Spalio 14, 2019
Balkanų virtuvės restoranas Londone atgijo lietuvės rankose
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖTekstas: DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ
Daugiakultūris kolektyvas (iš kairės): Tina, Ieva, Sonja, Snežana ir Žarka. © Foto: LAURA VI PHOTOGRAPHY.

Nuvytusios gėlės, žlugęs verslas. Pamenu šią frazę išgirdau iš keliems Londono restoranams vadovaujančio brito. Nuo tada visuomet kreipiu dėmesį į kavines ir restoranus puošiančias gėles. Smulkmena, tačiau pasakanti daug ką: ar šeimininkai rūpestingi, darbštūs, prižiūrintys, puoselėjantys ir auginantys savo verslą. Su lietuve IEVA JELACA ir makedoniete SNEŽANA MIRCOVSKA, Vakarų Londone įkūrusiomis CAFFÈ BONEGO pokalbį būtent ir pradedame nuo gėlių. „Prireikė laiko, kol sutvarkėme, apželdinome restorano aplinką. Ir toliau nesustosime dailinti, nors vieną žaliuojantį gražiausią krūmą jau spėjo ir pavogti“, - atsidūsta Ieva. 

Caffè Bonego, įsikūrusiame Shepherd's Bush rajone, galima paragauti legendiniu svetingumu garsėjančios *Balkanų virtuvės patiekalų. Restoranas įsikūręs vos prieš metus, tačiau savaitgalio vakarais, skambant gyvai muzikai, čia pateksite tik iš anksto užsisakę stalą. O nusipirkti šviežių bandelių į kavinę jau spėjo užsukti ir buvęs Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas David'as Cameron'as su šeima.

Sėkmingo restorano verslo paslaptis, pasak įkūrėjų, kokybiškas maistas, darbšti komanda ir žvilgsnis į ateitį.

Geriausia vieta Londone paragauti Balkanų virtuvės patiekalų. Foto: Laura Vi Photography. Geriausia vieta Londone paragauti Balkanų virtuvės patiekalų. Foto: Laura Vi Photography.

Laukiami visi

Atvykėliams iš Balkanų regionų ši vieta žinoma nuo seno – čia jau daug metų veikė serbams, kroatams, makedonams skirta užeiga. Tačiau nuo tada, kai restoranui ėmė vadovauti Ieva ir Snežana, klientų ratas tapo įvairesnis. Pusryčiauti gan dažnai užsuka anglai, kuriems pabodo angliški pusryčiai (full breakfast arba English breakfast) ir norisi išbandyti kažką naujo. Neseniai restorane vestuves atšoko lenkų pora. Į lietuvės Silvijos gyvos muzikos koncertus penktadienio vakarais rinkosi Londono lietuviai. Daugiakultūris Londonas visame gražume.

„Norime išsaugoti balkanų atmosferą, bet taip pat organizuoti ir kitų šalių susibūrimus. Todėl ir kavinė vadinasi Bonego, - į šviečiantį užrašą tamsiame fone rodo restorano įkūrėja Ieva. – Vardo ieškojome ispaniško ar itališko, nes siūlome puikią itališką Torelli kavą. Sunku sugalvoti kažką naujo, visi skambiausi vardai užimti. Mano tėčio aistra - esperanto kalba. Nusprendžiau pavartyti esperanto kalbos žodyną: ‘bonego’ reiškia ‘excellence’ (meistriškumas, puikumas). Restorano darbuotojai iš Kroatijos, Serbijos, Makedonijos, Lenkijos, Lietuvos. Klientų ratas dar įvairesnis. Esperanto kalba – universali, tarptautinė, kuri labai tinka pabrėžti daugiakultūrę aplinką: laukiami visi, nesvarbu tautybė ar rasė“.

„Mūsų regionų žmonės – vieni aukščiausių pasaulyje. Tad reikia skaniai, sočiai  pavalgyti ir atsigerti“, - pasakoja septyniolika metų patirtį restoranų industrijoje turinti Snežana. Foto: Laura Vi Photography. „Mūsų regionų žmonės – vieni aukščiausių pasaulyje. Tad reikia skaniai, sočiai pavalgyti ir atsigerti“, - pasakoja septyniolika metų patirtį restoranų industrijoje turinti Snežana. Foto: Laura Vi Photography.
„Žinau, kad reikia gyventi šia akimirka, bet visuomet žiūriu į priekį ir galimybes“, - ryžtingai kalba Ieva. Foto: Laura Vi Photography. „Žinau, kad reikia gyventi šia akimirka, bet visuomet žiūriu į priekį ir galimybes“, - ryžtingai kalba Ieva. Foto: Laura Vi Photography.

Balkanų kultūroje – leisti laiką restoranuose itin populiaru, o už kokybišką ir gardų maistą pinigų negailima. „Taip užaugome, - pasakoja Snežana. - Mūsų regionų žmonės – vieni aukščiausių pasaulyje. Tad reikia skaniai, sočiai  pavalgyti ir atsigerti. Londoniečiai taip pat mėgsta pusryčiauti, pietauti ir vakarieniauti ne namuose, tad puikus derinys“.

Maistui netaupoma

Nevalia bet kam patikėti svarbiausio sėkmingo restorano ingrediento – gardaus ir kokybiško maisto. Šefai čia - tikri Pietų Europos virtuvės žinovai iš Makedonijos, Kroatijos, Serbijos, sugebantys paruošti autentiškus šalių patiekalus. „Maistui kreipiame didžiausią dėmesį, nes jei bus prastas, klientai nebesugrįš, tad stengiamės išlaikyti juos ir sudominti naujus. Maistui tikrai netaupome“, - sako Ieva. Kažkada Osmanų imperijai priklausiusios Balkanų šalys iš jų virtuvės pasiėmė visą, kas geriausią, neabejoja lietuvė. 

Iš Makedonijos kilusi Snežana tikina, kad Caffè Bonego - geriausia vieta Londone paragauti Balkanų virtuvės patiekalų. „Skamba išdidžiai, bet tai tiesa. Kitataučiai pas mus yra labai laukiami. Žinoma, Londone veikia ne vienas Balkanų restoranas, bet dažniausiai jie skirti tik saviems, užsieniečiai juose jaučiasi nejaukiai. Tuo tarpu mes su Balkanų virtuvės tradicijomis ir kultūra norime supažindinti visus londoniečius“, - priduria. 

Man ir fotografei Laurai pasiūloma išbandyti vieno iš žymiausių balkanų virtuvės patiekalų - bureką. Skamba beveik kaip čeburekas.  Tai sluoksniuotas sūrus pyragas, pagardintas įvairiais įdarais: sūriu, špinatais, mėsa, keptomis daržovėmis. Paruošimų būdų yra įvairiausių, o pagaminti tešlą, pagrindą burekui – vyriškas darbas. Moterys nesugebėtų, nes jėgos reikia vyriškos, vienbalsiai tvirtina moteriškas restorano kolektyvas. Todėl į Caffè Bonego kelis kartus per savaitę atvyksta specialus šefas vien tam, kad stipriomis raumeningomis rankomis išsuktų burekų pagrindą – ploną it šilkas tešlą, kuri vėliau sluoksnis po sluoksnio virsta gardžiu pyragu, dažniausiai valgomu pusryčiams su kefyru. Čia jums ne paryžietiškas ‘croissant’ su kava. Pamačiusi porciją pamaniau, kad ji trims žmonėms. Net ‘full breakfast’ mėgėjai su bureku ir kefyro taure turėtų ką veikti. „Tokios pas mus porcijos“, - šypsosi Snežana.

Į Caffè Bonego kelis kartus per savaitę atvyksta specialus šefas vien tam, kad stipriomis raumeningomis rankomis išsuktų burekų pagrindą – ploną it šilkas tešlą, kuri vėliau sluoksnis po sluoksnio virsta gardžiu pyragu, dažniausiai valgomu pusryčiams su kefyru. Foto: Laura Vi Photography. Į Caffè Bonego kelis kartus per savaitę atvyksta specialus šefas vien tam, kad stipriomis raumeningomis rankomis išsuktų burekų pagrindą – ploną it šilkas tešlą, kuri vėliau sluoksnis po sluoksnio virsta gardžiu pyragu, dažniausiai valgomu pusryčiams su kefyru. Foto: Laura Vi Photography.
Caffè Bonego. Foto: Laura Vi Photography. Caffè Bonego. Foto: Laura Vi Photography.
Caffè Bonego įkūrėja Ieva. Foto: Laura Vi Photography. Caffè Bonego įkūrėja Ieva. Foto: Laura Vi Photography.

Populiarumu nuo bureko restorane neatsilieka tokie patiekalai kaip įdaryti pipirai, sarma (balandėliai iš raugintų kopūstų lapų), guliašas, pupelių troškinys, ant grilio kepti mėsos patiekalai.

Visi restorane siūlomi vynai kruopščiai atrenkami ir atkeliauja iš žymaus Makedonijos Tikveš vynuogyno. Tokių pačių vynų galima rasti net prabangiame Ritz restorane. Skiriasi tik kainos. Ritz £90 kainuojantį vyną Caffè Bonego įsigysite už £45. Rakia – kitas balkanų regionų mėgstamas gėrimas, patiekiamas nedideliame mėgintuvėlio formos inde, dažniausiai gaminamas iš vynuogių. Rekomenduoju išbandyti stipresnių gėrimų, konjako ar brendžio mėgėjams. 

Balkanų patiekalai ir gėrimai, apie cepelinus ir šaltibarščius pamirškite, tačiau jei pasiilgote medaus pyrago – Caffè Bonego rasite lietuviškų Amber Bakery desertų. 

Sacha Baron Cohen – svajonių svečias

Caffè Bonego ranką paspaudžiu virtuvės šefei iš Kroatijos Tinai. „Kaip Tina Turner“, - nuotaikingai prisistato mergina. Jos svajonė - kavinėje kada  nors pamaitinti britų komiką Sacha Baron Cohen, turintį lietuviškų šaknų ir gimusį Hammersmith rajone, kur netoliese įsikūręs restoranas. Nuo Hammersmith metro iki Caffè Bonego pėstute keliauju vos dešimt minučių. Dar arčiau yra Goldhawk Road stotis, o visai netoli Shepherd’s Bush ir garsusis Westfield prekybos centras.

Aistra Balkanų virtuvei lietuvė Ieva spinduliuoja neatsitiktinai. Prieš keturiolika metų draugų gimtadienio šventėje Londone ji sutiko savo gyvenimo meilę – Marko, serbą iš Kroatijos. Pora šiandien augina vienuolikmetę dukrą ir šešiametį sūnų. „Labai myliu Balkanų šalis. Esame apkeliavę beveik visas. Ir maistas nuostabus. Šią vietą pažinau dar prieš tampant jos šeimininke: su vyru ir vaikais užsukdavome nusipirkti burekų, kitų pasiilgtų patiekalų“. 

Jei kalbėti apie išėjimą iš komforto zonos – Ieva niekuomet net nesvajojo vadovauti restoranui. Prieš dvidešimt metų į Anglijos Bourmouth miestą studijuoti kalbos atvykusi marijampolietė (tiesa, tuomet galvojo, jog tik šešiems mėnesiams) prisimena, kad padavėjos darbe ištvėrė vieną vakarą. „Esu gan negrabi, padėklai krenta iš rankų“,  - juokiasi moteris. Interaktyvių medijų studijas baigusiai diplomuotai dizainerei vadovauti restoranui – išties didžiulis iššūkis. „Bet ir be galo įdomus! Džiaugiuosi, jog dirbame kartu su Snežana, kuri skaičiuoja septyniolikos metų patirtį restoranų industrijoje, daug iš jos išmokstu, sužinau. Puikiai viena kitą papildome“.

Kas nesvajoja apie nedidelę jaukią kavinę, rytais kvepiančią itališka kava ir šviežiais kepiniais, kur įžengus su tavimi sveikinasi nuolatiniai klientai ir žarsto komplimentus? Tačiau galiu tik įsivaizduoti kiek darbo ir pastangų reikia įdėti norint sulaukti svečių šypsenų. „Taip, streso neišvengiame. Vadovaujant kavinei absoliučiai viskas yra sunku, ypatingai pradžioje. Bet mokomės ir tobulėjame“. Ieva sako, kad ir vaikams buvo nelengva priprasti, jog ankščiau namuose dirbusi mama dabar nebegali jiems skirti tiek laiko. Tačiau šiandien mažieji dažnai užsuka ne tik papietauti, bet ir noriai talkina.

Daugiakultūris kolektyvas (iš kairės): Tina, Ieva, Sonja, Snežana ir Žarka. Foto: Laura Vi Photography. Daugiakultūris kolektyvas (iš kairės): Tina, Ieva, Sonja, Snežana ir Žarka. Foto: Laura Vi Photography.

„Žinau, kad reikia gyventi šia akimirka, bet aš visuomet žiūriu į priekį ir galimybes, - ryžtingai kalba lietuvė. - Regiu Caffè Bonego ateitį, norėčiau atidaryti daugiau restoranų, kurti franšizės galimybes. Įsitraukus į restorano verslą galiu drąsiai sakyti, kad mėgaujuosi patirtimi ir matau tikslą“.

Caffè Bonego, 170 Goldhawk Road, W12 8HJ Londonas. T: 020 3674 0372. I: www.caffebonego.co.uk. Facebook: @CaffeBonegoLondon

*Balkanų regionai: Graikija, Kreta, Kipras, Albanija, Bulgarija, Serbija, Makedonija, Kosovas, Juodkalnija, Bosnija, Hercegovina, Voivodina, Rumunija, Moldova, Transilvanija, Kroatija, Slovėnija

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai