Rugpjūčio 18, 2008
Lietuvis būgnų terapiją siūlo lyderiams ir vaikams
SIMONA STAPUTIENĖ,
© Londonietė

„Būgnas – tai ne tik instrumentas.

Tai šeimą, draugų ar bendradarbių grupę suburiantis poilsio prietaisas, kuris naudingas sveikatai“, - sako vienos garsiausių pasaulyje būgnus gaminančios ir pristatančios kompanijos „REMO“ įkūrėjas Remo Belli. Skamba neįprastai ir intriguojančiai.
Dar viena staigmena – beieškodama medžiagos pono Belli teiginiui pagrįsti, sutikau Amerikos lietuvį, profesionalų muzikantą, ne tik praktikuojantį būgnų terapiją, bet ir sukūrusį ne vieną Amerikoje pripažintą šios terapijos metodą. Ed Mikenu prisistatęs tautietis mielai sutiko būgnų terapijos paslaptimis pasidalinti su „Londoniete“.

Muzikas, lyderystės konsultantas ir švietėjas Edward‘as Mikenas nekalba lietuviškai. Tapęs našlaičiu į Ameriką pateko jo tėvas, kuris augo angliškai kalbančioje šeimoje ir sūnui gimtosios kalbos neperdavė. Garsaus lietuvių skulptoriaus Juozo Mikėno giminaitis Ed didžiuojasi turįs lietuviško kraujo, yra aplankęs Lietuvą bei puikiai išmano baltų etnokultūrą. Atsidarę šio įdomaus žmogaus internetinį puslapį (www.edmikenas.org), įsitikinsite patys: muziko sukurtoje emblemoje plevėsuoja trispalvė. „Urban Wilde Drums“ emblema atspindi Ed Mikeno veiklos filosofiją -  būgnus mušti kartu, draugijoje, susivienijus.

Kas yra „Urban Wilde“?
Tai simbolizuoja garso svarbą žmogaus vystymuisi. Tarkim, mokymasis groti būgnais padeda įveikti nepasitikėjimą ir persikelti į kūrybingą būseną. Būgnais gali groti ir mažas, ir senas, svarbu, kad tik įsitrauktų į linksmą veiklą.  
    
Kada susidomėjote gyduomuoju būgnų poveikiu?
Dar 1971 metais susidomėjau būgnais. Grodavau mieste ir pastebėjau, kad aplink mane buriuodavosi žmonės. O koncertuodamas pradinėse mokyklose pastebėjau, jog būgnų muzika teigiamai veikia vaikus, jie nesipyksta, draugiškai dalinasi instrumentus. Po vieno koncerto abu tėvus tragiškai praradęs vaikas pirmą kartą išverkė savo skausmą. Taigi, klausytojų atsakas į būgnų muziką leido suprasti, jog būgnai gali būti naudojami gydymui.   

Teko girdėti, jog būgnais galima gydyti alkoholizmą bei išmokyti vadovavimo meno?
Gydant anoniminius alkoholikus stengiamasi, kad jie pirmiausia išsikalbėtų apie savo jausmus. Bet jie dažniausiai nežino, kaip jaučiasi, kaip apibūdinti būseną. Alkoholizmas juk vadinamas jausmų liga. Pradėjau mąstyti, kaip paskatinti negąsdinančiu ir negėdingu būdu kalbėti apie savo jausmus. Taip sukūriau pirmąją techniką - „AA“. Rankomis mušdami būgnus žmonės frazių pagalba įsimena ritmus. Ritmai padeda prisiminti, ką daryti, kad išliktum blaivus.  Vėliau išvysčiau kitą metodą, vadinamą „Drumming on the Edge of Leadership“ (grojimas būgnais vadovaujant), skirtą jaunus žmones mokyti lyderiavimo meno. Šis metodas pelnė geriausios mokymo praktikos vardą Lynchburg‘o mokyklose, Virdžinijoje. Paskutiniu metu organizuoju susipažinimo su naujausiu išradimu užsiėmimus. Ji vadinama „The Giant Client“ (milžiniškas klientas) ir taip pat skirta pagerinti vadovavimą.      

Ar JAV populiaru groti būgnais?
Taip. Pastaruoju metu labai išpopuliarėjo būgnų mušimas draugų ar bendradarbių rate. Prieš dešimt metų man pačiam didele mašina tekdavo atvežti instrumentus konferencijų dalyviams, o dabar žmonės jau atsineša savo būgnus.  

Kiek laiko grupei trunka išmokti groti drauge?
Tai priklauso nuo grupės ir jų lūkesčių. Dažniausiai užtenka padirbėti nuo valandos iki devyniasdešimt minučių. 

Kaip skirtingi ritmai veikia žmones?
Sunkus klausimas. Priklauso nuo kultūros, nes skirtingose kultūrose ritmas ir muzika sukuria skirtingas situacijas. Pavyzdžiui, „sėdime“ klasikinės muzikos koncerte, bet „šokame“ pagal populiarią muziką. Pats ritmas gali būti tas pats, bet priklausomai nuo to, kokiame kontekste jį girdime, kinta jo poveikis mums. Grodamas šamano būgnu pastebėjau, jog vienus jis paveikė raminančiai, o kiti jautėsi nejaukiai.       

Kaip vaikų emocinės problemos ir sutrikimai sprendžiami užsiėmimų metu, kokių rezultatų pasiekiate?
Prisimenant tėvus praradusio berniuko istoriją, galima spėti, jog jei jis nebūtų „išleidęs“ skausmo, visą gyvenimą kovotų su depresija. Juk kartais, kai labai skauda, žodžiais per sunku  išsilieti. Ir  tuomet pasaulyje paplitusi „pokalbio terapija“ - bejėgė. Todėl į mano programą dažnai nukreipiami sunkiai bendraujantys, „neblizgantys“, nepaklusnūs vaikai. Juos mokau įvairių būgnų mušimo rankomis technikų, įtraukiu į linksmą, judrią veiklą, ko pasekoje jie surengia koncertus visai mokyklai. Aukštesnėje mokymosi pakopoje, suteikiu jauniems žmonėms galimybę mokytis lyderiavimo įgūdžių.
Daugeliu atveju, dabartinė švietimo sistema „persunkia“ vaikus žiniomis. Iš esmės, tai geras dalykas – kuo daugiau žinių įgysime jaunystėje, tuo daugiau žinosime vėliau. Kaip bebūtų, žinios skiriasi nuo išminties. Priimant gerus sprendimus reikia mąstyti, o ne automatiškai pažymėti atsakymus testuose.

Ką žinote apie būgnus lietuviškose tradicijoje?
Mano žinios šioje srityje labai ribotos, bet žinau žodį „bugnalis“. Žinau griaustinio dievą Perkūną. Panašioje į lietuvių, sanskrito kalboje yra žodis „perkun“, reiškiantis dviejų uolų susidaužimą. Giminiškai skamba ir angliškas žodis „percussion“ (dviejų kūnų susidūrimas). Plačiau būgnų idėją apibūdina žodis D.R.U.M (Drumming Realizes Universal Manifestation) – būgnai tarnauja pasaulio apraiškai. Gal Perkūnas yra indų deivė Natarai, kuri suteikia pasauliui egzistenciją grodama būgnais?   

Ar lietuviai kada nors dalyvavo Jūsų užsiėmimuose?
2004 metais buvau pakviestas Romuvos vasaros stovykloje, Dvarciškėse, vesti užsiėmimus. Labai patiko mokyti stovyklos dalyvius. Sutikti lietuviai buvo itin muzikalūs, gerai jaučiantys ritmą, puikūs dainininkai.

Kokių sričių ir kokių priežasčių skatinami lyderiai ateina  į „Thoughts on Leadership“ (lyderystės minčių) užsiėmimus?
Būgnų terapijos kursus lanko valdžios vyrai, merai, departamentų vadovai, valdininkai, sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai, profesionalūs patarėjai, profesoriai, teisėjai, žirgų treneriai ir dar daug kitų. Visada klausiu žmonių, kodėl jie pas mane atėjo. Kai kurie ieško naujo požiūrio į darbą, kai kurie nori atsinaujinti, kiti ieško kažko neįprasto. Visi jie išeina naujai žiūrėdami į save ir gyvenimą. 

Ar esate susidūręs su neigiamomis grojimo būgnais pasekmėmis, pavyzdžiui, jei žmogus mokosi savarankiškai?
Grojimas būgnais gali būti ir negatyvus, priklausomai nuo intensyvumo ir trukmės. Tai, kas per daug, tampa žalinga. Pavyzdžiui, grąžtas yra labai ritmingas, bet jis ardo. Per Antrą Pasaulinį karą amerikiečių kariai buvo mokomi per tiltus žygiuoti ne sutartinai, kad jų nesugriautų.        
 
Naudinga žinoti

Jei susidomėjote ir nusprendėte įsigyti būgną, pirmiausiai atkreipkite dėmesį į medžiagą ir dydį.
Būgno viršus yra gaminamas iš ožkos, briedžio, elnio, buivolo, gyvatės, driežo, ryklio ar zebro odos ir pūslių. Anksčiau gamybai buvo naudojama ir dramblio bei... žmogaus oda. Instrumento viršūs šiais laikais gaminami ir iš sintetinių medžiagų. Sakoma, jog sintetiniai mušamųjų viršūs yra dešimt kartų patvaresni, juos lengviau prižiūrėti, jų neveikia drėgmė ir temperatūra. Tikrą odą tenka dažnai tepti specialiu kondicionieriumi, bet ja dengtas būgnas skleidžia „šiltesnį“ garsą ir juo maloniau groti.
Būgno karkasas lemia tonų kokybę. Tradiciškai jis buvo daromas iš bambuko, kokoso kevalo, metalo, moliūgų, akmens ar keramikos. Šiandien dar vis populiari mediena, metalas, tačiau plinta sintetinės medžiagos. Medienos karkasai sukuria turtingą, gilų toną. Metalo karkasai - švarų, skambų garsą, bet būgnininkai labiau mėgsta šiltesnį garsą skleidžiančius medinius karkasus. Sintetinių medžiagų karkasai skleidžia švaresnį, skambesnį garsą ir juose neapsigyvena vabzdžiai. Dažniausiai šie būgnai ir kainuoja mažiau.
Galiausiai atkreipkite dėmesį į būgno proporcijas jūsų kūnui. Didelių plaštakų savininkams bus sunku groti mažesnio nei 20,3 cm. skersmens būgnu. Siauresni nei 18 cm. būgnai yra skirti vaikams.

 

Raktažodžiai: bugnaimokymasismuzikantas

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai