Gegužės 25, 2009
Karališkose lenktynėse damų skrybėlaitės lenkia žirgus
JURGITA VEČKYTĖ, 3
© Londonietė

Birželio 16-20 dienomos Anglijoje vyks tradicinės kasmetinės Royal Ascot žirgų lenktynės. Londonietei taip pat teko pabūvoti karališkose lenktynėse.  Štai tokie mano prisiminimai:

Likus geram mėnesiui iki Karališkųjų žirgų lenktynių „Royal Ascot“, nubusdavau anksčiau nei visuomet: kas rytą mane pažadindavo telefono skambutis ir nesiliaujantys draugės rūpesčiai: „nežinau, kokią  suknelę vilkėti, nerandu tinkamos skrybėlaitės, batelių spalva nedera prie rankinės“. Ir nenuostabu – griežti „Royal Ascot“ aprangos reikalavimai net stilingiausias damas varo į neviltį. Jei Lietuvoje galvą dengdavau nebent beisbolo kepuraite, nusprendus paragauti britiškų tradicijų ir apsilankyti karališkose lenktynėse, teko naršyti parduotuves, ieškant neatsiejamos anglų damos detalės – skrybėlės.


Apranga įpareigoja

Šeštadienio rytas prasidėjo neįprastai. Vietoje rytinės kavos teko įsisprausti į puošnią suknelę, apsiauti elegantiškus batelius, o ant galvos pirmą kartą gyvenime maukšlintis koketišką skrybėlaitę. Ir kas pasakė, kad apranga neįpareigoja? Iki požeminio traukinio stoties kasdieną minamas takelis atstojo podiumą: jaučiausi kaip tikra ledi. Net pradėjau galvoti, kad be reikalo vengiu aukštakulnių – verta jaustis nepatogiai vien tam, kad atrodytum žavingai.

 Santūriau, elegantiškiau ir šalčiau pasisveikinau su drauge: bičiuliškam bučiniui į skruostą sukliudė mudviejų skrybėlės. Išvydusios bendrakeleivius vyrukus aiktelėjome: jei elegantiškumo viršūnė iki šiol buvo vyras, dėvintis kostiumą ir kaklaraištį, tai lietuviai, pasipuošę smokingu ir cilindru, pranoko lūkesčius. Tikriausiai oficialus kostiumas juos taip pat įpareigojo, nes atidaryti mašinos dureles ir paduoti damai ranką – atrodė kasdien praktikuojama elgesio norma.

Planuojamai iškylai vietoje plastikinių indų išblizginome taures, paprastą vyną pakeitė brangus šampanas, o užėjus į kasdienybe tapusį prekybos centrą „Tesco“, plačiau nei visuomet mums šypsojosi pardavėja ir net eilę užleido susižavėjęs vyriškis.

Nors žirgų lenktynės prasideda 14 val., į netoli Vindzoro esančą laukymę „Royal Ascot“ publika pradeda rinktis gerokai anksčiau. Netoli lenktynių stadiono esančią pievą pamažu nukloja automobiliai, išlankstomi lauko stalai, sustatomos kėdutės, išskleidžiamos staltiesės. Atrodo, tarsi masinė prabangi iškyla į gamtą.



Žirgų lenktynių vietoje iš minios neišsiskyrėme: laukymė buvo nusėta smokingais, cilindrais, skrybėlaitėmis ir suknelėmis. Atrodytų, lyg šalia griežtų aprangos taisyklių būtų surašytos ir dar kelios: visi gurkšnojo šampaną, visi tiesė baltas staltieses, o saulėje švietė kilnojamos stiklo taurės. Jei išvysdavome vieną kitą pilietį be skrybėlės ar geriantį iš plastikinių taurių, pakrikštydavome jį kaip „nesilaikantį etiketo reikalavimų“.

Žirgų lenktynės?

Paiškylavę ir sudaužę taures šampano, patraukėme link privilegijuotosios karališkosios ložės (Royal Enclosure). Pasirodo, nerimas, dėl per daug atviros suknelės, pėdkelnių ar nederančių spalvų, visai nereikalingas – apsaugos vyrukai tik dėbtelėjo į mūsų palydą, nesigilindami į griežto etiketo reikalavimus.

Papuolusi į karališkąją ložę, pastebėjau, kad griežtą aprangos stilių keičia lengvesni ir neįpareigojantys drabužiai. Moterys nesuka galvos dėl nederančių spalvų ar karščiausią dieną dėvimų pėdkelnių. Tuo tarpu vyrų apranga nesikeičia - jiems tenka kęsti kaitrą, dėvint frakus ir šiltus, veltinės medžiagos cilindrus.

Susirinkusią skrybėlių ir frakų minią pasveikino neseniai 80-ies metų jubiliejų atšventusi Anglijos karalienė Elžbieta II-oji. Bendraudama su viena britų dama, sužinojau dar vieną formalų reikalavimą: kalbant apie karalienę, draudžiama naudoti įvardį „ji“ („she“) ir visuomet reikia sakyti „Jos Didenybė Karalienė“ („Her Majesty The Queen“). Taigi Jos Didenybė Karalienė tarsi pasakos apie pelenę karieta, praskriejo pro minią, pasipuošusi žaliu kostiumėliu ir derančia skrybėle.

Visuotinis noras pasirodyti ir į kitus pažiūrėti gali būti laikomas viena britų tradicijų. Juokaujama, kad į žirgų lenktynes „Royal Ascot“ susirenka mažiausiai šio sporto mėgėjų, o elegantiškos damos, pasidabinusios įmantriomis skrybėlėmis, svarbesnės už eikliausius žirgus. Todėl „Royal Ascot“ dar vadinamos didžiausiu skrybėlių paradu. Kiekvienais metais Damų diena vadinamoje lenktynių atidarymo šventėje išrenkama gražiausios skrybėlės savininkė ir visi laikraščių puslapiai mirga ne tiek žirgų greičių rekordais, kiek dailiausių bei originaliausių skrybėlaičių savininkių nuotraukomis.



Tradicijos – kaip geras šampanas

Vartydama britų laikraščius, supratau, kad senoji karta nusivylusi šių dienų karališkosiomis lenktynėmis. Net 39 metus karališkąjį ženklelį turintys britų sutuoktiniai savaitgalį žurnalistams prasitarė niekada daugiau nebesilankysiantis lenktynėse. „Nesiruošiu toliau sėdėti šalia daugybės netikusių kvailų mergšių ir jų storžievių palydovų“, - atvirai ir niekinančiai pareiškė pora.

Skundžiasi jie ir kosminėmis kainomis karališkosios ložės restorane: už pigiausią šampano butelį tenka pakloti 58 svarus, puodelis kavos kainuoja šešis. „Seniau „Ascote“ darbuotojai dėvėdavo elegantiškus katiliukus ir žalius velvetinius švarkus. Šiomis dienomis neliko nė kruopelės elegancijos“, - „Royal Ascot“ kritikuoja britų spauda.

Šalia ginčų dėl elegancijos, vis dažniau pasigirsta ir policijos areštinės duomenys. Vien šiais metais aštuoni žmonės už narkotikų prekybą sulaikyti šeštadienį vykusiose lenktynėse. Per penkias dienas narkotikų prekyba karališkųjų lenktynių metu kaltinami 54 asmenys. O kur dar per daug šampano išgėrę damos ir džentelmenai?

Taigi, gyvenant Anglijoje vis dažniau tenka susipažinti su britiškomis tradicijomis. Gal beisbolo kepuraitė ir mielesnė širdžiai, tačiau verta bent dienai virsti karališkosios ložės dama. Kaip geriau pažinsi tradicijas, jų neišbandydamas? Pakeitus aprangą, keičiasi ne tik elgesys, bet ir pokalbių temos.

Vietoje nuolat aptarinėjamų problemų darbe ar vakarykščio pasimatymo, su skrybėlėtais ir frakuotais bičiuliais nejučia ėmėme diskutuoti, ar derėtų kuklūs lietuviški tautiniai drabužiai „Royal Ascot“ parade? Juolab, kad etiketo taisyklės skelbia, jog užsienio svečiai karališkąsias lenktynes gali stebėti pasipuošę tautiniais drabužiais.

Diskutavome ir apie gerą šampaną, kurio burbuliukai kyla į viršų. Galbūt geros tradicijos turėtų būti kaip geras šampanas – puoselėtos, brandintos, išsaugotos, saikingai naudojamos ir kylančios į viršų?



Trumpai...

Jau trečią šimtmetį skaičiuojančios lenktynės pirmą kartą įvyko 1711 m., karalienės Anos iniciatyva. Įžvalgioji dama nusprendė, kad visai netoli Vindsoro pilies esanti laukymė, puikiausiai tiktų žirgų lenktynėms. Pradžioje lenktynes stebėti galėjo tik karališkojo kraujo turinčios damos ir džentelmenai. 1813 m. parlamentas pradėjo svarstyti įstatymą, kuriuo nuspręsta, kad karališkajai šeimai priklausantis lenktynių takas bus prieinamas ir paprastiems mirtingiesiems. Pamažu „Royal Ascot“ tapo visuotine švente.

„Royal Ascot“ tinklalapyje iš anksto skelbiami aprangos reikalavimai.

Karališkoji ložė  įpareigoja labiau: damos privalo vilkėti oficialioms progoms skirtą kostiumėlį ar suknelę, kelnės ir palaidinė turi derėti spalva ir medžiaga, būtina dėvėti skrybėlę, negalimą puoštis suknele be petnešėlių. „Princesė Diana kartą išdrįso lenktynėse pasirodyti be pėdkelnių, tačiau tai daryti nepatartina“, - moterys raginamos vilktis pėdkelnes net ir karščiausiomis dienomis.

Reikalavimai vyriškiams ne mažiau griežtesni. Jie privalo vilkėti juodą arba pilką dieninį fraką, liemenę ir cilindrą. Vaikai taip pat privalo puoštis šventiniais drabužiais. Džinsus ir sportinius marškinėlius geriau užmiršti. Nepaklūstantis reikalavimams į karališkąją ložę neįleidžiami.

Bendro įėjimo aprangos reikalavimai šiek tiek paprastesni. Moterims tereikia dėvėti elegantišką šventinį drabužį. Dauguma jų renkasi ir skrybėlės, nors tai nėra būtina. Vyrai privalo vilkėti kostiumą ir kaklaraištį.

Karališkosios ložės - neatskiriama karališkųjų lenktynių dalis. Vietų skaičius ribotas, todėl karališkosiose ložėse negalima dalyvauti dvejus metus iš eilės. Trokštantys pirmą kartą pabuvoti karališkosiose ložėse turi būti rekomenduojami jau buvusių ar esamų karališkų ženklelių turėtojų. Karališkosios ložės yra visai netoli bėgimo tako, kuriuo pravažiuoja karalienė, taip pat pastato viduje siūloma gausybė patiekalų, gėrimų. Vienos dienos bilieto kaina į privilegijuotą ložę - £78, penkioms - £300 .

Nors apie £12 kainuojantį paprastą bilietą (toliau nuo lenktynių tako) įsigyja šešis kartus daugiau piliečių, karališkosios ložės niekada nelieka pustuštės.

Jei susidomėjote ir norėtumėte apsilankyti karališkose lenktynėse, apsilankykite oficialiame Royal Ascot tinklapyje: www.ascot.co.uk. Na, o jei pabūvosite šventėje - pasidalinkite savo įspūdžiais ir nuotraukomis su Londoniete!

 

Raktažodžiai: royal ascotbritu tradicijoszirgailenktynesskrybelesmada

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai