiojo su padėklais ir džiaugėsi padavėjos profesija, mat čia susipažino su daugybe įdomių žmonių. „Gal ir į naudą išėjo, kad sukausi kitataučių rate, išmokau gyventi kaip jie. Esu laiminga, kad sutikau gerus žmones, kurie labai įtakojo mano gyvenimą“.

Nors 'užsivertusi' darbais Milda rasdavo laiko įvairiems stiliaus, įvaizdžio kursams ir svajonės apie mados pasaulį neatsisakė. Padavėjos darbą netrukus iškeitė į pardavėjos. „Niekuomet nelaikiau savęs tik pardavėja, - tvirtina ji. - Visuomet rodžiau iniciatyvą, organizuodavau mados renginius, kolekcijų pristatytmus, buvau pati geriausia“.

Pradžioje dirbusi paprastais ir patogiais drabužiais garsėjančioje Jigsaw parduotuvėje, Milda vėliau ketverius metus vadovavo elegantiškus apdarus siūlančioje Reiss, King‘s Road įsikūrusiame padalinyje. „Su parduotuvės įkūrėju ir savininku David Reiss rūpindavausi naujausiomis kolekcijomis, jų pirkimu, pristatymu pirkėjams“, - džiaugiasi mergina.

Prabangaus Chelsea rajono gatvės Mildą suvedė ir su Y.Shop įkūrėja Camilla Yonge. Verslininkė į Reiss dažnai užsukdavo su klientais, kuriuos lietuvė mielai aptarnaudavo, su jais bendraudavo, „žaisdavo“, kaip sako Milda. Puodelis kavos su Camilla vieną popietę baigėsi pasiūlymu  - prisijungti prie Y.Shop idėjos ir kartu su įkūrėja rūpintis augančiu personal shopping verslu.

Neklausia klientų nuomonės

Iš Mildos pasakojimo nusipiešiu Y.Shop klientų paveikslą: pasakiškai turtingo verslininko žmona, vėliau prikalbinanti personal shopper paslaugomis naudotis ir savo vyrą,  iš egzotiškos Arabijos į Londoną atvykę turtuoliai, lydimi pulko moterų veidus slepiančių čadruose, pora amerikiečių verslininkų, kino, muzikos, mados žvaigždės, kuriems vakarui reikalingas raudonam kilimui pritinkantis drabužis. Įvairaus amžiaus, rasės, tautybės.

Juos sieja požiūris į drabužį kaip į investiciją, noras atrodyti nepriekaištingai, na ir galimybė tūkstančius pakloti Gucci, Prada, Dolce & Gabanna, Burrbery, Chanel, Dior salonuose. „Einame į įvairias parduotuves – nuo pačių brangiausių iki high street‘o. Pavyzdžiui, amerikiečiai ypatingai mėgsta high street'ą, nes pas juos nieko panašaus nėra“.

Apie Y.Shop paslaugas sužinoma įvairiai. Pasak Mildos, jai nuolat tenka dalyvauti labdaros renginiuose, aukcionuose, mados šou, kur užsimezga vis naujos pažintys. „Esame sudarę sutartis ir su garsiais Londono viešbučiais, kurie svečiams, norintiems protingai investuoti į pirkinius siūlo mus“, - verslo sėkmės paslaptimis dalinasi lietuvė.

Kredito krizė, paveikė ir personal shopper paslaugomis besinaudojančius klientus, pripažįsta Milda. „Prieš porą metų didžioji dalis mūsų klientų buvo tie, kurie neturi laiko. Sulaukdavome daug bankininkų, finansininkų iš City rajono. Šiuo metu jų beveik nebeliko ir dauguma - kuriems reikia stiliaus patarimų. Juk kartais sunku išsirinkti drabužį ne tik dėl stiliaus neišmanymo, bet ir fizinių defektų. Be to, mes skirtingai nei pardavėjai nesistengiame parduoti prekės, o išrenkame  geriausius variantus. Taip pat neapsiribojame vien pagalba renkantis drabužį. Rūpinamės siuvimo, taisymo paslaugomis. Dirbame su aksesuarų dizaineriais. Lankomės klientų namuose, apžiūrime, sutvarkome garderobą“.

Žinoma, kiekviena paslauga turi savo kaina. Pusė dienos (nuo 10am iki 2pm,) pasivaikščiojimo po parduotuves su Milda kainuoja 250 svarų, visa (nuo 10am iki 6pm),  - 475.

Susitikimo metu Milda vilkėjo:

Suknelė – Reiss, apie £100
Basutės – Top Shop, apie £40
Karoliai - Caroline Curtis Dolby, dovanoti dizainerės
Auskarai - Caroline Curtis Dolby, £80
Laikrodis - pasiskolintas iš Bill'o, Omega, apie £1000
Rankinė -  Burberry, apie £1000
Diržas  - Reiss, apie £30

Ne visi klientai kaip Mildos išgirta amerikiečių porelė: Y.Shop paslaugą gavusi dovanų nuo vyro, moteris visiškai pakluso lietuvės patarimams. Iš prabangaus buto spintos ji sutiko išmesti keturis didžiulius maišus rūbų ir garderobą kurti iš naujo.

„Yra ir tokių, kuriems labai sunku įtikti. Kad ir ką darytume ar siūlytume – jiems nepatinka. Ypač sunku bendrauti su graikėmis. Bet mes niekada neklausiame ir neklausome klientų nuomonės. Juk jie mus ir kviečia todėl, kad šioje srityje nelabai gerai nusimano“,  - šypsosi mergina.

Žymių klientų Milda neišduoda. Bet neneigia, kad jų vardus žino kone kiekvienas. Na, o  apie sostinės parduotuvėse ištuštintas pinigines ji kalba drąsiai. Už pirkinių krepšelius paklotos sumos skaičiuojamos ne šimtais, bet tūkstančiais, o kartais ir keliasdešimčia. Lietuvė pasakoja, kad didžiausia prie jos akių 'ištirpusi' suma - apie 15 000 svarų.

„Rytoj į parduotuves lydžiu nuolatinę klientę, kurį praėjusį kartą per keturias valandas išleido aštuonis tūkstančius svarų. Jiedu su vyru šilti, malonūs ir paprasti žmonės. Niekada net neįtartum, kad milijonieriai. Žinau, kad vaikystėje jai teko patirti skurdą“.

Į garderobą siūlo investuoti

Kritikuoti stilių arba, greičiau, pasakyti teisybę draugei, sesei, mamai, tėčiui ar klientei Mildai nėra sunku. Pasiteirauju, ką ji mano apie mano aprangą. Sužinojusi, jog esu trisdešimties iškart pasiūlo rinktis jaunatviškesnius drabužius, V formos iškirptes, pagiria, jog pasistengiau į susitikimą atkaukšėti aukštakulniais.

Lietuvaitė pataria nepasikliauti žurnaluose siūlomomis mados naujienomis. Geriau  vadovautis taisykle, jog madinga tai, kas tinka. Tad svarbu žinoti, kokios spalvos, sukirpimas, modeliai dera individualiai kiekvienam.

„Kasdieninius marškinėlius galima pirkti nesukant galvos – juk juos panešiosite sezoną ir išmesite. Tačiau į darbui tinkantį ar šventinį garderobą siūlau investuoti. Labai svarbu yra avalynė. Ne vien dėl grožio, bet ir dėl sveikatos. Geriau jau mažiau, bet geresnė kokybė“, - pataria ji.

Planuose - vestuvės

„Kokie ateities planai?“ - teiraujuosi Mildos, bet nujaučiu, kad konkretaus atsakymo nesulauksiu. Ji su ugnelėmis akyse papasakoja apie mamą, kadaise besisukiojusią grožio industrijos versle Lietuvoje, iš kurios paveldėjo energiją, polėkį, verslumą ir į kurią visuomet norėjo būti panaši. „Man atrodo niekam nėra galo, - patvirtina mano įtarimus Milda. -  Per paskutiniuosius kelis metus tiek galimybių atsirado. Nesėdžiu vietoje, neapsiriboju vienu darbu, tad atsakyti, kur būsiu po metų negaliu. Nežinau net kur būsiu po mėnesio“.

Atrodo vienintelis šiuo metu planuojamas įvykis merginos gyvenime – kitų metų rudenį įvyksiančios vestuvės.  Mildos išrinktasis britas Bill'as kažkuomet ją įdarbino Reiss parduotuvėje. Taip ir prasidėjo istorija, kuri tęsiasi, kaip sakoma Londone, 'on and off', jau šešis metus.

Milda šypsodamasi parodo sužadėtuvių žiedą.  „Jo tėtis yra Burberry kompanijos padalinių Europoje vykdantysis direktorius (Managing operations director)  Bill'o profesija taip pat susijusi su madomis. Tad vienas kitą labai gerai suprantame. Pavyzdžiui, jis žino, kad su klientais visą dieną turiu malti liežuviu, todėl jei atostogaujame, kartais kalbame minimaliai. Per dvi savaites Kuboje perskaitėme po aštuonias knygas“.

Skirtumas tarp jų tas, sako Milda, kad Bill'ui vaikščioti po parduotuves yra hobis, o jai – darbas. „Jei man kažko reikia  - nueinu ir nusiperku, kartais net nesimatuoju. Nemėgstu dienas leisti parduotuvėse ieškodama pirkinių sau. O ypač negaliu pakęsti grąžinti netikusius daiktus. Geriau jau atiduodu sesei“.

Ką Milda mano apie lietuvių stilių, atsisveikindama klausiu. „Kol kas labai gerai garderobas neatrodo, - nusišypso ji. - Kai oro uoste pamatau lietuvius vyrus su smailais užriestais batais, pagalvoju, ir iš kur jie tokius gauna. Bet daugelis spintomis nesididžiuoja ne todėl, kad nemoka stilingai rengtis. Lietuvoje drabužiai pardavinėjami nežmoniškomis kainomis ir dažniausiai ne iš naujausių kolekcijų . Atveža penkių metų  senumo rūbus ir pristato kaip naujus“.

Be patogaus, protingo ir stilingo garderobo Milda tautiečiams linki nesijausti prastesniais už galingų šalių piliečius. Svarbiausia dirbti, tobulėti ir siekti savo tikslo.


Raktažodžiai: lietuviaiprofesijagroziskarjeraverslaszmonesmoteryslondonas

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta