Liepos 30, 2019
Psichologas Paulius Rakštikas: „Leisti sau nesiekti tobulumo ir tuo pačiu tęsti veiklą yra sunkus iššūkis“
"Šiandien yra gražiausia vasaros diena. Nepražiopsokite saulės", - sako psichologas Paulius Rakštikas. © Foto: Adas Vasiliauskas.

Interneto knygynas Knygų klubas www.knyguklubas.lt kviečia susipažinti su psichologu bei dėmesingumo įsisąmonimo mokytoju bei praktiku ir knygos „Staigmena gyventi“ autoriumi Pauliumi Rakštiku. 

Knygų klubas: Pauliau, Jūs – psichologas bei dėmesingo įsisąmoninimo (angl. mindfulness) mokytojas bei praktikas. Kaip kilo mintis savo žinias ir patirtį sutalpinti į knygą?

Autorius: Pagrindinė paskata buvo ir yra populiarinti sąmoningumo ugdymo naudą, dalintis naujomis kryptimis psichologijoje, atskleidžiant kaip mokslas iš naujo atranda tūkstančius metų siekiančias praktikas, kurios vis aktyviau naudojamos medicinoje, psichoterapijoje ir tiesiog kasdienio žmogaus gyvenime.

Knygų klubas: Nors mindfulness vis labiau populiarėja Lietuvoje, yra nemažai žmonių, kurie apie šią praktiką nėra girdėję. Gal galėtumėte apie šį saviugdos būdą papasakoti plačiau?

Autorius: Žmogus lengvai pasiduoda aplinkos įtakai, todėl nieko keisto, kad šiuolaikinė technologijų visuomenė itin sparčiai besivystydama šiuo tempu užkrečia ir tos visuomenės ląsteles – kiekvieną iš mūsų. Tarsi nejučiomis tampame savo progreso įkaitais ir vienas svarbiausių klausimų tampa: kaip neišsižadant progreso būti sveiku, laimingu ir nepražiopsoti kasdien mus supančių stebuklų, kas ir kuria mums prasmingo gyvenimo jausmą. Atsakymai su mumis buvo tūkstančius metų greta, tačiau mokslu tikinčiam žmogui jie pradėjo ryškėti ne taip jau seniai. Šiuo metu tyrimai liudija, kad kasdienė savistaba, meditacija, dėmesio lavinimas kuria daugybę naudos kiekvienam mūsų, tik tam reikia reguliarumo ir nuoseklumo (o kam to nereikia?). Būdų kaip praktikuoti yra įvairių: tai ir savo kvėpavimo stebėjimas, kūno pojūčių tyrinėjimas, tam tikri pratimai judant ir vaikštant.

Knygų klubas: Kas Jus patį atvedė į mindfulness?

Autorius: Mano darbas, asmeninis smalsumas ir gyvenimo aplinkybės. Sąmoningumo tema yra itin plati ir mano akimis reikšminga, nes apima visas kitas gyvenimo sritis – taip ją atradau anksčiau dirbęs psichologijos dėstytoju. Pastebima, kad ši tema susijusi ir su žmogaus amžiumi, nes maždaug tarp 25 – 40 metų sąmoningumo tema susidomime dažnas iš mūsų, tik žinoma skirtingai. Pridėkime šeimos sukūrimą, vaikų atsiradimą, gyvenimo trukmės pojūčio kitimą, prasmingos gyvenimo veiklos paieškas – tai dar vienos aplinkybių, kurios vedė mane link domėjimosi šia tema. 

Knygų klubas: Kodėl naudinga ugdyti dėmesingo įsisąmoninimo įgūdžius?

Autorius: Man tai yra apie gyvenimo kokybę: apie išmintingus santykius su savimi ir kitais, apie jausmą, jog tikrai gyvenu. Kalbant tyrimais, akivaizdu, kad reguliarios meditacijos gerina bendrą sveikatą, kognityvinius procesus, emocijų reguliavimą, mažina patiriamą stresą, nerimą, skausmą, didina kūrybiškumą ir atjautą sau ir kitiems - kaip to visiems trūksta! 

Knygų klubas: Kaip manote, kodėl verta rinktis būtent lietuvišką knygą apie mindfulness, kai yra gana gausus verstinių knygų pasirinkimas?

Autorius: Verta rinktis visas knygas šia tema, juk kiekvienas atrandame savo rašytojo stilių ir kelią į širdį ar protą. Asmeniškai stengiausi atvirai pateikti savo požiūrį, supažindinti ir pakviesti skaitytojus sveikai suabejoti savo automatizmu, kurio pilna mūsų kasdienybė ir tuo pačiu raginau pamėginti būdus, kurie yra laiko ir mokslo patikrinti. Kartais bičiuliu tikime labiau, nei ekspertu, todėl stengiausi rašydamas galvoti apie skaitytoją, kaip apie bičiulį, kuriam turiu papasakoti vertingų dalykų.  

Knygų klubas: Savo knygoje „Staigmena gyventi“ siūlote 60 staigmenų – dėmesingumo praktikų. Kuri iš šių praktikų Jums artimiausia?

Autorius: Po šio klausimo pirma į galvą atėjusi mintis buvo – vynuogynas. Knygoje dalinausi kaip man padeda mūsų šeimos nedidelis vynuogynas, kurį turime už miesto. Stengiuosi jį prižiūrėti nesiekdamas tobulumo, nes nesu joks sodininkas. Tačiau leisti sau nesiekti tobulumo ir tuo pačiu tęsti veiklą yra sunkus iššūkis, ypač jei žmogus linkęs į perfekcionizmą ir maksimalizmą. Turiu nemažai savyje to, todėl mokausi mylėti save labiau, kai nesu toks, koks noriu būti savo vaizduotėje. Vynuogynas man tą primena kiekvieną kartą, kai ten lankausi. Nuostabus jausmas - skanu gomuriui ir sielai. 

Knygų klubas: Koks jausmas apėmė, kai pirmą kartą į rankas paėmėte dar spaustuvės dažais kvepiančią debiutinę savo knygą „Staigmena gyventi“?

Autorius: Jaudulys. Dėl to kas padaryta, dėl to kas nepadaryta, dėl to kas laukia.

Knygų klubas: Kokiam žmogui skirta Jūsų knyga?

Autorius: Smalsiam, ieškančiam, norinčiam mylėti stipriau, gyventi ilgiau ir tuo pačiu bijančiam, dvejojančiam, kenčiančiam, pavargstančiam…

Knygų klubas: Knyga susilaukė didelio skaitytojų susidomėjimo. Galbūt jau turite minčių dar vienai knygai?

Autorius: Neturiu ambicijų tapti rašytoju, nors savo mintį parašyti knygą pamenu nuo vaikystės. Tokių minčių vis aplanko vėl ir vėl, bet veju jas šalin, juk knygas rašyti yra prabangus užsiėmimas! Pažiūrėsiu kiek kartų tos mintys grįš dirbtinai jų nestimuliuojant, tuomet ir pažiūrėsime.

Knygų klubas: Ko palinkėtumėte skaitytojams?

Autorius: Šiandien yra gražiausia vasaros diena. Nepražiopsokite saulės. Apkabinkite ką nors minutei.

Knygų klubas: Ir pabaigai... Kokias 3 perskaitytas knygas rekomenduotumėte Knygų klubo skaitytojams?

Autorius:
Apie santykį su gamta ir tuo pačiu savimi: H. D. Thore „Voldenas, arba Gyvenimas miške“ 
Apie santykį su sunkumais ir dievu: A. W. Watts „Nesaugaus gyvenimo išmintis“
Apie santykį su mirtimi ir tuo pačiu gyvenimu: F. Ostaseski „Penki kvietimai“

Knygų klubas: Dėkojame už pokalbį!

P.S. Pauliaus Rakštiko knygą „Staigmena gyventi“ galite įsigyti interneto knygyne www.knyguklubas.lt .

Raktažodžiai: KnygosKnygų KlubasInterviu

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai