Rugsėjo 10, 2022
Ukrainos kariai iš Rusijos pajėgų atkovojo svarbų aprūpinimo centrą šalies rytuose

Žaibišką kontrpuolimą tęsiančios ir nemažą teritoriją jau atkovojusios Ukrainos pajėgos šeštadienį paskelbė įžengusios į Kupjansko miestą šalies rytuose, išvariusios rusų karius iš svarbaus logistikos centro.

Tuo tarpu šeštadienio ryte neskelbto vizito į Kyjivą atvyko Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok), pareiškusi, jog šiuo vizitu ji siekia parodyti, kad Berlynas tvirtai remia Ukrainą kovoje su Rusija.

Ukrainos specialiosios pajėgos socialiniuose tinkluose paskelbė nuotraukų, kuriose matomi ukrainiečių kariai „Kupjaske – mieste, kuris buvo ir visada bus Ukrainos“.

Miestas, kuriame gyvena apie 27 tūkst. žmonių ir kuris yra itin svarbaus Rusijos pajėgų aprūpinimo maršruto Ukrainos rytuose dalis, rusų karių buvo užimtas per pirmąją savaitę po to, kai Kremlius vasario 24 dieną liepė pradėti invaziją į Ukrainą.

Konflikto stebėtojai mano, kad ukrainiečių pajėgos paskelbs apie dar daugiau laimėjimų su Rusija besiribojančioje Charkivo srityje. 

„Stulbinantis“ veržimasis į priekį

Pranešimai, kad Kyjivo pajėgos taip pat išstūmė Rusijos karius iš Iziumo, kurį Kremliaus pajėgos naudoja kaip apšaudymo ir puolimo aikštelę ir kuriame prieš karą gyveno apie 45 tūkst. žmonių, kol kas nebuvo oficialiai patvirtinti.

Tačiau socialiniuose tinkluose pasklidusiose nuotraukose, regis, matyti, kad ukrainiečių kariai jau yra mieste, o konflikto stebėtojai Rusijoje kalba apie girdėtus pirminius pranešimus, neva Maskvos pajėgos jau atsitraukė.

„Ukrainiečių pajėgos veržiasi pirmyn Rytų Ukrainoje, išlaisvindamos daugiau miestų ir kaimų. Jų drąsa kartu su Vakarų karine parama duoda stulbinančių rezultatų,“ – socialiniuose tinkluose parašė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Olehas Nikolenka.

„Lemiamai svarbu, kad Ukrainai būtų toliau siunčiami ginklai. Nugalėti Rusiją mūšio lauke reiškia laimėti taiką Ukrainoje“, – pridūrė jis.

Prezidentas Volodymyras Zelenskis savo vakariniame kreipimesi penktadienį sakė, kad Ukrainos kariai iš Rusijos pajėgų jau atkovojo 30 vietovių.

„Pamažu perimame naujų gyvenviečių kontrolę. Visur grąžiname Ukrainos vėliavą ir apsaugą mūsų piliečiams“, – pareiškė jis.

Ukrainiečių kontrpuolimas Rusijos pajėgoms, regis, buvo gerokai netikėtas.

Maskvos primestos Iziumo administracijos vadovas Rusijos valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė, kad padėtis srityje yra „labai sudėtinga“.

„Pastarąsias dvi savaites miestą bombardavo ukrainiečių pajėgos..., o tai daro didelę žalą, taip pat yra nemažai žuvusiųjų ir sužeistųjų“, – agentūrai pareiškė Vladislavas Sokolovas.

Maskva penktadienį netikėtai paskelbė siunčianti karių pastiprinimą į Charkivo sritį.

„Buvo baisu“

Tokių miestų, kaip Kupjanskas ir Iziumas, atkovojimas gerokai pakirstų Rusijos galimybes veiksmingai aprūpinti pozicijas prie rytinės fronto linijos ir rusų pajėgos galiausiai galėtų būti visiškai išstumtos iš Charkivo srities.

Viename ukrainiečių karių išlaisvintame kaime apsilankiusiems naujienų agentūros AFP žurnalistams vienas vietos gyventojas papasakojo, kad „buvo baisu“.

Kalbėjęs apie anksčiau šią savaitę įvykusį mūšį, per kurį Kyjivo pajėgos atkovojo kaimą, 61 metų Anatolis Vasiljevas sakė: „Visur buvo bombarduojama, griaudėjo sprogimai.“

Ukrainiečių pajėgos į priekį veržiasi ir šalies pietuose – Pietų Ukrainos gynybos pajėgų atstovę spaudai Natalią Humeniuk šeštadienį pranešė, kad šalies pajėgos, kirtusios pietinę fronto liniją, kai kuriuose rajonuose prasiveržė į priekį dešimtis kilometrų, atkovojusios dalį Rusijos pajėgų dar invazijos pradžioje užimtos teritorijos.

Tuo tarpu Rusijos naujienų agentūros pranešė apie šešis galingus sprogimus Naujojoje Kachovkoje – pietinėje Chersono srityje Rusijos pajėgų kontroliuojamame mieste.

„Palaikysime Ukrainą“

A. Baerbock Ukrainoje vieši jau antrą kartą. Vizito ji atvyko praėjus savaitei po to, kai Berlyne lankėsi Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis, per vizitą dar kartą paraginę Vokietiją atsiųsti jo šaliai daugiau ginkluotės kovai su Rusijos agresija. 

„Šiandien atvykau į Kyjivą parodyti, kad jie ir toliau gali mumis pasikliauti. Kad mes ir toliau palaikysime Ukrainą tiek, kiek reikės, tiekdami ginklus, humanitarinę ir finansinę paramą“, – nurodė A. Baerbock išplatintame pareiškime.

Pastarosiomis savaitėmis Vokietija perdavė Kyjivui haubicų, raketų paleidimo įrenginių ir priešlėktuvinių raketų.

Sunkesnė ginkluotė, pavyzdžiui, priešlėktuvinės sistemos IRIS-T, raketų paleidimo įrenginiai, montuojami ant pikapų, ir antidroninė įranga, turi būti įtraukta į kitą karinės pagalbos paketą, kurio vertė viršija 500 mln. eurų.

Kiek anksčiau Kyjive apsilankė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas), Ukrainai pažadėjęs beveik 3 mlrd. JAV dolerių (eurų) vertės naują karinę paramą.

Per susitikimą Briuselyje su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltebergu A. Blinkenas pareiškė, jog Rusijos pastangos pasiųsti pastiprinimą rodo, kad Maskva „labai brangiai moka“ už savo siekį užgrobti Ukrainos teritoriją ir išlaikyti jos kontrolę.

Tačiau Rusijos pajėgos ir toliau daro didelę žalą, tęsdamos Charkivo ir pramoninės Donbaso srities Ukrainos rytuose apšaudymą.

Charkivo srities karinės administracijos vadovas Olehas Synjehubovas sakė, jog per Rusijos pajėgų surengtą apšaudymą buvo sužeista 14 civilių.

O Donecko srities administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka pranešė, kad nuo rusų pajėgų raketų žuvo du žmonės.

BNS inf.

Raktažodžiai: UkrainaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai