Kovo 21, 2010
Beatos misija - virtuvė
Nespėjusi pailsėti nuo sėkmės Lietuvos knygų mugėje Beata Nicholson praėjusį ketvirtadienį savo pirmąją kulinarinę knygą pristatė Londone. Nors lietus pliaupė kaip iš kibiro Lietuvos ambasados salė buvo pilnutėlė 'Beatos Virtuvės' gerbėjų.

Jei dar neteko susitikti su B.Nicholson, ją matėte tik televizoriaus ekranuose ar žurnalo 'Žmonės' puslapiuose, trumpai apibūdinsiu: šilta, nuoširdi, paprasta ir humoro jausmo nestokojanti moteris.  Komplimentų jai negailėjo ir žurnalistas, rašytojas Andrius Užkalnis, vakaro metu kalbinęs Beatą. „Ji yra viena iš autorių, kuri labai noriai bendrauja su skaitytojais. Jos knyga puikiai perkama todėl, kad Beata suvokia virtuvės ir valgio vietą mūsų gyvenime“, - knygos pristatymą pradėjo Andrius.

„Visi mes į pasaulį ateiname su misija. Manoji – maitinti kitus“, - šypsojosi B.Nicholson. Kulinarinį dienoraštį internete, vadinamąjį 'blogą', prieš du metus pradėjusi rašyti moteris sakė, kad jai galbūt niekuomet nebūtų kilusi idėja ar tiesiog nebūtų užtekę drąsos siūlyti išleisti jos receptų knygą. Tad sulaukusi skambučio iš leidyklos ji labai apsidžiaugė.

Rezultatas: 320-ties puslapių knyga. Joje telpa  daugiau nei šimtas receptų ir šaunios nuotraukos, kuriuose – ne tik Beatos virtuvė ir patiekalai, bet ir jos draugai, artimieji, mažieji Jurgis ir Izabelė, tėčio išauginti pomidorai ar Londono turgus. „Į knygą sudėti receptai, kuriuos esu daug kartų išbandžiusi, kurie yra visiems prieinami, o patiekalai - lengvai pagaminami“, - sako Beata.

Londone gyvenanti žurnalistė tikina, kad didžiausia įtaka jos virtuvėje daro lietuviškas maistas. „Esu lietuvė. Ir skoniai su kuriais užaugau, prie kurių pripratau man patys brangiausi. Bulvės, burokėliai, silkė, pienas... Knygoje rasite troškintų kopūstų receptą, kuris yra vienas iš mano mėgstamiausių patiekalų. Valgydavau juos bene kiekvieną dieną kai laukiausi Jurgio“. 

Jei sekate lietuviškas žvaigždžių naujienas jau tikriausiai žinote, kad Beata ištekėjusi ir laimingai gyvena su vyru, britu Thom‘u. Tad daugeliui rūpėjo rašytojos pažintis su angliška virtuve. Ji mielai papasakojo, kad pirmą kartą Londone apsilankė dar studijų laikais, dalyvaudama studentams skirtoje mainų programoje 'Work and Travel', lietuviškai – 'Dirbk ir Keliauk'. Tokių programų metu buvo ne tik įmanoma vieną kitą dolerį ar svarą užsidirbti, bet ir pasaulio pamatyti.

„Su drauge dirbome viešbučiuose ir neturėjome pinigų prabangiems restoranams. Tada skaniausiu atradimu tapo Brick Lane esanti 'bagels' (apskritų bandelių) parduotuvė“,  - prisiminė ji. Prasidėjus pasimatymams su būsimu vyru Thom‘u Beata išvydo daugiau angliškos virtuvės ypatumų.  Kulinariniais gabumais britas lietuvės, toli gražu, nesužavėjo. „Kartą, pakvietęs mane į svečius, Thom‘as pavaišino grietinėlėje keptais porais, nes nieko virtuvėje daugiau neturėjo. Buvau pakraupus ir sakiau, kad tokio maisto aš tikrai nevalgysiu“, - prisimena B.Nicholson.  

Anglijos virtuvės įvaizdį išgelbėjo Thom‘o mama. Į svečius atvažiavusią marčią ji dažnai vaišindavo namuose gamintais tradiciniais angliškais patiekalais, tokiais kaip Sunday roast,  Shepherds pie. Beatos mamos pagaminti balandėliai buvo pirmas lietuviškas patiekalas, kurio paragavo jos vyras britas. Nuo to laiko balandėliai tapo mėgstamiausiu lietuvišku patiekalu Thom‘ui. „Kiek teko balandėliais vaišinti užsieniečius nė vienas nepareiškė, kad tai labai įdomu. O tai geras ženklas. Juk kai sakoma, kad įdomu, tai dažniausiai reiškia, jog nėra skanu. Apie cepelinus ir bulvinius blynus teko girdėti, kad tai per daug riebūs patiekalai“, - kulinarinėmis istorijomis dalinosi Beata.

Beatos knygoje nerasite nė vieno įmantraus, sudėtingo patiekalo. Pati moteris sako, kad ji ir nesistengia apsimesti, jog virtuvėje gali sukurti šedevrus. Paprasta, skani ir kasdieniška – tokia jos virtuvė.  Ar Jamie Oliveris žino, kad Beata Nicholson išleido knygą? - nuskambėjo klausimas iš susirinkusių skaitytojų. Beata nusijuokė, kad tikriausiai ne. „Jis yra pasaulinio garso kulinaras. Pati turiu daug Jamie knygų ir esu sutikusi viename renginyje – tikrame gyvenime jis dar didesnė asmenybė nei televizoriaus ekrane: mokantis puikiai bendrauti, labai draugiškas“.

Norinčių įsigyti 20 svarų kainuojančią 'Beatos Virtuvę' vakaro metu buvo apstu ir kone visi išsiskirstė nešini knyga su autorės autografu. Lietuvių bendruomenės veikloje aktyviai dalyvaujanti B.Nicholson penkis svarus nuo kiekvienos parduotos knygos skirs koplytstulpio lietuvių sodyboje Headley Park‘e atstatymui. Medinę skulptūra jau beveik baigė kurti garsus tautodailininkas, medžio drožėjas Vytautas Ulevičius. Beata paragino visus prisidėti prie šio projekto ir atvykti į naujos skulptūros pašventinimo ceremoniją, kuri Headley parke turėtų įvykti per Sekmines, gegužės 30 dieną.


Raktažodžiai: Beata NicholsonBeatos VirtuvėKulinarija

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta