Rugpjūčio 24, 2016
Britų kulinarinio šou žvaigždė Ugnė svajoja apie lietuvišką pyragą ir laukia savo receptų knygos
Živilė Kasparavičiūtė
Su dukrele Ava.

Greitu žingsniu atkulniuoju iki Tower Bridge (Tauerio tilto), kur manęs laukia kepimo nuotykius dievinanti, į sportą aistringai pasinėrusi savamokslė konditerė, praėjusių metų populiaraus, milijonus žiūrovų pritraukiančio BBC kulinarinio šou The Great British Bake Off dalyvė Ugnė Būbnaitytė. Man vos spėjus atgauti kvapą supažindina su savo gyvenimo draugu George'u bei dukrele Ava ir pakviečia prisėsti šalia fontano, karts nuo karto atgaivinančio vandens purslais.

Ugnė, kad ir gyvendama pagal itin įtemptą grafiką, spinduliuoja meile gyvenimui: nenustoja šypsotis ir energingai pasakoja apie šiandienos projektus bei ateities planus.

Kaip sekasi vasaroti?
Gerai! Buvau porai dienų Lietuvoje, su šeima dešimčiai dienų išskridome į Turkiją atsipalaiduoti. Buvo sunkūs metai, reikėjo atostogų. TV projektas, knygos rašymas. Daug laiko užėmė sportas. Norėjosi nuo visko pabėgti.

Apie ką jūsų pirmoji knyga ir kaip sekasi rašyti?
Knygoje bus sveikų, maistingų kepinių receptų, tinkamų tiems, kurie netoleruoja laktozės, glitimo, alergenų ir panašių dalykų. Angliškai tai vadinama ‘free from’. Taip pat bus fitneso ir detoksikacijos kokteilių receptų. Knyga jau baigta, lapkričio mėnesį bus pristatyta Lietuvoje ir Anglijoje.

Su draugu George. Su draugu George.
Ugnė Būbnaitytė ir Londonietė Živilė Kasparavičiūtė. Ugnė Būbnaitytė ir Londonietė Živilė Kasparavičiūtė.

Knygą rašote lietuviškai?
Visų pirma savo idėjas noriu atiduoti Lietuvai, lietuviams. O angliškai ne visi moka, net ir Anglijoje gyvenantys. Žinoma, planuose yra ir angliškas variantas.

Ar tai vienintelis su konditerija susijęs projektas, kuriuo gyvenate šiomis dienomis?
Taip, nes negaliu visko aprėpti vienu kartu. Knyga užima labai daug laiko: pradėjau ties ja dirbti pernai spalį ir tik liepą galėjau atsikvėpti. Geriau koncentruotis į vieną dalyką. Pabaigus rašyti knygą susitelksiu į pasiruošimą sporto varžyboms. Kartas nuo karto esu kviečiama į korporacinius renginius pokalbiams ir demonstracijoms. Kuriu receptus. Esu riešutų sviesto gamintojo Meridian ambasadorė.

Veiklos, kaip matau, tikrai užtenka. Kaip Jūsų gyvenimas pasikeitė po BBC TV laidos The Great British Bake Off? Teigiami ir neigiami aspektai.
Stipriai. Maniškis vis klausia, kada baigsiu deginti žvakę iš abiejų pusių (nusijuokia). Sunku, nes sportas ir konditerija atima daug laiko. Juk dar dirbu asmenine asistente (PA) vienoje investicijų kompanijoje pilnu etatu. Po darbo, vaikus susirinkusi iš mokyklos, grįžtu namo šeštą valandą vakare. Savaitgaliais važiuoju į renginius, demonstracijas. Visa tai atima laiko, bet man patinka. Geriau nei monotonija - darbas ir namai. Kadangi nesu šio kulinarinio konkurso nugalėtoja, karjerą reikia pasirūpinti pačiai.
Kalbant apie neigiamus dalykus, girdėjau atsiliepimų, kad štai aš ne anglė, ką čia veikiu. Dešiniųjų pažiūrų spauda kibo ne tik prie manęs, bet ir prie kitų projekte dalyvavusių kitataučių. Esą The Great British Bake Off nebėra britiškas, nes dalyvauja emigrantai. Bet šis TV projektas labiau sukelia teigiamas emocijas.

Po pasirodymo populiariame  britų kulinariniame šou  lietuvė Ugnė puošė angliškos spaudos pirmuosius puslapius. Po pasirodymo populiariame britų kulinariniame šou lietuvė Ugnė puošė angliškos spaudos pirmuosius puslapius.
Po pasirodymo populiariame  britų kulinariniame šou  lietuvė Ugnė puošė angliškos spaudos pirmuosius puslapius. Po pasirodymo populiariame britų kulinariniame šou lietuvė Ugnė puošė angliškos spaudos pirmuosius puslapius.

Ar projektas padėjo susipažinti su žmonėmis, kurių nė sapne nesapnavote sutikti?
Taip. Mes labai mėgstame valgyti restoranuose, susipažinti su restoranų šefais ir savininkais. Pavyzdžiui, Michelin žvaigždutėmis įvertinto prancūzų restorano Galvin savininkai pasiūlė teisėjauti Apple Tarte Tatin varžybose. Ir po to pakvietė pietų, kur sutikau kitų restoranų įkūrėjus. Labai malonu užmegzti kontaktus su žmonėmis, dirbančiais šioje srityje, dalintis idėjomis. Man tai yra svajonės išsipildymas. Kažkam gal tai niekis, man tai reiškia daug, nes mūsų šeimoje maistas yra labai svarbus. Išskyrus tą faktą, kad šiuo metu treniruojuosi fitneso varžyboms ir mano dieta yra vištiena ir brokoliai.

O kaip kepate neragavusi?!
Vakar vakare iškepiau pyragą be glitimo ir be cukraus ir atsipjoviau tik mažą kamputį. Paragauti galiu, bet po to sėdu ant dviračio dvidešimčiai minučių (juokiasi), kad tik pradingtų kaltės jausmas ir sudegtų kalorijos.

Projekte išbuvote penkias savaites. Kokios jums įsimintiniausios, nuotaikingiausios akimirkos?
Projekto vedėja Mel yra pusiau lietuvė (jos tėtis yra iš Lietuvos), todėl ji mane labai palaikydavo ir kaskart pamačiusi, sušukdavo: 'Fellow Lithuanian!'. Apskritai, situacijų pasitaikydavo įvairių, aš net neįsivaizdavau, kad šis projektas gali atnešti tiek streso ir nuovargio. Todėl kai penktą savaitę iškritau (tai buvo mano stipriausia savaitė, nes mano specializacija yra 'free from'), nusviro rankos, nes negalėjau patikėti, kad namuose puikiai pavykęs kepinys prieš kameras patyrė nesėkmę. Ašaros akyse nesilaikė: nusivyliau savimi, nes buvau įsitikinusi, jog pavyks. Žmonės sako, kad tai linksmas šeimai skirtas projektas, bet man tai reiškė daug daugiau.

Ar esate azartiška?
Taip, aš esu azartiška kovotoja. Jei jau pradedu, tai noriu eiti iki galo. Nėra smagu nuvilti save ir visus aplinkinius, nemalonu išeiti viduryje projekto.

BBC kulinarinio šou The Great British Bake Off 2015 metų dalyviai. BBC kulinarinio šou The Great British Bake Off 2015 metų dalyviai.
Savo kepiniais lietuvė dalinasi ugnebakes.com bloge. Savo kepiniais lietuvė dalinasi ugnebakes.com bloge.
Savo kepiniais lietuvė dalinasi ugnebakes.com bloge. Savo kepiniais lietuvė dalinasi ugnebakes.com bloge.

Esate jautrus žmogus iš prigimties ar tuokart tai tebuvo akimirkos spaudimas?
Pagal zodiako ženklą esu Avinas: užsispyrusi, tvirto charakterio ir visuomet sakau, ką galvoju tiesiai į akis. Mane kartais galima pavadinti stačioke, gal reiktų būti lankstesnei? Kiek įmanoma stengiuosi prisitaikyti, bet visada sugebu pakovoti už savo idėjas. Nerėžiu bet kada ir bet ko. Tiesiog mėgstu išsakyti nepagražintas mintis. Kadangi esu kovotoja, išeiti iš projekto po penkių savaičių buvo labai skaudu. Tikėjau savo jėgomis ir galėjau pasirodyti geriau.

Ar galėtumėte įvardinti, kokių pamokų (malonių ir nelabai) gavote dalyvaudama šitokiame populiariame projekte?
Ne viskas yra taip paprasta ir gražu, kaip atrodo iš šalies. Konditerija reikalauja be galo daug atsidavimo, praktikos. Reikia įdėti visą savo širdį, jei nori sulaukti sėkmės. Konditerija ne taip kaip kulinarija. Jei kulinarui padažas nepasisekė, galima įpilti vandens, prieskonių ar kitaip pataisyti. Jei konditerijoje nepavyko, nieko nepataisysi, reikia arba pradėti iš naujo, arba nuleisti rankas. Bet nuleisti rankų nesinori, reikia dirbti su tuo, ką turi. Atsistoji, nusišluostai ašaras ir eini toliau.

Jūs tinklaraštį rašote angliškai, bet knygą išleisite lietuviškai. Ar tai reiškia didesnius su Lietuva susijusius planus?
Manau, kad Lietuvoje 'free from' ir fitneso kepinių tendencija dar nėra paplitusi. Žmonės galbūt įsitikinę, kad neskanu. O aš noriu parodyti, kad sveikas, maistingas kepinys gali būti skanesnis nei riebalų pritekęs tortas.

"Didžiausias gyvenimo pasiekimas yra šeima", - sako Ugnė. "Didžiausias gyvenimo pasiekimas yra šeima", - sako Ugnė.
Savo kepiniais lietuvė dalinasi ugnebakes.com bloge. Savo kepiniais lietuvė dalinasi ugnebakes.com bloge.
"Didžiausias gyvenimo pasiekimas yra šeima", - sako Ugnė. "Didžiausias gyvenimo pasiekimas yra šeima", - sako Ugnė.

Kaip apskritai susidomėjote konditerija?
Nuo mažų dienų man buvo įdiegta meilė virtuvei. O sveikesnių kepinių paieškos prasidėjo, kai sugrįžau į sportą. Besilaukdama ir kol vaikai buvo visai maži kepiau viską, ką mėgau. Bet pradėjus augti svoriui susimąsčiau ir nutariau ieškoti alternatyvų, nes saldumynų visiškai atsisakyti nenorėjau.

Kaip minėjote, darbuojatės ofise pilnu etatu. Ar sėdėdama biure nepagaunate savo minčių besisukant vien apie konditeriją?
Iš tikrųjų labai sunku, nes širdis yra vienur, o dėl finansinių priežasčių reikia būti kitur. Todėl ir bandau kurti savo kaip konditerės karjerą. Dabar toks nelengvas pereinamasis laikotarpis, bet ką darysi, Roma irgi per metus nebuvo pastatyta.

Esate savamokslė konditerė. Be eksperimentavimo, naujų receptų paieškų virtuvėje, ar stengiatės kaip nors kaupti naujas žinias, pavyzdžiui, lankyti kursus ar seminarus?
Niekada nekepu pagal kitų kurtus receptus, labai mėgstu eksperimentuoti. Galiu pavartyti knygas, internete paieškoti idėjų, skonių derinimo ir t.t. Bet ingredientus ir procesą kuriu pati. Esu savamokslė. Paprasčiausiai turiu aistros ir noro. Nors gal reikėtų pasimokyti. Labai mėgstu prancūzišką tortą, vadinamąjį ‘entremet’, nors jis ir nėra sveikuoliškas. Štai dėl jo norėčiau pasipraktikuoti konditerijos mokykloje. Remiantis vien savo žiniomis ir eksperimentavimu kartais kepinys nepavyksta puikiai. Galbūt reikia pakeisti tik mažą detalę, kad viskas pavyktų idealiai. Eksperimentams praverčia pagrindai. Be to, visų skoniai yra skirtingi. Kas man skanu, galbūt kitam visiškai neskanu. Mėgstu derinti neįprastus skonius, tokius kaip lazdyno riešutai ir levandos arba rabarbarai ir pipirai. Neseniai gaminau pavlovą su pipiriniais rabarbarais ir gervuogių kompotu, labai skanu. Būna, eksperimentai nepavyksta, bet paprastai jau įsivaizduoju, kas derės, kas nederės. Gyveni ir mokaisi.

Su sūnumi Kevinu ir dukrele Ava. Su sūnumi Kevinu ir dukrele Ava.

Prisistatinėdama savo tinklaraštyje daug kalbate apie vaikystę. Koks kepinys jus galėtų tuoj pat grąžinti į vaikystę?
Tradicinis lietuviškas obuolių pyragas. Jį kepdavo mama ir močiutė. Iš tikrųjų aš pati jo seniai nekepiau, o reikėtų. Kartais tradicijos yra gerai. Kai pasibaigs dietos, išsikepsiu paprastą trupininį pyragą su slyvų uogiene.

Svajonė po varžybų?
Taip! Sugrįžti prie lietuviškų šaknų ir išsikepti tradicinių lietuviškų pyragų. Oi, sustorėsiu!

Kartais galima sau leisti mažas nuodėmes.
Su saiku viskas galima. Jei gyvenime save pastoviai ribosi ir nepildysi savo norų, būsi nelaimingas žmogus.

Savo kepiniais lietuvė dalinasi ugnebakes.com bloge. Savo kepiniais lietuvė dalinasi ugnebakes.com bloge.

Londone gyvenate jau keturiolika metų. Iš Vilkaviškio į milžinišką sostinę atvykote vienui viena. Kas jus atviliojo į šį miestą?
Prieš pat man laikant mokyklos egzaminus mirė tėtis. Žinote, dingus šeimos ramsčiui visas gyvenimas išsimuša iš vėžių. Tuomet nusprendžiau pasiimti atostogas nuo studijų ir važiuoti į Angliją mokytis anglų kalbos. Išvažiavau pagal Au Pair programą, gyvenau anglų šeimoje. Išbuvusi pusantrų metų nusprendžiau pasilikti ilgiau. Visada norėjau dirbti biure, turėti normalų, švarų darbą nuo devynių iki penkių ir tai pasiekiau.

Ar The Great British Bake Off kaip nors pakoregavo jūsų karjeros planus?
Po projekto savo gyvenimą sieju su konditerija. Pamačiau, kad tai yra įmanoma. Iki pasirodymo BBC laidoje buvau eilinė namų šeimininkė, mėgstanti eksperimentuoti virtuvėje. Šis projektas atvėrė duris mėgstamai veiklai.

Neabejoju, kad Londone teko išgyventi ir sunkių akimirkų. Ar niekada nekilo minčių apie grįžimą į tėvynę?
Tikrai ne. Atsiradus šeima pamaniau, kad ir vaikams bus geriau augti čia, Anglijoje.

Su draugu George. Su draugu George.
Savo kepiniais lietuvė dalinasi ugnebakes.com bloge. Savo kepiniais lietuvė dalinasi ugnebakes.com bloge.

Bet vis tiek dukrytę vedate į lietuvišką darželį.
Todėl, kad močiutė lietuvė. Vaikai juk turi su seneliais susikalbėti. Mano vyresnėlis šią vasarą leidžia pas močiutę. O Ava dar per maža, bet paaugusi irgi vyks kartu su broliu.

Ką savo vaikams pasakojate apie Lietuvą? Koks jų ryšys su Lietuva, lietuvių kalba, kultūra?
Mano sūnus Kevinas, kaip ir sakiau, vasaras leidžia Lietuvoje. Ava kalbasi su močiute per Skype, nors dar yra per maža suprasti, ką reiškia Lietuva. Ji pirmąkart išvys mano gimtąją šalį šį lapkritį, kai visi skrisime į knygos pristatymą.

Ką įvardintumėte kaip savo didžiausius gyvenimo pasiekimus?
Pasiekimai yra šeima ir tai, kur dabar esu. Jei būčiau laimėjusi, šiandien užsiimčiau tik konditerija. Kadangi tai neįvyko, reikia įdėti daugiau darbo. Tačiau svarbiausia, kad man netrūksta užsispyrimo siekti tikslo ir nuosekliai dirbti dėl savo svajonės. BBC tebuvo pradžia. Gavau gerą spyrį į užpakalį, kad kažką keisčiau savo gyvenime.

Papasakokite daugiau apie rudenį vyksiančias kūno rengybos varžybas, kurioms šiuo metu ruošiatės.
Varžybos vyks rugsėjį, dalyvausiu kūno fitneso kategorijoje. Ne bikini, nes tam neturiu atributikos (nusijuokia), t.y. didelės krūtinės.

O aš maniau, jog raumenys yra svarbiausia...
Ne ne, bikini kategorijos dalyvės turi turėti stangrų kūną ir moteriškus išlinkimus. O fitneso kategorija yra aukštesnė, kur reikia daugiau raumenų, bet ne tiek kiek moterų kultūrizme.  

Kaip pasiruošimas varžyboms keičia jūsų dienotvarkę – mitybą, laiką sporto salėje, laiką su šeima?
Varžybose turėjau dalyvauti pernai rugpjūtį, bet, patekusi į The Great British Bake Off,  atidėjau. Po projekto vėl užsibrėžiau tikslą dalyvauti varžybose, nors be galo sunku suderinti su kepimo malonumais. Atsisakiau angliavandenių, galiu sau leisti tik baltyminį maistą ir daržoves. Visgi sekmadienį (jį vadinu ‘cheat day’) sau leidžiu daugiau: išgeriu taurę vyno, suvalgau, ko širdis geidžia. Labai laukiu rytojaus!

Ir ką planuojate rytoj?
Mūsų rajone atidarė naują restoraną The Woodford, rytoj važiuosime skanauti patiekalų. Iš tiesų viską įmanoma suderinti, kai žinai, jog apribojimai yra laikini ir sieki užsibrėžto tikslo.

Bet tai yra labai įdomus derinys: saldumynai asocijuojasi su silpnybe, malonumu, tuo tarpu sportas – su valia, skausmu. Kaip visa tai sudėti į harmoningą visumą?
Nėra lengva. Bet jei tavo mintys sukasi aplink nusistatytą tikslą, viskas įmanoma. Man šiuo metu užtenka paragauti mažytį kepinio gabalėlį, nes žinau, kad tie saldumynai niekur nepabėgs ir po varžybų.

Kaip ir daugelis londoniečių, esate įsisukusi į nesibaigiančių darbų ratą. Kaip išvengiate tos nemalonios ‘voverės rate’ būsenos?
Aš visada kaip voverė rate. Ir kartais galvoju, kada sustoti.

Bet tai yra jūsų pasirinkimas.
Taip, mano ir man tai patinka. Žinoma, dabar sportas pridėjo šiek tiek streso. Parašius knygą baigėsi psichologinis stresas, bet pradėjus ruoštis varžyboms atsirado fizinis stresas. Tikėkimės, kad rugsėjo mėnesį įgyvendinsiu savo planus pakliūti į Didžiosios Britanijos finalą. Nors žinau, kad šiais metais tai gali nepavykti, nes tam skiriu per mažai laiko. Tikiuosi, gyvenimas vienąkart atsistos į mano norimas vėžes ir tekės ramesne srove.

Savo kepiniais lietuvė dalinasi ugnebakes.com bloge. Savo kepiniais lietuvė dalinasi ugnebakes.com bloge.

Kokios tos norimos vėžės?
Būtų smagu turėti savo TV laidą Anglijoje ir/arba Lietuvoje apie sveikus ir greitai pagaminamus kepinius. Taip pat norėčiau išleisti knygą Anglijoje.

Esate minėjusi, jog norėtumėte mokyti kepimo mažamečius. Kaip sekasi realizuoti šį planą?
Šiuo metu neturiu sąlygų: esu užsiėmusi kitais projektais. Žadame kraustytis į naujus namus, kur bus didesnė virtuvė, tinkama tokiems užsiėmimams. Štai tada ir planuoju savaitgaliais rengti kepimo pamokėles vaikučiams. 

Sportas ir konditerija – kokias emocijas ir mintis sukelia šios dvi tokios skirtingos veiklos?
Kai sukuosi virtuvėje, mane apima ramybė. Jei širdyje įsitaiso nerimas, įtampa ar neturiu ką veikti, sugalvoju ką nors iškepti. O sportas yra kitas lygmuo: trankesnė muzika, energijos pliūpsnis. Sportas sukelia stiprybės ir pasitikėjimo savimi jausmą. Jaučiu, kad nesu silpna mergaitė. Sportas yra labai savanaudiškas reikalas, nes mitybos rutina (dieta, valgymo laikas) sukasi aplink mane. Tuomet šeima lieka atokiau, nes aš turiu susitelkti į tikslą. Žinoma, stengiuosi prisitaikyti: kartu važiuoju pavalgyti, nors pati negaliu dėti nė kąsnio į burną. Visgi sekmadieniai yra mūsų laikas, kai būname kartu ir valgome viską, ko užsimanome.

Kai apima bloga nuotaika, einate į sporto salę ar į virtuvę?
Į virtuvę. Ten ramu, man ten gerai. Paskęstu miltų debesyje ir gerai!

Ką pasiūlytumėte paskanauti, kai darganotą sekmadienį užklumpa priešpirmadieninis liūdesys?
Mano geriausias liūdesio gydytojas yra šokolodas, todėl siūlau išsikepti bet ką, kas su juo susiję, pavyzdžiui, mano el. puslapyje www.ugnebakes.com aprašytą šokoladinį fondantą – tikrą šokolado bombą. Labai greit pagaminama ir be galo skanu.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai