Birželio 6, 2010
Sušių mokykloje: štai kaip reikia mokytis, štai kaip reikia dirbti
ANDRIUS UŽKALNIS, 2
Lina Užkalnienė ir Andrius Užkalnis sušių mokykloje © Asmeninis albumas
Seniai norėjau ką nors naujo išmokti, o jau japoniško maisto gamybos mudu su žmona norėjom mokytis užvis labiausiai. Prisiruošėme: Nari & Yoshie sušių mokykla Londone siūlo privačias pamokas savo namie, Londono šiaurėje.

Mokyklą rekomendavo Beata Nicholson ir daugybė laimingų studentų, mokyklos tinklalapyje nufotografuotų su didžiuliais 'bliūdais' savo pagamintų sušių. 

Kursas nepigus: dviese už nepilnas tris valandas sumokėjome £230, taigi, beveik tūkstantį litų. Bet išmokome nepalyginamai daugiau, nei grupiniame užsiėmime. Iš mokslų dviese išėjome su sušių rinkiniu, pakankamu šešiems žmonėms (pirkti išsinešimui tokios kokybės sušiai bet kurioje padorioje vietoje Londone kainuotų mažų mažiausia £60, o gal ir £80). Be to, ir dar dviem 'starter kits', būtiniausių priemonių rinkiniu: bambuko kilimukai ritinėlių vyniojimui, mentelės (lopetėlės) ryžių maišymui, ryžių vynas, jūržolių lakštai, 'wasabi' (žaliųjų krienų) miltelių. 
Noriu dar kartą pateisinti tą didelę kainą. Grupiniame užsiėmime tokią sumą išleistum galbūt per penkias ar septynias pamokas, bet čia nuolatos mokaisi, o ne žiūri, kaip vargsta kiti mokiniai.

Kursas fantastiškai organizuotas. Net ir organizuotoje šalyje, kokioje Vokietijoje ar Šveicarijoje, jis darytų įspūdį tuo, kaip apgalvotas kiekvienas žingsnis, išdėliotas kiekvienas įrankis ir kiekviena sudėtinė dalis, o jau šių laikų Anglijoje tai išvis atrodo kaip stebuklas. Anglijoje, priminsiu, trečdalis tautos išvis nebesiruošia dirbti, nes bet ką daryti jiems per sunku ir nuo visko patiria stresą (užuot dirbus galima normaliai krapštytis nosį ir imti pašalpas), o likusieji beveik nuolatos yra 'ant ty breiko' (tea break) arba 'ant sik lyvo' (sick leave). Tiesa, yra dar tie, kurie negali dirbti, nes tuo metu yra 'elf and seifečio' (health and safety) kursuose arba lanko 'įvairovės mokymus' (diversity training). Todėl ir tenka masiškai importuoti lenkus ir lietuvius, kuriems dar arbatos puodukai nepriaugo prie letenų.

Mokykla savo organizavimu primena tvarką bet kuriame Japonijos oro uoste arba geležinkelio stotyje. Kur veikia kiekviena kasa, nesugedęs nė vienas bilietų pardavimo automatas, visi ateina į darbą laiku, o ne 15 minučių vėliau. Ir tai yra, mano nuomone, puiku.

Mokytojai - Harihito ir Yoshi Matsunaga - ne tik rodo, liepia daryti patiems, bet ir atlieka svarbiausią bet kurio kulinarinio mokslo dalį: paaiškina, kam skirta kiekviena sudėtinė dalis, kaip ji veikia ir kaip keičiasi patiekalas ją panaudojus ar pateikus kitaip. Mokytojai aiškina negailėdami laiko, atsako į visus klausimus, o kadangi mokslas - individualus, jautiesi, kad visas dėmesys yra skirtas tau.

Likau sužavėtas, kad tai yra griežtas ir konkretus kursas apie tai, kaip pagaminti tokius sušius, kokius juos gamina Japonijoje, kokios sudėtinės dalys Europoje tiksliausiai atitinka japoniškas ir kaip su jomis elgtis pagal visas taisykles. Dėstoma labai švelniai, bet tvarka karinė - kokia kryptim pjauti peiliu, kokia seka užlenkti pirštus, delne formuojant ryžių gumulėlį, ant kurios piršto vietos - tiksliai - jis turi būti padėtas. Tai disciplina ir sunkus mokslas (tikrieji sušio meistrai mokosi 5 metus, sakė šefas Narihito), o ne nuobodžiaujančių 'bezdielnikų' liurbiškas krapštinėjimasis. Jei disciplina nepatinka, tai jums ir sušius gaminti nepatiks.

Negaliu nepabrėžti: tai labai nepatiks bet kokią 'chaltūrą' iš ryžių vyniojantiems entuziastams, kurie eksperimentuoja sukdami burokus ir daktarišką dešrą su Panevėžio file į grikių košę, aplipintą lašiniais, ir paskui sako 'čia mano sušiai tokie'. Aišku, niekam neuždrausi, gali nors 'Paukščių pieną' vynioti į batvinių lapus, persmeigti meduje išmirkytu dantų krapštuku ir pavadinti 'Čia mano suši, vadinasi 'Fantazija' ', bet man irgi niekas neuždraus galvoti tai, ką apie juos galvoju.  Jei anksčiau kada nors pirkote sušius prekybos centre (nesvarbu, ar lietuviškam, ar angliškam), po normalios sušių mokyklos to daryti fiziškai nebegalėsite: ir dėl kainos, ir dėl to, kad suzmekusius, 'mašinkoje' suspaustus ryžių briketus su nudvėsusios žuvies nuopjovomis pardavinėti kaip sušius gali nebent didelis Japonijos ir jos maisto priešas.

O štai ir vienas lietuviškas pasididžiavimas. Šefas Narihito Matsunaga, mokyklos savininkas, iš visų krabų lazdelių, kurias galima nusipirkti Britanijoje, kaip geriausias išrinko lietuviškas 'Vičiūnų Royal Surimi' - jas pardavinėja 'Waitrose', didelis Britanijos prekybos centrų tinklas. Radęs jas parduotuvėje, Narihito išsiuntinėjo žinutę visiems buvusiems ir esamiems mokyklos mokiniams, kad šitos krabų lazdelės valdo ir yra geriausios.

Kursas yra absoliutus pasisekimas. Rekomenduoju kiekvienam japoniško maisto mėgėjui. Jei leidžia finansai, vien dėl jo savaitgaliui galima atskristi į Londoną.

www.sushischool.co.uk
33 Woodstock Road 
London, NW11 8ES 
TEL: +44 20 8458 0477 
FAX: +44 20 8458 2092 

Daugiau Andriaus Užkalnio istorijų galite rasti rašytojo asmeniniame tinklapyje www.andrius.com



Raktažodžiai: GurmanamssušiJaponijamaistasvirtuvėpatiekala

Straipsnio komentarai

  • Pastebejau, kad Britanijoje visas sushi gaminamas tik is virtos ar rukytos zuvies - viskas sueuropietinta musu netobulam skoniui. O gaila, nes taip megstu sviezia zalia zuvi!
    2. linas // Rugpjūčio 4, 2010 // 14:38
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Atrodo fantastiški kursai. Gal reiks kurį savaitgalį važiuot į Londoną draugės aplankyti? ;) Tik aišku reikia tą tūkstantėlį kursams susitaupyt pirma :)
    1. Gita // Birželio 7, 2010 // 13:12
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Atrodo fantastiški kursai. Gal reiks kurį savaitgalį važiuot į Londoną draugės aplankyti? ;) Tik aišku reikia tą tūkstantėlį kursams susitaupyt pirma :)
    1. Gita // Birželio 7, 2010 // 13:12
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Pastebejau, kad Britanijoje visas sushi gaminamas tik is virtos ar rukytos zuvies - viskas sueuropietinta musu netobulam skoniui. O gaila, nes taip megstu sviezia zalia zuvi!
    2. linas // Rugpjūčio 4, 2010 // 14:38
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta