Liepos 8, 2015
Užsieniečiai apie lietuvišką šakotį – smagiau nei fondiu
Gina Kubiliūtė, Good Mood Travel Magazine
Pasirodo, šakotį galima kepti pagal mažiausiai 60 įvairių receptų. © UAB Romnesa nuotr.

Švelnus, vanile dvelkiantis kvapas, primenantis biskvito ir kekso, tarsi skaruota eglutė, vis traukiantis nusilaužti šakelę ir įsidėti į burną – šis ypatingas desertas visada puošia lietuvių stalus per ypatingas šventes. Vestuvės, krikštynos, Velykos, Kalėdos, jubiliejai – neapseina be tradicinio lietuviško šakočio. Neretai jis tampa ir suvenyru užsieniečiams. Tai nepaprastas gaminys, kurio namų sąlygomis vargu ar pagaminsi. Jam reikia specialios įrangos ir pakankamai ilgo bei kruopštaus darbo.

Šakotis yra vokiečių kulinarinio gaminio baumkucheno atmaina, kartais vadinamas Bankuchenu nuo šio vokiško kepinio pavadinimo.
Jau XV a. buvo žinoma apie šakočio kepimą Europoje. Jį kepdavo vienuoliai, o receptus laikė didelėje paslaptyje. Išvis žinoma apie 60 šakočių receptų. Į Lietuvą šakotis atkeliavo XX a. pradžioje ir pradėtas kepti taip pat vienuolynuose.

Receptūra laikoma paslaptyje

Visos šakočių kepyklos savo receptūras laiko paslaptyje. Prieš kelerius metus Dzūkijoje įkūręs kepyklėlę šefas Valius Čepanonis šyptelėjo, kad pradžia nebuvo lengva. Šakočių gamintojai nebuvo linkę dalintis patirtimi ar receptais šioje verslo srityje.

„Ieškojau pats. Važiavau į Norvegiją, Vokietiją, Daniją. Ragavau, lyginau. Kai pradėjom pirmuosius bandymus kepykloje, sugadinome nemažai produktų. Ir viską patys valgėme“, - juokėsi Valius.

Tačiau pamažu šakotis išeidavo vis geresnis ir geresnis, kol galop buvo sukurta tinkama receptūra. Ir šiuos skanėstus jau galėjo pradėti pardavinėti. Dabar su savo šakočiais dalyvauja parodose, mugėse, turi pirkėjų, kurie veža lietuvišką desertą į Lenkiją.

Siekia pasaulio rekordo

Strigailiškyje, Ignalinos r., šakočių kepimo restoranas-muziejus „Romnesa“  siekia netgi pasaulio rekordo. Gegužę buvo gaminamas bandomasis šakotis, kurio svoris – 100 kg, o aukštis – 3,70 m.

Kaip teigė restorano-muziejaus savininkas Romualdas Spulis, tam buvo padaryta 270 kg tešlos, į kurią įkulta 1700 kiaušinių.

Pasak Romualdo, jie specializuojasi šakočių kepime jau dvidešimt metų. Įmonė lyderiauja tarp Lietuvos šakočių kepėjų, o jos gaminiai eksportuojami į įvairias pasaulio šalis – Vokietiją, Ameriką, Angliją ir kt. Iš žinomų ir įmonės įsisavintų 60 šakočio receptų visgi labiausiai lietuvių pamėgti yra dviejų rūšių šakočiai: tradicinis ir trapusis.

Kainos taip pat skiriasi. Vadinamieji VIP užsakymai yra 2,5 karto brangesni, nes tada gaminama iš naminių kiaušinių, naminio sviesto. Toks vieno kilogramo šakotis kainuoja apie 20 eurų. O iš paprastesnių produktų – apie 9 eurus.

Lankytojai gali išsikepti patys

UAB Romnesa nuotr. UAB Romnesa nuotr.

Strigailiškio kaime yra laukiami visi, kurie nori susipažinti su šakočio atsiradimo istorija ir jų kepimo būdais. Restorane-muziejuje galima paragauti ne tik lietuviškų šakočių, bet ir užsienietiškųjų analogų. Čia galima dalyvauti edukacinėje „Parodomojo šakočio kepimo“ programoje. Iš ko ir kaip kepamas šakotis? Kuo skiriasi šakotis nuo baumkūcheno? Kokį šakotį mūsų protėviai kepė akmens amžiuje? Koks buvo mėgstamiausias legendinės kunigaikštienės Barboros Radvilaitės desertas? Atsakymus į šiuos klausimus galima sužinoti smagiai leidžiant laiką minėtoje edukacinėje programoje, kuri yra organizuojama ne tik Strigailiškio kaime, bet ir Druskininkuose esančiame kitame restorane muziejuje „Romnesa“ bei sodyboje „Ignė“.

Šioje programoje žmonės yra supažindinami su muziejine ekspozicija, šakočio kepimo istorija, patys dalyviai gali dalyvauti kepimo procese, šakočių degustacija. Galima iškepti ir ragauti šakočio analogų, gaminamų Vokietijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Vengrijoje, Japonijoje.

„Dažniausiai lankytojai iškepę šakotį jį ir suvalgo prie kavos ar arbatos puodelio“, - teigė Romualdas. Šią pramogą išbandę užsieniečiai tikina, kad tai smagiau ir skaniau nei fondiu.

UAB Romnesa nuotr. UAB Romnesa nuotr.

Visą straipsnį apie lietuvišką šakotį rasite „Good Mood Travel Magazine"

Raktažodžiai: ŠakotisGood Mood Travel Magazine

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai