Rugpjūčio 13, 2015
Savaitgalio kokteilis: Viva Mojito!
Nerijus Kalinskas 1
Iš kur atsirado vienas pagridinių populiariausių kokteilių ingredientų - romas - neaišku. © Flickr nuotr.

Vienas populiariausių vasaros kokteilių – „Mojito” - daug traiškyto ledo, mėtos bei laimo sulčių, sumaišytu su piratų pamėgtu ir apdainuotu bei Ernesto Hemingvėjaus aprašytu romu, puikiai vėsina organizmą karštą vasaros dieną.

Romo gamybai naudojamos cukranendrių sulčių spiritas. Tam, kad pagamintų skanų bei kokybiską romą, gamintojui reikia jį brandinti ąžuolo statinėse (kaip ir viskį). Romas gaminamas daugiausia tose šalyse, kuriose auginamos cukrianendrės: Kuboje, Jamaikoje, Meksikoje, Brazilijoje, Gvinėjoje, Madakaskare.
 
Kada ir kur atsirado romas - lieka istorijos paslaptis, taip pat nežinoma ir šio žodžio kilmė. Žodį „romas" vartojo dar 17 a. angliškai kalbantys Karibų baseino gyventojai. Viduramžių Anglijoje šis žodis reiškė „keistas", „įtartinas". Iš tikrųjų, kaip gėrimui nebūti keistam, jei norint suteikti jam ypatingą skonį ir aromatą, virš statinės, kur buvo laikomas romas, kabino žibintą, kad priviliotų skrendančią vietinę fauną.

Tiesa, laikui bėgant, šis aitrus gėrimas, kaip ir viskas pasaulyje, keitėsi, tobulėjo gamybos procesas, jo skonis tapo minkštesnis ir lengvesnis. Taigi romą pamėgo ir geria ne tik turintys nerūdijančius skrandžius „jūros vilkai", bet ir civilizuoti piliečiai.

Originalus romas distiliuojamas du kartus, labai panašiai kaip ir viskis ar brendis. Tai trunka 10-12 dienų. Dauguma nereikalingų medžiagų yra pašalinama distiliuojant antrą kartą. Šis metodas leidžia daugybei antraeilių produktų patekti  į distiliatorių, kuriame produktas įgauna aromatą ir romo tirštumą. Distiliuojant išgaunama daug skirtingo tirštumo ir aromato romų.

Gautas romo spiritas atskiedžiamas distiliuotu vandeniu iki 50 proc. stiprumo ir brandinamas. Laikomas ąžuolinėse statinėse 4-5 metus.
Tirštesni romai laikomi ne mažiau 6 metų. Subrandintas romas maišomas su rektifikuotu spiritu, degintu cukrumi , distiliuotu vandeniu (spalvą romas įgauna nuo karamelės). Paskui filtruojamas ir pilstomas.

Romų rūšių yra labai daug. Jos priklauso nuo naudojamų mielių rūšių, vandens, nuo cukrašvendrių rūšių, nuo dirvožemio, klimato ir taip pat nuo distiliavimo bei romų maišymo specialistų įgūdžių. Dažniausiai romai skirstomi į: tamsų, auksinį, šviesų.

Pagal stilius romai taip pat skirstomi į :
1.    Jamaikos. Jamaikoje gaminama pilna gama romų. Naudojant įvairius romus, galima išgauti nuo labai silpno spalvoto iki turtingo ir tiršto romo. Turbūt labiausiai vertinami sodrūs, turtingi, aštrūs ir labai aromatingi auksiniai romai. Jamaikos romai yra klasifikuojami pagal esterų kiekį.
2.    Guana. Šie romai nėra labai žinomi. Romai yra daugiau aštrūs negu saldūs. Vis dėl to tamsūs romai yra mažai tiršti ir mažiau aštrūs ar pikantiški negu tipiniai Jamaikos romai.
3.    Puerto Rico yra didžiausias romų gamintojas Vakarų Indijoje. Puerto Rico romai būna nuo baltų švelnių iki gelsvų.
4.    Kubą galima vadinti baltojo romo gimtine.
5.    Trinidadas ir Barbadosas. Abi salos gamina „Continuous Still” šviesų romą. Barbadoso romas buvo pripažintas dėl švelnaus ir nuostabaus aromato.
6.    Martinique ir Guadelupe. Šios prancūzų salos gamina puikius švelnius ir daug aromatizuotus romus. Skirtingai nuo kitų romų, šie romai turi šokoladinių triufelių aromato. Prancūzai gamina truputį cukrašvendrių sulčių romo, kuris yra maišomas su neutraliu distiliatu ir turi paklausą Vokietijoje.

Garsiausi visame pasaulyje žinomi rodomo vardai yra „Bacardi” ir „Havana Club”. Pats romas turi nuo 40-85 proc. alkoholio tūrio. Jis geriamas grynas, pilamas į arbatą, kai šalta. Skiedžiama su gaiviaisiais gėrimais ir naudojamas kokteilių gamybai.

Vienas iš papraščiausių kokteilių su romu yra „Cuba Libre” arba lietuviškas „Laisvoji kuba”. Jo sudė tis: 50 gramų romo, 100 gramų kolos, ledukų bei laimo skiltelės.

Flickr nuotr. Flickr nuotr.

Kitas - kiek sudėtingesnis  - „Mojito”. Jo gamybai jums prireiks šviežios mėtos lapelių, pusės laimo, šaukšto cukraus, 50 gramų romo ir sodos vandens bei grūsto ledo.

Pruošimas: į aukštensnę bei platesnę stiklinę įdėkite pusę supjaustyto laimo, susmulkinto į 6 dalis, mėtos lapelių ir užberkite šaukštu cukraus. Viską gerai sutrinkite, užberkite grūstą ledą, užpilkite 50 gramų romo ir gerai išmaišykite, galiausiai užpilkite sodos vandeniu.

Papuošimui tinka mėtos lapeliai ar laimo skiltelė.

Flickr nuotr. Flickr nuotr.

Viva Mojito !

Raktažodžiai: Nerijus KalinskasMojitoCuba LibreRomasKokteilisRecepti

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai