Balandžio 5, 2014
Karjeros laiptais sėkmingai kopiantys pasaulio lietuviai patirtimi dalinasi su studentais

Sklandantys stereotipai apie tai, kad lietuvis lietuviui – priešas, jau seniai nebetenka prasmės. Vis daugiau istorijų įrodo, jog gyventi draugiškai mes galime ir mokame. Vienas iš pavyzdžių – Londono Sityje dirbančių lietuvių sukurtas projektas LT Big Brother. Programos dėka, lietuviai studentai turi galimybę sužinoti tai, ko nėra aprašyta nė viename vadovėlyje: pasisemti žinių, patarimų, įgyti patirties ir rekomendacijų jie gali iš pasaulinėse kompanijose sėkmingai dirbančių lietuvių. Ši programa, vienijanti profesionalus ir studentus, netrukus sėkmingai išsiplėtė į JAV, Lietuvos, Beniliukso, Skandinavijos regionus bei Global skyrių, skirtą gyvenantiems valstybėse už programos regionų ribų.

„Su draugais padarėme išvadą, kad kiekvieno iš mūsų profesinius sprendimus lėmė atsitiktinai sutikti labiau patyrę žmonės. Tada pagalvojome, o kodėl gi nepadarius taip, kad šiuos žmones būtų galima sutikti tyčia?“, – projekto gimimo istoriją pasakojo vienas iš šios idėjos autorių, Yplan įkūrėjas Rytis Vitkauskas. Šiuo metu projektą kuruoja Lietuvos Sičio klubas (LCLC), Globalios Lietuvos Lyderiai (GLL), Lithuanian Wall Street Club (LWSC) bei entuziastinga savanorių komanda.  

Jau penkerius metus gyvuojančio projekto istorijoje – gausu įkvepiančių sėkmės pavyzdžių. „Šis projektas yra labai naudinga patirtis, jei viskas sekasi, vyksta ir pavyksta. Tačiau projektas įgauna ypač didelę vertę užklupus netikėtumams, kurie visus planus apverčia aukštyn kojomis“, - sako buvęs projekto dalyvis Justas Povilėnas. Warwick Universitete finansus studijavęs lietuvis šiuo metu džiaugiasi investicijų analitiko pareigomis amerikiečių kapitalo investicijų valdymo kompanijoje SEI Investments Londone.

Vilniaus Universiteto, Teisės fakulteto studentė Inga Grinciūnaitė projekto pagalba tikėjosi įgyti kontaktų bankininkystės, įmonių finansų bei kapitalo rinkų srityse. „Projekto pagrindinis akcentas buvo mano Big Sister pasiūlymas įgyti patirties jos darbovietėje K&L Gates – vienoje didžiausių tarptautinių teisinių kontorų pasaulyje, - pasakoja ji. - Iš pradžių dviem savaitėm planuota pozicija užsitęsė ilgiau nei tris mėnesius. Man tai buvo ypatingai įdomi ir naudinga patirtis, tikriausiai padėjusi gauti ir dabartinį darbą“. Inga šiuo metu dirba Austrijoje, Vienoje, Visuotinio Branduolinių Bandymų Uždraudimo Sutarties Organizacijos konsultante teisiniais klausimais.

Justas, Inga bei jų buvę mentoriai Daumantas Mockus ir Raminta Dereškevičiūtė pasidalino savo sėkmės istorijomis ir papasakojo apie LT Big Brother projektą.

  

DAUMANTAS MOCKUS, mentorius (Big Brother), Royal Bank of Canada Įmonių Įsigijimo ir Susijungimo (angl. Mergers and Acquisitions) departamento vice prezidentas.

JUSTAS POVILĖNAS, buvęs Warwick Universiteto, Finansų fakulteto studentas (Small Borther), šiuo metu - investicijų analitikas amerikiečių kapitalo investicijų valdymo kompanijoje SEI Investments.

Mentorius (Big Brother) Daumantas Mockus (kairėje) ir buvęs Warwick Universiteto, Finansų fakulteto studentas Justas Povilėnas. Mentorius (Big Brother) Daumantas Mockus (kairėje) ir buvęs Warwick Universiteto, Finansų fakulteto studentas Justas Povilėnas.
 

Koks buvo jūsų kelias – nuo universiteto iki dabartinės karjeros? Trumpai pristatykite savo profesiją.

Daumantas: Iš Lietuvos išvažiavau dar būdamas mokinys, laimėjęs Jungtinių Pasaulio Koledžų konkursą praleisti dvejus metus Li Po Chun tarptautiniame koledže Honkonge. Baigęs Tarptautinio Bakalaureato programą, išvažiavau siekti Bakalauro laipsnio Williams College universitete Masačūsetse, JAV.

Po studijų, 2007-ais metais, atvykau į Londoną ir pradėjau darbą investicinės bankininkystės srityje Lehman Brothers banke. 2009-aisiais pakeičiau kompaniją ir dabar esu Royal Bank of Canada įmonių įsigijimo ir susijungimo departamento vice prezidentas Londono ofise. Mano darbas – padėti didelioms transporto ir infrastruktūros kompanijoms įvykdyti susijungimus ir įsigijimus bei finansuoti veiklą per bankus ir kapitalo rinkas.

Justas: Komanda, kurioje dirbu, valdo investicinius fondus, kurie fokusuojasi į Jungtinės Karalystės ir Europos akcijų rinkas. Mano pagrindinės pareigos yra akcijų rinkų ir investicinių fondų, kurie sudaro mūsų fondus, analizė.

Investicijų valdymu susidomėjau dar 10 klasėje, kuomet investavimas atrodė kaip komplikuotas, bet įdomus žaidimas su neapibrėžtomis taisyklėmis ir sunkiai nuspėjamais rezultatais. Atitinkamai pasirinkau studijuoti finansus Jungtinėje Karalystėje, Warwick universitete, kuriame 2012 metais įgijau finansų bakalaurą. Studijų metu atlikau keturias praktikas įvairiose kompanijose finansų industrijoje Vilniuje ir Londone, kurios parodė skirtumą tarp akademinio ir praktinio finansų pasaulių (o skirtumas yra, ir nemažas) bei padėjo nukreipti karjerą tinkamomis kryptimis. Tuo metu mano tikslas buvo dirbti investicijų srityje Londone, viename iš pasaulio finansų centrų. Regis savo tikslą pasiekiau ir LT Big Brother projektas prie to svariai, nors ir netiesiogiai, prisidėjo.

 

Kaip atrodo jūsų darbo diena?

Daumantas: Investicijų bankininko dienos eiga nenuspėjama, darbo valandos gali būti ekstremaliai ilgos, bet pats darbas yra be galo įdomus ir, svarbiausia, kasdien išmokantis naujovių. Tik atėjęs ryte gali sužinoti, kokios pagalbos prireiks tavo klientui, vykdančiam didžiulį sandėrį. Likusią dieną gali praleisti kurdamas kompanijos finansinį modelį ar nelauktai skrisdamas į Madridą dviejų valandų susitikimui su kompanijos vadovais.

Kitas svarbus bankininko darbo dienos ypatumas yra įtemptas darbo laikas, o tiksliau jo stoka. Todėl atsakingas laiko planavimas yra vienas pagrindinių sėkmingos dienos ir sėkmingo projekto elementų. 

Justas: Apie įprastą darbo dieną papasakoti sunku, kadangi kiekviena diena yra vis kitokia. Tačiau neseniai į darbą pradėjus važinėti dviračiu natūraliai susiformavo rytinė rutina: keliuosi apie 6.30 ryto, darbe būnu po 7 valandos ryto. Ofise nueinu į dušą (važiavimas dviračiu Londono gatvėmis nėra lengvas minimas parku), o po to skaitydamas, kaip pernakt pakito Azijos akcijų rinkos, pusryčiauju savo darbo vietoje. Kiekviena darbo diena gali būti labai įvairi, dažniausiai dienos laiką skiriu akcijų rinkų ir fondų, į kuriuos įmonė turi strateginių  planų investuoti, analizei, susitikimams su analitikais ar fondo valdytojais. Taip pat tenka dirbti prie ilgalaikių ir trumpalaikių komandos projektų, pavyzdžiui paruošti arba atnaujinti investicinių fondų pristatymus klientams.

 

Su kokiais iššūkiais susiduriate darbe ir kas labiausiai džiugina?

Daumantas: Šioje karjeroje labiausiai džiugina tai, kad kasdien dirbu su itin aukštos kvalifikacijos žmonėmis ir turiu galimybes mokytis kiekviename žingsnyje. Didžiausias iššūkis, ypač jaunesniems bankininkams, yra miego trūkumas.

 Justas: Investicijų valdyme sunkiausia yra priimti tokius sprendimus, kurių rezultatas būtų didesnė nei bendros rinkos investicinė grąža (anglų kalboje dažnai naudojamas terminas beat the market). Aktyvus investicijų valdymas (t.y fondo investicinės grąžos gretinimas prie bendros rinkos investicinės grąžos) teisingai vadinamas zero sum game – kad laimėtum, kažkas turi pralaimėti. Tai labai konkurencinga industrija, kurioje net ir labiausiai patyrę fondų valdytojai ne visuomet viršija bendros rinkos rodiklius. Tačiau didelė konkurencija skatina inovacijas ir greitesnį tobulėjimą tiek kompanijos lygyje, tiek individualiai.

Psichologinis ir emocinis darbo atlygis yra rezultatų matymas praktiškai realiu laiku. Jei komanda priėmė teisingus sprendimus, bendriniu atveju, tai turėtų atsispindėti valdomų investicinių fondų grąžoje, ir priešingai.

 

Kas paskatino dalyvauti projekte?

Daumantas: Esu aktyvus  LCLC klubo, kuris ir pastatė pamatus šiai programai, narys. 2009-ais metais geras draugas, taip pat klubo narys, Rytis Vitkauskas, pritaikęs savo patirtį įgytą Harvardo verslo mokykloje, įkūrė LT Big Brother Londone.

Mano nuomone tai buvo itin gera ir reikalinga iniciatyva, todėl nedvejodamas prisijungiau prie projekto. Šiuo metu projektas išaugo iki pasaulinio lygio, taigi projekto sėkmė pateisino lūkesčius su kaupu.

Justas: Norėjau pasisemti patirties iš žmonių, kurie jau yra praėję kelią, kuriuo ateityje aš tik planavau eiti. Projektas suteikia retą galimybę asmenines ambicijas ir planus visiškai neformaliai aptarti su daug pasiekusiu ir patyrusiu žmogumi. Tai galimybė gauti praktinių žinių, kurių neperduoda universitetiniai vadovėliai, taip pat dažniausiai dėstytojai ar bendraamžiai.

 

Ar projektas patenkino lūkesčius? Kokią didžiausią naudą gavote iš šio projekto?

Daumantas: Projektas tikrai viršijo lūkesčius. Jaučiu pasitenkinimą galėdamas padėti kitiems bei džiaugiuosi įgijęs naują draugą. Visiems palinkėčiau mentorystės patirties.

Justas: Daumantas ne tik pats dalinosi savo patirtimi, tačiau padėjo susipažinti ir su kitais daug pasiekusiais lietuviais, kurių nemažai taip pat yra LCLC klubo nariai. Artimiau susipažinęs, 2013 metų rudenį ir pats tapau klubo nariu. Profesinių bei asmeninių kontaktų tinklo plėtimas yra svarbu – dalinimasis patirtimi su žmonėmis veikiančiais panašiose srityse įkvepia, suteikia naujų idėjų ir skatina tobulėjimą. Dėl šių priežasčių LT Big Brother projekto organizuojami studentų ir mentorių susitikimai kiekviename regione yra itin naudingi.

Projektas yra labai naudinga patirtis, jei viskas sekasi, vyksta ir pavyksta. Tačiau projektas įgauna ypač didelę vertę užklupus netikėtumams, kurie visus planus apverčia aukštyn kojomis. Paskutiniai studijų metai iš karjeros pusės buvo kupini iššūkių ir įvykių, kurių nebuvau numatęs. Du kartus teko atsidurti kebliose situacijose dėl nenumatytų aplinkybių. Ne kartą kartu su Daumantu diskutavome įvairius niuansus ir tarėmės dėl tolimesnių mano karjeros žingsnių. Gauti patarimai ir objektyvumas sunkiose situacijose labai pravertė. Galų gale, viskas baigėsi, o gal verčiau prasidėjo, labai gerai. Po įtemptų darbo paieškų Londone ir begalės interviu pastangos atsipirko – galiu džiaugtis sulaukęs pasiūlymo tapti investicijų analitiku SEI Investments, kurioje jau dirbu pusantrų metų.

 

Kokia buvo smagiausia projekto akimirka?

Daumantas: Džiugu buvo stebėti Justo išskirtinį pasisekimą statant tvirtus pamatus karjerai investicijų valdymo srityje. Jis sėkmingai įveikė nemenkus iššūkius, gerokai subrendo, tapo LCLC klubo nariu ir netolimoje ateityje jau pats kuruos mažąjį brolį ar sesę.

Smagiausia buvo stebėti Justą pirmąkart ant slidžių, kai prieš metus pakvietėme jį į kasmetinę slidinėjimo kelionę Alpėse su kitais didžiaisiais broliais.

Justas: Visas projektas yra viena smagi ir naudinga patirtis, likau juo labai patenkintas. Esu labai dėkingas Daumantui už patarimus, pagalbą ir įkvėpimą tobulėti. Daumanto dėka padariau teisingų sprendimų, išsisukau kebliose nenumatytose situacijose ir susipažinau su įdomiais žmonėmis. Nors 2012 metų projekto sezonas seniai pasibaigęs, bendravimas su Daumantu nenutrūko. Kartu su Daumantu esame LCLC nariai – kartas nuo karto susitinkame klubo susitikimuose arba individualiai.

Tiesa, pasibaigus projekto sezonui buvo malonu ir sulaukti pasiūlymo iš vieno iš projekto įkūrėjų, Ryčio Vitkausko, koordinuoti LT Big Brother projektą Jungtinės Karalystės regione, kurį su malonumu priėmiau. Projektas man buvo labai naudingas ir šis pasiūlymas buvo proga ne tik įgauti įdomios patirties, bet ir prisidėti prie būsimų dalyvių teigiamų patirčių. Kitas žingsnis – sekti Daumanto mentorystės pavyzdžiu, ir netolimoje ateityje mentoriumi tapti bei padėti investicijų valdymu ir finansų industrija susidomėjusiam studentui.


Kada grįžtate namo po darbo? Kaip atsipalaiduojate po darbo/mokslo dienos?

Justas: Darbo dienomis grįžti namo labai anksti netenka – ilgesnės valandos finansų industrijoje yra įprastas reiškinys. Per pastaruosius pusantrų metų, turėjau kelias užklasines veiklas, kurios neleido nuobodžiauti: nuo 2012 metų rudens daugiau nei metus koordinavau LT Big Brother projektą Jungtinės Karalystės regione, o 2013 metų rudenį ruošiausi Chartered Financial Analyst (CFA) egzaminui, kurį sėkmingai išlaikiau. Mėgstu aktyvų laisvalaikį, dažnai keliauju, sportuoju.

 

Kiek laiko jau gyvenate Londone? Ir ar šis miestas – jau tapo namais?

Justas: Londone gyvenu beveik dvejus metus - tai idealus miestas jaunam žmogui, kuris nori patirti kosmopolitiško, įvairaus ir kultūriškai turtingo gyvenimo. Nuobodžiauti niekada netenka, galimybių įvairiausioms veikloms visuomet begalės, bet manau, kad šis miestas yra mano tarpinė stotelė. Londonas manyje sužadino norą pamatyti dar daugiau pasaulio, galbūt pagyventi Azijoje, Amerikoje ir vieną dieną grįžti į Lietuvą pritaikyti įgytos patirties. Nors Jungtinėje Karalystėje gyvenu jau beveik penkerius metus, savo namais vis dar laikau Vilnių.

 

Ką patartumėte ateinančių kartų dalyviams?

Daumantas: Stenkitės kuo daugiau išgauti iš savo mentorių. Nors jų laiko išsikovoti gali būti itin sunku, būkite proaktyvūs, imkite iniciatyvą į savo rankas, nes žinios, patarimai, kontaktai ir rekomendacijos iš didžiųjų brolių ir sesių gali stiptiai pakoreguoti jūsų karjeros trajektoriją.

Justas: Manau projekto dalyviams svarbiausia rodyti iniciatyvą ir entuziazmą – kartais sunku patikėti, kiek durų atsiveria turint šias savybes.


RAMINTA DEREŠKEVIČIŪTĖ, mentorė (Big Sister), Tarptautinės advokatų kontoros K&L Gates LLP vyresnioji advokatė.

INGA GRINCIŪNAITĖ, buvusi Vilniaus Universiteto, Teisės fakulteto studentė (Small Sister), šiuo metu dirba  Vienoje (Austrija) Visuotinio Branduolinių Bandymų Uždraudimo Sutarties Organizacijoje (VBBUSO) konsultante teisiniais klausimais prie Žmogiškųjų Išteklių skyriaus.

Mentorė (Big Sister) Raminta Dereškevičiūtė (dešinėje) ir buvusi Vilniaus Universiteto, Teisės fakulteto studentė Inga Grinciūnaitė. Mentorė (Big Sister) Raminta Dereškevičiūtė (dešinėje) ir buvusi Vilniaus Universiteto, Teisės fakulteto studentė Inga Grinciūnaitė.

Pristatykite savo profesiją ir dabartines pareigas.

Raminta: Esu advokatė tarptautinėje advokatų kontoroje, specializuojuosi reglamentavimo ir vyriausybinių reikalų (angl. regulatory and government affairs) srityje, dažniausiai dirbu su Europos Sąjungos teise. Sritis gan akademinė (pavyzdžiui naujai reglamentuojama industrija ar verslo sritis), tačiau dažniausiai nėra vadovėlių ar teorinių žinių, kaip interpretuoti naujus įstatymus, su kuriais susiduriu. Todėl tenka kasdien padirbėti prie tokių projektų kaip doktorantūros tezė ir atsakymus pritaikyti verslui suprantama kalba bei paaiškinti, kaip tarptautinės kompanijos galėtų prie įstatymų pritaikyti savo gamybą ar verslo strategiją. Labai dažnai tenka bendrauti su Europos Sąjungos bei JK institucijomis.

Inga: Jau metus dirbu konsultante teisiniais klausimais prie Žmogiškųjų Išteklių skyriaus VBBUSO (angl. The Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO)) organizacijoje, kuri yra susijusi su Jungtinėmis Tautomis (JTO). Darbo sritis – tarptautinių organizacijų teisė, tarptautinė administracinė teisė (angl. Law of International Organizations, International Administrative Law). Pagrindinės veiklos kryptys: teisinės išvados, patarimai kilus ginčui tarp darbuotojo ir organizacijos, administracinių direktyvų, standartinių veiklos procedūrų koregavimas ir vystymas, tarptautinių administracinių tribunolų sprendimų analizė ir taikymas. Darbas įdomus, ypač susižavėjau branduolinio ginklo neplatinimo ir nusiginklavimo programa, šiuo klausimu vykdoma politika ir tarptautiniais santykiais. Labai norėčiau gilinti ir plėsti žinias šioje srityje.

 

Kodėl pasirinkote atstovauti būtent šiai sričiai?

Raminta: Specializavausi Europos Sąjungos bei tarptautinės viešosios teisės srityje, visuomet buvo įdomesnės teisės sritys, kurias kiti mažiau išmano. Darbas su cheminių medžiagų reglamentavimu, aplinkosauga, produktų sauga buvo kitoks. Ir dabar tai yra nišinė teisės sritis, tokių specialistų kaip aš nėra daug. Kartais – tai privalumas, kitais kartais – trūkumas. Tačiau sąmoningai šios srities nesirinkau. Didelė tarptautinė kontora ieškojo teisininko, kuris galėtų padėti advokatui, dirbančiam su naujais kosmetikos ir cheminių medžiagų reglamentais. Advokatas, kaip ir aš, buvo baigęs magistro studijas Georgetown Universitete ir jis pasirinko mane. Kaip ir daugeliui nutinka, darbas pasirinko mane, ne aš darbą.

 

Koks buvo jūsų kelias – nuo universiteto iki dabartinės karjeros?

Raminta: Teisės magistrą baigiau Georgetown Universitete Vašingtone gavusi finansavimą iš universiteto, Fulbright programos bei Lietuvos Fondo JAV paramos. Balakauro diplomą įgijau Mykolo Romerio universitete Vilniuje. Jau dirbau trijose tarptautinėse advokatų kontorose (Mayer Brown, McDermott Will & Emery bei K&L Gates). Pirmus du metus - Briuselyje, vėliau persikrausčiau į Londoną.

 

Ar turėjote planą B? T.y. kokios dar profesijos sukosi galvoje prieš pasirenkant teisę?

Raminta: Nepamenu, jog būčiau svajojusi, kuo norėčiau dirbti. Tikriausiai gydytoja (močiutė buvo medikė) arba aktore, matyt dėl to, kad dažnai gaudavau pagrindines roles mokyklos ir darželio vaidinimuose. Mokykloje dalyvavau debatų turnyruose, gerai sekėsi, todėl teisės studijos atrodė tąsa to, ką išmaniau, tai yra argumentuotas mąstymas ir  gilinimasis į sudėtingas temas.

 

Kaip atrodo jūsų darbo diena?

Raminta: Naujų ar pasikeitusių reglamentų apžvalga, klientų skambučiai, susitikimai, teisinės nuomonės ruošimas, pietūs su potencialiais ar esamais klientais. Namo dažniausiai grįžtu apie 19-20 valandą.

 

Kas sunkiausia jūsų darbe? Su kokiais iššūkiais susiduriate?

Raminta: Kaip ir minėjau, daugeliu atveju turi būti atsakingai kūrybingas, nes nėra vadovėlių, kuriais gali remtis ar kur gali rasti atsakymą. Darbui keliami itin aukšti reikalavimai. Dirbu su didelėmis tarptautinėmis korporacijomis, pasaulinėmis nevyriausybinėmis organizacijomis, vyriausybėm. Negaliu padaryti klaidų. Dažniausiai tik po darbo dienos suprantu, jog visa tai darau ne gimtąja kalba.

 

Kas labiausiai džiugina?

Raminta: Klientų pasitikėjimas. Daugelis mano klientų kviečia į profesines bei asmenines šventes, yra dėkingi už mano darbą. Taip pat kelionės po pasaulį - keliauti darbo reikalais tenka nemažai. Darbą visuomet suderinu su asmeniniais malonumais – keliaudama susitinku su draugais, pasilieku apžiūrėti naujo miesto ar šalies. Šiuo metu dirbu su keliais projektais, kurie susiję su Lietuva – tai visada įdomesnis ir mielesnis darbas.

 

Kas paskatino dalyvauti Big Brother projekte?

Raminta: Visuomet gyvenime turėjau žmonių, kurie buvo mano mentoriais. Dėstytojai, šeimos nariai, draugai sutikti užsienio šalyse. Be galo vertinau jų indėlį, kai man reikėdavo priimti svarbius sprendimus ar reikėjo profesinio patarimo, o kartais ir gyvenimiško. Tikėjausi, kad ir aš kažkam galiu dalį to perduoti.

Inga: Projekto pagalba tikėjausi įgyti kontaktų bankininkystės, įmonių finansų, kapitalo rinkų srityse, nes šiose srityse norėjau specializuotis. Iš trijų pageidaujamų mentorių, kuriuos buvo galima nurodyti paraiškoje, pirmieji du dirbo finansų srityje. Tačiau buvau suporuota su mano trečiu pasirinkimu, teisininke Raminta. Panašiai situacija susiklostė ir studijuojant teisės magistrą Vilniaus universiteto Teisės fakultete, kai po pagrindinės studijų dalies reikėjo pasirinkti specializaciją: pirmu ir antru numeriu nurodžiau komercinę ir tarptautinę teisę, tačiau patekau į trečią pasirinktą vietą – valstybės valdymą (t.y., konstitucinę ir administracinę teisę). Taigi, akivaizdus įrodymas, kad likimas savaip pakoreguoja esamą situaciją. Žiūrint iš dabartinių perspektyvų, abu šie atsitiktinumai išėjo į naudą – Ramintos dėka įgyta patirtis jos darbovietėje bei patarimai padėjo man gauti dabartinį darbą, kuriame labai praverčia konstitucinės ir administracinės teisės žinios. Nors nepatekau į labiau norimas specializacijas Vilniaus universitete, baigusi vistiek siekiau užsibrėžtų tikslų. Baigusi Vilniaus Universitetą atlikau trijų mėnesių stažuotę Europos Taryboje Strasbūre ir įstojau studijuoti tarptautinės teisės magistrą (LLM) Londone.

Baigusi šias studijas nutariau likti Londone ir įgyti  GDL bei LPC advokatūros kvalifikacijas,  bei pasirinkau komercinės ir įmonių teisės profilį. Po advokatūros studijų baigimo, LT Big Brother pasirodė puikus būdas praplėsti pažinčių ratą ir pasisemti idėjų siekiant karjeros.

 

Ar projektas patenkino lūkesčius?

Raminta: Ingos atveju, patenkino 100%. Ne tik pavyko padėti Ingai gauti stažuotę savo kontoroje, bet Inga atidavė visa savo energiją ir žinias, taip maloniai nustebindama mano kolegas ir, be abejo, mane! Mielai su Inga dirbčiau ateityje. Lietuva tapo mažiau mistine šalimi – dirbant komandoje su Inga, tapome gerai žinomos savo srities profesionalės, kurios yra iš Lietuvos. Vienintelis neįprastas dalykas buvo tai, jog galėdavome susišnekėti kalba, kurios niekas kitas nesuprato!

Inga: Projekto pagrindinis akcentas buvo Big Sister pasiūlymas įgyti darbo patirties jos darbovietėje K&L Gates – vienoje didžiausių tarptautinių teisinių kontorų pasaulyje (Antitrust, Competition & Trade Regulation praktikos grupėje). Dviems savaitėms planuota pozicija užsitęsė ilgiau nei tris mėnesius. Man tai buvo ypatingai įdomi ir naudinga patirtis, tikriausiai padėjusi užtikrinti ir dabartinį darbą VBBUSO.

 

Kokia buvo smagiausia projekto akimirka?

Raminta: Ingos užsispyrimas bei sėkmė. Mačiau, jog ir jos ir mano laikas buvo ne veltui išeikvotas. Inga tapo labiau savimi pasitikinti, žinanti, ko nori ir labiau įsitikinus, kaip tą pasiekti.

 

Kaip atsipalaiduojate po darbo dienos?

Raminta: Su draugais, kultūriniuose renginiuose, pub’e, vakarieniaujant.

 

Kiek laiko gyvenate Londone, ar šis miestas jau tapo namais?

Raminta: Šešis metus. Baigusi Georgetown universitetą gavau pasiūlymą dirbti tarptautinėj advokatų kontoroj Briuselyje. Iš Briuselio į Londoną atsikrausčiau pas anglą draugą. Briuselis man atrodė per daug biurokratinis ir provincialus, todėl nedvejojau. Gyvenu su anglu draugu, todėl greitai integravausi. Po Lietuvos Londonas jau tapo antrais namais.

Inga: Prieš išvažiuojant į Vieną, devynis metus gyvenau Londone. Matyt esu pripratusi prie šurmulio ir miesto greičio, todėl sunkiai sekasi priprasti prie ramaus miesto ir lėto gyvenimo tempo. Pasibaigus kontraktui planuoju grįžti į Londoną. Įsitikinau, kad šis miestas yra tapęs namais. Mane žavi Londono kosmopolitiškumas, noriu gyventi mieste, kuris atstovauja pasaulį, kur yra rasių ir kultūrų įvairovė. Patinka Londono žmonės, architektūra, atmosfera, judesys bei pasaulinio garso renginiai.

 

Ar Londoną galima pavadinti galimybių miestu? Kokių savybių reikia turėti, kad čia kažko pasiektum?

Raminta: Visų pirma reikia mėgti miesto šurmulį, būti tolerantiškam, prisitaikyti prie itin įtempto miesto ritmo ir aukštų reikalavimų darbe. Londonas nėra tokia galimybių žemė kaip JAV. Čia daugeliu atveju svarbu kas tavo šeima, koks tavo išsilavinimas, ir dažnai svarbu kokia angliška tarme dėstai savo mintis. Reikia daug užsispyrimo, gero išsilavinimo ir daug kantrybės dirbant ilgas darbo valandas. Mane Londone dažniausiai laiko amerikiete, dėl mano tarimo ir išsilavinimo. Kai pasakau, kad esu iš Lietuvos (o visada būtinai pasakau), visi galvoja, kad juokauju. Kol neištariu savo ilgos lietuviškos pavardės. Geras universitetas, išskirtinai geri balai ir dalyvavimas užklasinėje veikloje bei asmeninės savybės lėmė mano darbo vietą – šalis, iš kurios esu, neturėjo reikšmės.

Inga: Taip, tai tikrai galimybių miestas. Tačiau norint padaryti sėkmingą profesinę karjerą būtina turėti neeilinių sugebėjimų, nes reikia konkuruoti ne tik su anglais, bet ir su geriausiais profesionalais iš viso pasaulio. Taip pat reikia ir kantrybės bei užsispyrimo: juk nebūtinai viskas turi pavykti iš pirmo karto. Jau nuo paauglystės jaučiau jog Lietuva man per maža, todėl po teisinės praktikos Vilniaus apygardos teisme ir Vilniaus miesto savivaldybės Teisės departamente galutinai nusprendžiau išvykti siekti žinių ir patirties užsienyje. Grįšiu atgal tada, kai ta patirtimi galėsiu prisidėti puoselėjant Lietuvos ateitį.

 

Ką patartumėte ateinančių kartų dalyviams?

Raminta: Dalyvauti įvairioje veikloje, neapsiriboti vien darbu, būti žingeidiems ir entuziastingiems. Klausytis ir išgirsti savo didžiuosius brolius, seses. Nenuleisti rankų, jei iškart nepasiseka. Deja, rinka šiuo metu negailestinga, tačiau kažkam juk pasiseka. Dažniausiai tiems, kurie sunkiai dirba.

Inga: Patarčiau užsibrėžti aukštus tikslus ir niekad neprarasti vilties jų siekiant, nes nuolatos dirbant viena linkme galiausiai viskas yra pasiekiama, nors iš pradžių tai ir atrodytų neįmanoma.

 

Jūs taip pat galite tapti sėkmės istorijos herojumi! Studentų registracijos procesas į LT Big Brother 2014 jau prasidėjo.

Daugiau informacijos apie LT Big Brother projektą rasite tinklapyje www.ltbigbrother.com

Jei turite klausimų, susijusių su projektu Londone, rašykite [email protected]arba bendru el.paštu [email protected].


Raktažodžiai: DarbaskarjeraprofesijaSitisCitySičio klubasBig BrotherLCLC

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai