Lapkričio 17, 2011
Dalia Ibelhauptaitė apie lietuvius, meną ir Kalėdas
JULIJA KASPARAVIČIŪTĖ
Dalia su vyru Dexter'iu © Rokas Darulis
Lapkričio 24 dieną Londone vyksiančio lietuvių Kalėdinio labdaros renginio tema – mada ir menas. Vakaro muzikinėje dalyje svečių laukia iš įvairiausių pasaulio miestų ir Lietuvos atvykstantys „bohemiečių“ solistai – Asmik Grigorijan, Laimonas Pautienius, Jeronimas Milius, Vaidas Vyšniauskas, Leon Somov, elektroninės muzikos kūrėjas Few Nolder. Jie pristatys režisierės Dalios Ibelhauptaitės elektroninės operos fantazijos XYZ premjerą Londone. Fantazija užburiančios operos kūrėja vis dėlto siūlo ne tik gerai praleisti laiką, bet ir prisiminti tikrąją vakaro paskirtį: nuoširdumą, gerumą ir aukojimą.   

- Dalia, kokiomis nuotaikomis gyvenate prieš renginį? 
- Labai tikiuosi, kad ateinantys į labdaros renginį žmonės supras, kad neužtenka nusipirkti vien bilieto, jis - tik pirmasis žingsnis į tikrą aukojimą. Juk pagrindinė labdaros renginių misija, priežastis, ko mes visi ten susirenkame - kad vakaro metu būtų surinkta kaip galima daugiau lėšų neįgaliems Lietuvos vaikams paremti. Visi surinkti pinigai bus perduoti labdaros fondui „Algojimas“, o jie naudos tas lėšas negalią turinčių vaikų sveikatai būtinoms priemonėms, kurių nekompensuoja valstybė, įsigyti.  Tikiuosi, kad žmonės dosniai aukodami pinigėlius dalyvaus ir loterijoje, ir aukcione, ir visais įmanomais būdais prisidės prie bendro tikslo. Labai tikiu, kad einantys į renginį nemanys, kad čia tik puikus lietuvių pasibuvimas ir, kad jeigu jau nusipirkom bilietą, tai dabar turim pribaliavoti iki kaklo, pamiršdami, ko atėjome. 
 
- Jūs buvote viena iš pirmojo lietuviško Kalėdinio labdaros pokylio Londone renginio organizatorių. Kokie prisiminimai? 
- Dar 2007-aisiais tada buvęs Lietuvos ambasadorius Londone Vygaudas Ušackas labai uždegė savo idėja surengti iškilmingą labdaros vakarienę, kad surinkti kaip galima daugiau lėšų skurdžiai gyvenančių Tauragės apskrities daugiavaikių šeimų vaikams, jų pažintiniam, kultūriniam ir edukaciniam poilsiui vasaros atostogų metu. Juk daugelis jų ne tik kad Vilniuje nebuvę ar jūros nematę, bet dažnai vasaros metu neturi nei savo kampo, nei ko pavalgyti. V. Ušackas pakvietė mane ir „bohemiečius“ prisidėti prie labdaros vakaro programos organizavimo. Vakaro programoje ištraukas iš Pučinio operos „Bohema“ atliko jauni, tuomet dar mažai žinomi operos solistai Edgaras Montvidas, Asmik Grigorian, Laimonas Pautienius, Joana Gedmintaitė… Pirmąkart iš Lietuvos į Londoną buvo atvežti Juozo Statkevičiaus teatriniai kostiumai.  
 
- O kitais metais lietuviškame renginyje dalyvavo net pats Jamie Oliver? 
- Taip, pirmasis renginys ir aukcionas buvo labai sėkmingi, tai suteikė didelių vilčių, todėl 2008-aisiais norėjosi padaryti dar geriau – tikrą tarptautinio lygio labdaros vakarą. Ir pavyko. V. Ušackas pakvietė mano vyrą Dexter'į dalyvauti kaip vakaro vedantįjį, o jis savo ruožtu vakarienės garbės svečiu įkalbėjo būti mūsų šeimos draugą Jamie Oliver. Tai garantavo didelę sėkmę ir per vieną vakarą labdarai buvo surinkta 250 000 litų. Iš viso „bohemiečiai“ per du metus dalyvaudami labdaros renginiuose padėjo surinkti 410 000 litų Tauragės apskrities daugiavaikių šeimų vaikams.  
Virš 4500 vaikų tris vasaras iš eilės dalyvavo dešimtyse kūrybinių stovyklų, keliavo, išmoko daug naujų įgūdžių, įgijo patirties – svarbiausia – gavo viltį, kad žiniomis ir darbu jie galės gyvenime daug pasiekti. 
 
- Vėliau „bohemiečių“ porą metų nebeteko matyti labdaros renginiuose? Kodėl? 
- Deja, per paskutinius du metus su dideliu gailesčiu ir liūdesiu turėjom sau pripažinti, kad labdaringą veiklą tiek aš, tiek „bohemiečiai“ turim nutraukti. Dėl per naktį beprotiškai išaugusių mokesčių Lietuvoje, netaikomų jokių finansinių išlygų meno projektams, dėl absoliutaus ir nulinio valstybės finansavimo „bohemiečiai“ patys turėjo ieškoti labdaros, kad išgyventi, kad toliau tęsti veiklą, kurti Lietuvoje namus ir kūrybines galimybes jauniems Lietuvos talentams.  Nors situacija iš esmės nepasikeitė, kultūrai ir menui Lietuvoje vietos yra labai mažai, šiemet vėl pakviesti dalyvauti Londono lietuvių labdaros renginyje, sutikome. Juk mūsų veiklą tiek metų remia tiek daug žmonių, kad mes negalim neatsakyti tuo pačiu. 
 
- Vakaro metu bus pristatytos jūsų režisuotos XYZ fantazijos operos ištraukos. Papasakokite apie šį kūrinį?  

- Man visada labai įdomi menų sintezė ir skirtingų muzikinių kultūrų suliejimas, nes didžiausi eksperimentai, intensyviausia energija ir įdomiausios idėjos gimsta būtent tokiose kryžkelėse. Praėjusiais metais ryžomės improvizuoti kartu su stipriausiais Lietuvoje elektroninės muzikos kūrėjais – Mario Basanov, Leon Somov ir Few Nolder, nes labai norėjom sulaužyti visus tradicinius įsivaizdavimus apie klasikinę operą ir sukurti unikalų ir modernų spektaklį - elektroninę operos fantaziją XYZ. Spektaklio neatskiriama vizualioji dalis - Juozo Statkevičiaus sukurti teatro kostiumai. Tai unikali proga išvysti tai, kas angliškai vadinama „best of“. Lietuvoje šį eksperimentą jau pamatė virš 15 000 žmonių. XYZ elektroninei operos fantazijai plojo ir džinsuoti studentai, ir solidūs universitetų profesoriai. Kompiuteriuose šėlstantys ritmai ir gražiausi operos balsai tapo vienu kūnu, o mums pavyko įrodyti, kokia ryški, nenuspėjama, spalvinga, universali gali būti opera.  
Į Londono labdaros vakarą suvažiuoja dabar jau vakaruose dainuojantys ir gyvenantys operos solistai. Iš Austrijos - Asmik Grigorian, kuri šiuo metu Graz operoje atlieka pagrindinį, Lizos vaidmenį P. Čaikovskio kūrinyje „Pikų Dama“. Laimonas Pautienius atvyksta Iš Diuseldorfo, kur jau trys metai atlieka visas vedančio baritono partijas. Iš Briuselio – Leon Somov. O iš Lietuvos – Vaidas Vyšniauskas, Jeronimas Milius ir elektroninės muzikos kūrėjas Few Nolder. 
 
- Panašūs labdaros renginiai yra dažnai kritikuojami už prabangą, brangius bilietus ir, neva, norą pasirodyti. Ką atsakytumėte tokiems kritikams? 
- Visiems kritikuojantiems siūlyčiau nustoti kalbėti ir patiems užsiimti darbu – nors kartą gyvenime padaryti ką nors naudingo kitiems - ne sau, o visuomenei – dirbti ir stengtis, kad nors nedideliu trupinėliu prisidėtų prie to mūsų visuomenės skaudulių mažinimo. O šiaip tai lietuvių nacionalinis bruožas nekęsti vienas kito. Nėra pas mus tolerancijos, pagarbos, supratimo, niekam nerūpi esmė – viskas tik paviršiukais, o svarbiausias užsiėmimas visus kažką darančius apspjaudyti, išniekinti, apjuodinti. Ponai – nurimkit ir darykit patys – kas Jums trukdo? O tada, kai juodai padirbs, tai neturės laiko ir energijos kitų kritikuoti. 
 
- Kurį pasaulio kampelį jūs su vyru Dexter'iu vadinate namais? Atrodo, jog pastaruoju metu gyvenate tarp Lietuvos ir Londono. 
- Mano namai jau dvidešimt metų yra Londone – mano vyras, butas, gyvenimas, augalai, knygos… Lietuvoje aš tik dirbu – ten yra „bohemiečių“ kolektyvo pagrindas ir mūsų visi projektai skirti Lietuvos žiūrovui. Ten ir man artimi kūrybiniai draugai - Gintaras Rinkevičius ir Juozas Statkevičius. Bet aš niekada negalvoju apie save, kaip vienai vietovei priklausantį žmogų. Labai norėčiau būti tiesiog pasaulio piliečiu… 
 
- Kas jums yra Kalėdos? 
- Tikriausiai ne tas atsakymas, kurio tikitės, bet nemoku meluoti – Kalėdų nemėgstu, nes nemėgstu tų šiuolaikinių tradicijų, kai visi priversti vienas kitam nereikalingas dovanas pirkti ir, atseit, dėmesį rodyti. Jeigu žmogus man mielas ar mylimas, aš jam dovaną noriu pirkti tada, kai jaučiu, o ne tada, kai reikia. Šiaip vaikystėje man Kalėdos buvo pasibuvimas su šeima, daugiau religinė ir emocinė šventė. Mes su Dexter'iu stengiamės per Kalėdas kur nors išvažiuoti – dažnai į tas šalis, kurios nešvenčia Kalėdų. O jeigu liekame Londone tai būtinai Kalėdas praleidžiam su Jamie Oliver'iu ir jo šeima, nes jis daro idealiausias tradicines, šeimynines Kalėdas! 
 
- Kokie artimiausi jūsų planai, ties kokiu kūrybiniu projektu darbuojatės?  
- Dabar su maestro Gintaru Rinkevičium ir „bohemiečiais“ ruošiame naują pastatymą – Pučinio operą „Madam Lescaut“, kurią rodysim pavasarį Vilniaus Kongresų Rūmuose. 

Kalėdų labdaros vakaras Londone, kuriame išvysite ištraukas iš elektroninės operos fantazijos XYZ įvyks lapkričio 24 d., 2011, 18.30 val, Adresas: The Langham London viešbutis, 1C Portland Place, Regent Street, Londonas W1B 1JA 
 
Renginį organizuoja Lietuvos Komercijos Rūmai Jungtinėje Karalystėje (LKRJK) ir Lietuvos ambasada Didžiojoje Britanijoje. 
 
Rasti daugiau informacijos ir įsigyti bilietus galite tinklapyje: www.lithuanianchamber.co.uk/charity2011 



Raktažodžiai: LabdaragalaLCCUKLKRJKkalėdinis vakarasDalia Ibelhauptaitė

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta