Vasario 12, 2015
Kodėl negalima praleisti kasmetinių vizitų pas ginekologą?
Baltic Medical Centre 1
Reguliariai pas ginekologą lankytis turi ne tik besilaukiančios moterys. © Flickr nuotr.

Apie tai, kaip svarbu moterims kasmet tikrintis profilaktiškai, kalbamės su „Baltic Medical Centre“ gydytoja ginekologe Julija Gorodeckaja.

Kas yra ligų profilaktika ir kam ji reikalinga?

Profilaktika – tai priemonių, padedančių saugoti bei stiprinti sveikatą ir išvengti ligų, visuma. Mes, gydytojai, kasdien matome, kokios skaudžios gali būti įsibėgėjusių ligų pasekmės. Šiuolaikinės diagnostikos priemonės padeda nustatyti ligas ankstyvosiose stadijose, dar nesant klinikinių jų požymių, ir užkirsti kelią joms progresuoti.

Daugelio pacienčių patirtis patvirtina, kad praleisti be patikros vieneri metai gali būti lemtingi. Todėl, net ir nejaučiant jokių negalavimų, profilaktiškai atvykti pas gydytoją ginekologą rekomenduojama kiekvienai moteriai.

„Baltic Medical Centre“ medicinos centro gydytoja ginekologė Julija Gorodeckaja. „Baltic Medical Centre“ medicinos centro gydytoja ginekologė Julija Gorodeckaja.

Ar profilaktiniai tyrimai gali užkirsti kelią vėžiui?

Vėžio profilaktika artimai susijusi su ankstyvąja vėžio diagnostika. Manoma, kad apie 50 proc. visų piktybinių navikų būtų galima išvengti laiku nustačius ikinavikinius pokyčius ir juos išgydžius. Vėžys neatsiranda iš karto – tai ilgas procesas, galintis užtrukti iki kelių ar keliolikos metų. Pirmiausia kuriame nors organe išsivysto vadinamieji ikinavikiniai ląstelių pokyčiai, kuriuos aptikus ir išgydžius užkertamas kelias šiems pokyčiams virsti vėžiu.

Pavyzdžiui, ankstyvos stadijos gimdos kaklelio vėžys dažniausiai nesukelia jokių simptomų, tad moteris ilgai net neįtaria serganti sunkia lėtine liga. Tik ligai progresuojant atsiranda pakraujavimų lytinių santykių metu, nemalonaus kvapo išskyrų, skausmų pilvo apačioje ar nugaroje. O juk anksti nustatyti ligą galima profilaktinio tikrinimo metu.

Kodėl taip daug kalbama apie gimdos kaklelio vėžį?

Gimdos kaklelio vėžys yra dažniausias moterų iki 35 metų piktybinis susirgimas. Kasdien Didžiojoje Britanijoje ši liga diagnozuojama aštuonioms moterims, kas savaitę vėžys nustatomas jaunesnei nei 25 metų pacientei. Ankstyvos stadijos vėžys gali būti išgydytas. Diagnozavus vėlyvųjų stadijų vėžį, situacija sudėtingesnė. Gimdos kaklelio ikivėžinių susirgimų patikros programa leidžia kasmet anksti aptikti ir pagydyti apie 5000 moterų, tačiau iki šiol kas penkta kviečiama pasitikrinti moteris neatvyksta.

Kaip atliekama gimdos kaklelio ikivėžinių susirgimų patikra?

Pirmiausiai atliekamas gimdos kaklelio onkocitologinis (PAP, angl. smear test) tyrimas. Tiriamosios medžiagos – gimdos kaklelio epitelio ląstelių – paėmimas yra neskausminga procedūra, trunkanti vos kelias minutes. Vėliau šios ląstelės tiriamos mikroskopu ir rasti pakitimai įvertinami. Nustačius pakitimų atliekami detalesni tyrimai.

Kokios dar ginekologinės ligos gresia moterims?

Gana dažni yra mėnesinių ciklo sutrikimai, nespecifinės ir lytiniu keliu plintančios infekcijos, gimdos ir kiaušidžių dariniai – miomos, polipai, cistos. Negydant ilgainiui blogėja gyvenimo kokybė, gali vystytis lytinio gyvenimo sutrikimai, nevaisingumas, vėžys.

Kokie galėtų būti pirmieji ginekologinių susirgimų požymiai?

Iš tiesų, didelė dalis ginekologinių ligų vystosi palaipsniui, ir pradinėse jų stadijose simptomai nebūna akivaizdūs. Vertėtų susirūpinti bei paankstinti kasmetinę patikrą sutrikus mėnesinių ciklui, atsiradus labai gausioms ir skausmingoms mėnesinėms, kraujavimams tarp menstruacijų, ypač po lytinių santykių, bet kokiems pilvo apačios bei nugaros skausmams. Vertėtų nepamiršti, kad šlapinimosi sutrikimai dažnai yra ginekologinės kilmės. Dažnas šlapinimasis, šlapimo nesulaikymas, šlapinimasis naktį gali kamuoti bet kurio amžiaus moteris.

Ar moterys profilaktiniams patikrinimams skiria pakankamai dėmesio?

Didžiausias rimtų ginekologinių ligų vystymosi rizikos veiksnys – profilaktinės patikros ignoravimas ir delsimas kreiptis atsiradus pirmiems negalavimų požymiams. Vis dar gaji nuostata (beje, ir tarp vyrų), kad profilaktinis sveikatos tikrinimas ir ligų gydymas yra gydytojų rūpestis. Tačiau gydytojai yra bejėgiai, jei žmonės į juos nesikreipia. Net geriausi gydytojai ir pažangiausios medicinos technologijos nepadės išvengti ligų ir sėkmingai jų gydyti, jeigu nesirūpinsime savo sveikata patys. Todėl visiems labai linkiu daugiau dėmesio skirti savo sveikatos puoselėjimui ir tikrintis laiku.

Daugiau informacijos rasite čia.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai