Gegužės 17, 2022
Ukraina stengiasi išgelbėti paskutiniuosius Mariupolio gynėjus

Ukrainos pareigūnai nurodė, kad antradienį dedamos pastangos evakuoti paskutinius metalurgijos komplekse „Azovstal“ įsitvirtinusius pietrytinio Mariupolio uostamiesčio gynėjus, per ankstesnę gelbėjimo operacija išvežus šimtus karių.

Didelis pramonės kompleksas tapo ukrainiečių pasipriešinimo Rusijos invazijai simboliu. Apie 600 karių, įsitvirtinusių požeminiuose tuneliuose ir bunkeriuose, tebesikauna, neleisdami Rusijos pajėgoms paskelbti visiškos pergalės strategiškai svarbiame uostamiestyje.

Pirmadienį daugiau kaip 260 karių buvo evakuoti humanitariniais koridoriais į teritorijas, kontroliuojamas Rusijos ir promaskvietiškų separatistų pajėgų. Ukrainos gynybos ministerija nurodė, kad vėliau tikimasi surengti tolesnę „apsikeitimo procedūrą“.

„Kalbant apie gynėjus, tebesančius „Azovstal“ teritorijoje, valstybė imasi visos būtinų gelbėjimo priemonių“, – sakoma ministerijos pranešime, paskelbtame per platformą „Telegram“.

„Mariupolio gynėjų dėka Ukraina įgijo kritiškai svarbaus lauko suformuoti rezervus ir pergrupuoti pajėgas bei gauti pagalbos iš partnerių, – sakė gynybos viceministrė Hana Maliar. – Ir jie įvykdė visus savo uždavinius, Tačiau „Azovstal“ neįmanoma deblokuoti karinėmis priemonėmis.“

Ukrainos kariuomenė savo „Facebook“ pranešime pažymėjo, kad atkakli „Azovstal“ gynyba sutrukdė Rusijai perkelti apie 20 tūkst. karių į kitas kovos veiksmų zonas Ukrainoje ir neleido Maskvai greitai užimti svarbaus pietinio Zaporižios miesto.

Nors Maskva turėjo daug didesnius išteklius, Ukraina sugebėjo priešintis daug sėkmingiau negu daugelis prognozavo. Kyjivo pozicijas dar labiau sustiprino sąjungininkų Vakaruose siunčiama pagalba ginklais, kitokiomis priemonėmis ir lėšomis.

Pirmadienį Gynybos ministerija paskelbė, kad ukrainiečių kariai susigražino kontrolę teritorijoje prie sienos su Rusija netoli antro pagal dydį šalies miesto Charkivo.

Šios teritorijos buvo nuolat atakuojamos, ir Kyjivo laimėjimų kaina buvo didelė – gyvenvietės, nuniokotos arba visiškai sunaikintos bombardavimų.

„Nepaliaujami apšaudymai“

Ukrainos pareigūnai sakė, kad Rusijos pajėgos traukiasi iš Charkivo apylinkių ir yra perkeliamos į rytinį Donbaso regioną, tapusį naujausio Maskvos puolimo teatru.

„Ukrainos ginkluotosios pajėgos atremia nuolatines atakas teritorijose, kuriose Rusija tebesistengia pulti“, – sakoma praeitą naktį paskelbtame tradiciniame prezidento Volodymyro Zelenskio vaizdo pranešime.

„Sjeverodoneckas ir kiti Donbaso miestai išlieka pagrindiniai okupantų taikiniai“, – pridūrė jis.

Jeigu pavyktų užimti Sjeverodonecką, ryčiausią Ukrainos kontroliuojamą miestą, Kremlius faktiškai perimtų kontrolę Luhansko srityje, kartu su piečiau esančia Donecko sritimi sudarančią Donbaso regioną.

Luhansko karinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus sakė, kad Rusijos pajėgos „nesiliaudamos“ atakuoja šį miestą. Anksti antradienį jis pranešė, kad naktį buvo smogta pagrindinės miesto ligoninės dviem pastatams.

„Srityje žuvo dešimt žmonių, trys sužeisti“, – sakoma S. Haidajaus „Telegram“ žinutėje.

Sjeverodonecko meras sakė, kad miestas jau yra beveik apsuptas Rusijos ir separatistų pajėgų.

Tačiau Rusijos mėginimas visiškai jį apsupti buvo atremtas, sunaikinus daug karinės technikos, be to, buvo susprogdinti rusų kontroliuojamoje teritorijoje buvę geležinkelio tiltai, sakė ukrainiečių pareigūnai.

Rusija naktį tęsė bombardavimus visoje Ukrainoje. Oro pavojaus sirenos gaudė ir antradienį paryčiais.

Vienas vietos karinės administracijos pareigūnas sakė, kad buvo smogta vienam karinės infrastruktūros objektui šalia vakarinio Lvivo miesto. „beveik prie sienos su Lenkija“.

Kariuomenės pietinės apygardos operacijų štabas savo ruožtu pranešė apie smūgius Odesos ir Mykolajivo miestams, taip pat pareikalavusius aukų.

Kariškiai kaltino Rusijos pajėgas beatodairiškai panaudojus kasetinius sprogmenis Mykolajivo centre.

Redaktorius Raimondas Čiuplys, BNS

Raktažodžiai: UkrainaPasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai