Vasario 10, 2015
Lietuviškas ryžtas Londone: „Visada buvau viena. Ką pasiekiau, tą ir turiu."
Aistė Meškutavičienė 6
„Gyvenime reikia tik dviejų dalykų - mokėjimo nekreipti dėmesio į tam tikrus dalykus ir pasitikėjimo savimi. Tokiu atveju sėkmė garantuota." © Asmeninio archyvo nuotr.

„Sprendimas išvažiuoti į Jungtinę Karalystę buvo geriausias mano gyvenime", - pasakoja Renata Vyturienė, emigrantės duoną valganti jau dešimtmetį. 35-erių londonietė Lietuvą paliko bėgdama nuo smurtaujančio vyro. Tačiau dabar jos gyvenime „spyglių nebeliko, o vien tik žiedlapiai". Renata turi nuostabius vaikus, puikų darbą bei mylimą širdies draugą.

- Jungtinėje Karalystėje tautiečių netrūksta. Tik dažniausiai skiriasi jų atvykimo istorijos. Kokie keliai ir kada atvedė jus į šią šalį?

- Į Jungtinę Karalystę atvykau 2005 m. rugsėjį. Gyvenau mažame miestelyje Bridlingtone viena su dviem vaikais, nuolat dirbau fabrike. Aplink nebuvo nei vieno pažįstamo lietuvio. Taigi internete susiradau dabartinį savo širdies draugą, kuris gyveno Londone. Iš tiesų tuomet ieškojau rimtų santykių, o ne šiaip kažkokios kompanijos. Tačiau galimybę kažką susirasti turėjau tik internetinėse
pažinčių svetainėse. Juk vienai gyventi labai liūdna, juolab, kad man tada tebuvo 25-eri.

Į sostinę pas mylimąjį atvažiavau 2009 m. sausį. Nusprendėme kartu gyventi. Tada pusę metų nedirbau, nes pagimdžiau mergaitę ir buvau namie. Visą tą laiką mokiausi ir laikiau egzaminus, kad gaučiau naktinį saugos vadybininkės darbą Londono metro. Išlaikiusi visus reikiamus egzaminus ir pradėjau dirbti kompanijoje, kuri apima metro ir statybų sritis. Ten darbavausi iki 2013
m. pabaigos. Jos direktorius nusprendė atidaryti atskirą kompaniją, kuri užsiima žmonių įdarbinimu, ir pakvietė mane ten
padirbėti.

Lietuviai nepateisino vilčių

- Papasakokite apie savo dabartinį darbą. Kokias užduotis jums tenka atlikti?

- Turėjau būti tiesiog vadybininke, o darau viską (šypsosi). Kol kas dirbame dviese - aš ir direktorius. Tai aš atsakinga ir už reklamą, ir
mokėjimus, ir darbuotojų paiešką, ir panašiai. Tačiau tikrai nesiskundžiu, dievinu savo darbą. Galima sakyti, man viršininkų nėra, niekas nevadovauja, net darbo grafiką pati susidarau. Iš tiesų, bandžiau pasikviesti kelis padėjėjus lietuvius, bet jie nepateisino vilčių, nepasitvirtino jų mokslai" ir gebėjimas dirbti", nurodyti gyvenimo aprašymuose. Nors ir pati nesimokiau jokiame universitete, tik baigiau 11 klasių Ariogalos gimnazijoje, bet dėl didelio noro ir pastangų išmokau viską, pavyzdžiui, net ir darbą su įvairiomis buhalterinėmis programomis.


"Rail Awards" pokylis rengiamas tris kartus per metus, į jį kviečiamos
tik aukštus rezultatus demonstruojančios geležinkelių kompanijos, Renata
ten atstovavo savo įmonei (Asmeninio archyvo nuotr). "Rail Awards" pokylis rengiamas tris kartus per metus, į jį kviečiamos tik aukštus rezultatus demonstruojančios geležinkelių kompanijos, Renata ten atstovavo savo įmonei (Asmeninio archyvo nuotr).

- Kokios buvo jūsų anglų kalbos žinios atvykus į užsienį?

- Kalbos nemokėjau. Tačiau kadangi visur tik ir supo anglai, tai jie geranoriškai po kokį žodelį bis išmokydavo. Prireikė trijų mėnesių, kad, pavyzdžiui, vaikų mokykloje susikalbėčiau su mokytojais, kitais tėveliais. Kažkaip sunku nebuvo, nors mokykloje mokiausi vokiečių
kalbos. Tačiau anglų kalba visada patiko, gal todėl greitai ir išmokau.

Geriausias sprendimas

- Kodėl nusprendėte palikti Lietuvą?

- Turėjau problemų su buvusiu vyru. Tiesiog situacija būdinga daugumai lietuvaičių - ištekėjau per jauna. Ta santuoka buvo klaida. Tad draugė pasiūlė važiuoti į Jungtinę Karalystę. Bėgau nuo kasdienybės gyvenant su netinkamu asmeniu. Ir bijojau skirtis Lietuvoje.

- Kuo buvo pagrįsta ta baimė?

- Vyras retai grįždavo namo, smurtavo. Taigi skyrybos įvyko, kai jau buvau Jungtinėje Karalystėje. Tiesiog, kaip ir dauguma, bijojau, kad bus sunku vienai auginti vaikus. Neturėjau jokios paramos. Mano mama padėti negalėjo, o kur tėtis - nežinau. Visada buvau viena. Ką pasiekiau, tą ir turiu. Viskas tik dėl sunkaus darbo ir ryžto. Esu užkietėjusi optimistė ir tai gyvenime labai padeda. O sprendimas išvažiuoti į Angliją buvo geriausias mano gyvenime.

- Dar ir dabar nepalaikote jokio ryšio su savo tėvais? Gyvenate tik su vaikais ir draugu?

- Gyvenu su trimis vaikais - 14 ir 16 metų sūnumis bei 7 metų dukryte. Taip pat ir širdies draugu. Į Jungtinę Karalystę atsivežiau mamą bei brolį. Pastarąjį įdarbinau Londono metro. Jis anglų mokykloje mokėsi nuo 2006 metų. Nes iš Lietuvos jį atsivežiau kartu su savo vaikais. Brolis gimė, kai man buvo 15 metų, nuo kito tėvelio. Paėmiau iš vaikų namų, nes mama negalėjo auginti. Beje, pati augau su močiute. Vėliau atsivežiau iš Lietuvos ir savo mamą. Tiesiog ten jos laukė praraja... Dabar ji tiesiog būna namuose, nors pradirbo 4 metus fabrike. Mano širdies draugas dirba Londono metro nuo 2006 metų. Tad jis ir padėjo man padaryti pradžią šioje srityje.

- Ar sunku svečioje šalyje pritapti užsieniečiui, kaip priima vietiniai?

- Jungtinė Karalystė ir pats Londonas man labai patinka. Čia galima nuostabiai gyventi ir giliai kvėpuoti, o ne tik egzistuoti. Lietuvoje
dauguma niūrūs ir susiraukę, nuolat nepatenkinti gyvenimu. O čia žmonės aplink tiesiog puikūs. Tiesą sakant, su lietuviais stengiuosi mažai bendrauti, nes pavydas sukelia neapykantą. Jie visada bando įkąsti, apšnekėti. Tai labai būdinga mūsų tautai. Tad kuo toliau nuo jų, tuo geriau - tokia mano patirtis. Žinoma, yra ratas su kuriuo bendrauju, pavyzdžiui, mano klasiokė gyvena netoli, sutariame puikiai. O kiti, tikrieji draugai, likę Lietuvoje.

Londone pritapti visai nesunku. Tik su šypsena ir bendraujant galima užsitarnauti visų pagarbą ir gerą vardą. Man visada tai sekėsi. Svarbiausia nesistengti pasirodyti aukštesniam už kitus, gerbti juos, jų nuomonę. Deja, dauguma lietuvaičių labai išpuikę, tad jiems ir nelengva gyvenime.

Nė už ką atgal į Lietuvą

- Londonui dedikuojate tik pačius gražiausius žodžius, o Lietuva? Jos nepasiilgstate? Ar vyresnieji vaikai neprašo, kad nuvežtumėte į gimtinę?

- Aplankyti draugus į Lietuvą grįžtu kartą per metus. Tačiau daugiau iš Lietuvos nieko man netrūksta ir nieko nepasiilgstu. Mano vaikams ten taip pat nebelabai įdomu. Čia jie mokosi labai gerai, o lietuvių kalbą jau net kažkiek primiršę. Nesu patriotė, tad ir nesistengiu jų mokyti lietuvių kalbos. Iš tiesų namie stengiamės kalbėti lietuviškai, nors vaikai daugumos žodžių reikšmės ir nežino. Ateities Lietuvoje jiems tikrai nebus ir jie to nenori. Netgi draugų Lietuvoje neturi. O man gerai ten, kur vaikams gerai. Jie mano pasididžiavimas, dėl jų gyvenu.

Didžiausias Renatos pasididžiavimas ir gyvenimo tikslas - jos vaikai (Asmeninio archyvo nuotr.)
Didžiausias Renatos pasididžiavimas ir gyvenimo tikslas - jos vaikai (Asmeninio archyvo nuotr.)

- Jei turėtumėte galimybę, ką nors keistumėte savo gyvenime?

- Ne. Tikriausiai, jei kažką keisčiau, tai nebūčiau ten, kur dabar esu iir neturėčiau to, ką dabar turiu. Mano credo:  per kančias, į žvaigždes". Nes gyvenime reikia tik dviejų dalykų - mokėjimo nekreipti dėmesio į tam tikrus dalykus ir pasitikėjimo savimi. Tokiu atveju sėkmė garantuota.

Ne visi emigrantai - fabrikuose

- Jūs pati kreipėtės į „Londonietę", norėdama papasakoti isiems savo istoriją? Norite įkvėpti kitas moteris?

- Galbūt dėl to, kad pakeisčiau susidariusią neigiamą nuomonę apie emigrantus. Mes neariame visi fabrikuose ir statybose, negyvename iš minimalaus atlyginimo. Reikia pasitikėti savimi, eiti į priekį ryžtingai. Žinoma, visiems pradžioje būna sunku. Bet viskas įmanoma, tereikia noro. Moterys, būkime šiuolaikiškos, ir labiau nepriklausomos! Juk šiais laikais esame stiprioji lytis.

Man keista, kai jaunos lietuvaitės sėdi namie ir gyvena iš vyrų kišenės. Man tai neįsivaizduojamas dalykas, kad kažko prašyti ar tikėtis.
Tikriausiai išprotėčiau. O dabar aš net pasvajoju apie nuosavą verslą. Ir manau greitai tokį turėsiu. Juk svarbiausia noras

Straipsnio komentarai

 • Nu nebutumet lietuviai, kad tik apzmeizt..............
  Tokio mentaliteto zmones ir yra nevykeliai visa gyvenima,
  Smagu skaityt kad musu tautieciai protingi ir kulturingi, kad sekasi kai noras yra, o tu smeiziku visada buvo ir bus,, cia jau ant jusu sazines tokie lekstus komentarai ir mastymas.
  Nepazystu sios moters, taciau labai linkiu Jums stiprybes, vaikuciai nuostabus, o jus matosi stipri moteris, . Laimingas jusu sirdies draugas turedamas moteri kuri stengiasi ir eina pirmyn. Sekmes Jums !!!!!!
  6. lietuvis // Vasario 17, 2015 // 10:28
  2
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • "Pažįstu aš ją. Rašo tikras nesąmones. Išvažiavo į Angliją kartu su vyru uždarbiauti, bet kaip kokia "K" pasidarė vaiką su kitu, tada vyras ir paliko, jie išsiskyrė."Ir negeda taip rasinet su tokiu pavydu ka ?? :D :D su vyru isiskyre 2006. geguze, o vaikas kitas gime 2007 lapkrity :D nelabai galai sueina ka ? :D Darius vardas dar netiklras :D neturi ka veikt ? :DDDDDD
  5. Monika // Vasario 16, 2015 // 15:50
  6
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Pažįstu aš ją. Rašo tikras nesąmones. Išvažiavo į Angliją kartu su vyru uždarbiauti, bet kaip kokia "K" pasidarė vaiką su kitu, tada vyras ir paliko, jie išsiskyrė.
  4. Darius // Vasario 16, 2015 // 12:57
  11
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Renka - Maladiec !!!!
  3. Giedrius // Vasario 15, 2015 // 19:48
  4
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Nu ble maniau te angluos tik pustalupes barakudos ?!?! Ka ta ten veikia ?!?!?!?!?!?
  2. Vyrs // Vasario 15, 2015 // 19:42
  5
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • O cia Tai moteris !!!
  1. Emigrantas // Vasario 13, 2015 // 14:50
  3
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • O cia Tai moteris !!!
  1. Emigrantas // Vasario 13, 2015 // 14:50
  3
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Nu ble maniau te angluos tik pustalupes barakudos ?!?! Ka ta ten veikia ?!?!?!?!?!?
  2. Vyrs // Vasario 15, 2015 // 19:42
  5
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Renka - Maladiec !!!!
  3. Giedrius // Vasario 15, 2015 // 19:48
  4
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Pažįstu aš ją. Rašo tikras nesąmones. Išvažiavo į Angliją kartu su vyru uždarbiauti, bet kaip kokia "K" pasidarė vaiką su kitu, tada vyras ir paliko, jie išsiskyrė.
  4. Darius // Vasario 16, 2015 // 12:57
  11
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • "Pažįstu aš ją. Rašo tikras nesąmones. Išvažiavo į Angliją kartu su vyru uždarbiauti, bet kaip kokia "K" pasidarė vaiką su kitu, tada vyras ir paliko, jie išsiskyrė."Ir negeda taip rasinet su tokiu pavydu ka ?? :D :D su vyru isiskyre 2006. geguze, o vaikas kitas gime 2007 lapkrity :D nelabai galai sueina ka ? :D Darius vardas dar netiklras :D neturi ka veikt ? :DDDDDD
  5. Monika // Vasario 16, 2015 // 15:50
  6
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Nu nebutumet lietuviai, kad tik apzmeizt..............
  Tokio mentaliteto zmones ir yra nevykeliai visa gyvenima,
  Smagu skaityt kad musu tautieciai protingi ir kulturingi, kad sekasi kai noras yra, o tu smeiziku visada buvo ir bus,, cia jau ant jusu sazines tokie lekstus komentarai ir mastymas.
  Nepazystu sios moters, taciau labai linkiu Jums stiprybes, vaikuciai nuostabus, o jus matosi stipri moteris, . Laimingas jusu sirdies draugas turedamas moteri kuri stengiasi ir eina pirmyn. Sekmes Jums !!!!!!
  6. lietuvis // Vasario 17, 2015 // 10:28
  2
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • O cia Tai moteris !!!
  1. Emigrantas // Vasario 13, 2015 // 14:50
  3
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Nu nebutumet lietuviai, kad tik apzmeizt..............
  Tokio mentaliteto zmones ir yra nevykeliai visa gyvenima,
  Smagu skaityt kad musu tautieciai protingi ir kulturingi, kad sekasi kai noras yra, o tu smeiziku visada buvo ir bus,, cia jau ant jusu sazines tokie lekstus komentarai ir mastymas.
  Nepazystu sios moters, taciau labai linkiu Jums stiprybes, vaikuciai nuostabus, o jus matosi stipri moteris, . Laimingas jusu sirdies draugas turedamas moteri kuri stengiasi ir eina pirmyn. Sekmes Jums !!!!!!
  2. lietuvis // Vasario 17, 2015 // 10:28
  2
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Pažįstu aš ją. Rašo tikras nesąmones. Išvažiavo į Angliją kartu su vyru uždarbiauti, bet kaip kokia "K" pasidarė vaiką su kitu, tada vyras ir paliko, jie išsiskyrė.
  3. Darius // Vasario 16, 2015 // 12:57
  11
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Renka - Maladiec !!!!
  4. Giedrius // Vasario 15, 2015 // 19:48
  4
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Nu ble maniau te angluos tik pustalupes barakudos ?!?! Ka ta ten veikia ?!?!?!?!?!?
  5. Vyrs // Vasario 15, 2015 // 19:42
  5
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • "Pažįstu aš ją. Rašo tikras nesąmones. Išvažiavo į Angliją kartu su vyru uždarbiauti, bet kaip kokia "K" pasidarė vaiką su kitu, tada vyras ir paliko, jie išsiskyrė."Ir negeda taip rasinet su tokiu pavydu ka ?? :D :D su vyru isiskyre 2006. geguze, o vaikas kitas gime 2007 lapkrity :D nelabai galai sueina ka ? :D Darius vardas dar netiklras :D neturi ka veikt ? :DDDDDD
  6. Monika // Vasario 16, 2015 // 15:50
  6
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Pažįstu aš ją. Rašo tikras nesąmones. Išvažiavo į Angliją kartu su vyru uždarbiauti, bet kaip kokia "K" pasidarė vaiką su kitu, tada vyras ir paliko, jie išsiskyrė.
  1. Darius // Vasario 16, 2015 // 12:57
  11
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • "Pažįstu aš ją. Rašo tikras nesąmones. Išvažiavo į Angliją kartu su vyru uždarbiauti, bet kaip kokia "K" pasidarė vaiką su kitu, tada vyras ir paliko, jie išsiskyrė."Ir negeda taip rasinet su tokiu pavydu ka ?? :D :D su vyru isiskyre 2006. geguze, o vaikas kitas gime 2007 lapkrity :D nelabai galai sueina ka ? :D Darius vardas dar netiklras :D neturi ka veikt ? :DDDDDD
  2. Monika // Vasario 16, 2015 // 15:50
  6
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Nu ble maniau te angluos tik pustalupes barakudos ?!?! Ka ta ten veikia ?!?!?!?!?!?
  3. Vyrs // Vasario 15, 2015 // 19:42
  5
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Renka - Maladiec !!!!
  4. Giedrius // Vasario 15, 2015 // 19:48
  4
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • O cia Tai moteris !!!
  5. Emigrantas // Vasario 13, 2015 // 14:50
  3
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Nu nebutumet lietuviai, kad tik apzmeizt..............
  Tokio mentaliteto zmones ir yra nevykeliai visa gyvenima,
  Smagu skaityt kad musu tautieciai protingi ir kulturingi, kad sekasi kai noras yra, o tu smeiziku visada buvo ir bus,, cia jau ant jusu sazines tokie lekstus komentarai ir mastymas.
  Nepazystu sios moters, taciau labai linkiu Jums stiprybes, vaikuciai nuostabus, o jus matosi stipri moteris, . Laimingas jusu sirdies draugas turedamas moteri kuri stengiasi ir eina pirmyn. Sekmes Jums !!!!!!
  6. lietuvis // Vasario 17, 2015 // 10:28
  2
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti

Panašūs straipsniai