Liepos 13, 2016
Būdas, padėsiantis išvengti odontologinės kėdės baimės
Odontologijos klinika „Papadent“: www.dantugydytojas.lt 1
Foto: Papadent

Baimė, kurią žmonės jaučia odontologo kabinete, yra itin plačiai paplitusi problema. Ją sukelia ne vien dantų gydymas, tačiau net ir paprasčiausia apžiūra ir ištyrimas. Net 36% Didžiosios Britanijos piliečių reguliariai nesilanko pas odontologą būtent dėl su dantų gydymu susijusios baimės. Jos priežastys gali būti įvairios- nerimas dėl galimo skausmo, baimė, kad nesuveiks vietinis anestetikas, stresas, patiriamas dėl asmeninės erdvės ar kontrolės netekimo, ilgalaikio sėdėjimo poreikio. Su visomis šiomis problemomis susitvarkyti gali padėti sedacija.

Sedacijos poveikis

Sedacija- tai sąmonės slopinimo būdas, leidžiantis odontologinių procedūrų metu įveikti nerimą, nevaldomą stresą ir baimę. Sedacija gali būti peroralinė (pasiekiama prieš procedūrą išgeriant vaistų tabletę), inhaliuojama (atliekama kaukės ir dujinių vaistų pagalba) arba Lietuvoje populiariausia - intraveninė, kai medžiagos, sukeliančios sąmonės slopinimą, yra suleidžiamos į veną. Nereikėtų sedacijos painioti su gilia bendrine anestezija (narkoze). Odontologinių procedūrų metu taikoma sedacija (http://www.dantugydytojas.lt/paslaugos/sedacija)  yra panaši į natūralų, negilų miegą. Jo metu pacientas yra sąmoningas, kvėpuoja pats, geba atsakyti į klausimus ir vykdyti gydytojo - odontologo paliepimus. Sedacijos sukeliamo miego gylis yra pasirenkamas atsižvelgiant į gydymo apimtį bei paciento nerimo ir baimės dydį. Naudojami vaistai pritaikomi individualiai pagal bendrą paciento būklę, specifinius poreikius ir atliekamą procedūrą. Jie nesukelia gilaus miego, tačiau padeda atsipalaiduoti, numalšina nerimą ir baimę, sukuria pojūtį lyg laikas eitų greičiau, slopina neigiamų potyrių ir emocijų atsiminimą (vadinama „dalinė amnezija“).

Sedacijos taikymas

Sedaciją odontologo kabinete atlieka ir pacientą procedūros metu stebi gydytojas anesteziologas. Sedacija gali būti atliekama tiek sudėtingoms, skausmingos odontologinėms procedūroms, tiek paprasčiausios apžiūros metu pacientams, kurie turi itin išreikštą nevaldomą dantų gydymo baimę. Kartu su sedacija yra taikomas ir vietinis skausmo malšinimas, kai nuskausminantys vaistai gydytojo odontologo yra suleidžiami atliekamų procedūrų srityje. Sedacijos pritaikymo galimybei reikšmės neturi nei paciento amžius, nei dantų problemų ar jų gydymo apimtis (dantų implantacija (www.dantugydytojas.lt/paslaugos/dantu-implantai),  chirurginės procedūros, dantų gydymas ir t.t.). Pacientas turėtų įspėti gydytoją odontologą dėl sedacijos poreikio iš anksto. Taip pat būtina gydytojui pranešti apie esamą nėštumą, alergijas, nuolat vartojamus vaistus, ligas, kuriomis pacientas serga, nes ši informacija leidžia teisingai ir saugiai parinkti sedacijai naudojamus vaistus. Siekiant užtikrinti maksimalų saugumą, prieš sedaciją pacientas 6 valandas turi nevalgyti kieto maisto ir 2 valandas negerti skysčių. Prieš procedūrą taip pat būtina informuoti šeimą ar artimuosius, nes po sedacijos pacientas namo turi būti lydimas kito asmens.

Sedacijos privalumai, trūkumai ir saugumas

Kaip ir bet kuris kitas gydymo metodas sedacija gali sąlygoti tam tikras komplikacijas, tačiau šiuos pavojus stipriai sumažina individualus sedacijos gylio bei vaistų parinkimas, profesionalus, lincencijuotų  gydytojų darbas bei paciento ir medicinos personalo bendradarbiavimas.  Nors sedacija yra skirta nerimui, baimei ir skausmui sumažinti, jai atlikti į veną prieš procedūrą įvedamas kateteris. Siekiant sumažinti jo įdūrimo sukeliamą diskomfortą, ypač žmonėms, bijantiems adatų, yra parenkamas kuo plonesnis kateteris, oda patepama nuskausminamuoju kremu. Kitas sedacijos trūkumas yra tai, kad iš karto po dantų gydymo procedūros pacientas negali vykti namo. Jis turi būti stebimas apie valandą, kol galutinai nustos veikti sedaciją sukėlę medikamentai. Po procedūros pacientas taip pat negali vairuoti pats, todėl yra būtina artimųjų pagalba. Nepaisant šių trūkumų sedacijos nauda odontologijoje yra nenuginčijama. Sedacija beveik visada taikoma atliekant implantaciją į abu žandikaulius (www.dantugydytojas.lt/all-on-4) , šitaip sudaromos sąlygos didelės apimties procedūrai. Po sedacijos pacientas neprisimena beveik nieko, kas vyko dantų gydymo metu, tačiau nelieka tik tų prisiminimų, kurie susiję su procedūros laikotarpiu. Jokių ilgalaikių atminties sutrikimų sedacija nesukelia. Atliekant sedaciją ne vien užtikrinamas paciento patogumas, atsipalaidavimas bei streso išvengimas, tačiau ir sudaromos geresnės sąlygos gydytojo odontologo darbui- pacientas mažiau juda, jį mažiau dirgina atliekami veiksmai burnoje. Šitaip gydymas yra greitesnis ir dažnai prireikia mažesnio vizitų skaičiaus galutiniam rezultatui pasiekti. Todėl sedacija yra įvairiapusiškai odontologinį gydymą palengvinantis nuskausminimo metodas, leidžiantis nugalėti nekontroliuojamą stresą, kaustančią baimę ir turėti sveiką bei gražią šypseną. 

Odontologijos klinika „Papadent“:  www.dantugydytojas.lt

Raktažodžiai: SveikataMedicinaHigienaDantysOdontologijaPapadentSedacijaDantysDantistai

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai