Lapkričio 9, 2016
Anglijos lietuviai kviečiami pasinaudoti kompensuojamo gydymo galimybe

Ruduo ir žiema – puiki galimybė užsienyje gyvenantiems lietuviams, grįžusiems į gimtąją šalį atostogų, pasitikrinti sveikatą. Tačiau apie galimybę gauti kompensuojamą gydymą Lietuvoje žino dar ne visi Anglijos lietuviai. Kam priklauso kompensacija ir ką daryti, kad būtų galima atgauti pinigus už suteiktas medicinos paslaugas?

Nuo 2013 metų  Europos Sąjungos (ES) direktyva numato teisę gydytis kitose šalyse narėse ir grįžus gauti kompensaciją už gydymo išlaidas iš Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS). Daug metų visoje Europoje su medicinos įstaigomis dirbantis konsultantas Anglijoje, konsultuojantis ir padedantis susigrąžinti mokesčius už sveikatos priežiūros paslaugas, gydymo Lietuvoje kompensavimo biuro „Body Bureau“ atstovas Aaronas Žukauskas teigia, kad ne visi lietuviai žino ir pasinaudoja tokia galimybe. 

„Per savaitę sulaukiame vidutiniškai 1–3 lietuvių dokumentų gauti kompensaciją, bet besidominčių yra dešimtys. Visada rekomenduojame kreiptis prieš vykstant į Lietuvą, kad būtų išvengta situacijos, kai paraiška kompensacijai gauti atmetama dėl dokumentų trūkumo. Pagrindinės operacijos, kurias lietuviai dažniausiai atlieka Lietuvoje ir gauna NHS kompensaciją: ginekologinės, ortopedinės, išvaržų gydymas, sudėtingesni tyrimai (MRT), kitos chirurginės operacijos“, – teigė A. Žukauskas.

Ieškoti gydymo sprendimų paskatino netikėta diagnozė

Londone gyvenanti lietuvė Žaneta, sužinojusi, kad jai skubiai reikalinga operacija, nutarė gydytis būtent Lietuvoje. Grįžti į gimtąją šalį paskatino ne tik aplinka, gydytojų kompetencija, bet ir galimybė atgauti pinigus už operaciją ir gydytojų konsultacijas. „Ketverius metus negalėjome susilaukti vaikų, tad nusprendžiau kreiptis į gydytoją ginekologę dėl pagalbinio apvaisinimo procedūros. Konsultacijoje Anglijoje sužinojau, kad turiu cistą, o tai trukdė pradėti bet kokį pasirengimą. Pirmoji mano reakcija – išgąstis ir baimė. Norėjau, kad kuo greičiau būtų atlikta operacija, tačiau kankino dvejonės – kur ir pas kokį specialistą“, – pasakoja Žaneta.

Grįžusi į namus ji pradėjo ieškoti informacijos internete. „Radau „Body Bureau“, sužinojau apie galimybę susigrąžinti gydymo išlaidas. Tuo metu turėjau du pasirinkimus – kreiptis dėl kompensacijos ir gauti patvirtinimą dar prieš planuojant gydymą Lietuvoje arba pateikti dokumentus po operacijos. Kadangi nebeturėjau laiko, nusprendžiau kompensacijos dokumentus sutvarkyti vėliau“, – prisimena Žaneta. Grįžusi į Lietuvą ji kreipėsi į Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, įsikūrusio V. Grybo g. Vilniuje,  gydytoją ginekologę D. Bartkevičienę. Čia Žanetai operatyviai – per kelias savaites – buvo suplanuota ir atlikta dešinės kiaušidės cistos operacija.

Pašnekovė teigia, kad po operacijos sutvarkiusi dokumentus kompensaciją gavo jau po pusantro mėnesio. Tad ji ragina Anglijoje gyvenančius lietuvius atkreipti dėmesį į galimybę gauti kokybišką ir nemokamą gydymą. „Londone gyvenantiems lietuviams tikrai trūksta informacijos apie NHS suteikiamą alternatyvą. Iš pradžių nieko nežinojau apie galimą kompensaciją, ieškojau informacijos. Radus ją viskas atrodė nerealu, bet supratau, kad niekuo nerizikuoju, nes prieš tvarkant dokumentus nereikia nieko mokėti. Sumokėti 20 proc. sumos reikia jau gavus kompensaciją“, – kalbėjo Žaneta.

Kokia kompensacijos gavimo tvarka?

Pasak A. Žukausko, pirmiausia Anglijoje gyvenantiems lietuviams, planuojantiems gydytis Lietuvoje, rekomenduojama kreiptis į specialistus, atsakingus už kompensaciją. Tuomet dar prieš gydymą bus pateiktas individualiai tam pacientui reikiamų dokumentų sąrašas. Kompensacijos gavimo proceso sudėtingumas gali priklausyti nuo vietos Anglijoje, kur pacientas gyvena, nes galutinis sprendimas priimamas išanalizavus, ar visi dokumentai parengti tinkamai. Jei pacientas turi visus reikiamus dokumentus ir gydymo sąskaitas, kompensacijos gavimas užtrunka iki 20 darbo dienų“, – sakė specialistas. 

Pagrindinis kriterijus norint atgauti gydymo išlaidas Lietuvoje – gydytojo patvirtinta aiški diagnozė su mediciniškai pagrįsta išvada dėl konkretaus gydymo. Jei diagnozė nustatyta arba patikslinta Lietuvoje ir čia paskirtas gydymas, pacientas taip pat turi galimybę kreiptis dėl NHS kompensacijos.

Reikiami dokumentai

Gydymo dokumentai – detalus gydytojo išrašas, patvirtinantis gydymo reikalingumą, koks gydymas buvo suteiktas.

Dokumentai, patvirtinantys jūsų gyvenamąją vietą Jungtinėje Karalystėje (JK). Tai gali būti banko išrašas arba komunalinių paslaugų sąskaita. Po gydymo Lietuvoje reikės pateikti originalias sąskaitas su apmokėjimą patvirtinančiais kvitais. Visi dokumentai turi būti išversti į anglų kalbą. 

Be išvardytų dokumentų, pacientas turi turėti „National Insurance“ numerį, būti registruotas pas vietinį šeimos gydytoją (GP).

Informacija siunčiama paštu, kompensacijos dokumentų derinimas ir patvirtinimas įprastai užtrunka apie 1–2 mėn. Pacientas paštu gauna NHS čekį, kurį gali išgryninti bet kuriame JK banke. 

Jei pacientui reikia sudėtingesnio, brangaus gydymo, reikia gauti privalomą išankstinį NHS sutikimą gydytis Lietuvoje. 

Privalumas – ne tik gauta kompensacija

Pašnekovų teigimu, sveikata besirūpinantiems lietuviams tai puiki galimybė apsilankius Lietuvoje gauti reikiamą gydymą. Iš Anglijos grįžę lietuviai dažniausiai renkasi gydymą privačiose klinikose. Taip sutaupoma laiko, poliklinikose nereikia laukti ilgose eilėse. Gydymą Medicinos diagnostikos ir gydymo centre pasirinkusi Žaneta sako, kad jau kitą dieną po operacijos buvo išleista namo, tad artimiausi jos planai Lietuvoje – pasinaudojus NHS kompensacija, atlikti pagalbinio apvaisinimo procedūrą.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre galima ne tik išsitirti per vieną dieną, bet ir patogiai suplanuoti operaciją. Po gydytojo konsultacijos operacija čia gali būti paskirta per 1–3 savaites. Centro gydytojai chirurgai prioritetą teikia organizmą tausojančioms – endoskopinėms (atliekamos per natūralias organizmo angas (makštį, tiesiąją žarną), įvedus optinį prietaisą su chirurginėmis manipuliacijos galimybėmis), laparoskopinėms (atliekamos per nedideles angeles ar pjūvius, pro kuriuos iki operuotino organo įvedami laparoskopiniai instrumentai. Viename instrumentų įmontuota vaizdo kamera. Operaciją atliekantys chirurgai jos eigą stebi ekrane) ir artroskopinėms (kaip ir laparoskopinės, atliekamos per dvi nedideles angeles. Naudojant optinius prietaisus, sąnariai apžiūrimi iš vidaus ir kartu atliekama operacija) – operacijoms, po kurių sveikstama greičiau ir lengviau. 

Centre atliekamos akušerijos-ginekologijos (cistų, polipų, miomų šalinimo, dalinio šlapimo nelaikymo), ortopedijos-traumatologijos (kelio, peties, iškrypusių pėdos kauliukų (hallux valgus), akių (kataraktos, regos korekcija lazeriu ir kt.), pilvo ir bendrosios chirurgijos (išvaržų, apendicito, tulžies pūslės šalinimo ir kt.), rekonstrukcinės (operacijos dėl riešo kanalo sindromo), išsiplėtusių venų operacijos (lazeriu ir biologiniais klijais). 

2015 metais Centre atlikta beveik 2 500 operacijų (tiksliau – 2 497). Iš viso atliekama per 100 rūšių operacijų. Stacionare yra 21 lova. Įprastai po operacijos pacientas išvyksta namo tą pačią arba kitą diena.

Registruokitės >>>>>>>>>>>>

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai