Kovo 5, 2023
Kalnų liga | Anglijos lietuviai tautiečius kviečia į žygius po gražiausias JK viršūnes
DOVILĖ ILEVIČIŪTĖTekstas: DOVILĖ ILEVIČIŪTĖ
Summit Spirits įkūrėjai Aivaras ir Žygis Alpėse.

“Čia juk tik bobučių takučiai”, juokiasi mūsų žygio vedliai Žygimantas ir Aivaras pakeliui į aukščiausią Velso viršūnę Snowdon. Vėjo talžomi, lietaus murkdomi žingsnis po žingsnio kopiame į tikslą. Kaip visuomet – kalnai išrenka orą ir šįkart mūsų nelepina. Kai pasiekiame viršūnę, sužvarbusiomis rankomis vos nulaikome mobiliuosius ir jau nė motais pavyks nuotrauka ar ne. Fotografo Tomo dėka pavyksta įsiamžinti viršūnėje, bet gaunasi kaip tuose juokinguose paveikslėliuose - 'expectations', su saule ir kvapą gniaužiančiais vaizdais, vs. 'reality', kurioje nieko nepamatysi, tik permirkusią, sušalusią grupelę iškylautojų.  Jei tą minutę kas nors paklaustų, ar dar lipsime – dauguma iš grupės tikriausiai atsakytų, jog niekada gyvenime. Koks malonumas svaigti nuo aukščio baimės, drebėti nuo šalčio ir vėjo? Bet malonumo jausmas aplanko vėliau, leidžiantis žemyn, grįžus namo, prisiminus iššūkius ir nuotykius. Supras visi tai patyrę – kada ateina akimirka ir susergi kalnų liga. Kai ji aplanko tuomet, kaip ir dėl meilės – šiek tiek išprotėji ir ko tik nepadarai. Keiti gyvenamąją vietą, keliesi vidurnaktį, nesvarbu sniegas, lietus ar vėjas, pavojai, sunkumai, nuovargis ir baimės, artimųjų ir draugų atodūsiai, galva svaigsta vien tik apie tai pagalvojus. Tiesiog – vertigo.

Kalnų liga užsikrėtė ir Anglijos lietuviai Aivaras Virbašius ir Žygimantas Sakas. Augęs Karmėlavoje, Aivaras Londone apsigyveno prieš aštuonerius metus. Buvęs šiaulietis Žygimantas į Angliją, King’s Lynn atvyko 2009-aisiais. Meilė kalnams juos abu išviliojo iš miestų į ramybės ir gamtos apsuptą, vaizdingą Peak District regioną. Lietuvius jau daugelį metų vienija ta pati aistra ir hobis. Jiedu įveikė kiekvieną aukščiausią viršūnę JK, o Žygimantas netrukus taps profesionaliu sertifikuotu kalnų vedliu (Mountain Leader) ir lipimo uolomis instruktoriumi (Rock climbinginstructor(RCI)). Kalnų iššūkiais lietuviai pasišovė užkrėsti ir kitus tautiečius: prieš kelis metus jų iniciatyva įkurta Summit Spirits grupė organizuoja išvykas į gamtą ir nuotykius kalnuose.

Aivaras ir Žygimantas, Summit Spirits įkūrėjai. Aivaras ir Žygimantas, Summit Spirits įkūrėjai.

Kaip gimė Summit Spirits projekto idėja?

Aivaras: į komandą susibūrėme visai netikėtai. Žygis turi išties daug patirties kalnuose ir laiką leidžia su profesionaliais anglų alpinistais, kuriems kalnai ir uolos jau teka kraujyje. Išmokęs visų subtilybių iš jų, kartą atvyko jomis pasidalinti ir į vieną mano organizuotų kelionių vyrams. Tas kartas buvo lemtingas, nuo tada tęsiame veiklą kartu. 

Tiek aš, tiek Žygis savo kailiu patyrėme ir suprantame, kaip svarbu išjudinti žmones. Dauguma net nežino ką praranda, gyvendami triukšminguose miestuose, kur viskas pasiekiama ranka, vakarus leisdami prie televizoriaus, o naktį negalintys užmigti, nes galvoje sukasi kasdienės problemos. Mūsų pagrindinis tikslas - padėti pabėgti nuo kasdienybės, parodyti, ką mums gali duoti savaitgalis gamtoje ir kalnuose. Siekdami viršūnių, išmėginame save ir kovojame su savo baimėmis. Supantys vaizdai, įveikti iššūkiai suteikia pasitikėjimo savimi, gerų emocijų. O jei nėra mobilaus ryšio, dar geriau, proga atsipalaiduoti ir pailsėti nuo kasdienio šurmulio. Pradėję organizuoti keliones pastebėjome, kad tarp keliaujančių užsimezga ryšys, atsiskleidžia gražiausios savybės, bendrystė, noras vienas kitam padėti, palaikymas sunkiu metu.  

Summit Spirits iššūkio dalyviai Snowdon viršūnėje. Summit Spirits iššūkio dalyviai Snowdon viršūnėje.
Summit Spirits vyrų stovykla. Summit Spirits vyrų stovykla.
Savaitgalis moterims. Savaitgalis moterims.

Kaip motyvuojate save ir Summit Spirits žygio dalyvius?

Manome, kad niekas nesuteikia daugiau motyvacijos nei tikslų pasiekimas. Turint didelį tikslą kartais tenka jį suskaldyti į mažesnes užduotis, bet pasiekęs kiekvieną iš jų gauni laimėjimą, kuris tave nesustabdomai varo judėti pirmyn. Kiekvienos kelionės metu dalyviams siūlome išbandyti energizuojančias kvėpavimo meditacijas, kurios į gyvenimą įneša naujų spalvų, o kai kuriems tai tampa kasdienybe.  Tad padeda viskas: šalti dušai, maudynės, reguliarus sportas, kvėpavimo pratimai.  

Darbas su savimi kiekvienoje akimirkoje mums kasdienybė. Praktikos yra kiekvieno žmogaus asmeninis kelias, jei tau tai leidžia kiekvieną dieną tapti geresniu žmogumi tiek sau, tiek kitiems, reiškiasi eini gera kryptimi. O posakis nemesk kelio dėl takelio pasitvirtino ne kartą. Ne tik gyvenime bet ir kalnuose!  

Koks nuostabiausias Summit Spirits atradimas, vieta, į kuria visuomet gera grįžti?

Tikriausiai Ogwen valley, Snowdonia nacionaliniame parke. Tai ne tik neapsakomo grožio slėnis, bet ir mokykla bet kuriam pradedančiam alpinistui. O kai laikas leidžiamas su šeima kiekvienas nacionalinis parkas turi pasiūlyti kažką savo.  

Kokia pavojingiausia situacija yra nutikusi kalnuose?

Žygis: Vienos kelionės metu, su broliu, pasukome klaidinga kryptimi. Labai greitai supratau, kad kelio atgal nėra ir vienintelis būdas išsigelbėti tai leistis stačiomis uolomis žemyn. Dėl rūko nieko nematėme, atrodė, kad leidžiamės praraja. Galvoje sukosi 101 scenarijus kaip viskas baigsis. 100 istorijų apie tai, kaip randa mūsų kūnus ir 1 istorija ta, kurią pasakosiu bare draugams. Pasiekėm žemę šokiruoti ir drebančiom kojom, bet jautėmės kaip naujai gimę. Jau tą patį vakarą nutarėme, kad norėtume pakartoti šią patirtį. Žemėlapio pagalba išsiaiškinome, kad ta vieta vadinasi Lord's Rake ir kad tai yra ‘grade 1 scramble’ kopimas. Tada ir išmokau žodį ‘scramble’ ir bobučių takučius pakeitė vis sunkesni kopimai.

Negi po tokios istorijos niekuomet neaplanko baimės jausmas? 

Didžiausia baimė - tai kritimo baimė. Deja, šiame sporte to neišvengsi ir visi norintys dalyvauti turi susitaikyti su mintim, kad kažkada teks tai patirti. Mano baisiausia patirtis buvo 6 metrų kritimas su virve aukštyn galva. Sustojau likus gal sprindžiui nuo žemės. Kopimą užbaigiau, tačiau tai kas nutiko ir kas galėjo nutikti dar ilgai sukosi mano galvoje. Užtruko pora metų visiškai atsigauti. Šio proceso pasekoje, suvokiau pozityvių minčių galią. Pozityvus savęs įtikinėjimas, įsivaizdavimas kaip įveiksi uolas ir kontroliuotas kvėpavimas gali labai padėti tokiuose aukštos įtampos situacijose. 

Baimę įveikti padeda pasitikėjimas savimi, kuris atsiranda su patirtimi ir treniruotėm.

Aivarai, net ir tu, kalnų mylėtojas ir Summit Spirits įkūrėjas, prisipažįsti, kad bijai aukščio. Kaip kovoti su aukščio baime, pasitikėti savimi? Ir ką patartumei visiems, išsiruošusiems į kalnus

Su aukščio baimėm kol kas tvarkausi tiesiog lipdamas ir vis dažniau žiūrėdamas žemyn ypač techniškesnių lipimų metu. Keliaujant po kalnus tenka stebėti ne tik dalyvius, bet ir šiaip keliaujančius žmones. Į sudėtingas situacijas papuolama dėl žinių trūkumo arba situacijos kartais baigiasi tragiškai dėl per didelio pasitikėjimo savimi, o kartais tiesiog atsitiktinumo. Teko ne kartą matyti keliaujančius į kalnus su mažais vaikais - vietos bei sąlygos buvo tikrai kažkas beprotiško. Ar aš pastatyčiau savo vaikus į tokią situaciją? Tikrai NE! Tad mano patarimas kitiems keliaujantiems tėvams: visada pasverkite maršrutą, ne pagal save, bet pirmiausiai pagal vaikus ir visada atkreipkite dėmesį į oro sąlygas. 

Kaip suprantu, šis suvokimas atkeliavo ir per asmeninę patirtį? Facebook’e pasidalinai savo ego istorija.

Taip, tai tikra tėčio ego istorija. Prieš kelis metus su šeima ir grupe draugų nusprendėme įkopti į Snowdon viršūnę. Susiplanavome viską iki detalių, įsigijome reikiamą įrangą ir mes jau pirminiame taške. Oras puikus ir daug žadantis. Išjudame viršūnės link. Po pirmų 100 metrų susiduriame su pirmuoju iššūkiu. Mano 3 metų Majus atsisako eiti ir prašo, kad būtų nešamas. Tam buvome pasiruošę ir įsigijome kėdutę, bet berniukas primygtinai atsisako į ją lipti ir prašosi ant pečių. Suprantu, kad ant pečių jį nešdamas visos kalno trasos neįveiksiu. Po kelių minučių derybų metu sau iššūkį, užsikeliu berniuką ant pečių ir judu toliau. Papildomi 20kg vargina ir galvoje pradeda suktis mintys, kaip galėčiau jį sudominti, kad jis pradėtų lipti pats. Keli žaidimai išjudina mažylį ir jis kopia pats. Paskatindami vieni kitus, judame vis aukščiau. Mažylis vėl prašosi nešamas, pagalvoju: jei jis įkopė tiek pats, tikrai jį užnešiu iki pat viršūnės. Judame toliau. Kuo aukščiau, tuo šalčiau, vėjas ir šaltis tik stiprėja, mažylis iš nuovargio ir šalčio be galo įsiverkia, todėl bandome ieškoti išeities. Atėjo momentas, kai niekas neveikia. O iki viršūnės liko tik 10% trasos. Ego man vis kužda ‘lipk, juk liko tiek nedaug’.. Bet įsiklausęs į tą tikrą, vidinį, mylintį ir empatišką balsą, suvokiu: užkopti noriu aš, o ne mažylis, juk jam šalta. Jam neberūpi kalnai ir iššūkiai. Pažiūriu savo sūnui į akis, jį stipriai apsikabinu ir atsisveikinęs su likusia grupe leidžiuosi žemyn. Sūnus iš nuovargio kiek palypėjus žemiau atsipalaiduoja ir užmiega. Eiti nėra patogu, bet man svarbiausia, kad jis saugus ir nurimęs. Ego kartais gali būti labai savanaudiškas, tad linkiu jums visada įsiklausyti savo širdies.

Aivarą į keliones dažnai lydi visa šeima. Aivarą į keliones dažnai lydi visa šeima.
Aivaras ir mažasis Majus. Aivaras ir mažasis Majus.

Ar visas aukščiausias viršūnes JK jau įveikėte?

Aivaras: mano viršūnių sąrašas šiek tiek mažesnis nei Žygio, bet JK įveikiau visas aukščiausias viršūnes. Esu įlipęs ir į aukščiausią Italijos viršūnę (Gran Paradiso), tai pat vaikščiojau Šveicarijoje Lauterbrunnen slėnyje. Fiziškai sunkiausias lipimas man tikriausiai buvo į Gran Paradiso. 

Žygio žygiai

Visas aukščiausias JK viršūnes, Snowdon, Scafell Pike ir Ben Nevis, aplankęs Žygimantas gali pasigirti įveikęs ir nemažai garsiausių Europos kalnų, kaip aukščiausią Alpių viršūnę Mont Blanc ir Italijos Gran Paradiso. Kalnų liga Žygis visiškai užsikrėtė pasiekęs Mont Blanc viršūnę. “Tada supratau, kad noriu savo gyvenimą apsupti kalnais”, - prisimena jis. 

Anglijoje ir Velse lietuvis jau išbandė visus ‘munros’ (kalnai virš 914m). Didysis iššūkis, pasak jo, buvo apeiti 15 Velso ‘munros’ per parą laiko. “Man tai truko 16h 45min. ir turbūt buvo kol kas sunkiausias fizinis išbandymas. Dar esu įveikęs ‘Yorkshire 3 peaks’ iššūkį. Tai 40 km žygis, kuris jungia 3 aukščiausius Yorkshire kalnus. Žinojau, kad tiek nueiti nebus problema, nusprendžiau visa atkarpa nubėgti. Tai truko virš 6 valandų”, - nuotykiais dalinasi Summit Spirits lyderis.

O viskas prasidėjo, pasak Žygio, dar prieš Instagram ir įspūdingų fotografijų maniją. “Bendradarbiai vis pasakodavo, koks gražus yra Lake District. 2016 vasarą, sugrūdępusę gyvenimo į automobilį aš ir mano būsima žmona Sotera pasukome link ten. Žmonėms, kurie yra matę tik Šatrijos kalną, vaizdas buvo protu nesuvokiamas. Skubėdami pastatėm palapinę, kad galėtume kuo greičiau lipti į pirmą kalną. Deja, per tas kelias dienas mes nepasiekėme nei vienos viršūnės. Orai ir kojų skausmai mus vis vertė apsisukti atgal. O paskutines dvi dienas taip lijo, kad net nosies iš palapinės nekišom. Važiuodamas namo labai pykau, kad visi tie kalnai mane įveikė, bet žinojau, kad grįšiu”, - pirmus bandymus prisimena Žygis. Jau kitą savaitgalį per dvi dienas lietuvis įveikė 7 Lake District viršūnes, o dar po poros metų užkopė į Mont Blanc.

“Tais laikais gyvenau King's Lynn. Pasidomėjęs sužinojau, kad patogiausia vieta, kur gyvena JK alpinistai yra  Sheffield miestas. Man grįžus iš Alpių iš Alpių kartu su Soterapersikėlėme į Sheffield. Facebook pagalba susipažinau su vietiniu alpinistu, kuris mane supažindino su grupe vienminčių. Tuomet dar nežinojau, kad šie 12 vyrų buvo vos ne JK kalnų laipiojimo elitas. Jų draugiškumas ir noras priimti nieko nežinantį užsienietį po savo sparnu buvo kažkas tokio. Jie ir buvo mano pirmieji mokytojai.

Kalnų mokslai

Ko reikia kad taptum profesionaliu vedliu? Pasak Žygimanto, minimum 300 valandų kalnuose tyrinėjant vis naujas viršūnes ir kalnynus. “Jei kopi į kalną ant kurio jau buvai, tai neprisiskiria prie tavo 300 valandų. Dar reikia išlaikyti 5 dienų testą, kurio metu tikrinami navigacijos įgūdžiai dienos ir nakties metu, stovyklaujama kalnuose, stebimi tavo gebėjimai lipant su virve ir kaip elgiesi kai tenka kopti statesnėm uolom”.

Vien kalnų vedlio kvalifikacijos Žygiui nepakanka ir jo planuose - lipimo uolomis instruktoriaus (Rock climbing instructor (RCI)) sertifikatas. “’Rock climbing’ reikalauja dar daugiau žinių. Jei viskas vyks kaip suplanavau - jau nuo balandžio galėsiu siūlyti ‘rock climbing’ pamokas”. Instruktoriumi lietuvis taps įrodęs, kad sėkmingai įveikė virš 100 įvairių lyderio kopimų, skirtingais stiliais, ant skirtingų uolų (lyderis kopia pirmas, yra atsakingas už saugumo įrangos įtvirtinimus ir kitus saugumo reikalavimus). 

Daugybę JK viršūnių įveikusį lietuvį vilioja ir dar aukštesni horizontai. Europos kalnų vedlio patirties jis jau įgijo dviejų savaičių kursuose Alpėse. “Šiame kurse sužinojau, kuo skiriasi kopimas Alpėmis nuo JK lanų, taip pat kaip tai atlikti saugiai ir prižiūrėti 2 draugus/partnerius. Nežinančiam, pavojai ten gali būti labai rimti. Nuo dažnai byrančių uolų, kabančių ledo luitų iki bedugnių, ledyno tarpeklių. Oro sąlygos, sniegas kalnuose keičiasi kas valandą, o deguonies trūkumas viską apsunkina dvigubai. Todėl žinios, planavimas ir gebėjimas kopti greitai tampa labai svarbūs”, - pasakoja Žygimantas.

TRUMPAI

Aivaras: 

Dievinu: kalnus, bei buvimą su šeima. O ypatingai abu!  
Siaubingai bijau: aukščio!
Nemėgstu: vėluoti, būti vietose kur yra šurmulys ir šokti. 
Norėčiau turėti: trobelę kalnuose.
Svajoju kad: kiekvienas žmogus pasaulyje atrastų vidine ramybę, bei klausytų savo vidaus kiekvienoje situacijoje.  
Labiausiai nusivyliu: kai žmonės meluoja.  
Negaliu atsikratyti įpročio: valgyti saldžiai.

Žygimantas

Dievinu: ilgą savaitgalio žygį vienas. Naktis, praleistas kalno viršuje be mobilaus signalo. 
Siaubingai bijau: nesijausti kontrolėje.
Nemėgstu: didelių miestų, daug žmonių, prekybos centrų.
Norėčiau turėti: daugiau laiko gamtoje.
Svajoju kad: niekad neprarasiu ryžto siekti tikslų tiek kalnuose, tiek asmeniniamegyvenime. 
Labiausiai nusivyliau: kai tenka apsisukti nepasiekus tikslo, kai nepavyksta kelionių planai.
Negaliu atsikratyti įpročio: keiktis kai sunku lipti :D

Raktažodžiai:

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai