Liepos 26, 2010
Po studijų Anglijoje - mokytojauti į Lietuvos kaimą
MARGARITA MIZARAITĖ, 4
© Asmeninis albumas
Barbora Drąsutytė baigusi magistro studijas Londono universitete atsisakė visų darbo galimybių didžiulėje Anglijos sostinėje ir grįžo mokytojauti į mažytį Lietuvos kaimelį. Mergina tapo ‘Renkuosi mokyti’ antrosios laidos dalyve. Projektas siūlo studijas baigusiam jaunimui du metus pagyventi mokytojo kailyje. Šį kartą atrankoje dalyvių netrūko - jų buvo virš 500-ų, o atranką sėkmingai įveikė ir mokymus jau pradėjo 22, trys iš jų - Jungtinėje Karalystėje studijas baigę lietuviai. 
 
Studijavai Jungtinėje karalystėje, kodėl nusprendei pasirinkti studijas ne Lietuvoje? 
Mano specifinė specialybė - esu sinologė (kinų kalbos ir kultūros specialistė), tad gauti tikrai gerą išsilavinimą šioje srityje Lietuvoje neįmanoma. Todėl ir išvažiavau. Gan tiksliai žinojau, kur noriu studijuoti, tad nebuvo sunku apsispręsti. 
 
Ar nematei perspektyvų likti užsienyje? 
Perspektyva visada buvo, bet tai niekada nebuvo mano ateities prioritetų sąrašo viršuje. Kai studijuodama bakalaurą išvažiavau metams pasimokyti į Kiniją, suvokiau: kad ir kiek važinėčiau po pasaulį, galų gale vis tiek grįšiu į Lietuvą. Tad, iš esmės, atsakymas į klausimą ‘ar grįžti’ buvo aiškus. Tiesa, vėliau dar žadu išvažiuoti pastudijuoti kur nors, bet ir po to grįšiu, nes čia mano namai, mano žemė, mano kalba, mano aplinka, mano žmonės. Galima ir kitur, bet namie visada geriausia. 
 
  Barbora Birmingham'e.

Kaip sumanei dalyvauti ‘Renkuosi mokyti’ projekte? 
Na, 2008 metais, kai baiginėjau bakalaurą, pirmą kartą buvo paskelbtas ‘Renkuosi mokyti’ dalyvių atrankos konkursas. Tada jau galvojau dalyvauti - atrodė patrauklu. Bet įstojau į magistrantūrą ir nusprendžiau dar pasimokyti. Anglijoje studijavau part-time (neakivaizdžiai), magistrantūra truko dvejus metus ir šiemet vėl vyko konkursas. Esu nusprendus nestoti į doktorantūrą iš karto, o padirbėti metus dvejus, taigi RM (Renkuosi mokyti) projektas - puiki galimybė..  
Antra - jau kelerius metus kažkaip išeina, kad tenka dirbti su vaikais. Šiek tiek skautauju esu savanorė skautų vadovė, Londone irgi uždarbiavau mokytojaudama. Toks darbas man tinka ir patinka.  
O trečia... apsisprendimą sustiprino tai, ką mačiau dedantis Lietuvoje, stebėdama iš tolo. Man labai skaudu žiūrėti, kaip Lietuvoje negerbiama visuomenės įvairovė, kitoks žmogus, kitoks požiūris. Pagalvojau, kad mano specialybė juk kaip tik susijusi su kitų kultūrų ir pasaulėžiūrų supratimu, tad galėčiau nuveikti ką nors gero, dirbdama būtent švietimo srityje. 
 
Akimirkos iš 'Renkuosi mokyti' vasaros stovyklos. Foto: Donatas Kriukas. 

Ar specialistų surengta RM projekto dalyvių atranka buvo sudėtinga? 
Iš tiesų tarp atrinktųjų yra visai nemažai mokytojo patirties turinčių. Kas mokykloj dirbo metus, kas studijavo pedagogiką. Bet tikrai ne visi. Kadangi atrinko 22 dayvius iš daugiau nei 500 užpildžiusių  anketą, tai konkursas vis tik buvo nemažas. Pildėm vieną ilgą anketą, daug testų, dalyvavome grupinėje diskusijoje, individualiame interviu, vedėme parodomąją pamoką. Tad nesakyčiau, kad buvo nesunku. Teko ir pasinervinti, ir galvoti, kaip čia bus. Bet nuo pat pradžių pasakiau sau, kad 'svarbu labai norėti, pasistengti ir tikėti'. Tad norėjau, stengiausi, tikėjau... ir pavyko! 
Šiaip mus atrinkinėjusios įmonės 'Primum Esse' atstovė sakė, kad šiemet dalyvius rinkosi pagal motyvaciją dirbti mokykloje, ir ypač - kaimo mokykloje, nes dauguma mūsų važiuos į miestelius ir kaimus. Ir tas iš tiesų jaučiasi: susirinkę labai motyvuoti, viskam pasiryžę žmonės. 

Daug laiko praleidai ne Lietuvoje, aišku, bendravai su daug ir labai įvairių žmonių, ar manai, kad patirtis įgyta užsienyje, kad ir gyvenimiška, padės bendraujant su mokiniais? 
Taip, netgi labai. Bet koks išvažiavimas už geriausiai pažįstamo pasaulio ribų praplečia tavo  akiratį. O mokytojas nuo mokinių nepasislėps: jis yra toks, koks yra, ir jei esi spalvingas, įdomus, galvoje turintis įvairiausių idėjų, įvairiausios patirties, istorijų, tai gal ir klasėje bus lengviau, įdomiau. Žinoma, dar patikrinsime tą praktiškai, prasidėjus mokslo metams. Kitas dalykas -  Londone truputį darbavausi pradinėje mokykloje, tai dabar turėsiu su kuo palyginti lietuvišką mokyklą. Visada gerai turėti su kuo lyginti, pagalvoti, kur dar galima pasistiebti. 
 
Ar tavęs negąsdina mokiniai, kurie, deja, darosi vis nepaklusnesni, įžūlesni ir daug labiau susidomėję savo teisėmis nei pareigomis? 
Taip, šiek tiek gąsdina. RM projekto dalyvių vasaros mokykloje kelios dienos buvo skirtos psichologijai - daug kalbėjome apie paauglių elgseną, drausmę klasėje, ką daryti, į ką kreiptis pagalbos, jei situacija tampa nebevaldoma.  Manau, kad mūsų RM antra laida vieni kitus labai palaikys ir dalinsis gera ir bloga patirtimi, tad pamažu išmoksime susitvarkyti su bėdomis. Džiugina tai, kad į mokyklą einame, turėdami tokį būrį padėti pasirengusių žmonių. 
Kita vertus, įstrigo mintis, kad kiekvieno žmogaus elgesys pirmiausiai turi motyvą: mokytojas turėtų pastebėti tą motyvą, ne aklai gniaužti, stabdyti įžūlų elgesį, o bandyti suprasti mokinį. Taip, yra labai nepaklusnių ir įžūlių vaikų, bet tai juk ne vienintelė jų asmenybių pusė. Jie taip pat yra kūrybingi, išradingi ir unikalūs - tikėkimės, mums pavyks atskleisti jų gerąją pusę. 
 
Teigiama, kad vienas RM programos privalumų yra tas, kad dalyviai įgaus daug žinių, patirties, kuri pravers ateityje, ypatingai tapus vadovais. 
Žinoma, juk mokykloje daug ir individualaus, ir komandinio darbo, įgausime patirties organizuojant darbą grupėse. Visa tai, ką dabar per mokymus užsirašome kaip idėjas mokykloje, galėtumėme sėkmingai panaudoti bet kokiam kolektyvui formuoti. Aš pati tikiuosi įgyti daugiau pasitikėjimo, bendraujant su auditorija - jau dabar jo netrūksta, bet visada galima daugiau. Taip pat teks toliau stiprinti vadinamojo 'multitasking' įgūdžius, nes mokytojas - tikras žonglierius! Pažink mokinius, išdėstyk savo dalyko subtilybes, ugdyk, padaryk pamoką įdomią, padaryk pačią mokyklą įdomesnę, suvaldyk klasę, pastebėk, gal kuriam mokiniui kas negerai... daug daug įvairios atsakomybės vienu metu. Manau, kad bus neįkainojama patirtis. 

Ar rekomenduotum kitiems dalyvauti šioje programoje? 
Taip, labai! Iš tiesų smagu, kad 'Renkuosi mokyti 2' mūsų, grįžusių iš Anglijos, net trys. Bet be abejo, rekomenduočiau tik tiems, kuriuos tikrai tikrai traukia mokytojo darbas. O šiaip smagu, kai žmonės grįžta: aš labai už, kad išvažiuotų, pasimokytų, pamatytų pasaulio. Bet jei mes negrįšim, tai kas tą Lietuvą kurs? Pats laikas suvokti, kad kokia bus Lietuva, priklauso tik nuo jos žmonių. Tad jei turi entuziazmo – pirmyn. 
 
Daugiau apie projektą 'Renkuosi mokyti' galite sužinoti čia >
'Renkuosi mokyti' Facebook'e >

Raktažodžiai: Renkuosi mokytiLietuvadarbasstudijosmokslai

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta