Spalio 27, 2011
Rudeniškai vakarienei - ir kaštonai
PAULĖ YLIŪTĖ - WILLIAMS, 2
Iš „Waitrose“ parduotuvės parsinešiau kalendorių, kuris vardina, kokius produktus kokį mėnesį geriausiai pirkti. Iš pradžių stebėjausi dar viena britų keistybe, bet pasidomėjusi išsamiau, sužinojau, kad sezoniniai produktai – šiuo metu viena didžiausių „madų“ kulinarijos pasaulyje. Garsiausi britų virtuvės šefai pataria kiekvieną mėnesį kaitalioti maisto racioną, į jį įtraukiant būtent tuos produktus, kurie būdingi konkrečiam sezonui ir tuo metu pasižymi geriausiomis skonio savybėmis. Be to, renkantis produktus, kurių derlius tuo metu nuimamas šalies ūkiuose, galima nemažai sutaupyti – juk paprastai vietinė produkcija gerokai pigesnė už importuotą iš tolimųjų kraštų.

Lapkritį pradedame ruoštis žiemai. Šąlant orui mūsų organizmas natūraliai ima reikalauti šilumos ir kaupti riebalų atsargas, tad šiuo metų laiku ypač svarbu tinkamai pasirinkti valgiaraščio produktus. Mitybos ekspertai lapkritį pataria valgyti daugiau sezoninių daržovių, kad išvalytumėme organizmą ir pasikrautumėme teigiamos energijos, kurios, artėjant žiemai, ima trūkti kaip ir natūralios dienos šviesos. Nuo šalčio ginkimės organizme šilumą skleidžiančiais prieskoniais – viską rasime lapkričio pintinėje. 

Lapkričio akcentas – saulėta oranžine spalva akį džiuginantys moliūgai, dėka pirmųjų šalnų saldumo įgiję pastarnokai, pirmosios spanguolės ir, žinoma, parkuose ant žolės ruduojantys kaštainiai.  Moliūgai daugeliui asocijuojasi su Halloween‘o šventėmis, tačiau britai šią daržovę mielai deda ne tik ant savo palangės, bet ir ant virtuvės stalo. Tiesa, reikia paminėti, kad dėl lietingos ir šaltos vasaros moliūgų derlius šį rudenį gana prastas ir parduotuvių lentynose pakankamai sudėtinga surasti iš tiesų gerai prinokusį, ryškiai oranžinės spalvos moliūgą. Todėl patartina parsineštą į namus moliūgą dar kelias dienas panokinti, kad gaminant atsiskleistų tikrosios šios daržovės skonio savybės bei būtų lengviau pasisavinamos mineralinės medžiagos bei vitaminai. Moliūgo kubeliais galite paskaninti rudens daržovių troškinius ar sriubas, arba tiesiog kepkite riekėmis supjaustytą moliūgą orkaitėje, apibarstę cinamonu, muškato riešutu ir imbiero drožlėmis. Skanu ir šalaviju bei rozmarinu pagardintas keptas moliūgas arba moliūgų pyragas desertui. 

Lapkritis – pats tinkamiausias metas mėgautis pastarnokų derliumi, mat pakąstos pirmųjų šalnų šios daržovės įgyja salstelėjusį skonį. Pastarnokas yra viena mėgiamiausių britų daržovių, nes dėl palankių klimato sąlygų gerai dera ir pasižymi puikiomis skonio savybėmis. Šios daržovės ne tik skanios, bet ir pigios, gali būti valgomos atskirai ar naudojamos šalia kitų patiekalų. Pastarnokų patiekimo būdai panašūs į bulvių – juos galite virti ir kepti, pjaustyti skiltelėmis ar riekelėmis, tarkuoti ar sutrinti į košę. Labai skani ir trintų pastarnokų sriuba. Britai pastarnokus valgo ir žalius –riekutėmis pjaustytus obuolius ir pastarnokus, apibarstytus prieskoniais, jie valgo su sūriu. 

Beje, rudenį, ekspertų teigimu, pats metas ragauti mėlynuosius sūrius – ir ne tik Stilton‘ą, bet ir mažiau įprastas rūšis, pavyzdžiui, Lankašyro sūrį, kuris garsėja maloniu skoniu ir salstelėjusių riešutų kvapu, arba Jorkšyro, Devono mėlynuosius sūrius. 

Jei negalite nė dienos apsieiti be mėsos, lapkritį rinkitės žąsieną – būtent šiuo metų laiku šių paukščių mėsa yra labiausiai tinkama patiekti į stalą. Beje, pirkdami žąsį, prisiminkite, kad šviežia žąsis neparduodama pjaustyta į dalis – tik visas paukštis. 

Lapkričio pradžios britai neįsivaizduoja be spanguolių. Šiuo sezonu spanguolių padažais (uogos paprastai parduodamos mažai prinokę, todėl netinkamos valgyti vienos) britai gardina beveik visus patiekalus: kepenėlių paštetą, keptą žuvį, mėsos kepsnius, salotas. Šviežios spanguolės taip pat naudojamos įvairių pyragaičių įdarams, o džiovintos įmaišomos į kepinių tešlą. 

Tačiau bene įdomiausia lapkričio pintinės dovana – gausiai užderėjęs kaštainių derlius. Šių į kaštonus panašių, „riešutų“ galite nusipirkti parduotuvėje ar...pasirinkti parke. Bene geriausia vieta tai padaryti Londone – Greenwich‘o parkas, ten savaitgalio rytais sutiksite ne vieną ir ne du kaštainių maišiukais nešinus londoniečius. Kaštainio rudame lukšte slypintis vaisius - balto minkštimo, panašus į riešutą, tik turintis žymiai mažiau riebalų. Kaštainio žievelę lengvai nuimsite kaštainius šiek tiek apvirę ar pagruzdinę. Išvirtas kaštainis yra saldaus, panašaus į miltų skonio. Išgliaudytus branduolius galima virti sultinyje ir patiekti kaip daržoves, sutrinti arba naudoti sriuboms, paukštienos įdarams ir pyragams arba, apibarsčius prieskoniais, siūlyti kaip desertą. Pakepinti su lukštais kaštainiai žiemą yra tradicinis užkandis, juos jau šiandien siūlo bene kiekvienas gatvės prekeivis Londono Oxford‘o gatvėje. 

Stenkitės išnaudoti visas įmanomas galimybes mėgautis sezono produktais. Įberkite spanguolių į jogurtą sotiems pusryčiams, o vakarą praskaidrinkite gliaudydami keptus kaštainius. Valgykite daugiau sezoninių daržovių – ne tik moliūgų ar pastarnokų, bet ir burokėlių, artišokų, bulvių. Stenkitės daržoves naudoti ne tik garnyrui prie mėsos ar žuvies, bet eksperimentuokite gamindami įvairius troškinius, šiltas mišraines, sriubas. Daržovėmis paskaninkite makaronus, ryžius, kari patiekalus. 

Prie minėtų produktų išsirinkite tinkamiausią vyną. Žinovai lapkritį rekomenduoja rinktis Pinot Gris iš Elzaso regiono arba iš Rulaender iš pietinės Vokietijos. Jei ieškote raudono vyno, geriausias pasirinkimas šiuo metu būtų Čilės vynai arba Ispanijos Pirėnų regiono produkcija.  
 
Skanaus lapkričio Jums linki Londonietė...  


Raktažodžiai: Ruduolapkritisvirtuvėkulinarija

Straipsnio komentarai

  • taip ir yra. parke augantys kastonai nevalgomo, kartaus skonio. o kepimui skirti kastonai net kitokios formos.
    2. kam // Lapkričio 8, 2011 // 09:46
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Kaip tik visai neseniai viename maisto bloge skaiciau jog situ tradiciniu, parkuose auganciu, kastonu valgyti negalima, kad maisto gamybai skirti kitokie kastonai, kuriu medziu lapai tradiciskai kaip musiskiu 'i delna' nera suauge, ir skonis skiriasi, tad kaip yra is tikruju?..
    1. Vaida // Spalio 28, 2011 // 20:22
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Kaip tik visai neseniai viename maisto bloge skaiciau jog situ tradiciniu, parkuose auganciu, kastonu valgyti negalima, kad maisto gamybai skirti kitokie kastonai, kuriu medziu lapai tradiciskai kaip musiskiu 'i delna' nera suauge, ir skonis skiriasi, tad kaip yra is tikruju?..
    1. Vaida // Spalio 28, 2011 // 20:22
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • taip ir yra. parke augantys kastonai nevalgomo, kartaus skonio. o kepimui skirti kastonai net kitokios formos.
    2. kam // Lapkričio 8, 2011 // 09:46
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai