Gruodžio 18, 2016
Dek, šviesk ir neužgesk. Lietuvė Anglijoje ėmėsi žvakių verslo
NATALIJA VORONINA 3
Lina ir jos žvakės.

Enfield rajone Londone gyvenančios žvakių verslo „Nomeda Luxury Candles“ įkūrėjos Linos Venckės istorija sujaudino mane iki širdies gelmių. Dar kartą įsitikinau, kad nei vienam mūsų nėra pažadėtas rytojus, todėl turime, kaip teigia Lina, džiaugtis mažais dalykais, tuomet į gyvenimą ateina dideli pokyčiai.

Į Jungtinę Karalystę pašnekovė atvyko prieš septynerius metus – krizė kirto iš peties, todėl Lietuvoje tuometinį verslą teko parduoti. Su paaugliu sūnumi susikrovus daiktus vos į vieną lagaminą Lina pragyvenimo išvyko ieškoti į Londoną. Ketverius metus padirbėjusi dažno tik atvykusio tautiečio darbų repertuare (nuo kavinės darbuotojos iki auklės), lietuvė ryžosi imtis nuosavo verslo. Šiuo metu ji užsiima prabangių žvakių kūryba ir veda žvakių gamybos kursus.

Kodėl žvakės? Daugiau nei prieš dešimtmetį atostogų metu vaikščiojant Ispanijos gatvėmis, lietuvės akys nukrypo jaukių raižytų žvakių parduotuvėlės link. Mintys apie jas pašnekovės neapleido metų metus. Kol vieną dieną užvaldė tiek, kad Lina iškeliavo į Ukrainą pas įžymią žvakių raižymo meistrę Tatjaną Caikovskają ir išmoko šio unikalaus amato.

Tačiau likimas kirto visu pajėgumu – svajones reikėjo nustumti į šalį: Linos šlapimo pūslėje rastas pavojingas auglys, kuris buvo išplitęs ir ant vidinės, ir ant išorinės pūslės sienelės. Nepakeliami skausmai Liną ėmė kamuoti kasdien, o ligoninė ilgainiui tapo antraisiais namais.

Keturios išgyventos operacijos ir mėnesiais trukusios reabilitacijos – tai tik maža dalis to, ką galima nusakyti žodžiais. „Tiesa, kad sunkiausiuose gyvenimo etapuose pamatome, kas mus supa“, – neslepia Lina ir tikina, kad be artimųjų  ir, ypatingai, vyro palaikymo, šiandien viskas galėjo būti visai kitaip. Ne paslaptis ir tai, kad visa, kas svarbiausia, slepiasi poelgiuose, ne materialinėse gėrybėse: „Mylimasis būdavo šalia, kai tekdavo eilinį kartą leisti dienas ligoninėje, tačiau kartą, per vieną mano operaciją, jam teko dirbti. Jis išraižė darbe ant medinės lentelės „I love you“, įsiamžino šalia šio įrašo ir prieš operaciją atsiuntė man nuotrauką. Tai buvo labai svarbu, nes dėmesys ir palaikymas tuo metu buvo tiesiog būtinas“.

Šiandien Linos gyvenimas šviesesnis. Nors vizitai pas gydytojus vis dar dažni, ji džiaugiasi galinti dirbti bei, įkvėpta simfoninės muzikos garsų, kurti.

Kurį laiką sėkmingai kūrėte raižytas žvakes, o šiandien mokote šio amato ir kitus. Kokia šios idėjos istorija?
Kartą į mane kreipėsi mano buvusi raižymo meno meistrė, teiraudamasi, ar šio amato neišmokyčiau vienos moters. Pagalvojau, o kodėl gi nepradėjus organizuoti kursų? Sudariau mokymo programą lietuvių, anglų ir rusų kalbomis, paruošiau papildomas medžiagas ir įrankius – taip ir prasidėjo mano, kaip mokytojos, kelionė.

Supratau, kad galiu, pamačiau, kad visai neblogai sekasi – studentai lieka patenkinti, kai kurie net šokinėja iš džiaugsmo, didžiuojasi savimi, nenuostabu, kad ir man džiugu, kad jie laimingi bei išeina su plačia šypsena. Tai lyg balzamas mano sielai ir įrodymas, jog savo darbą atlikau iš širdies ir tinkamai. Neretai su mokiniais ir po kursų palaikome ryšį bei tampame draugais.

Kokių tipų kursus organizuojate?
Šiuo metu yra vedami dviejų rūšių žvakių gaminimo kursai: raižytų ir dekoratyvinių. Trečioji – kvepiančių žvakių stiklinėse – kursų rūšis pasirodys netrukus.

Ką užsiėmimų metu suteikiate savo mokiniams? Ir ar tai individualios, ar grupinės pamokos?
Žvakių raižymo (individualaus mokymo) kursas yra skirtas žmonėms, kurie nusprendė pradėti smulkųjį verslą ar net įkurti žvakių gamyklėlę. Per šį mokymo kurso laikotarpį mokinys gali išraižyti nuo 10 iki 15 skirtingų rūšių žvakių, kurias pasiima kartu su savimi pasibaigus mokymosi kursui.

Dekoratyvinių žvakių kursas skirtas asmenims, kurie yra nauji šiame amate ar patyrusiems žvakių kūrėjams, kurie nori išmokti naujos technikos. Šis kursas yra skirtas individualiam arba iki penkių mokinių grupės mokymui. Kurso metu kiekvienas mokinys gali sukurti nuo 5-7 skirtingų rūšių žvakių bei keletą jų parsinešti namo.

Mokymai vyksta žvakių gaminimo studijoje. Mokiniai aprūpinami profesionalia įranga, įrankiais, medžiagomis, dažikliais, glazūra, prijuostėmis bei kt.

Kiek vizitų/pamokų užtenka, kad būtų galima išmokti žvakių raižymo ir kūrimo meno?
Pakanka dviejų mokymo dienų. Po šio intensyvaus teorijos ir praktinės informacijos srauto mokinys sužino apie žvakių amatą viską nuo A iki Z.

Patyrusios meistrės akimis, kas dažniausiai susidomi žvakių kūrybos menu?
Mokiniai atvyksta iš skirtingų pasaulio kampelių: Kataro, Indijos, Lietuvos, Rusijos, Suomijos, Jungtinės Karalystės, Škotijos, Belgijos, Etiopijos, Brazilijos ir daugybės kitų. Amžius taip pat gana platus: nuo jaunų žmonių iki pensijinio amžiaus senolių. Tai įvairių profesijų asmenybės, kurie ieško kūrybinės erdvės išreikšti save.

Savo raižytų kūrinių verslo bagažą papildėte ir aromatinėmis žvakėmis.
Visada turėjau silpnybę aromatams, kažkada teko su jais ir dirbti. Myliu skirtingus kvapus, galiu juos sujungti į visumą bei išrasti naujas gamas ir dieną, ir naktį.

Sukurti kvepiančių žvakių kolekciją įkvėpė klientai, kurie žavėjosi mano darbais bei domėjosi galimybėmis išmokti gaminti ir aromatines žvakes. Manoji kolekcija nugulė į stiklinius indelius, kurie yra labai populiarūs Australijoje, tikiuosi, kad juos pamils ir Jungtinėje Karalystėje. Kas yra dirbę šioje srityje, puikiai žino, jog yra gana sunku surasti tinkamą medžiagų tiekėją, ypatingai, raižytoms žvakėms gaminti.

Savo veiklą susiejote ir su Macmillan Cancer Support projektu. Kaip tai įvyko?
Su manimi susisiekė Macmillan Cancer Support atstovas ir pasiūlė sudalyvauti labdaros projekte. Žinoma, sutikau ir net nedvejodama sudalyvavau. Mano pagamintos žvakės šio projekto rėmėjams buvo parduotos kasmetinės „Macmillan Cancer Support“ puotos metu.

Tai labai daug reiškia, nes bent akimirkai galėjau prisidėti prie šios kilnios idėjos. Kai pačiai teko tikrai daug išgyventi grumiantis su klastinga liga, puikiai suprantu, kaip sergantiems reikalinga pagalba: ne tik materialinė, bet ir moralinė.

Kodėl verslą pavadinote Nomeda Luxury Candles, o ne Lina?
Nomeda yra mano pirmosios komunijos ir sutvirtinimo sakramento vardas. Taip pat vienas iš devynių lietuviškais vardais pavadintų kraterių Veneroje yra Nomeda. Žvakės simbolizuoja ugnį, liepsną, aistrą, todėl šis pavadinimas puikiai atspindi mano kūrybą.

Įsimintiniausia gyvenimo akimirka. 
Sūnaus gimimas.

Patirtis, kuri labiausiai užgrūdino.
Nugalėta liga.

Mėgstamiausia vieta Londone.
Kurį laiką teko dirbti netoli Tower Bridge, tad ši vieta tapo man artima. Įsimylėjau greta esančią pievelę pasisėdėjimui, kavinukes, restoranus ir, žinoma, patį tiltą – jis įspūdingas ir dieną, ir sutemus.

Mylimiausias restoranas.
Argentinietiškas Gaucho restoranas. Čia gamina puikius didkepsnius, vadinamuosius steikus, kurie dar gardesni užsigeriant raudonu (slyvų, šokolado bei tabako skonio) Tempranillo Zuccardi vynu.

Vieta pašokti ar išgerti kavos ir paplepėti su drauge.
Kadangi gyvenu šiaurės Londone, dažniausia susitikimo su draugais vieta yra „The Art Town Cafe & Bistro“, Enfielde. Tai jauki kavinukė, sujungta su muzikinių instrumentų parduotuve.

Taipogi netoliese yra įrengta meno mokykla – joje galima užsisakyti skirtingų šokių pamokas (salsos, baleto, gatvės stiliaus) ir išmokti groti įvairiais muzikos instrumentais: gitara, pianinu, smuiku bei kt.

Vieta įkvėpimui. 
Myliu gamtą, pasivaikščiojimus, tad itin džiaugiuosi, kad gyvename šalia didžiulio Trent parko.

Ką patartumėte lietuviams, gyvenantiems Londone?
Niekada nenustokite mokytis, nes Londono tempas itin aktyvus. Tik taip, koja kojon, galima spėti gyventi šio miesto rutina, o ir žinios mums prailgina gyvenimą.

Kokį geriausią patarimą esate gavusi?
Vienas gerbiamas profesorius yra man pasakęs: „Visada išlik „blondine“, nes tai yra tavo proto kamufliažas“. Žmonės sutinka mus pagal išvaizdą, o palydi pagal protą. Nebijokime atrodyti kvailai klausdami, jeigu ko nesuprantame, nes juk ir negalime visko šiame gyvenime žinoti. 

Kokią knygą patartumėte paskaityti visiems ir ką skaitote šiuo metu?
Šiuo metu skaitau George Orwell „1984“. Taip pat kitiems rekomenduočiau Dale Carnegie „Kaip atsikratyti nerimo ir pradėti gyventi“, Mario Puzo „Krikštatėvis“, Dan Brown „Prarastas Simbolis“, Edward Topol „The Russian Seven“ knygas.

Įsimintiniausia kelionė.
Kai su broliu ir mama buvome Italijoje. Aplankėme Romą ir Vatikaną. Visi keliai veda į... taip,  taip, į Romą! Tokią žinutę vos dieną prieš išvyką gavo mama iš brolio. Ji vienintelė iš mūsų trijų nežinojo, kur vyks. Intriga buvo išlaikyta iki galo, bet iš tikrųjų nei vienas nenutuokėme, kokie įspūdžiai bei vaizdai mūsų laukė.

Koliziejus (ypač naktinis), dokumentinis filmas po atviru dangumi prie Forum griuvėsių, įspūdingo grožio Botičelio, Berninio, Mikelandželo kūryba Vatikano Siksto koplyčioje bei Šv. Petro Bazilikoje, kurios viršūnėje atsiveria dar ir kerinti Vatikano bei Romos panorama.

Mamos laukė ir dar vienas siurprizas – Terme di Caracalla griuvėsiuose vykęs Ludovico Einaudi koncertas. Šio muzikanto galėčiau klausytis dieną ir naktį, o tokioje ypatingoje aplinkoje jo muzika skambėjo ypač iškilmingai ir didingai.

Kokiam garsiam pasaulio vyrui norėtumėte pagaminti vakarienę? 
Tom Hanks norėčiau pažinti ne tik kaip nuostabų aktorių, bet ir kaip asmenybę.

O su kokia moterimi mielai išgertumėte angliškos arbatos? 
Greičiausiai su Elžbieta II, kadangi ji yra charizmatiška asmenybė ir man vis dar – lyg neperskaityta knyga.

Kino filmas, kurį rekomenduojate draugams?
Žalioji Mylia.

Jūsų rytas prasideda... 
Stikline vandens su citrina.

Kuo svajojote būti vaikystėje?
Mokytoja.

Silpnybė, aistra. 
Katės.

Trys norai, kurių paprašytumėte auksinės žuvelės. 
Kad visi būtume sveiki bei dirbtume tik širdžiai mylimus darbus. Ir kad išsipildytų visi norai.

Muzikinis kūrinys, kuris visada pakelia nuotaiką.
Pharrell Williams „Happy“.

Iki Kalėdų aš...
Kaip ir kiekvienais metais nudžiuginsiu bent jau keletą žmonių savo rankų darbo žvakėmis.

Straipsnio komentarai

 • Laba diena p.Dalia
  Musu svetaine galite rasti www.nomeda.co.uk
  Visa informacija apie zvakiu gaminimo kursus galite rasti:
  http://www.nomeda.co.uk/Carving-Candles-Course
  http://www.nomeda.co.uk/Candles-Making-Courses/Decorative-Candles-Course
  Iskilus klausimams drasiai kreipkites i [email protected]
  Pagarbiai
  Lina Vencke
  Nomeda Ltd
  3. Nomeda Ltd // Gruodžio 21, 2016 // 16:06
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Apsilankykite jos tinklapyje http://www.nomeda.co.uk/ Ten ir visa informacija apie kursus.
  2. Kristina // Gruodžio 19, 2016 // 08:22
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Nuostabios zvakes, tikri meno kuriniai. Noreciau sutikti sia nuostabia moteri ir pasimokyt zvakiu gaminimo meno. Kaip galima butu surasti jos kursus?
  1. Dalia // Gruodžio 19, 2016 // 06:45
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Nuostabios zvakes, tikri meno kuriniai. Noreciau sutikti sia nuostabia moteri ir pasimokyt zvakiu gaminimo meno. Kaip galima butu surasti jos kursus?
  1. Dalia // Gruodžio 19, 2016 // 06:45
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Apsilankykite jos tinklapyje http://www.nomeda.co.uk/ Ten ir visa informacija apie kursus.
  2. Kristina // Gruodžio 19, 2016 // 08:22
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Laba diena p.Dalia
  Musu svetaine galite rasti www.nomeda.co.uk
  Visa informacija apie zvakiu gaminimo kursus galite rasti:
  http://www.nomeda.co.uk/Carving-Candles-Course
  http://www.nomeda.co.uk/Candles-Making-Courses/Decorative-Candles-Course
  Iskilus klausimams drasiai kreipkites i [email protected]
  Pagarbiai
  Lina Vencke
  Nomeda Ltd
  3. Nomeda Ltd // Gruodžio 21, 2016 // 16:06
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Apsilankykite jos tinklapyje http://www.nomeda.co.uk/ Ten ir visa informacija apie kursus.
  1. Kristina // Gruodžio 19, 2016 // 08:22
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Nuostabios zvakes, tikri meno kuriniai. Noreciau sutikti sia nuostabia moteri ir pasimokyt zvakiu gaminimo meno. Kaip galima butu surasti jos kursus?
  2. Dalia // Gruodžio 19, 2016 // 06:45
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Laba diena p.Dalia
  Musu svetaine galite rasti www.nomeda.co.uk
  Visa informacija apie zvakiu gaminimo kursus galite rasti:
  http://www.nomeda.co.uk/Carving-Candles-Course
  http://www.nomeda.co.uk/Candles-Making-Courses/Decorative-Candles-Course
  Iskilus klausimams drasiai kreipkites i [email protected]
  Pagarbiai
  Lina Vencke
  Nomeda Ltd
  3. Nomeda Ltd // Gruodžio 21, 2016 // 16:06
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai